W najbliższych latach lepiej będą sprzedawać się telewizory QLED czy OLED? Są kolejne zaskakujące prognozy!
Raporty firmy Omdia dotyczące przyszłości są zazwyczaj bardzo precyzyjne i bardzo często pokrywają się później z rzeczywistą sytuacją na rynku. W obszernej prognozie dotyczącej telewizorów znalazły się dane, które wskazują na kontynuację trendu widocznego już w 2019 roku – dwukrotnie wyższą sprzedaż modeli w technologii QLED w stosunku do OLEDów.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Gigawyprzedaż ostatnich sztuk hitowych telewizorów 4K OLED i LCD z 2020 roku! Które modele można zgarnąć nawet 2500 zł taniej?
Prognoza: na jeden sprzedany telewizor OLED przypadną dwa modele QLED
Trzeba tu oczywiście pamiętać, że stosowanie technologii diod kwantowych jest znacznie tańsze niż samoemisyjnych diod organicznych. Telewizory QLED wytwarza się mniejszym kosztem i rynkowo są warte sporo mniej od TV OLED, które dla wielu osób zafascynowanych kinem domowym, zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku oglądania filmów (perfekcyjna czerń i kontrast tak ważna w materiałach wideo). Dodać też warto, że QLED to bardzo ogólne pojęcie a telewizory tak oznaczone mogą oferować albo podstawowe parametry obrazu (są stosunkowo tanie) albo bardzo zaawansowane (drogie, na poziomie nawet OLED). Jak widać nie jest to tak proste w ocenie jak w przypadku ekranu OLED, który generalnie traktowany jest zawsze jako premium. Jeszcze w 2018 roku QLEDów sprzedawało się globalnie nieco mniej, a potem już dwukrotnie więcej. Dalszego powiększania przewagi jednak się nie przewiduje, a w 2025 roku całkowita sprzedaż modeli QLED ma sięgnąć 20 milionów sztuk, w stosunku do 10,8 miliona OLED TV.
Prawdziwą eksplozję popularności prognozuje się za to w przypadku telewizorów MiniLED (o tym pisaliśmy niedawno), które w tym roku po raz pierwszy zawitają na rynku w znacznie większym gronie niż dotychczas. Do 2025 roku roku ich sprzedaż może być aż pięciokrotnie wyższa niż OLEDów, a to też nie bez znaczenia dla ważności technologii QLED. Ta przecież znajduje swoje zastosowanie także w MiniLEDach (jak w przypadku telewizorów Samsung Neo QLED MiniLED czy LG QNED MiniLED).
Porównując dane z powyższej tabelki, widać zdecydowaną dominację TV MiniLED i stabilizację (choć przy tendencji wzrostowej) w przypadku OLED i QLED.
Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-33121/marche-tv-2020-2025-2-tv-qled-vendus-pour-1-tv-oled.html, Zdjęcie tytułowe: t3.com
Przeczytaj więcej na temat telewizorów
- Popraw znacząco dźwięk w swoim TV. Niedrogi soundbar Teufel CINEBAR 11 w naszych testach z dodatkową zniżką!
- Mamy pierwsze zdjęcia telewizora LG OLED A1! Czy to ten rok, w którym zobaczymy cenę poniżej 4000 zł?
- Szalenie popularna aplikacja TikTok na telewizorach Samsung w kolejnych krajach! Jak wygląda obecnie jej dostępność?
- Dobra promocja na telewizory 4K od Hisense! Mocne przeceny i kusząca wartość dodana – gdzie szukać?
- Topowy LG OLED GX w 55 calach z HDMI 2.1 i nagrodą EISA teraz aż 1500 złotych taniej ale można zyskać jeszcze więcej! Gdzie?
- Które telewizory na 2021 będą najlepiej współpracować z konsolami i PC? Przedstawiamy listę najlepszych propozycji!
(7528)
QLED chłyt maketingowy Samsunga niby OLED dla mniej kumatych.
Zakładam że to jest kwestia reklamy. Samsung intensywnie reklamuje technologie quled. OLED nie jest dla każdego pierwsze to cena a drugie to z czym się wiąże tehnologia OLED. Z czasem kanały telewizyjne pozmieniają swoje loga,symbole kanałów paski kanałów informacyjnych zrobią przezroczyste. To zmieni sytuację .
Co do reklamy jak kupowałem swojego OLEDa pan w sklepie euro RTV ( panie nie kupuj pan OLEDa 7 miesięcy i po tv) .
Kupując samsunga poczytajcie o ludobojstwie Ungurow w Chinach i co z tym samsung ma wspólnego.
To, że jak inne 83 firmy, wśród nich Microsoft, Apple, Google, Amazon, Sony, Acer, Asus, Dell, Lenovo, LG, Meizu, Vivo, Oppo, Nintendo, Panasonic, ZTE, Siemens, czy Xiaomi, korzystają bezpośrednio lub pośrednio z przymusowej siły roboczej również Ungurów w Chinach?
Mnie te prognozy nie zaskakują.