Home Testy Projektory Test telewizora laserowego Cine 1 legendarnej firmy Leica
Test telewizora laserowego Cine 1 legendarnej firmy Leica

Test telewizora laserowego Cine 1 legendarnej firmy Leica

4.08K
0

Chyba wszyscy się zgodzą z tym, że projektor jest tym urządzeniem, które jako jedyne zawsze będzie się kojarzyć z prawdziwym kinem. Dlatego też jesteśmy niezwykle ucieszeni, że w redakcji HDTVPolska znalazł się czas, by spojrzeć wnikliwym okiem na przedstawiciela kina domowego. A musimy przyznać, że urządzenie, które wzięliśmy na warsztat, jest nietuzinkowe. Nie sposób inaczej powiedzieć o Leica Cine 1, będącym pierwszym telewizorem laserowym tego producenta.

Jak pewnie większość z Was wie, a ci, którzy nie wiedzą, Leica jest niemieckim producentem z bardzo bogatą tradycją ściśle związaną z historią fotografii i filmu. Na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia to aparaty Leica wyznaczały standardy w zakresie miniaturyzacji i popularyzacji standardu opartego na taśmie filmowej 35mm. Małe i poręczne w połączeniu z bardzo jasną optyką były wyborem reporterów wojennych i… szpiegów a w latach powojennych wielu sław fotografii ulicznej i artystycznej oraz wielu sław ze świata mody, filmu i literatury. Hemingway (tak, ten Hemingway), Luis Cartier-Bresson, Frank Kappa, Helmut Newton, królowa Elżbieta, Brad Pitt – do dziś marka Leica jest pierwszym wyborem wielu influencerów – przyciągając obietnicą doświadczenia obcowania z przedmiotem o statusie kultowym. W zakresie obrazu zwykło się mówić o tzw. Leica Look, który zawdzięcza przede wszystkim znakomitym obiektywom, które są ręcznie produkowane przez najwyższej klasy specjalistów w fabryce w niemieckim Wetzlar.

Dziś Leica, która długo broniła się przed wejściem w świat cyfrowy w pełni otworzyła się na cyfrową rewolucję wkraczając także w świat urządzeń mobilnych. Każde urządzenie mobilne posiadające optykę sygnowaną charakterystycznym czerwonym logo było niezwykle ciepło przyjmowane i chwalone.

Wróćmy jednak do teraźniejszości i projektora na naszym stanowisku testowym. Tradycja zobowiązuje i Leica musiała niezwykle skrupulatnie przemyśleć, jaki powinien być ich pierwszy laser TV. Marka ma już za sobą przygodę z projektorami filmowymi pod marką Pradovit, którą zakonczyła ponad 12 lat temu.

I na pierwszych stronach katalogowych możemy przeczytać przede wszystkim o niezwykle wysokiej jasności, pozwalającej na oglądanie nawet w jasnym pomieszczeniu. Jednak nie to przykuło naszą uwagę, nasze oczy skusiła informacja o ponad 100-procentowym pokryciu palety barw BT.2020, co przecież w telewizorach konsumenckich jest na chwilę obecną niewykonalne. Także deklaracja jasności 3000 ANSI lumenów jest warta odnotowania, gdyż informacyjnie, dla osób niewtajemniczonych, jest to naprawdę spory strumień światła. Dość jednak o deklaracjach i suchych danych. Spójrzmy na to, jak Leica Cine 1 poradzi sobie w naszej salce testowej. Zapraszamy do testu i recenzji!

Urządzenie do testów dostarczył wyłączny dystrybutor systemu Leica Cine 1 w Polsce: Superma Polska Sp. z o.o. Więcej o systemie oraz gdzie kupić znajdziecie na stronach dystrybutora: https://leicalasertv.pl/

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

 LEICA CINE 1 okiem producenta:

  • LIOTM (Leica Image Optimalization): Cine 1 korzysta z wieloletniego doświadczenia firmy Leica w dziedzinie cyfrowej optymalizacji obrazu. Własne przetwarzanie obrazu Leica (Leica Image Optimization LIO ™) optymalizuje obraz za pomocą specjalnych algorytmów, dzięki czemu uzyskuje szczególnie naturalne odwzorowanie kolorów, bogatą w szczegóły gradację kolorów i wyjątkowy współczynnik kontrastu.
  • Dolby Atmos Surround Sound: Dolby Atmos przenosi dźwięk przestrzenny na wyższy poziom, zapewniając prawdziwe wrażenia dźwiękowe 3D. Zintegrowany system nagłośnienia jest w pełni zdolny do uzyskania dźwięku immersyjnego w kinie domowym, bez potrzeby korzystania z zewnętrznych urządzeń nagłaśniających.
  • Rozdzielczość 4K: Rozdzielczość określa ilość szczegółóww obrazie. Leica Cine 1 oferuje rozdzielczość 4K z 3840 x 2160 pikseli, teraz możesz cieszyć się ulubionymi filmami i serialami w najwyższej jakości. Powiązany cyfrowy procesor światła (DLP) ma natywną rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, co umożliwia  powiększenie obrazu Full HD do rozdzielczość 4K dzięki technologii XPR Pixelshift.
  • 60 Hz: Częstotliwość odświeżania 60 Hz zapewnia wyjątkowo płynne ruchy, szczególnie w dynamicznych scenach, transmisjach sportowych i grach.
  • Uniwersalny system rozrywki: Leica Cine 1 oferuje wszystkie najnowocześniejsze funkcje nowoczesnego inteligentnego telewizora i nie tylko: Intuicyjny interfejs Smart TV obejmuje sterowanie głosowe VIDAA, zintegrowany potrójny tuner, Apple Airplay oraz bezpośredni dostęp do wszystkich usług telewizyjnych i platform streamingowych . Wszystkie treści, których potrzebujesz, są odtwarzane w najlepszej jakości, od programów telewizyjnych, przez gry, po Twoją własną bibliotekę filmów.
  • ALR płótna i ekrany: Leica zaleca stosowanie ekranu o wysokim kontraście z funkcją ALR (Ambient Light Rejection) w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości projekcji, zaprojektowanego specjalnie dla Leica Cine 1. Funkcja ALR zapewnia, że przeszkadzające światło otoczenia jest tłumione, a rzucane światło jest kierowane w stronę widza. Ci, którzy preferują większą elastyczność, mogą zdecydować się na ekrany zwijane, które idealnie nadają się do montażu w meblach. Więcej informacji na temat polecanych ekranów można uzyskać u dystrybutora Leica w Polsce (link do strony Leica Laser TV: https://leicalasertv.pl/)
  • Łączność: Leica Cine 1 łączy: Niezależnie od tego, czy używasz go przez Bluetooth, Wi-Fi czy Apple Airplay. Inteligentny telewizor laserowy jest również wyposażony w zintegrowany potrójny tuner, trzy porty HDMI i dwa porty USB oraz gniazdo CI+. Od programów telewizyjnych po gry i swoją osobistą bibliotekę — ciesz się treściami, które chcesz, w najlepszej możliwej jakości Leica.
  • Dolby Vision®: Dolby Vision® to dynamiczny system optymalizacji obrazu, którego celem jest odtworzenie obrazu jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistości. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy urządzenia nagrywające, a także urządzenia do transmisji obrazu i urządzenia końcowe są w stanie przesyłać i przetwarzać ten standard – co Cine 1 jest w stanie zrobić dzięki potężnemu procesorowi obrazu i algorytmom przetwarzania obrazu.
  • Ochrona przed kurzem: Unikalny projekt jest podkreślony wysokiej jakości, dokładnie przemyślaną formą projekt i funkcjonalność Leica Cine 1. Forma jest też bardzo funkcjonalna dzięki ochronie przed kurzem. Nie musisz się martwić o cenną technologię wewnątrz. Klasyczne wzornictwo  nawiązujące do stylu Bauhaus dodaje wartości pomieszczeniu, nawet, gdy jest wyłączone.
  • Przyjazny dla oczu: W przeciwieństwie do tradycyjnych telewizorów, Leica Cine 1 kieruje światło na ekran lub ścianę, a nie bezpośrednio na oczy. Dzięki temu wysokoenergetyczna i szczególnie stresująca część niebieskiego światła jest zredukowana i nie męczy oczu.
  • Filmmaker Mode™: w trybie Filmmaker Mode™ obraz pozostaje jak najbardziej zbliżony do oryginalnego wyglądu filmu, określonego przez autora zdjęć filmowych (DoP) podczas postprodukcji. Obraz jest reprodukowany w wysokiej i autentycznej oryginalnej jakości dzięki zmniejszonemu przetwarzaniu. Oznacza to, że po włączeniu trybu Filmmaker Mode™ wszystkie funkcje procesowania obrazu, takie jak redukcja szumów, ostrość obrazu i dynamiczne podświetlenie, mające wpływ na odbiór wizualny obrazu filmowego, są wyłączone i widzimy obraz zgodny z intencją twórców.
  • HDR10+: HDR10+ to dynamiczny standard poprawy obrazu, który jest obsługiwany przez wielu nadawców i dostawców usług przesyłania strumieniowego. HDR10+ oznacza High Dynamic Range, w tym 10-bitową głębię kolorów i dynamiczną regulację jasności. Widocznie lepsze dopasowanie obrazu możliwe jest w większym zakresie jasności niż w dotychczasowym standardzie SDR, HDR czy HDR10, od najciemniejszej do najjaśniejszej tonacji.
  • Obiektyw Leica Summicron: Innowacyjny i mocny obiektyw ultrakrótkiego rzutu z kilkoma soczewkami asferycznymi jest montowany i regulowany zgodnie ze standardami Leica, aby zapewnić niezmiennie wysoką jakość obrazowania. Obiektyw jest precyzyjnie dostosowywany do stałego rozmiaru obrazu 80*, 100 lub 120 cali. Gwarantuje to, że ustawienia fabryczne i dokładne dostrojenie, w przeciwieństwie do soczewek z regulacją ostrości, są trwale optymalnie zachowane. Ponadto w trybie dynamicznym i standardowym optyka i cyfrowe przetwarzanie obrazu zostały do siebie dopasowane w taki sposób, że dobrze znany Leica Look jest obecny również w Leica Cine 1.

Wygląd i budowa Leica Cine 1

Design urządzenia jest zdecydowanie jego mocną stroną. Leica chwali się designem nawiązującym w stylu do Bauhausu – modernistycznego nurtu projektowego w architekturze – opartym na symetrii form, minimalizmie i bezkompromisowej funkcjonalności. Styl ten narodził się tak jak i sama Leica w latach 20-tych w Niemczech. Idee twórców Bauhausu – połączenie techniki ze sztuką i ideą masowej produkcji miały znaczący wpływ na narodziny nowocześnie pojmowanego wzornictwa przemysłowego.

I tak właśnie jest – od samego wyjęcia z pudełka mamy wrażenie obcowania z czymś wyjątkowym – solidny kawał aluminium mieści w sobie całą elektronikę. Nic nie zakłóca odbioru i symetrii urządzenia – poza przyciskiem ON/OFF na górze i dyskretnym, charakterystycznym czerwonym punktem z logo producenta z przodu obudowy wszystko jest ukryte przed wzrokiem obserwatora.

Bliższe spojrzenie ujawnia zintegrowany w przedniej “siatce” system audio. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy główny system chłodzenia, który, trzeba przyznać, jest spory. Dzięki temu jednak Leica Cine 1 nie osiąga wysokich temperatur, a tym samym pracuje niezwykle cicho. Z tyłu urządzenia producent umieścił wszelkie niezbędne porty i złącza, o których napiszemy później. Trzeba przyznać, że pierwszy telewizor laserowy wyszedł pod względem designu nad wyraz dobrze. Z pewnością będzie cieszyć oko każdego, kto zwróci na niego uwagę.

Producent w swoich materiałach prezentuje również urządzenie zabudowane w dedykowanym do niego meblu. W połączeniu z, zabudowanym w takim meblu, elektrycznie rozwijanym ekranem oraz wysuwaną elektrycznie podstawą na projektor możemy być pewni, że seans filmowy będzie czymś wyjątkowym. Jeśli dodamy do tego np. elementy smart home (sterowanie roletami, oświetleniem) możemy naprawdę uzyskać efekt wow!

Elektrycznie rozwijany ekran i szuflada to nie tylko bajery, ale także i ułatwienie. Zapewnią, co naprawdę istotne w projektorze ultrakrótkiego rzutu ze stała ogniskową, zawsze odpowiednią, tę samą odległość pomiędzy ekranem a obiektywem urządzenia. Do nas urządzenie dotarło wprawdzie bez mebla, ale i tak zrobiło mega wrażenie wizualne.

Czytelnikom, którzy obserwują nas od dłuższego czasu, pilot odpowiedzialny za sterowanie urządzeniem może się kojarzyć z pewną marką telewizorów. Mowa tu oczywiście o Hisense, gdyż piloty tych dwóch producentów są niezwykle podobne do siebie. Co więcej, system multimedialny, na którym swoje działanie opiera Leica Cine 1, to nic innego jak VIDAA. Pilot jest bardzo dobrze skonstruowany i pewnie leży w dłoni. Znajdziemy na nim wszelkie niezbędne klawisze oraz skróty do najważniejszych platform VOD. Do pełni szczęścia brakuje nam jedynie podświetlenia klawiszy, za to za łączność odpowiada Bluetooth 5.0, a więc możemy sterować urządzeniem również, gdy pilot nie będzie go fizycznie „widzieć”.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu trzy złącza HDMI (wszystkie w standardzie 2.0), jeden port USB w standardzie 3.0, wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Co ciekawe, zaimplementowano również złącze CI+, które jednak po zainstalowaniu karty może powodować nieprzyjemności związane z portami HDMI.

(4077)

1.2 6 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x