Do redakcji przyjechał niedrogi, 120Hz telewizor QLED TCL C81 w 65 calach. Czego się spodziewamy w naszych testach?
Na początku maja, firma TCL zaprezentowała nowe serie telewizorów QLED przeznaczone na ten rok. Wśród produktów znalazły się między innymi najnowsze modele z linii C71 oraz C81. Na początek postanowiliśmy wziąć pod lupę model wyższy czyli C81, który został wyceniony bardzo korzystnie a wersja 65 i 75 calowa, posiada też 120Hz matrycę w przeciwieństwie do mniejszego rozmiaru. Czego się więc spodziewamy po naszych testach i co wiemy już od samej firmy TCL?
Warto przeczytać:
- Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia
Na ile zostały wycenione nowe modele QLED TCL C81?
Zacznijmy od ceny, która jak to zawsze bywa w przypadku popularnego chińskiego producenta telewizorów, jest bardzo atrakcyjna. Ceny prześledzimy na podstawie sklepu Media Expert, który jest jednym z głównych dostawców marki TCL na rynku polskim:
Cena startowa za duży, 65 calowy model to 4599 zł. To naprawdę dobry pretekst by od razu zainteresować się tym modelem. Porządnie wyposażone nowości w tym roku startują w okolicach tych cen ale za modele mniejsze czyli 55 calowe. Jeżeli w naszym teście i pomiarach nie będzie większych uwag to zdecydowanie firma może tutaj zaskoczyć swoich konkurentów i przyciągnąć kupującego, który szuka wielkiego ekranu, w szczególności do sportu. Warto też dodać, że seria C81 jest pozycjonowana wyżej od popularnego EC78 (tutaj nasz test).
Czym charakteryzuje się nowa seria C81?
Poznajmy główne cechy charakterystyczne nowych telewizorów QLED TCL z seri C81 przeznaczonych na polski rynek. Dzięki temu lepiej zorientujemy się, z jakiej jakości produktami mamy do czynienia. Seria dostępna jest w trzech rozmiarach: 55, 65 oraz 75 cali. Dwa pierwsze jak już wyżej zauważyliście, są dostępne od kilku tygodni w marketach. Na model 75″, będziemy musieli jeszcze chwilę zaczekać.
- Seria TCL C81:
- Technologia obrazu Quantum Dot
- Dolby Vision i Dolby Atmos
- 120Hz (65 i 75 cali)
- HDR10+
- Ekosystem sztucznej inteligencji TCL AI-IN
- Obsługa głosem Hands-free Voice Control
- System Android 9.0
- Bezramkowy design
Wygląda to bardzo obiecująco. Po pierwsze, firma bazuje na technologii QLED czyli została tutaj użyta kropka kwantowa do uzyskania szerokiej palety barw czyli WCG. Więcej kolorów zapisanych w obrazie zobaczymy w przypadku materiałów 4K Ultra HD (filmy, gry) bo właśnie tam wykorzystywane jest WCG. Jeżeli nie wiecie co to jest WCG, zapraszamy do poniższego filmu, gdzie dokładnie to tłumaczymy:
TCL jest też jedynym producentem QLED TV, który wspiera jednocześnie format premium HDR czyli Dolby Vision i HDR10+. Jest to bardzo ważne. Format od Dolby, zdecydowanie lideruje w takich serwisach wideo jak Netflix, Rakuten.TV, Apple TV czy Disney+ i jest przyjętym formatem w Hollywood. Pozwala zobaczyć więcej szczegółów w obrazie szczególnie w telewizorach z niższymi wartościami HDR a takich na rynku jest najwięcej. Na poniższych zdjęciach widać, że chmury w HDR10 w ogóle nie są widoczne podczas gdy w Dolby Vision wszystko jest doskonale uwypuklone.
Na pokładzie TCL C81 znajduje się drugiej generacji procesor iPQ Engine 2.0 z obsługą sztucznej inteligencji. Odpowiada on za poprawę i wspieranie takich elementów jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość (skalowanie, rozdzielczość, redukcja szumów), oraz za samą jakość związaną z matrycą (kąty widzenia, refleksy).
Nowa seria TCL C81, doskonale współpracuje też z programami do kalibracji. Będziemy mogli więc w naszej redakcji, wycisnąć maksimum możliwości z nowego sprzętu TCL:
TCL C81 został wyposażony w prostą ale skuteczną belkę dźwiękową z dodatkowym subwooferem na tylnej ścianie. Wszystko sygnowane logiem Onkyo. Rokuje to nadzieje na niezłej jakości dźwięk i kompatybilność z Dolby Atmos. Telewizor został wyposażony w najnowszą wersję systemu Android dzięki któremu, mamy dostęp do praktycznie wszystkich najpopularniejszych aplikacji wideo na rynku w tym Player, Netflix, HBO GO czy Rakuten.TV oraz YouTube ze wsparciem HDR.
Firma deklaruje też niezwykle niski input lag w trybie gra, który ma wynosić zaledwie 8ms. Patrząc na poprzednie dokonania TCL, wierzymy, że tak jest ale oczywiście bardzo dokładnie to zmierzymy za pomocą naszych urządzeń do pomiarów input lag w Full oraz 4K HDR (w Polsce tylko u nas możecie takie wartości zobaczyć). W pudle oprócz samego telewizora znajdziemy też dwa piloty w tym jeden mały, typowo multimedialny pod obsługę głosową Android TV.
Jak więc widać, TCL C81 może okazać się bardzo ciekawym ekranem w dość niskiej cenie, który zawalczy z bardzo mocną ale droższą konkurencją. Czy to właśnie cena będzie głównym wyznacznikiem i argumentem za zakupem nowego modelu C81? Zobaczymy już za kilka dni w naszym fachowym teście.
Więcej na temat firmy TCL:
- TCL C81: telewizory QLED 4K z matrycą 120 Hz trafiają do pierwszych sklepów RTV i kuszą cenami!
- Nowe telewizory TCL C71 QLED już w ofercie pierwszych sklepów RTV w Polsce. Bardzo atrakcyjne ceny na start – będzie hit?
- TCL w natarciu: po MiniLED, firma prezentuje nowe telewizory 4K QLED – co oferują serie C81 i C71 i ile kosztują?
- Czy TCL tym soundbarem podbije rynek? Nowa mocna konstrukcja RAY∙DANZ wchodzi do sklepów
- Rekordowe wyniki finansowe TCL – producenta telewizorów MiniLED QLED
Witam,
A kiedy można się spodziewać wyników testu…
Bardzo mnie interesuje zestawienie TCL C81 z Sony 65XG9505… – któryś z tych 2 chciałbym kupić… (a mieć 1000 i nie mieć…. to razem dwa 1000 ;D)
Ja myślę o zakupie tego tv pod konsole nowej generacji, tak wiem, że nie ma on hdmi 2.1 ale i tak na konsoli raczej nie uświadczymy gier w 4k w 120 klatkach więc i te hdmi to taki trochę zbedny bajer co nie zmienia faktu, że szkoda, że go nie ma wbudowanego. Co mnie zastanawia to te krawędziowe podświetlanie w wersji 65 cali. Tv ma niski imput lag w trybie gra więc do konsoli powinien się nadać. No i ta cena robi swoje bo to obecnie najtańszy qled z Dolby vision na rynku jeżeli chodzi o wersje 65 cali. Jestem… Czytaj więcej »
Też mnie zastanawia ten edge led, zwłaszcza, że niższa seria ma direct. Producent tłumaczy to walką o możliwie małą grubość telewizora, ale akurat ten wyścig przypomina mi sensownością ten, co miał miejsce kilka lat temu “w smartfonach”. Czyli, że tak odchudzano telewizory, że zaczęto kastrować je z przydatnych funkcji, pojemnej baterii. Zresztą podobnie jest obecnie w ultrabookach, gdzie dawane są słabsze procesory, aby zredukować problemy z throttlingiem.
Myślę, że za te ceny, dostajemy serio dużo i warto zastanowić się nad zakupem, jeśli dysponujemy takim budżetem
jakie są kąty widzenia na tej matrycy 60hz. jakie są różnice między wersja USA a Europejska. jeśli jest bluetooth to czy da się sparować ze słuchawkami. jaki Procesor i ile pamięci.
Liczyłem na szybszy test .. ale się nie doczekałem i zaryzykowałem w ostatniej promocji, zakup 55C715 za 2199zł, “Wizjofilem” nie jestem (od 10 lat 37LG5000 świetnie mi służy jako TV i monitor) więc liczę, że spełni moje oczekiwania.
Nie ma tej informacji, wiec mam nadzieje, ze znajdzie sie w tescie – czy jest hdmi 2.1?
Nie ma . (2x 2.0 b)
Na słynnej stronie ze specyfikacjami tv, jest info ze 3×2.0(b). W tej cenie, z portami 2.1 to byłby chyba prawdziwy flagship killer. Czekam niecierpliwie na info, co z tym hdr w jasności zaledwie 400 nitów.
Telewizor ma oczywiście HDMI 2.0. Jasność 4o0 nitów + Dolby Vision jest jak najbardziej ok. Bez Dolby byłoby sporo gorzej.
Jak mogę to rozumieć 400nit z dolby vision to tak jak 800nit w hdr10.
Dla mnie “jak najbardziej ok”to że w tej cenie mogłeś trafić gorzej.
Czemu tcl nie wpuści modelu tcl r617 który jest w Stanach Zjednoczonych.za właśnie taka cene.Który ma direct led.1000nit.
Wydaje mi sie że za około 4700zł można wyrwać 65xf90 od sony.
Jeszcze tcl musi się postarać aby całkowicie zmieść z tronu Samsunga.
Sam chciałem brać Soniacza ale ten cały blooming to dramat, nie jestem w stanie tego przeskoczyć. Te 40 stref to proteza i nie może to działać dobrze. Sam chcę zobaczyć na żywca tego TCL, jeśli będzie wyraźnie mocniej świecił niż przereklamowany Sam ru8002 to łyknę (szkoda że w 50″ brak 120hz) jak będzie podobnie to odpuszczę, bo ten Samsung jest ciemny jak 10 letni LG mojego kuzyna. Co do modeli z rynku amerykańskiego to też mnie krew zalewa że sporo fajnego sprzętu jest tylko u nich dostępnego i to jeszcze w świetnych cenach o których sobie możemy pomarzyć…