Zgodnie z trwający nieustannie testem długowieczności obejmującym 100 modeli telewizorów różnych marek, który przeprowadza branżowy portal Rtings, płaskie telewizory LCD z podświetleniem krawędziowym LED mają tendencję do szybszego zużywania się w porównaniu z innymi rodzajami telewizorów.
Telewizory LCD z podświetleniem LED zużywają się szybciej? Tak wykazują testy długowieczności
100 testowanych przez Rtings telewizorów ma już za sobą ponad 10 000 godzin pracy, co odpowiada około 6 latom standardowego użytkowania w domu. Przyspieszony test trwałości obejmuje różne typy telewizorów LCD – z podświetleniem krawędziowym LED, bezpośrednim LED i pełnym podświetleniem lokalnym (FALD) – oraz modele OLED.
Obejrzyj najnowszy test wideo telewizora roku 2024 Mini LED na naszym kanale:
W telewizorach LCD z podświetleniem krawędziowym diody LED są zazwyczaj umieszczone na dolnej krawędzi ekranu, a warstwa dyfuzyjna rozprowadza światło po panelu LCD. Technologia ta jest powszechnie stosowana w telewizorach średniej klasy. Rtings zauważyło, że ponad 25% testowanych telewizorów LCD, niezależnie od typu podświetlenia, wykazuje widoczne problemy z jednolitością światła, wpływające na jakość obrazu. W modelach LCD z podświetleniem krawędziowym wskaźnik ten znacząco wzrasta, osiągając 64%.
Fragment raportu portalu Rtings wykazujący zużycie telewizorów LCD z podświetleniem LED
“Wyniki tego badania są jednoznaczne: telewizory z podświetleniem krawędziowym są z natury bardziej podatne na znaczące problemy z trwałością” – stwierdzono w raporcie Rtings. Ten wniosek odnosi się wyłącznie do problemów z podświetleniem LED, z wyłączeniem awarii elektronicznych lub elektrycznych.
“Nie potrzeba było 10 000 godzin, aby zauważyć problemy w naszych testowanych telewizorach z podświetleniem krawędziowym. Z siedmiu, które wykazały widoczne problemy z jednolitością, trzy zaczęły wykazywać oznaki pogorszenia już po 2 200 godzinach testów lub wcześniej, co odpowiada okresowi około roku użytkowania w typowym amerykańskim gospodarstwie domowym” – wywnioskowano. Większość dotkniętych problemami modeli w teście pochodziła od Samsunga, ze względu na duży udział tej marki na rynku. W oświadczeniu południowokoreański producent poinformował, że nie zgadza się, iż technologia edge-LED ma wyższą awaryjność:
“Technologia podświetlenia krawędziowego jest niezawodnie stosowana w naszych produktach LCD od ponad 15 lat, wykazując trwałość porównywalną do modeli z podświetleniem bezpośrednim w warunkach rzeczywistego użytkowania. Ciągle udoskonalamy komponenty optyczne i zarządzanie ciepłem w modelach z podświetleniem krawędziowym, poddając je ponad 20 testom długoterminowej niezawodności, w tym testom w wysokiej temperaturze. Pozostajemy zaangażowani w rozwój technologiczny w celu dalszej poprawy jakości produktów,” przekazała firma Samsung Electronics w oświadczeniu dla Rtings.
Pełny omawiany test długotrwałości telewizorów można znaleźć w tym miejscu.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1730904914
Telewizory – zobacz więcej:
- Te nowe telewizory OLED kosztują najmniej! 2 świetnie modele 2024 od LG i Samsunga – gdzie je kupić?
- Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!
- Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!
- Test telewizora LG OLED C4. Produkt idealny w dobrej cenie?
- Test telewizora Sony OLED Bravia 8. Kolejny hit do kina domowego!
Do Zale Z reguły wiem o czym piszę. To tak dla jasności sytuacji. A co do Twojego komentarza to napisałeś co uważałeś za stosowne i to się ceni. Ja uczyniłem podobnie. A co do meritum – masz rację odnośnie do TV Sony Jeśli chodzi o oledy jest lepiej to fakt ale sama struktura budowy matrycy organicznej ma pewne wady i tyle. Jeśli ceny mini ledow spadną zasadniczo to może być jakaś fajna alternatywa dla oledow. Co do artykułów tutaj zdania nie zmienię wiele jest testów na zasadzie kopiuj – wklej a przeczytałem ich już mnóstwo. Ja rozumiem sponsoring i wynikające… Czytaj więcej »
Psują się od reklam,to one mają negatywny wpływ na martyce.
Większych bzdur już dawno nie czytałem choć zastrzegam że w przypadku Samsunga nie wiem jak jest ponieważ cały czas od lat jestem wierny jednej firmie Sony która mnie nigdy nie zawiodła. Miałem ostatnio przez 12 lat leda od nich z pełnym podświetleniem matrycy. Katowany codziennie od rana do wieczora i po tylu latach obraz dalej żyleta! Co mnie oczywiście bardzo pozytywnie dziwi. Został na kolejne lata w rodzinie a ja kupiłem sobie znowu leda tej Firmy i jestem mega zadowolony bo mi zależało aby mieć wszystko w jednym czyli wszystkie aplikacje tv naziemna i satelitarna oraz oczywiście android. Poprzednik mój… Czytaj więcej »
Mowa jest o krawędziowym, nie pełnym. Takie podświetlenie LED (w przeciwieństwie do starego neonowego) składa się z kilku (raczej mniej niż 10) źródeł światła. Nawet drobną degradacja jednej z diod skutkuje w takiej konfiguracji irytującymi różnicami podświetlenia (efekt podobny do strefowego wygaszania przy takim podświetleniu).
Nie ma co porównywać z pełnym podświetleniem, bo w jego wypadku punktowa degradacja będzie znacznie bardziej punktowa, a jednocześnie są to droższe modele, z wyższymi wymaganiami podczas testów.
Wypowiedź na zasadzie nie mam pojęcia o czym mówię ale wrzucę swoje 2 grosze. Zaznaczenie korzystania z sonego to potęguje, ze względu na to że wszystkie ich tv aktualnie mają bezpośrednie podświetlenie. Artykuł mówi o wnioskach wynikających z eksperymentu a jego zasady są wyjaśnione, więc zarzucanie bzdur w akurat tym artykule jest kompletnie bezzasadne. Ten artykuł jest jednym z niewielu tutaj, które wnoszą faktycznie cenne informacje, ponieważ telewizory z podświetleniem krawędziowym to wciąż większość na naszym rynku i warto żeby ludzie wiedzieli co kupują. Oledy stanowią mniejszy udział, więc mniej ludzi będzie zainteresowanych tym tematem, a jeśli chodzi o ich… Czytaj więcej »
Wiernym jednej firmie to można było być jeszcze dwadzieścia lat temu. Dzisiaj z telewizorami to jest loteria i nie ważne z jakiej firmy. Jeden pochodzi długo, inny krótko.