Home News Niektóre kanały naziemne nie przejdą na standard DVB-T2! Odbiorcy tych stacji nie muszą jeszcze szykować się na zmiany
Niektóre kanały naziemne nie przejdą na standard DVB-T2! Odbiorcy tych stacji nie muszą jeszcze szykować się na zmiany

Niektóre kanały naziemne nie przejdą na standard DVB-T2! Odbiorcy tych stacji nie muszą jeszcze szykować się na zmiany

9.30K
0

Do końca czerwca 2022 roku w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce przeprowadzona zostanie rewolucja. Dotychczasowy sygnał DVB-T zostanie wyłączony, a zastąpi go standard DVB-T2 / HEVC. Jakie kanały będą w nim dostępne naziemnie? Okazuje się, że nie wszystkie! Nadal nie wiadomo, co z MUX-8 i niektórymi lokalnymi multipleksami.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 / HEVC – jakie kanały nie zostaną przełączone? MUX-8 i lokalne multipleksy – co dalej?

Niebawem ruszają zmiany, które gruntownie przebudują i zmienią kształt naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Po raz pierwszy od wyłączenia sygnału analogowego, wprowadzone zostaną zmiany mające konsekwencje dla wszystkich odbiorców w Polsce. W marcu ruszy proces przechodzenia na standard DVB-T2 / HEVC, który pozwoli nadawcom i operatorom na oferowanie kanałów w lepszej jakości obrazu – HD, a nawet 4K. W obrębie multipleksów będzie też można włączać więcej pozycji.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

O zmianach mówi się już wiele na przeróżnych frontach, by przygotować na nadejście DVB-T2 jak największy procent odbiorców sygnału naziemnego. Transformacja dotknie bowiem przede wszystkim multipleksów, które nadają w zasięgu ogólnopolskim: MUX-1, MUX-2 i MUX-3. W tych przestrzeniach nadają następujące stacje:

  • TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC, TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport

Mało mówi się jednak o tych stacjach, które – przynajmniej na razie – nie przejdą na nowy format nadawania. Chodzi przede wszystkim o ósmy multipleks (MUX-8), który najpewniej pozostanie w przestrzeni DVB-T dłużej. Częstotliwość, na której ulokowano dostępne tam kanały nie jest bowiem pożądana pod kontem udostępnienia na potrzeby szerokopasmowego internetu. Na te potrzeby przewidziano przestrzeń z pasma UHF, w którym nadają pozostałe główne multipleksy naziemne.

Jak oglądać filmy i seriale z kanałów Polsatu za darmo? Wystarczy mieć dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej i HbbTV!
Które kanały telewizji naziemnej nie przejdą na nowy standard DVB-T2 / HEVC do lipca 2022?

Na ten moment nie wiadomo więc, co stanie się z kanałami z MUX-8 po czerwcu 2022 roku. Są to Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, Wp TV i Zoom TV. Możliwe, że znajdą się one w obrębach planowanych dwóch nowych multipleksów DVB-T2: MUX-5 i MUX-6.

MUX-8 to nie jedyna przestrzeń z kanałami naziemnymi, która nie została uwzględniona w procesie przechodzenia na DVB-T2 / HEVC. Nie jest jeszcze do końca jasna przyszłość MUX-4, czyli tzw. “TV mobilnej” zarządzanej przez Polsat. Podobnie jest z niemal wszystkimi multipleksami lokalnymi, której nie nadają w zasięgu ogólnokrajowym. Zmiana na standard DVB-T2 / HEVC jest pewna tylko w przypadku multipleksu zarządzanego przez spółkę MWE Teleport: MUX-L1. Obowiązku zmiany standardu nie mają operatorzy MUX-L2, MUX-L3, MUX-L4 i MUX-L7. Może do niej oczywiście dojść, ale prawdopodobnie nie w zakładanym terminie, czyli do końca czerwca 2022 roku.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t-dvb-t2-hec-multipleksy-lokalne-mux-8-zmiana-standardu


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(9299)

3.5 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x