LG Display stworzy elastyczne, rozciągające się ekrany nowej generacji. Czy wpłynie to na telewizory? Mają powstać do 2024 roku
Południowokoreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii wybrało firmę LG Display na podmiot odpowiedzialny za opracowanie i stworzenie rozciągających się ekranów nowej generacji. Narodowy projekt zakłada, że producent zostanie światowym liderem w tym nowym sektorze. Elastyczne, zmieniające rozmiar ekrany mają powstać do 2024 roku.
LG pionierem w sektorze zmieniających rozmiar ekranów?
Celem LG Display jest osiągnięcie 20-procentowej elastyczności rozmiarów ekranów nowej generacji. Wedle przygotowanego wraz ze wspomnianym ministerstwem planu, do 2024 roku wytworzone wyświetlacze mają zmieniać swoje rozmiary o jedną piątą.
Rozciągające się ekrany to najprawdopodobniej ostatnia faza rozwoju elastycznych matryc. Do tej pory mieliśmy już do czynienia ze zginanymi, składanymi i rolowanymi wyświetlaczami, stosowanymi w telewizorach (jak w rolowanym OLED RX właśnie od LG) czy smartfonach (jak np. w Samsung Galaxy Fold).
Jeśli badania nad tą technologią pójdą pomyślnie i LG Display osiągnie na tym polu sukces, to nowa generacja ekranów będzie rozciągać się jak guma, nie powodując przy tym widocznych zniekształceń obrazu. Trudno to sobie wyobrazić, ale zapewne w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy poznamy pierwsze założenia projektu i zasadę działania nowych ekranów.
Czy rozciągające się ekrany zobaczymy LG w telewizorach?
Jakie mogą być zastosowania ekranów nowej generacji zdolnych powiększać swoją powierzchnię? Mówi się przede wszystkim o tzw. Internecie Rzeczy, skupiającym całe inteligentne systemy jak np. Smart Home, ale też o autonomicznych samochodach czy inteligentnych zegarkach i innych – być może zupełnie nowych – zakładanych na ciało akcesoriach. LG zdaje się poszukiwać nowych obszarów aplikacji takiego innowacyjnego rozwiązania, niewykluczone więc, że znajdzie ono również zastosowanie w telewizorach. Na razie za wcześnie, by o tym mówić, a ten sektor pomija też w swoim oświadczeniu Soo-Young Yoon, starszy wiceprezes i dyrektor LG Display Laboratory:
„W erze IoT (Internet of Things, przyp. red.), 5G i autonomicznych pojazdów, elastyczne wyświetlacze będą odgrywać ogromną rolę, a my jesteśmy bardzo zadowoleni i zaszczyceni mogąc być ważną częścią rozwoju tej technologii i produktów. Dzięki temu projektowi badawczo-rozwojowemu, LG Display przyczynia się do ewolucji przyszłych technologii wyświetlania obrazu, jednocześnie umacniając swoją pozycję lidera w branży, dzięki całemu portfolio różnych technologii obrazu nowej generacji”.
Podczas realizacji projektu powierzonego LG Display przez południowokoreańskie ministerstwo, producent pokieruje zespołem 21 podmiotów. W tym gronie znajdą się powiązane firmy, instytuty badawcze oraz uniwersytety. Poza tym opracowane zostaną technologie, na których bazie powstaną rozciągające się ekrany. LG ma też pozyskać niezbędne patenty oraz stworzyć i rozwinąć nowe rynki zbytu.
Źrodło: http://www.insideci.co.uk/news/lg-display-to-develop-stretchable-displays-by-2024.aspx
Przeczytaj więcej:
- Najtańszy telewizor 120Hz z HDMI 2.1 w ofercie 2020 Samsung, pod nowe konsole i sport | TEST | Samsung Q70T Q74T Q77T QLED
- Polska premiera telewizorów Sony na 2020 rok w Polsce: cechy, ceny i dostępność nowych modeli 4K OLED oraz 4K i 8K LCD
- Odebraliśmy do testów najnowszy LG OLED CX na 2020 rok z HDMI 2.1! Czym może nas zaskoczyć ten telewizor?
- Do redakcji przyjechał niedrogi, 120Hz telewizor QLED TCL C81 w 65 calach. Czego się spodziewamy w naszych testach?
- Telewizory LG 2019 z ważną aktualizacją portu HDMI Audio do eARC. Obsłużą dźwięk wielokanałowy z zewnętrznych urządzeń!