Home Fachowa publicystyka i artykuły Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora ?

Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora ?

84.51K
2

A miało być tak pięknie… czyli przykłady pseudo-kalibracji, które miały być tanie i profesjonalne

Przykład 1.

Źródło: http://hdtvpolska.com/topic/32368-kalibracja-a-odtwarzacz-blu-ray/
Po analizie przypadku z pozoru wszystko wydaje się OK oprócz tego, że kalibracja została zrobiona najtańszym i najgorszym sensorem. Jest jednak problem wyraźny problem opisany przez użytkownika. Ten dostał raport i podzielił się nim ze mną. Co w nim?

70IRE
Wzmocnienie: -36
80IRE
Wzmocnienie: -39
90IRE
Wzmocnienie: -45
100IRE
Wzmocnienie: -50

Powyższa część ustawień obnaża kompletny brak wiedzy osoby, która wykonała tą “kalibrację”. Przesunięcie suwaka gammy, na skrajne wartości w górnym zakresie dynamiki może się skończyć tylko fatalną posteryzacją obrazu i obcięciem detali w bielach, które opisał niezadowolony użytkownik. Podejrzewam, że osoba odpowiedzialna za to arcydzieło użyła plansz wypełniających pełen ekran, które zbyt mocno obciążają matrycę i wymuszają działanie obwodu ABL. Informacji w raporcie dot. plansz jednak nie ma… Obraz po tym zabiegu wyglądał mniej więcej tak jak na poniższym slajdzie:

Przykład 2.

Drugi przypadek pochodzi od czytelnika, który zmotywował mnie do napisania tego tekstu. W tym przypadku do kalibracji nie doszło. Doszło jednak do obnażenia, że firma, która pisze o kalibracji w swoich aukcjach nie przeprowadza jej w żadnym sensownym zakresie. Zapraszam do przeczytania tej wymiany maili:

– Witam serdecznie, zainteresował mnie Państwa produkt XXX proszę mi powiedzieć, czy jest możliwość sprawdzenia jaka jest w nim matryca przed zakupem?
Ciekawi mnie także jak wygląda kalibracja w Państwa firmie?

Pozdrawiam,
Mariusz.

– Witam.
Kalibracja TV jest przy zakupie w nasze firme za free i jest robiona na tablicach testowych.
Jest możliwość sprawdzenia sprzętu przed zakupem tylko w jaki celu ?

– Witam ponownie, matryca ciekawiła mnie bo rzekomo te AUO mają wyższy kontrast. Czy po kalibracji u Państwa w firmie mogę dostać raport ze zmierzonym kontrastem?

– kalibracje robimy na planszach testowych, nie ma możliwości wydruku po kalibracji,
mogę podać adres do firmy która kalibruje na urządzeniach optycznych,
jest to na pewno lepsze rozwiązanie,
dostanie Pan wydruk i ……….. rachunek do zapłacenia

Czym jest ta mityczna “kalibracja robiona na planszach testowych”? Tego się nie dowiemy. Czytelnik, który przekazał mi tą rozmowę zadał takie pytanie jednak nie uzyskał już odpowiedzi. Jak jednak wspomniałem na początku – na planszach testowych ustawia się 3 z kilkudziesięciu innych, ważniejszych, parametrów i taka regulacja nie ma prawa nazywać się kalibracją.

Przykład 3.

Źródło: http://blog.skalibrujtv.pl/2011/12/jak-nie-dac-sie-oszukac-firma-oferujacym-kalibracje/
Przykład ten pochodzi jeszcze z mojego bloga. Obrazuje on skrajne naciąganie nieświadomego klienta. Może gdybym napisał ten artykuł wcześniej nie doszłoby do takich, powiedzmy to wprost, oszustw…

Przykład 4. 

Źródło: http://blog.skalibrujtv.pl/2012/04/oszusciki-i-naciagacze-kalibracyjni-ciag-dalszy/
Kolorymetr Spyder + spreparowany raport z kalibracji = klapa. Ciekawe ile takich przypadków ujrzało światło dzienne.

Przykład 5.

Przykład jest bardzo ciekawy, ponieważ telewizor pochodzi z jednego ze sklepów Internetowych, które w tytule wpisują “kalibracja” dużymi literami. Na pudełku z telewizorem znalazła się w tym przypadku taka nalepka:

kalibracja2

kalibracja5
To wszystkie ustawienia jakie wniosła “kalibracja”.

Nie jest to jakaś skromna naklejeka. To etykieta, o znacznych wymiarach na której wyraźnie napisane jest, że telewizor jest “PO KALIBRACJI”. Drugie zdanie w prawdzie jasno stawia sprawę, że z kalibracją ma to niewiele wspólnego, bo plansze testowe Bursch to plansze do kalibracji “na oko”, czyli innymi słowy zgadywania, a nie kalibracji, ale… by to wiedzieć użytkownik musiałby przeczytać najpierw ten artykuł. No dobrze, zobaczmy jak wyszły owe ustawienia. Ich zrzut znajduje się na zdjęciu po prawej stronie. To jedyna miejsce w menu, które postanowiłem sfotografować, ponieważ żadne inne ustawienia nie zostały ruszone. Z kilkudziesięciu suwaków dostępnych w telewizorze (w tym TV możliwości są takie jak w moich screenach pokazanych powyżej), osoba odpowiadająca za tę naklejkę postanowiła skupić się tylko na czterech. Co z tego wyszło? Jak się okazuje dramat. Cztery suwaki wystarczyły by kompletnie popsuć obraz w telewizorze. Spójrzmy na suwak Jasności ustawiony na “-22”, takie ustawienie zabije detale w czerniach, bowiem suwak Jasność reguluje miejsce gdzie kończy się czerń, a zaczyna się obraz! By to lepiej pokazać wystarczy zobaczyć na poniższe dwa zdjęcia. Jedno na poprawnej kalibracji (ISF-Noc), drugie na ustawieniach otrzymanych ze sklepu (Ustawienia Własne).

Trudno wystarczająco dosadnie ubrać w słowa powyższą sytuację. Klient dostaje telewizor i jest zapewniony o kalibracji, a tej raz, że nie ma w poprawnym tego słowa znaczeniu, to jeszcze otrzymuje rozstrojony obraz w którym nic nie widać w czerniach. Całe szczęście, że jest opcja resetu do ustawień fabrycznych 🙂 Na powyższej naklejce były także dane firmy odpowiedzialnej za ustawienia, jednak celowo postanowiłem je wymazać. Nie zamierzam robić nikomu antyreklamy, tylko szerzyć świadomość czym jest i jak powinna wyglądać poprawna kalibracja. Osoba, która przeczytała ten artykuł z pewnością by nie dała się nabrać na taki “dodatek”. Nawet jeśli jest bezpłatny to nie powinien nosić nazwy kalibracji, a tym bardziej nie powinien psuć obrazu.

Przykład 6

Przykład zanotowany na południu Polski. Osoba zamówiła sobie “lokalnego”, niezbyt znanego, kalibratora. Nawet nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie kto to był, ani wyszukać ponownie jego strony w Internecie, jedyne co udało się ustalić to, że przyszedł z kolorymetrem x-rite, oraz planszami testowymi nagranymi na pendrive. Po trzech godzinach kalibracji efekt wyglądał mniej więcej tak:

kalibracja21

Brak detali w zakreślonym obszarze oznacza, że ponownie nie widać absolutnie nic w czerni. Było jeszcze gorzej niż na powyższych zdjęciach obrazu, ale wybaczcie nie chciałem tracić czasu na robienie kolejnych. Nie ma co się dziwić, że detali w czerniach nie widać w ogóle, skoro wyszły takie ustawienia:

kalibracja22

Jasność, ustawiona skrajnie nisko spowodowała ten problem. Nie przeszkadzało to jednak “kalibratorowi” pracować dalej i przez kolejne dwie godziny ustawiał skrupulatnie wszystkie inne suwaki w telewizorze. Szkoda, że na darmo…

(84510)

4 6 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

140
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jerzy
Jerzy
3 lat temu

ile dni czeka się na kalibrację.

Jerzy
Jerzy
3 lat temu

Jaki jest okres oczekiwania na kalibrację

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x