Dobra klasa średnia NanoCell TV 4K LG SM8600 | TEST |
System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego webOS. Dotychczas platforma nosiła numery. W najnowszej odsłonie, jaką znajdziemy w SM8600 oraz nowych OLED na ten rok, system nazywa się webOS ThinQ AI. AI to skrót od sztucznej inteligencji (artificial inteligence), która już od zeszłego roku, zapowiadana jest jako największa systemowa innowacja. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tej funkcji, zacznijmy od ogólnego spojrzenia na platformę webOS. Jest to jeden z naszych ulubionych systemów operacyjnych, który dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie , a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać na portalu. Poniżej trzy najważniejsze linki na ten moment dla tych, którzy chcą dokładnie zgłębić możliwości webOS. Test całego systemu na rok 2018 oraz prezentacja wideo wybranych funkcji. Następnie omówimy funkcje, które pojawiły się w tym roku.
- Test systemu multimedialnego webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
- Test asystenta głosowego w języku polskim w systemie webOS ThinQ AI
Co nowego w 2019 roku?
Główne menu webOS jest na ten moment dopracowane do granic możliwości. Pod ręką mamy wszystkie aplikacje i funkcje dostępne w belce w formie kolorowych zakładek. Zmianą na ten rok jest możliwość całkowitej ich personalizacji. Możemy już nawet dodawać konkretne kanały z YouTube czy inne ulubione treści. Poniżej przykład jak ułożyliśmy sobie nasz portal oraz inne związane z testami telewizorów:
Każdy telewizor z webOS zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie agregowane są wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia:
Na pilocie sterowania pojawił się nowy klawisz o nazwie “MOVIES”. Jest to doskonały pomysł, który powoduje, że umieszczanie kolejnych klawiszy odpowiedzialnych za konkretny serwis wideo przestaje mieć sens. Po naciśnięciu MOVIES na naszym ekranie pojawia się aplikacja, która agreguje wszystkie aplikacje wideo. Dzięki niej możemy bardzo szybko wyszukać interesujący nas film czy serial we wszystkich serwisach jakie subskrybujemy. Że nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł:
System obsługuje oczywiście dźwięk w Dolby Atmos oraz DTS:X.
Sztuczna inteligencja ThinQ
Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:
Jak widzimy są wśród nich polecenia, których wykonanie pilotem byłoby dużo bardziej skomplikowane i zajęło więcej czasu, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości planowana jest integracja z Asystentem Google, która pozwoli na sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).
Nie omieszkałem przetestować jak sprawdza się w chwili obecnej AI i jeśli chodzi o rozpoznawanie języka polskiego to szło mu naprawdę dobrze, choć czasem za bardzo starał się spolszczać wyrazy. Mam wrażenie, że technologia Google jest w tej chwili lepsza pod tym względem. Jednak na telewizorach w języku polskim póki co jej nie znajdziemy. Być może w momencie integracji sprawa ulegnie poprawie.
Niemniej polecenia były wykonywane bardzo sprawnie i szybko. Jeśli rozważyć same wstępnie zaprogramowane komendy to myślę, że można by powiedzieć, że technologia działa idealnie, ale… to już było wcześniej. Sprawdźmy, czy TV radzi sobie z nieco udziwnioną wymową. Zacznijmy od “Dawaj Netflix!”
I to nie stanowiło dla telewizora problemu. Poprawnie rozpoznał zdanie i włączył aplikację Netflix. Efekt fajny, aczkolwiek w tym przypadku prościej pewnie byłoby wcisnąć po prostu klawisz na pilocie. Z użytkowego punktu widzenia dużo ciekawsze byłoby, gdyby AI potrafiło np. uruchomić konkretny serial w Netflixie, ale niestety tak złożonej komendy TV nie jest jeszcze w stanie przetworzyć.
W 2019 roku doszła dość ważna funkcja a mianowicie… telewizor w końcu do nas przemówił. Jeżeli więc zapytamy o godzinę czy pogodę to nie musimy już czytać ale możemy wysłuchać informacji robiąc np. jakąś czynność w kuchni.
A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (jak chociażby z Netflix’em). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim. Domyślam się jaki to musiał być wyczyn patrząc na to co zrobiła konkurencja czyli nic na ten moment ;-).
ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?
Oglądanie telewizji i plików z USB
Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie webOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko i ma bardzo ergonomiczny interfejs:
LG bez zająknięcia współpracował także z serwerem DLNA zlokalizowanym w tej samej sieci lan. Bez problemu odtwarzał też filmy z dźwiękiem DTS.
3 lata poświata na dole takie białe góry na słońcu nic nie widać porażka
Z wszelkich dostępnych danych wynika, że ten tv nie ma ani HDMI 2.1 ani eARC. Skad u was takie sensacje których nie podaje nawet producent na swojej stronie?
Zastanawiam się nad LG 49SM8600 a Philips 50PUS7334, głównie do podłączenia XOneX. Cena i specyfikacje podobne, ktoś doradzi?
Czy może ktoś wyjaśnic róznice między omawianym modelem (55 sm 8600) a modelem 55 sm8500?
różnica jest tylko w stopce – 8600 ma półksiężyc, a 8500 ma 2 nóżki
proszę o podpowiedż – jaki tv za ok 9tys max LG SONY SAMSUNG – 75cali 4k potrzebuję.
Czy telewizor posiada wyjście słuchawkowe?
Kupiłem ten model. Muszę napisać, że system LG webos jeśli doskonały i korzystanie z telewizora jest bardzo przyjemne. Obraz ostry, kolory żywe a dźwięk mimo, że brakuje niskich czestotliwosci jest w porządku i byłem pod wrażeniem jak potrafi wypełnić pokój. Niestety po dwóch dniach oddałem go do sklepu, bo tv cierpiał na mega poświatę w trzech narożnikach. Czarny był zupełnie w porządku, gdyby nie to, że czarne pasy w filmach przechodziły od czarnego do szarego a skończywszy na srebrnym. W lewym górnym narożniku, widoczne gołym okiem świecące diody a w prawym dolnym, srebrna łuna wypełniająca 15 cm ekranu. Do tej… Czytaj więcej »
Jakim samsungiem go zastąpiłeś?
Ten SM9000 taki FALD że ma tylko 48 stref wygaszania… Ale ok, lepsze to niż krawędziówka.. LOL… Sm8600 za granicą raklsmują też jako FALD… No commemt…
Przypomne że Panas DX900 ma ich 512, chyba jeszcze nikt do tej pory nawet się nie zbliżył do niego…
Mój stary 37lg3000 ma jasność 500cd a ten ledwo 319cd. Jak to możliwe, że nowy jest gorszy od starego. Czy te 319 cd/m2 wystarczy do oglądania w ciągu dnia?
Dokładnie. Mój Panas sprzed 4 lat świeci 500 nitów… Ten lg ponoć miał świecić 600 nitów no ale chłopaki mierzyli więc raczej się nie mylą
Może mi ktoś wyjaśnić o co w tym chodzi? -“Wsparcie dla wybranych funkcji HDMI 2.1 – ALLM, 4K 120Hz” Mogę na ten Tv puścić sygnał 120Hz z przykładowo komputera?