Home Testy Dekodery Satelitarne CANAL+ 4K Ultra HD – jak działa najnowsza technologia telewizyjnego obrazu?
CANAL+ 4K Ultra HD – jak działa najnowsza technologia telewizyjnego obrazu?

CANAL+ 4K Ultra HD – jak działa najnowsza technologia telewizyjnego obrazu?

9.73K
1

Na ten moment w Polsce istnieje jeden referencyjny kanał 4K Ultra HD, który jest wzorem nie tylko dla innych polskich nadawców ale wzorem także na tle całej Europy. Nadaje on bowiem w bardzo wysokiej jakości obrazu i jest doskonałym pokazem możliwości najnowszych telewizorów 4K Ultra HD. Mowa o CANAL+ 4K Ultra HD, który w Polsce jest dostępny od maja 2018 roku i z miesiąca na miesiąc rozwija swoją ofertę programową o nowe filmy, seriale, dokumenty, koncerty czy programy lifestyle’owe.

Canal+ Ultra HD 4K HDR HLG test
W redakcji dokonaliśmy dokładnych pomiarów jakości obrazu w CANAL+ 4K Ultra HD

Dlaczego telewizja w 4K Ultra HD to nowa jakość?

Podstawowym elementem telewizyjnego obrazu nowej generacji, który jest kolejnym etapem po Full HD to rozdzielczość 4K. To właśnie od rozdzielczości zależy jak wiele szczegółów zobaczymy na ekranie nowoczesnego telewizora. Szczególnie takiego, który posiada dużą przekątną a te są coraz bardziej przystępne cenowo.

obrazek

Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczę też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:

Co to jest rozdzielczość 4K_

Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. Jest on właściwie kluczowym elementem technologii Ultra HD. To właśnie HDR definiuje jak bardzo realistyczny obraz widzimy na ekranie telewizora. HDR to technika wyświetlania zapewniająca na ekranie punktowe, o wiele jaśniejsze biele zachowując detale w ciemniejszych miejscach. HDR wydobywa każdy szczegół z obrazu dużo bardziej niż poprzednia generacja obrazu zwana też SDR, którą widzimy na kanałach HD czy SD. Możemy to dostrzec prawie w każdym momencie filmu czy serialu, który oglądamy w telewizji. Wszystkie elementy związane ze światłem jak np. wschody czy zachody słońca, światła jadących samochodów, chmury na niebie czy oświetlenie obiektów sportowych np. podczas meczów piłki nożnej są niezwykle realne i stanowią nową jakość względem tego co widzieliśmy do tej pory. Na CANAL+ 4K Ultra HD możemy np. obejrzeć realizowane w pełnym Ultra HD mecze piłkarskiej PKO Ekstraklasy.

Test CANAL+ 4K Ultra HD jakość obrazu

Warto także zatrzymać się tutaj i napisać parę słów na temat samych telewizorów. Bo to właśnie od parametrów telewizora będzie zależeć jak realistyczne efekty HDR zobaczymy na ekranie. HDR mierzymy w tzw. nitach.

Test CANAL+ 4K Ultra HD jakość obrazu 2
Pomiary w Ultra HD wykonujemy przy użyciu najlepszych urządzeń dostępnych na rynku.

W przypadku tanich modeli ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak nawet niskie wartości HDR są widoczne w trakcie oglądania obrazu Ultra HD a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Na poniższym filmie dokładnie to wytłumaczyłem:

Co to jest HDR w telewizorze

Na koniec WCG czyli szeroka paleta barw. O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie zdarzają się wyjątki gdzie ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Poniższy film dokładnie to tłumaczy:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Jak działa satelitarne 4K Ultra HD?

W 2016 roku na targach IFA w Berlinie, mieliśmy okazję podziwiać pierwsze demo kanały 4K Ultra HD z HDR nadawane drogą satelitarną w tzw. HLG.  HLG (Hybrid Log-Gamma) to standard opracowany na potrzeby przesyłu sygnału Ultra HD wraz z HDR przez nadawców telewizyjnych. Standard opracowany został przez brytyjskie BBC oraz japońskie NHK, do obsługi transmisji telewizyjnych. Jako, że nadawcy telewizyjni dysponują bardzo ograniczoną przepustowością, HLG pozwala na połączenie danych HDR i SDR w tym samym sygnale, pozwalając tym samym zaoszczędzić transfer na rzecz większej ilości kanałów. Tradycyjne TV bez obsługi HDR zignorują metadane osadzone w sygnale, natomiast urządzenia obsługujące HDR (ze standardem HDMI 2.0b) odczytają dodatkowe metadane.

Canal+ Ultra HD 4K HDR HLG test
Dekoder informuje nas w jakiej jakości nadaje oglądany kanał

Na ten moment wszystkie nowoczesne telewizory dostępne od paru lat w sprzedaży posiadają wsparcie dla HLG więc bez problemu obejrzycie na nich wszystkie walory 4K Ultra HD zawarte na kanale CANAL+ 4K Ultra HD. W redakcji zawsze sprawdzamy kompatybilność ekranów właśnie na tym kanale z dekodera 4K UltraBOX+.

4K_UltraBOX+

Swego czasu dokonywaliśmy też dokładnych pomiarów podczas mistrzostw świata w piłce nożnej, które jako jedyne były pokazywane w pełnym 4K Ultra HD właśnie na kanale CANAL+ 4K Ultra HD:

Test CANAL+ 4K Ultra HD jakość obrazu 3

Czy CANAL+ 4K Ultra HD to nowa jakość obrazu?

Dokładnie tak jest. Inżynierowie pracujący w platformie CANAL+ jako jedyni w Polsce wdrożyli zaawansowany jakościowo kanał telewizyjny, który wykorzystuje maksymalny potencjał naszych telewizorów. Zarówno tych tanich jak i tych z najwyższej półki cenowej. Obecna oferta CANAL+ 4K Ultra HD jest niezwykle bogata i oprócz filmów i seriali możemy zobaczyć wiele materiałów produkcji własnej. Pokazuje to, że prawie 1,5 roku zostało doskonale wykorzystane przez firmę na naukę nagrywania w 4K Ultra HD z HDR co jest niezwykle trudną sprawą co widać po kanałach europejskich, które zazwyczaj nadają tylko w rozdzielczości 4K bez HDR. A to właśnie ten ostatni element jest kluczem do obrazu nowej generacji.

 

(9732)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jerzy
Jerzy
3 lat temu

TV Sony 65XH9505 nie obsługuje HLG z Canal+4K. Gdy obraz jest nadawany w formacie HLG obraz na tym TV jest wyszarzały. Na forum Sony temat jest dobrze opisany przez wielu użytkowników TV Sony od wersji XE. Sony nie reaguje a posiadanie, tak jak ja, NC+ z kanałem Canal+4K traci sens bo w przypadku nadawania w HLG trzeba przełączyć suwak HDR z Auto na wyłącz, bo inaczej nie da się oglądać.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x