Wielka rewolucja w obrazie? BOE pokazało pierwszy telewizor AMQLED 55 cali o jakości 8K! Co wiemy o tej technologii?
Firma BOE zdołała pomyślnie opracować pierwszy na świecie 55-calowy wyświetlacz 8K wykonany w technologii AMQLED. Skrót “AM” oznacza tutaj “Active Matrix”, a taki panel działa podobnie do OLED – kropki kwantowe służące w niej za piksele są pobudzane energią elektryczną. Panuje opinia, że to prawdziwa przyszłość modeli QLED! Co wiemy o nowości od BOE? Czy wkrótce tak będzie działać większość telewizorów?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza analiza testowa debiutanckiego OLED TV od Samsunga! Czy QD-OLED S95B będzie przełomem i hitem?
BOE prezentuje 55-calowy ekran AMQLED 8K! Co to za technologia? Telewizory zyskają?
Na rynku mnożą się technologie obrazu – dzieje się to takim tempie, że statystycznemu konsumentowi bardzo trudno jest się w nich połapać. Wiele z nowych rozwiązań trafia do telewizorów, by wspomnieć tylko o Mini LED, QD-OLED czy Micro LED. Chińska firma BOE rozwija tymczasem technologię AMQLED, która w swoisty sposób łączy zasadę działania organicznych diod z matrycą kwantową. Podczas targów SID Display Week, które zakończyły się w ubiegły piątek, BOE pokazało na żywo pierwszy na świecie ekran AMQLED o przekątnej 55 cali i rozdzielczości 8K.
Technologia AMQLED zyskuje obecnie na popularności – przyglądają się jej już czołowi producenci telewizorów z całego świata. Wcześniej BOE prezentowało szereg mniejszych ekranów wykonanych w tej technologii. Celem jest osiągnięcie możliwości masowej produkcji i rozpoczęcie procesu dostarczania tego typu wyświetlaczy do największych graczy. Czy wkrótce zobaczymy zatem w sklepach pierwsze takie modele? Niewykluczone.
Technologia AMQLED nie bez powodu nazywa się podobnie do QLED. Różnica pomiędzy omawianą techniką, a tą promowaną przez takie marki jak Samsung czy TCL, jest jednak zasadnicza. Metoda zastosowana przez BOE opiera się na skupiskach kropek kwantowych, które działają jak piksele i emitują światło, kiedy otrzymują napięcie elektryczne – podobnie jak w przypadku technologii OLED i Micro LED. Ma to oczywiście zapewnić wyższą precyzję obrazu i lepszy kontrast. W przypadku wspomnianych producentów, mowa o konwencjonalnych telewizorach z matrycą LCD, w których zastosowano podświetlenie LED i kropki kwantowe.
Producent pochodzący z Chin utrzymuje, że jest „światowym liderem w dziedzinie badań i rozwoju elektroluminescencyjnych kropek kwantowych”. W 2017 roku firma zaprezentowała 5-calowe i 14-calowe prototypy matryc QLED, wykonane metodą druku atramentowego. BOE uważa tę metodę za idealną w kontekście masowej produkcji wyświetlaczy QLED w przyszłości. Jednocześnie Chińczycy pokazali teraz również ekran 8K OLED wykonany futurystyczną metodą druku.:
Źródła: https://www.displayspecifications.com/en/news/84a97d0
Przeczytaj więcej na temat telewizorów:
- Jaki telewizor Philips kupić? Przegląd OLED, Mini LED i LCD z systemem Ambilight! Topowe wybory 2021/2022
- Jaki kupić telewizor do 4000 zł? TOP 5 – najlepsze modele na lata do filmów, gier i sportu!
- Uwaga: taka okazja na OLED TV nie zdarza się często! Świetny model od LG zaskakująco tanio – gdzie?
- Ostatnie okazje na topowe telewizory OLED 2021? Wyprzedaże rocznika w sklepach – gdzie najtaniej?
- Kurtyna w górę: Panasonic przedstawia TV OLED i LCD na 2022 rok! Nowe przekątne, nowa jakość
(5845)
Przecież amqled ma nieorganiczne diody, poziom dziennikarski dno
AMQLED ma elektroluminescencyjne kropki kwantowe jako emitery światła R/G/B