TEST:DUNE HD MINI

TEST:DUNE HD MINI

53
0

Dodany obrazek

– ZAPOWIEDŹ TESTU –

– DUNE HD Mini –

Dzięki uprzejmości firmy www.c4i.com.pl z Warszawy otrzymałem do przetestowania długo oczekiwany player izraelskiej firmy HDI DUNE HD Mini

Dodany obrazek

Długo czekałem na pojawienie się nowej serii playerów izraelskiej Firmy HDI . Gdy tylko usłyszałem, że ma pojawić się player HD zbudowany na procesorze Sigma Designs SMP8635 SoC umożliwiający odtwarzanie materiału HD z dysku twardego, sieci, a także niebieskiej płytki wiedziałem, że muszę go mieć !!!

Firma HDI na dniach rozpocznie sprzedaż trzech nowych modeli playerów HD.

Będą to:

Dune HD Center
Dune BD Prime
Dune HD Mini

Dziś przyglądniemy się temu ostatniemu. Nie ma on co prawda wbudowanego czytnika blu-ray jednak dzięki testowi najmniejszego z całej trojki będziemy w stanie zapoznać się z możliwościami całej serii DUNE HD.

Na samym początku muszę zaznaczyć, że soft w playerze, który otrzymałem jest w wersji przedsprzedażnej i do momentu pojawienia się go w sprzedaży na pewno wiele się zmieni.

Już w trakcie pisania tego testu dostałem informację, że pojawił się nowy soft, w którym zostało bardzo wiele zmienione….i to na lepsze !!! Przede wszystkim mamy już możliwość odtwarzania backupów z płyt blu-ray Jeśli tylko otrzymam nowy soft to uaktualnię ten test.

Na początek może wspomnę o parametrach technicznych playera, które podaje producent na swojej stronie:

Applications:
Dune HD Mini is a compact Full HD player supporting all the features of its “big brother” Dune HD Center, but w/o an optical drive.

Available Models:

* Dune HD Mini (home use)
* Dune HD Mini (for Digital Signage)

Hardware

* Sigma Designs 8635 SoC
* 256 MB of RAM, 64 MB flash – HDMI 1.3 – coaxial digital and stereo (2.0) analogue audio output
* composite, component, S-Video video output
* two USB 2.0 host connectors
* USB slave to be used as external USB box to a PC (for fastest data transfers)
* Ethernet 100 Mb/s and WiFi up to 300 Mb/s (USB dongle)
* Mobile rack for HDD with SATA Direct Link

Dimensions

* 268mm (width) x 138mm (depth) x 43mm (height)

DVD-Video playback support:

* DVD menu navigation is supported.
* Sources:
o Commercial DVD-Video disks:
+ USB DVD drives.
o ISO images, VIDEO_TS folders:
+ Internal HDD.
+ USB mass storage devices (USB HDD, USB flash memory).
+ USB DVD drives.
+ NFS network folders.
+ SMB network folders.

Media files playback support:

* Sources:
o Internal HDD.
o USB mass storage devices (USB HDD, USB flash memory).
o USB DVD drives.
o NFS network folders.
o SMB network folders.
o HTTP URLs (limited support).
* Containers:
o MPEG (MPEG-TS, MPEG-PS, VOB, M2TS) (typical file extensions: .MPG, .TS, .M2TS, .TP, .VOB).
o AVI (typical file extensions: .AVI).
o MOV, MP4 (typical file extensions: .MOV, .MP4, .QT).
o MKV (typical file extensions: .MKV).
o ASF (typical file extensions: .ASF, .WMV).
o DVD-ISO, VIDEO_TS (DVD-Video playback, including DVD menu support).
o Raw video.
o Raw audio (typical file extensions: .WAV, .MP3).
* Video codecs:
o MPEG2.
o MPEG4.
o DivX.
o XVID.
o WMV9.
o VC1.
o H.264.
* Audio codecs:
o AC3 (DD).
o EAC3 (DD+).
o DTS.
o MPEG (layers 1/2/3).
o AAC.
o LPCM.
o WMA.
o WMAPro.
* Embedded subtitle formats:
o In MKV: plain text, SSA/ASS.
o In MP4: VOB.
* External subtitle formats:
o SRT.
* External audio streams:
o AC3.
o DTS.

IPTV:

* Protocols:
o Multicast UDP (raw).
o Multicast RTP.
* Format:
o MPEG-TS container.
o MPEG2 video codec (SD and HD resolutions).

Extended set of supported video modes:

* HDMI:
o 480i, 480p (60 Hz)
o 576i, 576p (50 Hz)
o 720p (50 Hz, 60 Hz)
o 1080i (50 Hz, 60 Hz)
o 1080p (24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz)
o 1024×768, 1280×1024, 1280×768, 1280×960, 1360×768, 1366×768, 1400×1050, 1440×900, 1600×1200, 1680×1050, 1920×1200 (60 Hz)
* Component:
o PAL
o NTSC
o 480p (60 Hz)
o 576p (50 Hz)
o 720p (24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz)
o 1080i (48 Hz, 50 Hz, 60 Hz)
o 1080p (24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz)
* Composite:
o PAL
o NTSC
* Note: some video modes may be not supported ? it depends on the player mode, type of data being played back, and peculiarities of video hardware connected to the player.

 

BUDOWA DUNE HD Mini

Player DUNE HD Mini w całość zbudowana jest z metalu. Cała obudowa jest w kolorze czarnym i dość fajnie komponuje się z innym sprzętem. Szkoda, że nie ma pełnego wymiaru sprzętu hi-fi, ale cóż… to przecież wersja mini.

Na froncie znajduje się tylko złącze USB oraz dioda sygnalizująca pracę playera. Nie ukrywam, że front nie wygląda zbyt ładnie.

Z tyłu znajduje się gniazdo zasilania 12V, złącze Ethernetowe, kolejne złącze USB, USB SLAVE oraz gniazdo HDMI w wersji 1.3.

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek

Po lewej stronie znajduje się wyjście optyczne, wyjście AUDIO STEREO, a także złącze video, SVideo oraz component.

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek

Po prawej stronie playera znajduje się kieszeń na dysk twardy SATA. Wystarczy wykorzystać komplet śrubek którymi mocujemy dysk w kieszeni, a następnie wsunąć go do środka.

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek

Pozwoliłem sobie rozebrać player na części pierwsze. Nie jest to trudne. Wystarczy wyklecić 3 wkręty Dodany obrazek

W środku jak widać znajduje się estetycznie wykonana płyta główna Dodany obrazek oraz sporo miejsca na dysk twardy. Budowa playera przypomina mi PH-100, jednak w tym wypadku obudowa jest dużo bardziej solidna no i większa, co zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Player przez cały okres użytkowania był zimny.

Dodany obrazek

Załączony pilot jest dobrej jakości. Dobrze leży w dłoni i bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić. Jedyna rzecz, która mnie wkurza to latająca wewnątrz pilota bateria. Jak grzechotka,haha Szkoda również, że nie ma przycisków fluorescencyjnych.

DUNE HD Mini może podobać się osobą, które lubią prostotę i solidność wykonania. Nie znajdziemy tu żadnych wodotrysków. Razi przedni panel oraz szkoda, że nie pomyślano o tym by wbudować wyłącznik sieciowy Dodany obrazek

Po wstępnych oględzinach odpalamy naszego Mini….

Dodany obrazek

Po chwili od włączenia do sieci naszym oczom ukazuję się ładny interfejs w kolorze niebieskim. Według mojego gustu interfejs jest dużo ładniejszy niż w konkurencyjnych produktach. Duże ikonki bardzo ładnie prezentują się na ekranie mojego LCD.
Mile zaskoczony zostałem szybkością samego interfejsu. Jest nawet chyba szybszy od tego jaki znajduje się w Ziovie 615, którego dotychczas uważałem za lidera jeśli chodzi o szybkość.

Jest również funkcja standby, której tak bardzo brakuje mi w moim TVixie.

KONFIGURACJA PLAYERA

Zabieramy się więc za konfigurację naszego bohatera testów. Jak widzimy na zdjęciu player ma wgrany soft oznaczony numerem 1820 z dnia 5 listopada 2008 r.

Dodany obrazek

Jak wspomniałem na początku tego testu, soft jest w wersji, która na pewno się jeszcze zmieni do momentu zanim player trafi do sprzedaży.

Przyjrzyjmy się więc temu co oferuje DUNE HD Mini

Wszystkie opcje są logicznie podzielone w odpowiednich działach. Duże ikony bardzo dobrze symbolizują zawarte pod nimi opcje.

Dodany obrazek Dodany obrazek

W zakładce GENERAL niestety próżno nam na razie szukać języka polskiego. Do wyboru mamy język angielski i …… rosyjski:) dotychczas firma HDI była mocno powiązana głownie z rynkiem rosyjskim stąd pewnie jest on jednym z pierwszych jakie się tu znajdą. W najnowszej wersji softu zostało dodanych kilka języków. Niestety nie mam informacji, czy jest już pośród nich język polski.

Istnieje jeszcze możliwość ustawienia czasu po jakim ma się włączać wygaszacz ekranu.

Dodany obrazek

Zakładka VIDEO zaskakuje mnogością wyboru trybów wyświetlania obrazu. Każdy będzie mógł sobie w szybki sposób dopasować go według własnych potrzeb. Dla osób które będą chciały podłączyć player pod monitor komputerowy mam dobrą wiadomość. Zdefiniowane są praktycznie wszystkie możliwe rozdzielczości tj.: 1024×768, 1280×1024, 1280×768, 1280×960, 1360×768, 1366×768, 1400×1050, 1440×900, 1600×1200, 1680×1050, 1920×1200 (60 Hz)…

Dodany obrazek

Zakładka AUDIO. Niestety nie znajdziemy tu nic na temat HD-AUDIO Dodany obrazek

Dodany obrazek

Zakładka Network. Połączenie sieciowe możemy ustawić na dwa sposoby: połączenie przez serwer DHCP lub manualnie wpisując statyczny adres IP.

Dodany obrazek

Zakładka Miscellaneous Tutaj jak sama nazwa wskazuje znajdują się różne ustawienia playera. Mamy tu możliwość zmiany prawie każdej opcji. Jest tu wszystko co powinno być w takim urządzeniu. Zaczynając od możliwości zmiany sposobu wyświetlania menu, konfiguracji strony kodowej czy np. ustawienie opcji autostartu płyty DVD-VIDEO

Dodany obrazek

Możemy ustawić sposób wyświetlania menu. Do wyboru ikonki lub tekst.

Dodany obrazek

W zakładkach IPTV oraz Internet Radio puki co nic ciekawego nie znajdziemy. Nie oznacza to jednak, że radia internetowego nie posłuchamy na DUNE HD Mini…ale o tym później.

Dodany obrazek Dodany obrazek

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek

HDD SATA, HDD USB, PENDRIVE, DVD-ROM…

Tak jak wspomniałem wcześniej do środku playera możemy wmontować dysk twardy z interfejsem Serial ATA. Do testu użyłem dysk Samsung 500GB. Player bez problemu rozpoznał dysk po włożeniu. Możemy podłączyć wcześniej sformatowany dysk lub po prostu sformatować go z poziomu DUNA Mini. Do playera możemy zamontować dysk z danymi nie bojąc się o ich bezpieczeństwo. Po włączeniu wszystkie dane są od razu widpoczne. Dune mini rozpoznaje dyski sformatowane w systemie FAT32, NTFS, EXT2 i EXT3. Z czym dysk w systemie NTFS jest tylko do odczytu. Najrozsądniejszym wyjściem jest używanie dysku w formacie ext2/ext3 gdyż jak wiemy system FAT32 ma swoje ograniczenia.

Po podłączeniu napędu DVD przez USB napęd gotowy jest do pracy. Sprawdziłem również możliwość podłączenia dysków USB. Tu również nie było problemu.

Mając podłączony wewnątrz dysk SATA podłączyłem dodatkowo dysk WD USB oraz Tvixa przez USB. Player widział wszystkie dyski prawidłowo.

FTP, NFS, SAMBA..

Niestety przez protokół FTP nie udało mi się połączyć z DUNEM HD Mini. Samba działa, jednak jak już się zdążyliśmy przyzwyczaić nie chodzi zbyt wydajnie. Krótko ujmując działa tak jak w innych playerach. Tzn wolno. Zapis jak i odczyt wahał się w przedziale 3 – 3,5 MB/s. Po podłączeniu do sieci DUNE widoczny jest w otoczeniu sieciowym. Szkoda, że nie ma żadnych dodatkowych opcji. Połączenie odbywa się w trybie anonimowym. Musimy więc uważać żeby nie udostępnić swoich prywatnych zasobów jeśli jesteśmy podłączeni do większej sieci LAN.

Co od NFS to musicie poczekać, gdyż na tą chwilę nie udało mi się połączyć z serwerem jaki mam postawiony na moim PC. Jak tylko przetestuje połączenie po NFS dopiszę krótkie INFO.

OPERACJE DYSKOWE

Tak jak wspomniałem wcześniej możemy przygotować dysk do pracy z poziomu samego playera. Po jego przygotowaniu możemy sprawdzić jego wydajność.

Dodany obrazekDodany obrazek

Pod przyciskiem MENU mamy dodatkowe rozwijane menu. Dzięki niemu możemy np. kopiować, kasować lub zmieniać nazwy plików. Możemy oczywiście tworzyć nowe foldery, a także pod przyciskiem info uzyskać informację o typie pliku.

Próbowałem kopiować pliki pomiędzy dwoma dyskami USB. Średni transfer wynosił ok 10-12 MB/.s Nie sprawdzałem jeszcze kopiowania z dysków sieciowych, gdyż tak jak wspomniałem wcześniej, mam problem z podłączeniem NFS.

Dodany obrazek

WYŚWIETLANIE ZDJĘĆ

Jeśli chodzi o zdjęcia to mam mieszane uczucia….

Niby wszystko jest ok. Player potrafi wyświetlić zdjęcia w kilku formatach, tj PNG, BMP, JPEG… Robi to bardzo szybko. Jakość wyświetlanych zdjęć jest bardzo dobra. Co zasługuje na słowa uznania to możliwość szybkiego obracania zdjęć, z czym do dziś nie wszystkie playery sobie dają radę.

Dodany obrazek Dodany obrazek

No i teraz coś co zasługuje na słowa krytyki. Zdjęcia z mojej cyfrówki w rozdzielczości 4Mpixeli niestety sprawiają problem playerowi. Wydaje mi się, że to jakiś drobny błąd, który zostanie szybko poprawiony. Jak tylko zostanie to poprawione to nie będzie można się do niczego przyczepić.

No może tylko do tego, że nie ma na razie opcji slide show oraz brak miniatur zdjęć.

ODTWARZANIE MUZYKI

Przetestowałem tutaj tylko pliki mp3. Nie ma żadnego problemu z ich odtwarzaniem. Z opisu widać, że na razie nie działają pliki w formacie FLAC.

Dodany obrazek Dodany obrazek

Na razie nie ma żadnego interfejsu. W czasie odtwarzania wyświetlana jest tylko nazwa pliku na czarnym tle.

Dodany obrazek

Muzykę można szybko przewijać, przeskakiwać co 10% do przodu. Oczywiście możemy ustawiać powtarzalność itp.

ODTWARZANIE DVD

Mimo, że player nie ma wbudowanego napędu DVD to jednak możemy bez problemu odtwarzać na nim płyty. Można to zrobić na 3 sposoby.

Możemy podłączyć dowolny napęd DVD przez port USB, można udostępnić w sieci napęd np. z PC lub ewentualnie oglądać DVD-VIDEO z plików ISO.

Dodany obrazek

Sprawdziłem wszystkie trzy formy i wszystko działa poprawnie. Prawidłowo wyświetlane jest menu. W czasie oglądania możemy zmieniać ścieżkę audio lub zmieniać napisy. Podobnie jak w przypadku odtwarzania innych materiałów video bardzo szybko działa przewijanie. Dodatkowo otrzymujemy jeszcze funkcja zoom i przełączania między rozdziałami.

Podsumowywując…wszystko działa poprawnie Dodany obrazek

ODTWARZANIE PLIKÓW VIDEO HD

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazekDodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek

DUNE HD MOVIES

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek

IPTV

Dodany obrazek

INTERNET RADIO

Dodany obrazek

 

… i jeszcze krótki filmik

http://pl.youtube.co…h?v=Ina1ykSwM54

CDN…

 

(53)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

24
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x