UPC testuje pierwsze kanały 4K UHD w swojej ofercie telewizji kablowej! Jakie pozycje będzie można oglądać w najwyższej jakości?
Operator UPC Polska rozpoczął fazę testów pierwszych kanałów 4K, które będą dostępne w ofercie telewizji kablowej! Na razie włączono 4 takie pozycje, które do tej pory sieć oferowała tylko i wyłącznie online. W jaki sposób można je wyszukać? Czy da się już oglądać?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: 12 ważnych brytyjskich kanałów można teraz za darmo odbierać w Polsce! Nadają w przekazie FTA – jak je oglądać?
UPC: 4 kanały 4K w ramach testów! Wkrótce nie tylko online, ale i w telewizji kablowej
Operator UPC Polska zamierza wprowadzić pierwsze kanały w jakości 4K UHD do swojej oferty telewizji kablowej. Póki co mogą je oglądać wyłącznie klienci korzystający z serwisu streamingowego tej sieci, ale najpewniej wkrótce ulegnie to zmianie. W standardzie DVB-C nadawane są już cztery kanały, choć operator jeszcze nie przyznał uprawnień do ich oglądania. Źródło donosi, że chodzi najprawdopodobniej o te pozycje, które są już dostępne w najwyższej rozdzielczości online:
- FunBox UHD – nadający jako Test 3901
- Insight TV UHD – nadający jako Test 4001
- wPolsce.pl
- Ultra TV 4K
Testy ruszyły na terenie Warszawy i są realizowane na częstotliwościach 482 MHz i 490 MHz. Włączone w DVB-C pozycje nadają z przepustowością od 18 do 22 Mb/s. Nie ma ich na listach kanałów dostępnych abonentom, zatem nie da się ich wyszukać za pomocą dedykowanych dekoderów operatora. Jest to za to możliwe za pośrednictwem innych sprzętów, ale z modułem CAM od UPC Polska.
Wcześniej ten operator nigdy nie zapewniał klientom stałych kanałów zapewniających przekaz w 4K. Wyjątkiem było TVP 4K, które jednak włączono tylko okresowo – na czas turnieju piłkarskiego EURO 2020 – i wyłączono ostatecznie przed kilkoma dniami.
Parametry odbioru testowanych przez UPC kanałów 4K (za SATKurier.pl):
482 MHz, SR: 6900, DVB-C/256QAM
- Funbox UHD:
- ID: Test 3901
- PID V: 101 (HEVC/UHD)
- PID A: 102 (org, AAC), 103 (ger, AAC)
- PID PCR: 101
- SID: 3901
- PID PMT: 100
- Provider: UPCPL
- Kodowanie: Nagra MA
- wPolsce.pl:
- ID: – (brak nazwy)
- PID V: 201 (HEVC/UHD)
- PID A: 202 (pol)
- PID PCR: 201
- SID: 3902
- PID PMT: 200
- Kodowanie: Nagra MA
490 MHz, SR: 6900, DVB-C/256QAM
- Insight TV UHD:
- ID: Test 4001
- PID V: 101 (HEVC/UHD)
- PID A: 102 (pol), 103 (eng), 106 (eng, AC3)
- PID PCR: 101
- SID: 4001
- PID PMT: 100
- Provider: UPCPL
- Kodowanie: Nagra MA
- Ultra TV 4K:
- ID: – (brak nazwy)
- PID V: 201 (HEVC/UHD)
- PID A: 202 (pol)
- PID PCR: 201
- SID: 4002
- PID PMT: 200
- Kodowanie: Nagra MA
Źródło: https://satkurier.pl/news/207142/testy-4k-w-upc-w-dvb-c-w-warszawie.html
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Kontrowersyjny program “Magia nagości. Polska” jednak w telewizji! Nadawca podał nową datę startu swojego show. Kiedy i gdzie ruszy?
- Zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji mogą zakończyć nadawanie czterech kanałów TVN! Te stacje znikną z telewizji naziemnej?
- W naziemnej telewizji cyfrowej już jest lokalny multipleks MUX-L1, na który trafi 12 nowych kanałów! Kto może oglądać za darmo? Jakie stacje będą dostępne?
- Abonament RTV: jakie będą opłaty, kontrole i kary w 2022 roku? Nie będzie lżej! Takie zasady czekają nas już za kilka miesięcy
- TVN znalazł rozwiązanie na brak polskiej koncesji! Co stacja zrobi z kanałem TVN24? Sprawa już załatwiona!
- Serwis streamingowy Polsat GO już działa! Filmy, seriale i programy dostępne za darmo – dodatkowo dwa kanały telewizji bez opłat!
(9902)
UPC jak zawsze z tyłu . Urządzenia mają przestarzałe . W nc+ jest dwa razy taniej i 10 razy lepiej . Zrezygnowałem z UPC natychmiast jak tylko wszedł gówniany horizon dekoder . UPC dziękuję w moim domu nigdy nie zagoszczą.
Nie jest to pierwsza emisja 4K w UPC w formie DVB-C – do 11 sierpnia bezpłatnie oferowano TVP 4K. Natomiast stała szyfrowana oferta byłaby nowością i rodzi pytanie, czy wobec tego operator nie szykuje klasycznego kablowego dekodera 4K, jaki jest obecny na wybranych rynkach, gdzie Libery Global także oferuje usługi kablowe (m.in. w Szwajcarii).
TV wraca do korzeni czyli do klasycznego koncentryka, bo streaming telewizji na żywo okazał się porażką. Zauważalnie gorsza jakość streama live przy podobnym bitrate jak na koncentryku, kiepska płynność ruchu, rwanie obrazu itd.