Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora ?
Kto i jak może zrobić PROFESJONALNĄ kalibrację
Odpowiedź jest prosta: każdy kto potrafi i ma do tego sprzęt! Fachowiec nie musi mieć certyfikatów na swoje umiejętności, aczkolwiek miło jest jeśli posiada przynajmniej certyfikat ISF: https://www.imagingscience.com/dealers.php?search=Poland, lub certyfikat THX. To jednak tylko szkolenia, które można zrobić bez wysiłku, mając tylko kilka tys. zł. do wydania. Grunt więc, by kalibrator robił pracę dobrze. Teraz co to znaczy. Niegdyś panowało przekonanie, że kalibracja musi trwać określony czas (w domniemaniu bardzo długi), że muszą dziać się niezwykłe rzeczy… Otóż nie muszą. Musi natomiast powstać raport!
Bez raportu ktoś może stwierdzić, że zrobił kalibrację i nie będzie można tego nigdy zweryfikować ani nic ocenić! Jak już napisałem kilka razy to, że obraz nas satysfakcjonuje ma się nijak do twierdzenia, że odwzorowuje intencje autora. Proponuję trzymać się zasady NIE MA RAPORTU = NIE MA KALIBRACJI. Oczywiście raportu wykonanego na naszej matrycy i w naszym torze wideo, nie z cudzego wyświetlacza!
Jeśli ktoś jest w stanie skalibrować TV i sporządzić adekwatny raport w 3 godziny, jest ok. Jeśli robi to samo w 30 min to ponownie jest także ok. O ile wszystko zostało poprawnie udokumentowane to nie ma się o czym martwić.
Czemu to takie ważne? Otóż każdy może napisać na swojej stronie, jakim jest wielkim profesjonalistą i tego nie zweryfikujemy! Jak dalej pokażę duże sklepy i sprzedawcy brzmiący rzetelnie wciskają taką amatorkę, że włos jeży się na głowie. Czasem zakrawa to niemal o oszustwo!
Natomiast nikt przy zdrowych zmysłach nie ośmieli się dać oszukanego raportu, bo jest to rzecz, którą można szybko zweryfikować. Jak wygląda przyzwoity raport? Odpowiadam na przykładzie mojego raportu, który satysfakcjonuje nawet współpracujące ze mną studia filmowe (a regularnie współpracuję z kilkunastoma dużymi firmami):
Krok po kroku kluczowe informacje, które muszą być zawarte:
- Jakie wzorcowe urządzenie było używane, jaki jest jego numer seryjny i kiedy miało przegląd techniczny
- Jeśli użyty jest drugi miernik roboczy to MUSI być podana jego zgodność z urządzeniem wzorcowym
- Jakie było źródło sygnału i tor wideo
- Jaki był minimalny czas pracy wyświetlacza i w jakim punkcie następowały pomiary
- Wygenerowane ustawienia kalibracyjne
Jeśli nie ma tych danych to w mojej ocenie raport jest kompletnie nie ważny! Następnie w raporcie musi znaleźć się jak najwięcej pomiarów dokumentujących w jakim stanie zostawił fachowiec wasz wyświetlacz. Z mojej perspektywy wygląda to tak:
3. Po kalibracji musi zostać sporządzony raport dokumentujący pracę i spełniający powyższe wymogi formalne. Tylko on pozwoli ocenić czy robota została zrobiona dobrze!
Dodatkowy punkt na który nie znalazłem lepszego miejsca:
4. Kalibrator (osoba) musi mieć pełną informację o warunkach i urządzeniach z jakimi współpracuje TV lub kalibrować w docelowym miejscu
Powód tego jest prosty. Miejsce determinuje kilka parametrów kalibracji, a urządzenia toru video mogą wszystko zepsuć, jak już wcześniej napisałem. Dlatego albo podajemy fachowcowi z czego i gdzie korzystamy, a on optymalizuje nam parametry pod to miejsce i podaje parametry dla źródeł, albo mamy problem.
(84510)
ile dni czeka się na kalibrację.
Jaki jest okres oczekiwania na kalibrację