Sony wprowadza kamerę PTZ z serii BRC rejestrującą obraz 4K – BRC-X1000 , HD BRC-H800
Firma Sony rozwija ofertę zautomatyzowanych kamer PTZ z serii BRC, wprowadzając pierwszy model o rozdzielczości 4K: BRC-X1000.
Model BRC-X1000 idealnie nadaje się na główną kamerę w lokalnych ośrodkach telewizyjnych, studiach operatorów telewizji kablowej, w placówkach edukacyjnych, szpitalach i administracji publicznej, jak również do nagrywania wydarzeń na żywo w miejscach kultu religijnego, na uroczystościach ślubnych itp. Może także stać się kluczowym elementem złożonych produkcji w dużych obiektach, które potrzebują sprawdzonej efektywności, jaką zapewniają w produkcji kamery zdalnie sterowane BRC.
W ofercie pojawi się także wersja Full HD BRC-H800 z pojedynczym przetwornikiem CMOS Exmor R.
— Nowy, flagowy model Sony z serii BRC będzie fundamentem wielu praktycznych, opłacalnych zastosowań zautomatyzowanych kamer PTZ o rozdzielczości 4K — mówi Norbert Paquet, menedżer ds. marketingu strategicznego Sony Professional Solutions Europe. — Kamera BRC-X1000 idealnie nadaje się do systemów, w których cała produkcja odbywa się w jakości 4K. Ze względu na obsługę różnych rozdzielczości HD może też posłużyć do przygotowania firmy na nadejście technologii przyszłości i do zastąpienia materiałów HD obrazem w jakości 4K.
Kamery BRC-X1000 i BRC-H800 mają wiele cech, dzięki którym model HD Sony BRC-H900 stał się jednym z najbardziej efektywnych narzędzi produkcyjnych na rynku. Wyjątkowa jakość obrazu i czułość godna tradycyjnych, ręcznie obsługiwanych kamer studyjnych to zaledwie początek. Sercem nowych kamer jest wykonany w technologii BSI 1,0″ przetwornik obrazu CMOS Exmor R połączony z procesorem obrazu oraz obiektywem Zeiss Vario-Sonnar T* z 12-krotnym zoomem optycznym. Dodatkowe powiększenie obrazu bez utraty jakości umożliwia funkcja Clear Image Zoom, zwiększająca zoom do 24x w rozdzielczości HD i do 18x w 4K.
Kamera może również pracować w trybie HD 60p, znakomitym do rejestracji szybkich akcji podczas transmitowania na żywo imprez sportowych itp. Po wprowadzeniu obsługi formatu 24p (zaplanowanym na rok 2017) kamera zyska dodatkowe walory jako twórcze narzędzie zapewniające piękny efekt „bokeh” oraz kontrolę nad głębią ostrości.
Znakomita jakość obrazu z nowych, łatwych w użyciu kamer BRC idzie w parze z zaawansowanymi, inteligentnymi funkcjami, dzięki którym jeden operator może nadzorować produkcję z użyciem wielu kamer. W pamięci modeli BRC-X1000 i BRC-H800 można obecnie zapisać 16 ustawień pozycji (liczba ta zwiększy się w przyszłości dzięki planowanym modernizacjom). Pozwala to operatorowi pokazywać różnych mówców na podium, łagodnie zmieniać ujęcia oraz płynnie śledzić prelegenta poruszającego się według pewnego schematu. Bardziej skomplikowane ruchy kamery (przesuwanie w górę, w dół i w bok połączone z przejściem od zbliżenia do szerokiego kąta) można zaprogramować przy użyciu nowych funkcji sterowania, takich jak pamięć śladu czy synchronizacja ruchu PTZ. Ponadto można ręcznie sterować szybkością zoomu.
Firma Sony pracuje także nad nowym pilotem, który zwiększy intuicyjność i precyzję obsługi, jak również nad możliwością jednorazowego zdefiniowania adresu IP. Wprowadzenie tych rozwiązań jest planowane w 2017 roku.
Modele BRC-X1000 i BRC-H800 mają także szereg cech, które w istotny sposób ułatwiają monterom i technikom ich integrację z istniejącymi rozwiązaniami. Należą do nich:
- Zgodność z PoE+ (mniej kabli)
- Możliwość synchronizacji kodu czasowego
- Sterowanie przez sieć lokalną IP z użyciem protokołu VISCA
- Sterowanie przez łącze szeregowe RS422 z użyciem protokołu VISCA
- 2 gniazda 3G-SDI Dual Link (BRC-X1000); 2 gniazda 3G-SDI (BRC-H800)
- HDMI
W miarę dodawania nowych cech i możliwości udostępniane będą aktualizacje oprogramowania, z których instalacją przez sieć IP z łatwością poradzi sobie użytkownik końcowy.
Rozpoczęcie sprzedaży kamer BRC-X1000 i BRC-H800 zaplanowano na grudzień 2016 r., a ich ceny nie są jeszcze ustalone.
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.