Home News Rewolucja w telewizji? Nowy standard DVB-I ma zmienić wszystko. Trwają testy – jak będzie działał?
Rewolucja w telewizji? Nowy standard DVB-I ma zmienić wszystko. Trwają testy – jak będzie działał?

Rewolucja w telewizji? Nowy standard DVB-I ma zmienić wszystko. Trwają testy – jak będzie działał?

43.33K
4

Telewizja: trwają testy nowego standardu DVB-I, który ma połączyć w całość wiele źródeł i umożliwić odbieranie widzom w ramach jednej listy zarówno tradycyjnych, linearnych kanałów jak i treści streamingowych. Niemcy rozpoczną za moment drugą fazę eksperymentów. Co może realnie zmienić DVB-I i kiedy możemy się spodziewać jego wprowadzenia?

Nowy standard DVB-I będzie rewolucją? Telewizja naziemna, kablowa, satelitarna i VoD w jednym

DVB-I najprościej określić hubem, czy też platformą łączącą i agregującą przeróżne źródła sygnału wideo. W odróżnieniu od wprowadzonego niedawno w Polsce DVB-T2, pozwala na jednoczesne oferowanie widzom w ramach jednej listy kanałów nie tylko ze źródeł naziemnych (w tym hybrydowych, czyli HbbTV), ale też kablowych i satelitarnych, a nawet VoD. W ramach jednego EPG można więc umieszczać na przykład kanały naziemne, a obok nich satelitarne, uzupełniając je na przykład o strumieniowane z poziomu aplikacji VoD treści. Brzmi to jak prawdziwy przełom, który mógłby kompletnie zmienić sposób, w jaki odbieramy różnego rodzaju treści.

W najbliższy piątek ruszy wystawa IBC 2023, w trakcie której Niemcy rozpoczną drugą fazę pilotażu DVB-I. Dotychczas na terenie tego kraju przeprowadzono testy z udziałem 21 nadawców i producentów urządzeń. Od września 2022 roku do marca 2023 dokonano agregacji treści telewizyjnych i streamingowych w jednym środowisku, tworząc wspólną listę źródeł i konkretnych treści. Dzięki temu odbiorcy mogli przełączać się pomiędzy nimi w ramach jednego EPG (elektronicznego przewodnika po programach).

Teraz Niemcy chcą przeprowadzić analizy mające na celu wytypowanie modelu techniczno-organizacyjnego, w którym usługi DVB-I będą świadczone na terenie całego kraju. Podczas drugiej fazy prowadzący testy chcą wykorzystać kody pocztowe, by umożliwić odbiorcom z poszczególnych regionów odbieranie lokalnych treści. Mają też być sprawdzane możliwości agregacji w obrębie DVB-I usług subskrypcyjnych i kanałów FAST (darmowych, ale z reklamami), a także wdrożenia reklam adresowalnych. Niemcy chcą też badać opcje pomiaru oglądalności emitowanych w ramach DVB-I materiałów.

kanały tv telewizja za darmo na tv telewizorze online jak odbierać oglądać google live channels

Kiedy DVB-I ma szansę zostać wdrożone? Konkretnej daty czy nawet orientacyjnego terminu jeszcze nie ma, ale właśnie teraz ma powstać plan uwzględniający ten proces. Mówi się jednak o czwartej dekadzie XXI wieku.

Co z Polską? Czy i kiedy możemy się spodziewać wejścia u nas standardu DVB-I? Dopiero co mieliśmy do czynienia z przejściem na DVB-T2, a w telewizji naziemnej nadal ogólnopolski multipleks MUX-3 nadaje w przestarzałym formacie DVB-T. Transformacja wiązała się z wielką akcją wymiany dekoderów i bez wątpienia tak samo musiałoby się stać przy wprowadzaniu DVB-I. Minie więc z pewnością wiele lat, zanim usłyszymy o nim szerzej w Polsce. Warto niemniej wspomnieć, że w naszej telewizji naziemnej kanały linearne łączone są już z treściami HbbTV, czyli telewizji hybrydowej. Pewne możliwości i gotowość na zmiany niesione przez DVB-I już zatem posiadamy.

Jak działa DVB-I w praktyce? Demo tego rozwiązania można zobaczyć w poniższym materiale:

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niemcy-dvb-i-pilotaz-ibc-2023-amsterdam-lista-kanalow-naziemna-telewizja-cyfrowa-platformy-cyfrowe-sieci-kablowe-fast-reklama-adresowalna


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(43330)

4 4 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Bogdan
Bogdan
1 rok temu

Zmiany i zmiany i zmiany,co rok nowy dekoder bo ciule nie mogą się zdecydować w jakim pasmie nadawać a my mamy tylko kupować dekodery,no zajebiscie

Ktosiu
Ktosiu
1 rok temu
Reply to  Bogdan

Chyba nie masz pojęcie że ta tv nie jest nadawana z tylko z nadajników naziemnych, to TV głównie internetowa z dodatkami dostępnymi z tv naziemnej i sat.
Żadnego specjalistycznego dekodera aż tak nie potrzeba. Tylko do odbioru w obrębie sieci kablowych i wykorzystania VOD będzie wymagana przystawka operatora jakiego sobie wybierzemy sami i oczywiście internet.
Normalne programy bez problemu można oglądać na dowolnym sprzęcie od TV czy odtwarzacze sieciowe jeśli tylko dysponuje aplikacją przystawka, ograniczeniem jest tylko rozdzielczość do HD.

TV że standardem DVB-I są dostępne od ponad 5 lat i używane w Niemczech.

dandy
dandy
1 rok temu
Reply to  Ktosiu

Czyli wychodzi na to że tunery DVB to przestarzały archaizm, przyszłość leży wyłącznie w sieci – prostym streamingu lub operatorskich pakietach IPTV multiroom z HbbTV i wbudowanym VOD.

dandy
dandy
1 rok temu
Reply to  Ktosiu

Rozumiem że jest to wpuszczenie operatorów kablowych/satelitarnych na pasma naziemne, transferując ich sygnał na fale naziemne oraz tworząc im dedykowane dla ich pakietów multiplexy. Sens to ma w przypadku obecnie darmowych multipleksów naziemnych i gdzieś w głuszy gdzie nie ma dostępu do innego źródła informacji, pod warunkiem że posiadamy odbiornik z tunerem DVB-T2 i antenę kierunkową silnej mocy lub taki nadajnik w pobliżu naszej lokalizacji. Poza tym nie widzę najmniejszego sensu bo powiedzmy sobie szczerze, czy to telewizja satelitarna czy naziemna i tak potrzeba anteny do odbioru , natomiast rozdrabniać się na wielu operatorów to głupota. Każdy z nas w… Czytaj więcej »

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x