BenQ i500 Test projektor LED na systemie Android
Jakość obrazu
Zespół optyczny projektora i500 to konstrukcja short-throw, która pozwala uzyskać bardzo dużą przekątną z niewielkiej odległości. Stosunek odległości projektora, do szerokości uzyskanego obrazu wynosi 0,6:1, co oznacza, że wypełnienie naszego 100″ (220cm szerokości) ekranu możliwe było z zaledwie 132cm. Optyka nie posiada jakichkolwiek możliwości regulacji (poza ostrością oczywiście), więc na ten parametr nie możemy wpływać. Ewentualne zniekształcenia geometryczne można regulować wyłącznie za pomocą funkcji keystone, co negatywnie odbija się na obrazie. Najlepiej więc ustawić projektor prostopadle do ekranu. Wtedy obraz zacznie się nieznacznie ponad środkiem obiektywu. Według specyfikacji maksymalnie 5% (wysokości obrazu) ponad, a minimalnie dokładnie po środku. Moje obserwacje zdają się to potwierdzać.
Jakość obiektywu jest niezła w klasie short throw, ale jak to bywa w tego typu rozwiązaniach ma swoje mankamenty. Uzyskany obraz nieco łukował na górnej krawędzi (około 2cm), co dobrze widać na poniższym zdjęciu:
Dyskusyjna była także konwergencja i ostrość. Klasycznie pogarszała się ona na brzegach ekranu. Na środku wyglądała tak:
Równomierność bieli – typowa dla short throw:
A tak wyglądał rozkład jasności:
BenQ i500 nie posiada rozdzielczości Full HD (WXGA 1280 x 800), więc elementy, które normalnie wyświetlamy mają nieco gorszą czytelność. Widać także strukturę siatki pikseli w kształcie rombów. Z dalszej odległości oglądania nie jest to jednak przeszkadzające.
i500 wykorzystuje podświetlenie diodami LED. Daje mu to nie tylko ogromną trwałość i szybki start, ale także bardzo szeroką paletę kolorów.
Tak nasycone kolory mogą wyglądać atrakcyjnie przy wszelkiej maści prezentacjach biznesowych. Zwiększają także odporność na światło zewnętrzne. W projektorze jest też tryb Cinema, który ściąga barwy bliżej standardu Rec 709 – do oglądania filmów.
Jak jednak widzicie nie trafiają one dokładnie w punkt, ale duże przekłamania to nie są. Niestety w i500 nie ma jakichkolwiek regulacji obrazu poza kontrastem i jasnością. Wobec tego nie da rady ustawić chociażby odcienia bieli, ale ten nie odbiega jednak mocno od wzorca.
Lampa LED zapewnia 280 lumenów w trybie normalnym i 230 lumenów w trybie ECO. Pozwoli to zasilić (z podstawową jasnością – 48cd/m2) kolejno – ekrany 82″ i 75″.
(18572)