ViewSonic PX727-4K i PX747-4K | TEST | projektor DLP 4K z HDR
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Instalacja projektora
- Technologia DLP – podstawowe informacje
- Testy syntetyczne
- Jakość optyki
- Oddanie barw
- Kontrast i czerń
- Jednolitość obrazu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Rozdzielczość 4K
- Jakość efektu HDR i szerokiej palety barw
- Odwzorowanie ruchu
- Dźwięk
- Granie na konsoli i PC
- Podsumowanie i ocena
Jakość optyki
Ostrość i konwergencja obrazu była bardzo dobra na środku obrazu, jak to bywa w jedno-przetwornikowych projektorach DLP. Na brzegach ostrość nieznacznie spadała i dało się zauważyć lekkie rozwarstwienie na barwy składowe.
Ogółem było dobrze, szczególnie jak na projektor tej klasy. Sześć tysięcy złotych może nie brzmi jak niska cena za projektor, ale pamiętajmy, że poruszamy się w segmencie urządzeń 4K, który powiedzmy szczerze, tani nie jest.
Godną uwagi cechą była też szara obwódka wokół właściwego obrazu. Na powyższej planszy testowej biała zewnętrzna linia jest brzegiem obrazu. Mimo to wokół niej widać rozjaśnienie. Oczywiście jeśli nie mamy ciemnej ramki dookoła ekranu – by zrobić to zdjęcie musiałem zmniejszyć obraz, by nie wypełniał on całego ekranu i szary pas odbijał się od tła projekcyjnego. Skąd się on wziął? Najprawdopodobniej przetwornik ma trochę więcej pikseli po bokach, które są niewykorzystane do obrazowania, jednak nie da się ich całkowicie wygasić ze względu na ograniczony kontrast projektora. Jednak, jak już wspomniałem, gdy mamy czarną ramkę wokół ekranu, to zjawiska tego nie będzie widać.
(9616)