Co to jest Ultra HD i 4K? Czym tak naprawdę jest technologia, która właśnie podbija rynek?

Co to jest Ultra HD i 4K? Czym tak naprawdę jest technologia, która właśnie podbija rynek?

7.37K
0

INTERNET KONTRA NOŚNIK FIZYCZNY

Już wkrótce imponujące telewizory z technologią Ultra HD zaczną gościć w naszych salonach. Ceny będą spadać (już można to zaobserwować), ale na chwilę obecną nie to jest naszym największym zmartwieniem. Nawet jeśli Hollywood zacznie opracowywać tytuły w wersjach 4K, ważnym pytaniem jest jak będziemy mogli przenieść te piękne obrazy do naszych telewizorów? Nie mamy tu na myśli jak i gdzie kupić produkcje 4K, ale po prostu jak wprowadzić sygnał do telewizora. Właśnie teraz poruszymy tę kwestię.

  • kwestia dystrybucji – Blu-ray nie obsługuje żadnego z elementów standardu Ultra HD w tym rozdzielczości 4K, ani wyższej wartości fps ani poszerzonej głębi kolorów. Czekamy na premierę nowego nośnika, która zapewne nastąpi na targach CES w styczniu 2015 roku.
     
  • kwestia połączenia – Aktualnie stosowane złącza HDMI 2.0 są w pełni gotowe na standard Ultra HD. Jednak nie ma póki co jak ich wykorzystać. Wierzymy zatem na słowo, że rzeczywiście są już montowane.
     
  • kwestia danych – Obecne formaty kompresji takie jak MPEG4 H.264 nie są wystarczające by wesprzeć skutecznie Ultra HD, chociaż ostatnio opracowany standard HEVC ma już takie możliwości. O nim powiemy za chwilę.

Wszystkie trzy kwestie muszą być rozwiązane, ale jednocześnie. Ludzie odpowiedzialni za Blu-ray pracują nad wersją nośnika dla technologii 4K, ale w efekcie najprawdopodobniej zapewni to tylko obsługę Ultra HD niskiego poziomu – kolejne tymczasowe rozwiązanie. Właśnie zmieniamy swoje odtwarzacze Blu-ray z 2D na 3D, więc czy znajdzie się ktoś chętny w najbliższym czasie zamienić je na Blu-ray 4K, by znów w przeciągu 2-3 lat zmienić na 4K, wyższego poziomu?
 
Zamiast tego w przemyśle pojawiają się głosy o świecie bez fizycznych nośników. Świecie, w którym Blu-ray może zniknąć, co jednak ciężko sobie wyobrazić. Blu-ray już w tej chwili jest technologią stopującą rynek, tak więc dystrybucja poprzez Internet i transmisja strumieniowa jawią się nam jako lepsza i przede wszystkim długo terminowa alternatywa. Internet jest bardziej elastyczny, gdyż można go znacznie szybciej dostosować. Jednak jeszcze zanim zaczniemy mówić o dystrybucji Ultra HD poprzez Internet, musimy zadbać o skuteczniejszą kompresję. Nawet jeżeli przemysł ostatecznie postanowi iść w kierunku fizycznych nośników danych. Idealnym przykładem niech będzie tutaj Netflix ().
 
W tym miejscu w grę zaczyna wchodzić kompresja H.265 (tzw. HEVC). Jest to nowa technologia kompresji wideo (opracowana we współpracy MPEG i ITU) i następca powszechnie używanego formatu H.264, który to pozwolił nam cieszyć się HD i wideo w momencie wprowadzenia. Podobnie jak H264, który wprowadził nas w nową erę,HEVC ma zrobić to samo dla Ultra HD, oferując przy tym lepszy przesył strumieni wideo do telewizorów i urządzeń mobilnych. Jedną z oczywistych zalet strumieniowej transmisji wideo przez Internet jest to, że przynajmniej teoretycznie, pozwoli nam porzucić fizyczny format jak i kabel HDMI.
 
Można wyobrazić sobie sytuację, w której mamy tylko telewizor z wtyczką Ethernet, czy równie dobrze telewizor podłączony do sieci poprzez WiFi, w którym to można przesyłać wszystko bezpośrednio do telewizora bez żadnych kabli, dekoderów i tym podobnych. Opcją byłby też sam dekoder podłączony bezprzewodowo do telewizora, bez potrzeby użycia kabla HDMI. Nie są ta żadne wizje ale realia, które możemy obserwować np. we wspomnianym serwisie Netflix.
 

20.jpg

 
Jesteśmy świadkami kolejnego wielkiego starcia formatów, ale tym razem nie jest to walka dwóch fizycznych nośników, jak miało to miejsce dotychczas. Nie jest to pojedynek VHS z Betamax, czy Blu-ray z HD-DVD. Tym razem mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi formami dystrybucji. W jednym narożniku mamy fizyczny format – Blu-ray, który to ma przeciwko siebie przesył strumieniowy przez Internet, wirtualną autostradę, niewidoczną gołym okiem. Starcie to trwa już od wielu lat, lecz większość z nas nie zauważyła, że na przód przebija się jeden niematerialny pretendent. Zwycięzcą nie musi zostać ten kto w obecnej chwili oferuje lepszą jakość obrazu, ale ten kto pozwala bardziej obiecująco spojrzeć w przyszłość. Ciężko jest jednak ostatecznie rozstrzygnąć los Blu-ray, chyba, że wydarzy się coś spektakularnego.

 

4.jpg ccs-1-0-83878600-1415756679.jpg

W Polsce możemy oglądać serwisy streamingowe 4K (na wyłączność) dzięki dwóm wiodącym producentom telewizorów: Samsung oraz LG.

 

 

27.jpg

Obecne telewizory Samsunga Ultra HD posiadają zewnętrzny dekoder HEVC w postaci listwy One Connect (więcej tutaj)

7249169c4e378cda6ff8a99809738421.jpg

Odtwarzacz Ultra HD Blu-ray Samsung UBD-K8500 – premiera na początku 2016 roku

 
 

(7366)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

61
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x