Home News DVD nadal rządzi! Zdziwieni? Prawie nikt nie kupuje filmów na dyskach 4K Ultra HD Blu-ray
DVD nadal rządzi! Zdziwieni? Prawie nikt nie kupuje filmów na dyskach 4K Ultra HD Blu-ray

DVD nadal rządzi! Zdziwieni? Prawie nikt nie kupuje filmów na dyskach 4K Ultra HD Blu-ray

4.10K
17

Wydawałoby się, że era DVD już dawno za nami. Ba, od wejścia do sprzedaży pierwszych płyt 4K UHD Blu-ray minęło już kilka dobrych lat, naturalnie więc można się spodziewać, że ich udział w rynku jest już spory. Nic bardziej mylnego! Najnowsze dane z USA zadziwiają – co z nich wynika?

DVD nadal rządzi! Płyty 4K Ultra HD Blu-ray w odwrocie – w USA prawie nikt ich nie kupuje

Przejście na najwyższą jakość obrazu, jeśli chodzi o nośniki fizyczne, to bardzo trudny i długi proces. Tak wynika z najnowszych danych sprzedażowych z rynku amerykańskiego. Wedle danych z ubiegłego tygodnia (zakończonego 24 lipca), filmy na płytach 4K UHD Blu-ray stanowiły zaledwie 7,6% wszystkich sprzedanych kopii. Miłośnicy filmów w USA wciąż najchętniej sięgają po płyty DVD, które odpowiadały w analizowanym okresie aż 65,8% całości. Absolutna dominacja archaicznego, wydawałoby się, nośnika!

Nie jest zatem tak, że to ze źródłami 4K klienci mają największy problem. Na amerykańskim rynku nawet płyty Blu-ray nie są jeszcze tak popularne jak nieśmiertelne, wciąż liderujące DVD. Dlaczego tak się dzieje mimo upływu lat i postępu technologicznego? Wydaje się, że oczywistym powodem są kwoty, jakie trzeba wydawać na poszczególne nośniki. Filmy na DVD są oczywiście dużo tańsze niż te na 4K UHD Blu-ray, nie każdy też może pozwolić sobie na posiadanie odtwarzacza obsługującego takie płyty. Być może dopiero spadek cen lub w ogóle zakończenie sprzedaży płyt DVD mogłyby spowodować odwrócenie aktualnych trendów.

Na 4K UHD Blu-ray pojawia się coraz więcej filmów. Obok nowości, które trafiają na ten nośnik niemal w komplecie, debiutuje coraz więcej starszych, odrestaurowanych tytułów. Zarówno nowości jak i zremasterowane hity recenzujemy na naszym portalu.

Hobbit 4K Ultra HD Blu-ray wydanie steelbook
Wydań w 4K UHD Blu-ray przybywa, ale w USA wciąż plasują się one daleko za leciwym DVD

magicLinks_2_1

Źródło: https://twitter.com/UltraHDBluray/status/1421237326953558017


Przeczytaj więcej recenzji i tekstów na temat filmów:

(4101)

0 0 głos
Article Rating

8
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
robert
robert
28 dni temu

bluraje są droższe, ubogie w dodatki, nie mają wypasionych menusów więc z czym do ludzi się pytam…

Narjoe
Narjoe
26 dni temu
Reply to  robert

Wypasione menu i dodatki są ważniejsze od jakości filmu? O, matko …

Szczot
Szczot
27 dni temu

Szkoda pieniedzy na nowe filmy, ich jakosc jest tak slaba ze jeszcze lepiej by wypadly na VHS

Andrzej
27 dni temu

Ja kupuję tylko filmy na płytach blu ray, dobra jakość i ceny są do przyjęcia .

Marcin
Marcin
27 dni temu
Reply to  Andrzej

Bo blu-ray to jest chyba najlepszy w kategorii jakość/cena. No i filmy na blu-ray są już w takiej cenie jak filmy na DVD. Kto chce mieć lepszy obraz to wybierze blu-ray, a kto chce mieć najlepszy obraz wybierze 4k uhd.

Marcin
Marcin
27 dni temu

No niestety, dobry odtwarzacz BD 4K sporo kosztuje.
Do tego ceny płyt też nie są najniższe. I mamy teraz serwisy VOD.
To nic, że jakość niższa. Gro ludzi obejrzy i będzie zadowolona.

Dawid
Dawid
27 dni temu

Na DVD najczęściej są bajki dla dzieci, więc może dlatego sprzedaż tego rodzaju płyt jest największa. Sam jak kupuję filmy to szukam najlepszej możliwej jakości i jeśli są wersje UHD, to kupuję UHD, bo po co marnować czas na oglądanie i miejsce na półce na marnej jakości dźwięk i obraz.

Marcin
Marcin
27 dni temu
Reply to  Dawid

Niestety, ale większość ludzi to nie videofile tacy jak ty. DVD sprzedaje się z prostych powodów, jest tanie, bardziej funkcjonalne, łatwe, proste i nie wymaga super sprzętu do odtwarzania. A to że DVD ma kiepski obraz i dźwięk to dla wielu ludzi jest sprawą drugorzędną bo mają inne priorytety niż jakaś najwyższa jakość obrazu.

Narjoe
Narjoe
26 dni temu
Reply to  Marcin

Czy to znaczy, że większość ludzi ma stare telewizory, nawet nie full hd?
Telewizory 8k, HDRy i inne bajery a ludzie oglądają DVD bo nie zależy im na jakości…

Marcin
Marcin
26 dni temu
Reply to  Narjoe

Nie. Większość ludzi ma nowsze telewizory, ale filmy oglądają na streamingu, a jak chcą mieć film na własność to kupują go na dvd.

Krzysztof
Krzysztof
27 dni temu

Problemem jest słaba dostępność odtwarzaczy BR i BR-UHD. Nie dość że ich nie ma, to jeszcze są kosmicznie drogie. Producentom bardziej opłaca się zainwestowanie w Smart TV, apke że słabą jakością zawartości, bo przy okazji napędzają rynek subskrypcji. Ja odtwarzam płyty 4k na konsoli, mam odtwarzacz 3D br. I trochę płyt. Wolę jakość z płyt niż ze streamingu.

Grigor
Grigor
27 dni temu
Reply to  Krzysztof

Z odtwarzaczami blu-ray nie ma problemu, gorzej jest z odtwarzaczami 4k uhd.

Grigor
Grigor
27 dni temu

Wcale mnie nie dziwi niska sprzedaż filmów na 4k uhd. Od pojawienia się formatu od razu wiedziałam że podzieli los formatu sacd. A co się stało z sacd? Zostało porzucone, a muzyka w jakości sacd jest sprzedawana w plikach dsd i dxd. No i audiofilom to wystarcza. Taki sam los czeka format 4k uhd, jeszcze 5 lub 10 lat i filmy w jakości 4k uhd będą sprzedawane jako pliki m2ts, kto będzie chciał mieć film w wysokiej jakości na własność to kupi taki plik z filmem. Widać też po tej grafice z wynikami sprzedaży że format 4k uhd szkodzi formatowi… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
24 dni temu
Reply to  Grigor

co masz na myśli: “(…)niefunkcjonalny i nie praktyczny. Na tym tle lepiej wypada blu-ray”?

Grigor
Grigor
24 dni temu
Reply to  Mariusz

Co mam myśli? Otóż filmu na płycie 4k uhd nie odtworze u znajomych, nie dorobię polskiej wersji językowej do wydania które jej nie ma. Za to filmy na blu-ray w full hd odtworze u znajomych bo mają czytniki blu-ray, filmy na blu-ray które nie mają polskiej wersji językowej mogę bez problemu skopiować na komputer i dorobić na komputerze do tego skopiowanego filmu polską wersję językową i wypalić na płycie blu-ray-r, dzięki temu bez problemu oglądam filmy których nie ma po polsku. Z płytą 4k uhd już tego tak nie zrobię. Dlatego blu-ray jest bardziej funkcjonalny.

Narjoe
Narjoe
26 dni temu

W sklepach półki uginają się od DVD, BR prawie w ogóle nie ma, bo?
Do tego polskie wydania BR są droższe od zachodnich, czemu?
Chyba wszystkie TV w sprzedaży mają min. rozdzielczość 4k, odtwarzacze można kupić, ja nie rozumiem po co mieć TV 4k i oglądać na nim DVD? Na full hd już to słabo wygląda…

Grigor
Grigor
26 dni temu
Reply to  Narjoe

Ty chyba żyjesz w jakiejś zamierzchłej epoce. Większość filmów na blu-ray w full HD w Polsce jest w cenie od 20 zł do 60 zł czyli tyle po ile były filmy na DVD kilka lat temu. A bywają też filmy na blu-ray poniżej 20 złotych. Co innego już filmy na 4k ultra HD blu-ray, tutaj ciągle mamy drogo i na zmiany się nie zanosi, owszem zdarzają się promocje na filmy 4k uhd, ale to i tak są krople w morzu. Niestety, ale format 4k ultra HD blu-ray sukcesu nie odniesie.

Last edited 26 dni temu by Grigor
17
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x