Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Odwzorowanie ruchu
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System Tizen i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Słowem wstępu
Najwyższy model telewizora Samsung z serii QLED zawsze wzbudza emocje u naszych czytelników! Ubiegłoroczny Q9FN był niezwykle pomyślnym produktem. Sukces zapewniło mu przede wszystkim podświetlenie Direct LED, dzięki któremu ekran dosłownie powalał przy oglądaniu treści HDR, a jego czerń była niemalże OLED’owa. Minął rok i przyszedł czas na następce i tak oto w naszej redakcji zagościł model Samsung Q90R, którego specyfikacja jest także bardzo obiecująca.
Oznaczenie telewizora jest dużo fortunniejsze, niż rok temu, gdy zmieniła się tylko litera na końcu (Q9FA – 2016, Q9FN – 2017). Dzięki temu model wydany na 2019 będzie łatwo odróżnić. Warto jedynie pamiętać, że nie jest to de facto flagowiec w ofercie Samsunga. Są przecież jeszcze modele 8K z serii Q950R, ale nimi zajmiemy się kiedy indziej. Rynek z pewnością zainteresowany jest bardziej sztandarowymi rozwiązaniami w najpopularniejszej rozdzielczości, którą jest obecnie 4K.
Telewizory Samsung zwane “QLED” to oczywiście ekrany LCD LED a litera Q wzięła się od zastosowanie kropek kwantowych w elemencie podświetlającym matrycę, co jest jednym ze sposobów na uzyskanie szerszej palety barw i większej jasności. Posiadają jednak kilka charakterystycznych cech unikalnych dla firmy Samsung. Cech, które nie mają związku tylko z jakością obrazu i są doskonałym uzupełnieniem codziennego korzystania z telewizora oraz jego montażu. Wyróżnić należy:
- Sztuczna inteligencja AI, która wprowadza tryb obrazu o nazwie: intelligentmode
- Procesor Quantum 4K odpowiadający za poprawę obrazu w czasie rzeczywistym
- Bardziej zaawansowany tryb gra w stosunku do modeli 2018
- Usprawniony tryb Ambient
- Łatwiejsza konfiguracja telewizora na start i obsługa dzięki funkcji Smart Things
- Listwę OneConnect z jednym kablem, który dostarcza także zasilanie do ekranu telewizora
- Znaczące zmiany dla graczy w tym tryb Motion Plus Gra, oraz automatyczny tryb Gra
Dodatkowe cechy ważne dla tego modelu to:
- Podświetlenie Direct LED dające dużo większy potencjał do uzyskania lepszej czerni
- Szerokie kąty widzenia
- Zastosowanie filtru antyrefleksyjnego
- Wprowadzenie Apple iTunes oraz AirPlay 2
Dostępność Media Expert | |
---|---|
Model | Cena (w PLN) |
Telewizor SAMSUNG QLED QE55Q90RAT | 6 490.00 zł |
Jak więc widać zmian jest bardzo dużo i prawdopodobnie najwięcej ze wszystkich producentów telewizorów na ten rok. Tutaj duże brawa dla firmy, że nie odcina przysłowiowych kuponów tylko cały czas stara się wprowadzać różne nowości użytkowe, które przydają się podczas korzystania z telewizora.
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0
(93076)
Witam! Złącze HDMI z numerem 4 w moim 55Q90R to HDMI 2.1! Dzisiaj podłączyłem pod nie Xbox Series X i można ustawić rozdzielczość 4K przy 120hz! Dzwoniłem dzisiaj do Samsung Polska i pracownik poinformował mnie że aktualizacja odblokowała tą funkcje dla złącz numer 4. Bardzo się cieszę.
Jak długi jest kabel one connect?
No i dylemat dalej pozostaje, który wybrać Q90R – Q85R czy wystarczy Q80R. Miedzy Q80 a Q90 przy 65 calach to aż 2K różnicy, i nigdzie nie można znaleźć informacji odnośnie ilości podświetlania stref w tych w poszczególnych modelach.
Kto ogląda filmy w dzień? W dzień się pracuje na takie tiviki! Więc ten filtr antyrefleksyjny do niczego nie potrzebny.
lol. Nie mierz wszystkich swoją miarą! Ja oglądam w dzień filmy a pracować na tv nie muszę, bo mam taki system pracy, że pracuje kiedy chce a hajs i tak leci z firmy i wcześniej ugranych biznesów. Więc w dzień odpoczywam. i oglądam. Więc nie pisz mi proszę, że ten filtr nie jest do niczego potrzebny, tylko TOBIE nie jest potrzebny bo nie oglądasz w dzień. Wyobraź sobie, że istnieją ludzie, którzy nie muszą pracować od 8 do 16 i sobie w dzień i grają na konsoli i oglądają Netflixa.
Q70 ma subwoofer. 20W + 2x 10W… Czyżby był lepszy od flagowca w tej kwestii?
czy mogę na tym tv odpalić grę w 1440p i 120Hz? hdmi 2.0 powinno na to pozwolić?
HDMI 2.0 puszcza 60hz
nie gadaj glupot….
Displayspecification twierdzi że ten model ma aż 480 stref… To dużo, bardzo dużo podług niższych modeli z zaledwie 48… A dziwi że z bokiam, dołami czyli krawędziami jest coś nie tak według waszego testu… nieprawdaż?
Display to strona z suchymi faktami często błędnymi a nie testami. Nie polecam się za bardzo nią sugerować – oczywiście jako pomoc/sprawdzenie czegoś jest ok ale nic więcej bo pewności nigdy nie ma bez normalnego, dogłębnego testu.
No to ile stref może mieć ten q90???
Oraz dlaczego input lag w trybie ostatnim to “aż” 38ms podług testu q70 który wyniósł 28ms? Mała wpadka firmy?
Nie rozumiem dlaczego samsung nie moze dodać tego Dolby V i byłby święty spokój i brak dylematów tylko wybór pomiędzy jasnością, systemem lub pilotem