Home News UE: piractwo przynosi rocznie 60 miliardów euro strat
UE: piractwo przynosi rocznie 60 miliardów euro strat

UE: piractwo przynosi rocznie 60 miliardów euro strat

524
0

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oszacował, że corocznie piractwo i sprzedawanie podrabianych produktów w krajach UE przyczynia się do strat na poziomie 60 miliardów euro.

Raport EUIPO (taki jest anglojęzyczny skrót Urzędu) obejmuje 11 sektorów ekonomicznych i szacuje, że państwa członkowskie Unii Europejskiej tracą w nich 60 miliardów euro.

Wśród towarów, które dotknięte są piractwem znalazły się między innymi gry, muzyka i smartfony. 60 milionów euro to strata w wysokości około 7,4% łącznej sprzedaży wszystkich 11 kategorii produktów.

piractwo

Organ Unii Europejskiej szacuje, że przez nielegalny obrót pewnymi dobrami w UE zatrudnia się mniej pracowników. EUIPO uważa, że przez nielegalny obieg towaru liczba straconych miejsc pracy wynosi 468 000.

Trudno jednak ostatecznie powiedzieć, czy piractwo wpływa aż tak negatywnie na produkty multimedialne. Raport holenderskiej firmy Ecory z 2015 wykazał wręcz, że piractwo w przypadku muzyki, gier czy filmów potrafi przynieść pozytywne efekty jeśli chodzi o ich sprzedaż.


ZOBACZ TAKŻE: Synamedia: więcej serwisów VOD = większe piractwo


Źródło: Advanced Television

(524)

tags:
Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.