Ceny produkcji telewizorów OLED będą spadać! Droższe stały się modele MiniLED – odwilż cenowa OLEDów będzie postępować?
DSCC (Display Supply Chain Consultants) opublikowało nowy raport dotyczący kosztów produkcji telewizorów. Wynika z niego, że modele w technologii MiniLED stają się na tym etapie już teraz droższe od modeli OLED. W obniżeniu sumptu w przypadku tych drugich ma pomóc nowa fabryka w Chinach.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Pan Tadeusz wypalił OLED TV, bo oglądał TVP Info przez 11 godzin dziennie. Nie bądź jak Pan Tadeusz. Czytaj instrukcję telewizora aby uniknąć absurdalnej sytuacji
Produkcja telewizorów MiniLED droższa od OLED
Wiele wskazuje na to, że telewizory OLED będą z roku na rok coraz przystępniejsze cenowo. Przynajmniej te mniejsze, bo w przypadku wielkich rozmiarów ceny wciąż powinny utrzymywać na zaporowym dla większości użytkowników poziomie. Już w tym roku jednak zobaczymy pierwsze ataki na średnią półkę, na której do tej pory modeli w tej technologii po prostu nie było – rozsądnie wycenione serie wprowadzą LG (OLED A1) i Philips (OLED 705 i 706).
Niebagatelną rolę w obniżaniu kosztów produkcji odegra nowa fabryka LG Display – wciąż jedynego producenta paneli do telewizorów OLED. Nowoczesna jednostka 8,5-generacji, zlokalizowana w chińskim Guangzhou, pracuje pełną parą od połowy 2020 roku, produkując matryce w technologii Multi-Model Glass, pozwalającej na wycinanie z jednego substratu kilku paneli o różnych przekątnych. Na poniższym wykresie opracowanym przez DSCC ujęto obecne koszty produkcji ekranów OLED ponoszone przez LG:
Koszty produkcji dużych paneli utrzymują się na wysokim poziomie, ale technologia MMG sprawdza się w przypadku mniejszych przekątnych; fot. DSCC
Co ciekawe, w raporcie DSCC pojawiła się informacja, że już teraz proces wytwarzania OLEDów jest mniej zasobożerny niż telewizorów MiniLED! Wniosek ten pojawił się po porównaniu kosztów produkcji podobnych rozmiarowo paneli OLED i MiniLED. W perspektywie kilku lat ta różnica ma się zmniejszyć, aż w końcu w 2025 roku panele w obu technologiach będą warte tyle samo.
Produkcja 65-calowych paneli OLED ma kosztować coraz mniej; fot. DSCC
To przede wszystkim dobra informacja dla użytkowników zainteresowanych takimi modelami. Pierwsze telewizory MiniLED, czy to te od TCL, czy tegoroczne Samsunga i LG, nie należą do najtańszych sprzętów, ale za kilka lat ich ceny mają się unormować na przystępniejszym pułapie. Niższe koszty produkcji także w przypadku OLEDów pozwolą producentom na obniżanie ich cen sklepowych.
Inna prognoza zakłada, że do 2025 roku MiniLEDy wyprzedzą OLEDy pod względem udziałów w rynku – ich sprzedaż będzie wyższa w skali całego świata.
Źródło: https://www.oled-info.com/dscc-production-costs-miniled-tvs-be-higher-oled-tvs
Więcej na temat telewizorów:
- LG OLED BX | TEST | Szukasz taniego OLED TV do filmów i konsoli nowej generacji lub PC z HDMI 2.1? To coś dla Ciebie!
- Już jutro Xiaomi pokaże kolejny potężny telewizor! To następca Redmi TV Max 98″ – czy tym razem będzie dostępny i dla nas?
- Samsung podał ceny w USA nowych telewizorów 4K QLED Q60A, Q70A i Q80A! Ile kosztują warianty bez podświetlenia MiniLED?
- Jakie są najpopularniejsze aplikacje na Samsung Smart TV? Czym warto się zainteresować, jeśli jeszcze nie korzystamy? | TOP 10
- Dekoder hybrydowy TVP oficjalnie! Nowe informacje – jakie funkcje, aplikacje i kiedy premiera?