Czy VoD i streaming zastąpią tradycyjne kanały w Polsce? Oglądacie jeszcze “zwykłą” telewizję?
Ostatnia Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej dostarczyła masy ciekawych informacji na temat polskiego rynku telewizji i dystrybucji treści audiowizualnych. Jesteśmy świadkami wojny tradycyjnej telewizji ze streamingiem i VoD. Czy zwykłe kanały wkrótce znikną bezpowrotnie?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Już dziś wielki finał Ligi Mistrzów! Gdzie w telewizji oglądać starcie Manchester City-Chelsea? Podpowiadamy, gdzie w 4K!
Streaming i VoD kontra tradycyjne kanały – czy telewizja jest skazana na porażkę?
Jednym z głównych tematów tegorocznej konferencji, podczas której online spotkali się przedstawiciele operatorów kablowych, platform satelitarnych, nadawców, rządu i regulatorów rynku, była rywalizacja tradycyjnej telewizji z platformami streamingowymi i VoD. Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne metody dystrybucji treści są dostępne znacznie łatwiej i często oferują bardziej atrakcyjną dla widza ofertę. Często kosztują też sporo mniej niż pakiety telewizji kablowych czy satelitarnych.
Uczestnicy wspomnianej konferencji, a konkretnie reprezentanci podmiotów łączących oba światy, wskazali jednak na przewagę, jaką tradycyjna telewizja posiada nad streamingiem: obecność treści sportowych na żywo i kanałów poświęconych aktualnym wydarzeniom na świecie. Dyrektor zarządzajacy Playera Maciej Gozdowski stwierdził, że telewizja linearna nie umrze, ponieważ stale eliminuje opóźnienie sygnału, z którym zmagają się operatorzy strumieniujący materiały na żywo online. Podał przykład meczu piłkarskiego, podczas którego pada gol – w pierwszej kolejności zawsze zobaczą go widzowie telewizji.
Ciekawe spojrzenie na sprawę oferują statystyki. Z przytoczonych przez źródło badań firmy Nielsen wynika, że w Polsce co czwarte gospodarstwo posiadające dostęp do internetu płaci za treści dostępne tą drogą. Jednocześnie jednak aż 95% respondentów deklaruje, że nie zamierza zmieniać wybranej oferty telewizyjnej. Ze streamingu najczęściej korzystają klienci operatorów telewizji kablowej.
Na inną mocną stronę telewizji zwrócił uwagę członek zarządu CANAL+: Artur Przybysz. To konkretna, sztywna oferta, nie wprowadzająca niepotrzebnego chaosu. Przybysz zwrócił uwagę, że biblioteki serwisów takich jak Netflix są ogromnie rozbudowane, przez co użytkownik często nie jest w stanie zdecydować, co oglądać. Stąd zarówno CANAL+ jak i inni operatorzy chcą w przyszłości zaangażować się w rozwijanie swojej oferty obiema drogami. Przedstawiciel C+ również wskazał na przewagę telewizji w obszarze sportu na żywo i newsów. Przyznał jednocześnie, że zauważalny jest powolny odpływ klientów z telewizji satelitarnej w kierunku streamingu.
Konsumpcja treści stale jednak rośnie i dotyczy to zarówno streamingu jak i telewizji. Choć szala przechyla się na stronę treści strumieniowanych, to wedle prognoz w 2026 roku liczba użytkowników płatnej telewizji na całym świecie ma przekroczyć miliard.
Reklamy nie ominą platform streamingowych. Już tam dotarły
Streaming zaczyna upodabniać się do kanałów telewizji w obszarze reklam. Osobny, tańszy plan subskrypcyjny wprowadzi w czerwcu HBO Max (które wkrótce zadebiutuje w Polsce). W Polsce na taki ruch zdecydowało się już TVN Grupa Discovery, włączając nowy pakiet do oferty Playera. Maciej Gozdowski stwierdził, że celem takich decyzji nie jest większy zarobek, a powiększenie bazy użytkowników. Część z widzów chciałoby wydawać mniej na streaming, a pakiety z reklamami właśnie to umożliwiają.
Gozdowski przewiduje, że wkrótce także Netflix może postanowić o wprowadzeniu abonamentu z reklamami wyświetlanymi podczas oglądania. Taki mechanizm działa już od dawna w serwisie YouTube, jednak w zupełnie innej formie. Reklamy wyświetlane są wszystkim, którzy nie opłacają abonamentu Premium.
Źródło: Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/temat-platform-streamingowych-i-konsolidacja-rynku-dominuje-podczas-konferencji-pike-menadzerowie-z-rynku-medialnego-nie-wierza-w-koniec-linearnej-telewizji
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Kanał TVP 4K i EURO 2020 w UPC! Są nowe pakiety telewizji u operatora – do dwóch miesięcy za darmo! Sprawdzamy ofertę
- Disney w tym roku zamknie 100 kanałów telewizji, także w Polsce! Co zniknie z oferty i gdzie trafią treści z tych stacji?
- Palestyńska telewizja Fajer TV kradnie sygnał od CANAL+ i Polsatu! Komentarz po arabsku zamiast polskiego. Co zrobią nadawcy?
- Czy TVP pokaże Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 4K? Kanał TVP 4K ma powrócić na stałe!
- Dzisiejszy finał Ligi Europy Villareal – Manchester United dostępny po raz pierwszy na żywo w 4K HDR z Dolby Atmos! Gdzie to zobaczymy?
- TVP odnowiło cyfrowo niemal 3 tysiące filmów i seriali. Klasyczne produkcje w zupełnie nowej jakości – jakie tytuły zrekonstruowano?
- Kilka ważnych kanałów telewizji zniknęło z oferty analogowej sieci kablowej w Bydgoszczy. Czego już nie można oglądać?
Czyli przyszłością telewizji jest emitowanie sportu na żywo i newsy? Nie interesuje mnie ani sport ani propaganda z żadnej strony więc telewizja jak dla mnie się kończy już całkowicie.
Ja tam wolę oglądać filmy z płyt , obraz i dżwięk nieporównanie lepszy .