Testujemy BenQ 4K W2700 – projektor w niezłej cenie
Do naszej redakcji trafiły właśnie dwa najnowsze projektory 4K HDR firmy BenQ do kina domowego. Modele W2700 oraz W5700 zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas lutowych targów ISE w Amsterdamie. Najpierw zajmiemy się modelem, który na pewno zdobędzie dużą popularność rynkową ze względu na swoją atrakcyjną cenę w stosunku do swoich możliwości. Czego możemy się po nim spodziewać?
BenQ W2700 wspiera wszystkie elementy specyfikacji Ultra HD. Testować będziemy więc nie tylko wyższą rozdzielczość (4K), ale także wsparcie dla szerokiego zakresu dynamiki (HDR10, HLG), oraz szerokiej palety barw (Rec 2020). BenQ wyposażył projektor we własne technologie CinematicColor i koło kolorów RGBRGB. W2700 oferuje 95% (zmierzone 92%) pokrycia DCI-P3 co oznacza, że zobaczymy dużo więcej kolorów z dedykowany źródeł 4K Ultra HD. Sprzęt używa algorytmu programowego HDR-PRO, który odpowiada za automatyczne dostosowanie kolorów i tzw. tone mapping. Poniżej nasza relacja wideo z pierwszego kontaktu z nowymi produktami:
Producent bardzo duży nacisk położył na wierność barw w myśl swojej kampanii i technologii CinematicColor. Ma ona na celu wierne oddanie kolorów w filmie. Po co? Ponieważ, czytując ze strony:
“prawdziwe kolory wywołują uczucie smutku, radości, uwielbienia i strachu, ponieważ zachowują wierność oryginalnemu obrazowi. Projektory kina domowego BenQ ucieleśniają nasze przekonanie do ‘przekazywania najprawdziwszych kolorów i wywoływania u oglądającego najgłębszych uczuć’.“
Całkowicie zgadzamy się z tą ideą, ponieważ zawsze przeprowadzamy testy odwzorowania barw względem studyjnych norm, do których kalibrowane są wyświetlacze w domach post-produkcji filmowej. Dalej na stronie możemy dowiedzieć się, że:
“Inżynierowie z certyfikatami THX i ISF zapewniają 100% gamę kolorów w standardzie Rec. 709, gwarantując idealną spójność kolorów. Nasze najlepsze projektory osiągają szeroką gamę kolorów DCI-P3 i tylko firma BenQ zapewnia raporty z kalibracji, potwierdzając wydajność Delta E* poniżej 3, w celu odtworzenia autentycznych kolorów hollywoodzkich filmów”
No dobrze, a jak te piękne słowa realizowane są w praktyce? O tym przekonamy się w naszym szczegółowym teście. Jako ciekawostkę warto dodać, że do każdego projektora dodawany jest protokół kalibracyjny. Ma on poświadczać idealne skalibrowanie kolorów już w trybie fabrycznym. Jak wiemy generalnie nie da się fabrycznie skalibrować tego typu sprzętu ale zobaczymy na ile udało się zbliżyć do tego stanu.
Urządzenie wyposażono w port HDMI w specyfikacji 2.0a z 18Gbps przepustowością. Oznacza to możliwość bezproblemowego podłączenia m.in konsol (Xbox One S/X, czy PS4 Pro) czy dekodera nc+ z Canal+ 4K Ultra HD i oglądaniu filmów i sportu w 4K HDR. Model 2700 jest w stanie wygenerować obraz o jasności 2000 ANSI lumenów przy kontraście 30 000:1. Zobaczymy jak to wyjdzie w realnych pomiarach w naszej redakcji.
W2700 posiada 1,3x zoom wraz z pokrętłem regulacji lens shift. W2700 charakteryzuje się krótszym rzutem a także dysponuje dwoma wbudowanymi głośnikami 5 W.
BenQ W2700 trafi do polskiej sprzedaży już w maju a jego cena powinna wynosić około 6999 zł. Nasz test na portalu już w maju!