Powrót

Test Hisense U6KQ – rodzinny najtańszy TV Mini LED na rynku poniżej 3000 zł?

Ostatnio na naszym portalu coraz więcej pojawia się produktów od tego chińskiego producenta. Wszakże Hisense bardzo często obradza w nowe, niezwykle ciekawe produkty. Nie inaczej jest tym razem, bo jak można inaczej powiedzieć o telewizorze Mini LED w kwocie średniaka, gdzie za całość zapłacimy niezwykle atrakcyjną cenę. Coś czujemy, że U6KQ dostarczy nam wielce interesujących wniosków. Powiedzcie nam, czy można spotkać w sklepach telewizor z tak zaawansowanym systemem podświetlenia, za który musimy uiścić opłatę poniżej czterech tysięcy złotych w przypadku 65 calowego ekranu i trzech w 55 calach? Od razu możemy skwitować to krótkim – nie. Jednak, co ważniejsze producent i tym razem pokusił się o dość odważne deklaracje w swoich materiałach reklamowych. O jakich dokładnie mowa? Chociażby o niezrównanej czerni i kontraście, bardzo precyzyjnemu sterowaniu podświetleniem dzięki użyciu procesora ze sztuczną inteligencją, czy zgodności z wizją reżyserską. Tutaj jeszcze można dopisać jasność na poziomie 600+ nitów, co może i nie jest imponującym wynikiem na tle telewizorów z podświetleniem Mini-LED, aczkolwiek trzeba pamiętać, że takowe kosztują często 2-3 razy więcej, dlatego taki zapis należy traktować jako coś rzeczywiście obiecującego. Tym czym jeszcze chce nas skusić producent, to tryb Game Mode Plus, mający zapewnić nam niezwykłe przeżycia podczas sesji z ulubionym tytułem. Tym czym możemy się już podzielić to fakt, że telewizor obsługuje sygnał Dolby Vision przy jednoczesnym zachowaniu niskiego input lagu, co może i nie jest jakieś niezwykłe z punku widzenia innych jednostek producenta, ale trzeba spojrzeć na to ze strony tych “bardziej markowych”, odbiorników, i okaże się, że jest to coś czym nie każdy może się pochwalić. Czy już wystarczająco Was zainteresowaliśmy? Tak? W takim razie zapraszamy na test i recenzję Hisense U6KQ!

Dostępność modelu
Hisense U6KQ 55″ Mini LED (Nowość 2023) 2 999 zł
Hisense U6KQ 65″ Mini LED (Nowość 2023) 3 999 zł

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?

Początki marki Hisense sięgają 1969 roku, kiedy to w Qingdao rozpoczęto produkcję odbiorników radiowych. W 1996 firma rozszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory, a rok później rozpoczęła produkcję telewizorów. W 2002 do oferty włączono chłodziarko-zamrażarki. W 2008 roku Hisense stał się międzynarodowym producentem po przejęciu firmy Kelon. Było to pierwsze duże przejęcie w branży AGD. W 2019 roku Hisense obchodziła 50. rocznicę istnienia firmy.

 

W listopadzie 2020 miesięczny dochód Hisense International Co., Ltd pobił rekord 700 milionów dolarów, ustanawiając historyczny kamień milowy w historii tego przedsiębiorstwa.

Od ponad 50 lat, Hisense angażuje się w rozwój innowacji w dziedzinie elektroniki użytkowej. Obecnie jest najchętniej wybieraną marką telewizorów w Chinach, Australii i RPA oraz drugim producentem chłodziarko-zamrażarek w Chinach. Zatrudnia ponad 80 000 osób w 54 firmach i ma 12 ośrodków B+R na całym świecie. Wszystko po to, aby oferować produkty wysokiej jakości, nowoczesne i przystępne cenowo, które poprawiają jakość życia klientów.

Hisense na IFA 2023 w Berlinie

Cechy telewizorów Hisense U6KQ Mini LED okiem producenta (modele 65″ i 55″):

Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Wygląd i budowa Hisense U6KQ

Materiały użyte przy produkcji bohatera testu, bez wątpienia wyróżniają Hisense U6KQ. Nic nie wskazywało by na to, że telewizor można zakupić w tak niewielkich pieniądzach. Zacznijmy więc od podstawy, która przywodzi na myśl, sporą część modeli OLED japońskiego producenta, którego nazwy raczej nie muszę tutaj przytaczać. W każdym razie, aluminiowe płozy zapewniają dużą stabilność, i trzeba by się naprawdę postarać by cokolwiek zrobić urządzeniu. Przechodząc do reszty urządzenia, raczej nie uświadczymy żadnego zaskoczenia, czy ekstrawaganckich rozwiązań, ale to dobrze. Minimalistyczna stylistyka w tym przypadku to tylko i wyłączenie plus. Ramki okalające ekran są bardzo smukłe, wręcz zlewające się całość z matrycą, tym bardziej w zaciemnionym pomieszczeniu.

Pilot dołączony do telewizora to bardzo klasyczna konstrukcja, nie jest najwygodniejszą na świecie, ale swoje zadanie spełnia. Znajdziemy na nim wszystkie klawisze oraz skróty do najważniejszych platform streamingowych.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu trzy złącza HDMI dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Warto również wspomnieć o zaślepkach, które są w zestawie. Dzięki nim zamaskujemy porty i złącza, co sprawi, że telewizor zyska jeszcze bardziej elegancki wygląd w otwartej przestrzeni. To tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy jednak do najważniejszej części. Zobaczmy, jak telewizor wypadł podczas naszych testów.

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-LED), QLED typ. IPS
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 1103:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 9 686:1
  • max: 20 000:1
  • min: 2 103:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 369 cd/m2, HDR: 449 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,8
  • maks. dE: 1,7
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 318cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 18 ms – tryb gra – 1080p60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 18 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 20 ms – tryb gra – 4K160Hz + Dolby Vision (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60Hz w trybie “Gra”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • Dolby Vision 4K60Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca Hisense U6KQ nie okazała się większym zaskoczeniem, gdyż od razu po postawieniu telewizora na stanowisku testowym w oczy rzuciły się dość dobre kąty widzenia. Cena nie sugerowała więc matrycy VA z powłoką kątową, a raczej tańszą alternatywę dla wygody oglądania z różnych miejsc w salonie. Tak więc, z całą pewnością możemy stwierdzić, że użyty panel przy testowanym modelu jest IPS, zaś charakterystyka subpikseli sugeruje wariant ADS. Możemy więc powiedzieć, że producent postanowił zainwestować w produkt, a to może oznaczać same plusy. Do tego jednak dojdziemy. Sama matryca została wyposażona w system diod Mini-LED, co w tym budżecie jak podkreślimy raz jeszcze jest zjawiskiem niespotykanym. Zostały one podzielone na 192 strefy lokalnego wygaszania. Taka ilość, co prawda, nie jest wynikiem powalającym, aczkolwiek powinna wystarczyć do przynajmniej dobrych wyników w kontraście i czerni.

Widmo podświetlenia jasno wskazuje na użycie powłoki QDEF zawierającej kropki kwantowe (QLED). Zabieg ten ma na celu zapewnienie szerokiej palety barw. Stan faktyczny, jedynie to potwierdza, bowiem telewizor zapewnia 94% pokrycia palety DCI-P3 oraz 79% BT.2020. Dzięki temu telewizor będzie w stanie zapewnić w materiałach HDR niezwykle bogaty w kolory obraz. Analizę widma, jak i zdjęcia spod mikroskopu, znajdziecie po prawej stronie. Na dole akapitu znajdziecie również odpowiedź w formie wideo na to, jak matryca sobie radzi z nawet dużymi kątami.

Zalecane ustawienia

Najlepszym fabrycznym trybem pod względem odwzorowania barw jest tryb “Kino nocne”.

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “Kino Nocne” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 4,2 maksymalna 7,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,1 maksymalna 8,0
Średnia deltaE palety szarości 5,1 maksymalna 8,2

Kalibracja Hisense U6KQ

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,8 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,4
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 1,7

Przejdziemy jednak do tego na co wszyscy zawsze czekają, na sprawność telewizora w kwestii reprodukcji barw. I to od czego zaczniemy to oczywiście prezentacja najlepszego trybu fabrycznego, czyli Kino Nocne. Przejdźmy do pierwszej rzeczy, której będziemy się przyglądać, czyli balansowi bieli. I już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że została ona zdominowana przez kolor czerwony, z lekkim wtrąceniem zielonego.Otrzymujemy też ogólnie za ciepłą charakterystykę obrazu. Dobrze to ukazuje paleta “ColorChecker”+ odcienie skóry, które widocznie zmierzają ku barwie czerwonej.

Po soczystym wstępie, zajmijmy się gammą, czyli wykresem odpowiedzialnym za większość obrazu. Jak dobrze widzimy, została ona obniżona, co doprowadziło do spadku kontrastu. Od lewej strony wykresu znajdują się najciemniejsze sceny, które przy obecnej wartości gammy zostały nadmiernie rozjaśnione, co doprowadziło do uwypuklenia detali. Idąc dalej w lewo mogliśmy zauważyć ogólne rozjaśnienie scen, aż do najjaśniejszych partii, gdzie detale będące w bielach zostały wręcz pochłonięte. Biorąc pod uwagę ten stan rzeczy, diagram chromatyczności CIE, oznaczający zgodność ze standardem REC.709, nie spełniał wszystkich wymagań. Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Wyniki kalibracji w naszym teście wypadły naprawdę dobrze. Dzięki nim możemy cieszyć się obrazem bez żadnego zafarbu, oraz z właściwym kontrastem. Należy zwrócić też uwagę, że sam diagram chromatyczności, nie wygląda idealnie ze względu na zbyt duże nasycenie barwy czerwonej, zielonej oraz problem z kolorem magenty.

Diagram chromatyczności CIE przed kalibracjąDiagram chromatyczności CIE po kalibracji Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Kontrast i czerń

Co prawda, wyposażenie Hisense U6KQ w matrycę IPS samo w sobie nie zapewnia bardzo dobrego kontrastu, aczkolwiek nie bez przyczyny zastosowano tutaj diody wygaszania Mini-LED, które, jak przypominamy, zostały podzielone na 192 strefy lokalnego wygaszania. Cieszy jednak fakt, że panel użyty do produkcji testowanego modelu nie jest najtańszym z możliwych, a faktycznie dobrym panelem, najprawdopodobniej produkcji LG. Liczba stref pozwala wierzyć jednak, że wyniki będą całkiem obiecujące. Wszakże producent chwali się wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) do sterowania podświetleniem i tym, jak dobre jest to rozwiązanie. Sprawdźmy jednak, jak mają się słowa do rzeczywistości.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 20 200:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 4 588:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 2 103:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 12 053:1

Wyniki Hisense U6KQ w teście kontrastu i czerni są dość zróżnicowane, jak to wszyscy widzą w naszej tabeli. Gołym okiem można zauważyć, że telewizor znakomicie wygasza duże czarne powierzchnie. Niestety, w trudniejszych scenach, przez wzgląd na ograniczoną liczbę stref, wyniki po prostu są znacznie mniejsze. Najniższy z wyników, co prawda, i tak jest daleki od “zwykłych” matryc IPS, aczkolwiek jednocześnie nie jest to poziom matryc VA. Można powiedzieć, że pod tym względem telewizor zachowuje się “Okej”. Teraz powstaje pytanie, czy jest to zaleta, czy wada biorąc pod uwagę cenę telewizora. Na to pytanie, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Naszym zdaniem wyniki w tej cenie są naprawdę dobre. Stawieniem dającym najlepsze rezultaty jest “Wygaszanie: Średnie”. Posiada on jednak mankament w postaci ginących detali w bielach podczas ciemnych scen. Ponadto można zauważyć też zmniejszenie luminancji jasnych detali. Warto dodać, że efekt halo/bloomingu jest dość mocno widoczny przy krawędziach ekranu, aczkolwiek w centralnej części ekranu jest dość dobrze kontrolowany. Oznacza to, że dolna krawędź ekranu, przy włączonych napisach i pasach filmowych, będzie się rozjaśniać.

Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

Hisense U6KQ wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec.2020. Telewizor został wyposażony w aż dwa formaty HDR oparte o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Sygnały w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO Max, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 94% / 79%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision, HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 450 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 230 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 260 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 333 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 450 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Maksymalna jaskrawość wyświetlacza oscyluje wokół 450 nitów, co jest jedynie nieśmiałym wstępem do technologii HDR. I o ile w pełnowymiarowych scenach takich jak pierwsza testowa, jasność jest akceptowalna, tak w całej reszcie można odczuć bardzo duży spadek do okolic średnio 270 nitów, co nie spełnia założeń obrazu z szerokim zakresem dynamicznym. Niestety, w telewizorze nie została zaimplementowana żadna funkcja wspomagająca mapowanie tonów, przez co bardzo jasne sceny zlewają się w plamę jeśli nie ma wsparcia ze strony technologii Dolby Vision. Technologia ta w pewnym stopniu ratuje sytuację dzięki dynamicznym  metadanym, które pozwalają odzyskać chociaż część utraconych detali. Zobaczmy jak Hisense U6QK poradził sobie w starciu z naszą referencją:

Tak jak wspominaliśmy wyżej, Hisense U6KQ nie jest w stanie oddać pełni wierności reżyserskiej, ze względu na zbyt niską luminancję. Gołym okiem można zauważyć, że wszystkie detale będące w jasnych bielach są wręcz zatopione w świetle.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Kino Nocne”

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 4,8 maksymalna 8,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 7,4 maksymalna 10,6
Średnia deltaE palety szarości 4,5 maksymalna 9,2

Kalibracja Hisense U6KQ HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,4 maksymalna 5,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,1 maksymalna 5,7
Średnia deltaE palety szarości 2,9 maksymalna 6,6

No i tak jak przy okazji każdej oceny barw wyświetlacza w materiałach HDR przypomnimy, co zastępuje wykres gamma. Krzywa EOTF pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Skoro o niej mowa, zacznijmy od niej i od krótkiego objaśnienia. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności. W teście udało nam się znacząco krzywą wymodelować, dzięki czemu obraz jest lekko rozjaśniony, ale w tym przypadku nie jest to aż tak rażącym problemem jak miało to miejsce jeszcze przed samym procesem ustawień.

Odwzorowanie ruchu

Hisense U6KQ posiada natywną matrycę o odświeżaniu 60Hz, co nie gwarantuje dobrej płynności ruchu przy szybkich scenach jak w przypadku telewizorów 120Hz/144Hz. Telewizor został wyposażony również w “Inteligentny Tryb Sport”, który ma dostarczyć najlepszych wrażeń podczas wydarzeń.

Ustawienia upłynniacza Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Niestandardowy/Wył

Redukcja rozmycia: 1

Clear Motion: 0

Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

369 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Niestandardowy

Redukcja rozmycia: MAX

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

369 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

 

Hisense U6KQ oferuje jeden tryb przystosowane do grania i współpracy z komputerem, jest nim “Gra”. Tryb posiada bardzo niskie opóźnienie oraz oferuje reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” BRAK
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” BRAK
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 18 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” BRAK
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 18 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” BRAK
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Kino Nocne” 104 ms

Hisense U6KQ posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4K wraz HDR, jak i Full HD. Input lag przy nastawach 60Hz wynosi 18ms. Taka wartość mieści się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewni zadowolą wszystkich graczy

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) NIE
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz NIE
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Tabela wyżej przedstawia dość okrojone wsparcie dla graczy. Jednak po cenie urządzenia raczej nie powinniśmy spodziewać się więcej. Powiemy więcej, jak na to ile kosztuje, jest naprawdę dobrze. Dużym plusem jest możliwość rozgrywki w HDR Dolby Vision, co nie udaje się nawet odbiornikom o wiele, wiele droższym. Pozostałe funkcje działają bez najmniejszego problemu, tak więc włączenie VRR, czy funkcja ALLM aktywowały się wręcz od razu. Należy jednak wspomnieć, że po włączeniu zmiennej częstotliwości odświeżania, lokalne wygaszanie jest dezaktywowane, co ma spore przełożenie na jakość wyświetlanego obrazu. W ostatnim zdaniu, warto wspomnieć, o lekkim migotaniu ciemnych odcieni w VRR, co jest akurat typowym zjawiskiem. Można powiedzieć, że Hisense U6KQ sprawdzi się dość dobrze do niedzielnego grania.

System i Smart TV VIDAA 7.0

Hisense poszedł drogą takich firm jak Samsung i LG, uzbrajając swój telewizor we własny autorski system operacyjny o nazwie VIDAA. Platforma ta działa bardzo szybko i responsywnie. System robi duże wrażenie pod względem prędkości przemieszczania się po różnych zakładkach.

Przemieszczanie się po menu jest bardzo podobne do Androida bądź nowej wersji webOS od LG. Obecnie w systemie VIDAA znajdziemy tylko część aplikacji, które powinny obowiązkowo być dostępne dla rynku polskiego. Nowości możemy doinstalować z marketu aplikacji. Mamy tutaj więc Netflixa, YouTube, Amazon Prime Video, Rakuten TV oraz CDA.PL. Brakuje na ten moment głównie Player’a czy HBO Max jedna za moment do Polski wejdzie platforma MAX i temat zostanie rozwiązany. Wszystkie brakujące aplikacje są jednak zlecone do tworzenia i za moment pojawią się na systemie VIDAA OS. Takie podejście Hisense do rynku polskiego jest doskonałą wiadomością. Producent nie obiecuje tylko zainwestował dużą gotówkę aby wszystkie najważniejsze aplikacje znalazły się jak najszybciej na jego autorskim systemie.

VIDAA nieźle radzi sobie z obsługą plików z USB. Pliki widoczne są w katalogach a np. zdjęcia przegląda się komfortowo.

  • Formaty Video: AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM, WMA
  • Obsługiwane formaty audio: WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3
  • Format obrazu: JPEG, BMP, GIF, MPO

Uświadczymy również bardzo dobrą przeglądarkę stron www dzięki której sprawdzimy interesujące nas treści w sieci:

Przeglądarka posiada również wbudowaną funkcję blokowania niechcianych reklam. Poprawia ona komfort używania przeglądarki szczególnie gdy do nawigacji używamy pilota. Oczywiście nie pochwalamy używania tego typu oprogramowania. To właśnie dzięki reklamom serwisy internetowe mogą istnieć.

Wbudowane głośniki i brzmienie

Za dźwięk w Hisense U6KQ odpowiada standardowe rozwiązanie w większości telewizorów, czyli dwa głośniki po 10W każdy, dając łączną moc 20W. Raczej nie trzeba specjalnie się rozpisywać, jak brzmią, gdyż jesteśmy pewni, że każdy z Was już takowy słyszał. Na plus zasługuje jednak fakt łatwej korekcji dedykowanego soundbara z poziomu telewizora. Bardziej wymagający użytkownicy będą jednak zadowoleni, gdyż bohater testu został wyposażony w kodek Dolby Atmos, co z pewnością wykorzystają przy tworzeniu domowego centrum rozrywki.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Hisense U6KQ posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.

Wyniki testu telewizora Hisense U6KQ

Zalety

  • Najtańszy Mini LED na rynku
  • Szeroki wybór formatów HDR – Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG
  • Płynne i responsywne działania systemu multimedialnego VIDAA
  • Podświetlenie Mini-LED
  • Bardzo niskie opóźnienia (input lag), zarówno przy sygnale 4K wraz HDR, jak i Full HD
  • Bezproblemowa rozgrywka w grach HDR Dolby Vision
  • Pełne wsparcie dla naziemnej telewizji cyfrowej
  • Dobra jakość dźwięku
  • Bardzo dobra jakość użytych materiałów i wykonania
  • Bardzo dobre wyniki jakości obrazu: możemy cieszyć się obrazem bez żadnego zafarbu, oraz z właściwym kontrastem
  • Atrakcyjna cena

Wady

  • Niska luminancja w treściach HDR
  • Brak na ten moment takich popularnych aplikacji jak Player, HBO Max, TVP – za moment problem zniknie wraz z platformą MAX
  • Działanie algorytmu podświetlenia mogłoby być lepsze

Werdykt

I oto jest zakończenie testu telewizora Hisense U6KQ. Od pewnego czasu w redakcji przybywa nam sprzętu sygnowanego logo chińskiego producenta. Praktycznie za każdym razem jest to niezwykle ciekawa przygoda. Należy zaznaczyć, że Hisense razem z drugą czołową chińską marką jako jedyne są na ten moment zapewnić tyle innowacji w takich cenach jakie sugeruje cenówka w sklepie. Bo jak można inaczej nazwać moment, gdy podświetlenie Mini-LED jest montowane w telewizorze w cenie nieprzekraczającej czterech tysięcy złotych, i to za egzemplarz o przekątnej 65″ (a trzech w 55″)?

Trzeba jednak spojrzeć na to okiem recenzenta, który testuje sprzęt, w jednakowy sposób bez taryfy ulgowej. Sama specyfikacja urządzenia od początku zachwycała, i na etapie testów materiałów o standardowym zakresie dynamicznym (SDR, obraz z codziennej telewizji) wyglądało to naprawdę dobrze. Telewizor dostarcza dobre kąty widzenia dzięki matrycy IPS, a dzięki wsparciu systemu lokalnego wygaszania także nie najgorszą czerń, szczególnie jak na telewizory oparte o ten typ matrycy. Odwzorowanie barw wypada bardzo dobrze, i właściwie nie ma momentu, kiedy moglibyśmy się do czegoś przyczepić.

Gorszą stroną jest maksymalna jaskrawość wyświetlacza w treściach HDR. Mianowicie te 318 nitów, które uzyskuje w sekwencji testowej nie jest wystarczające aby uzyskać wyraźny efekt. Dużo ratują tu systemy dynamicznego mapowania takie jak Dolby Vision, czy HDR 10+, jednak należy spodziewać się raczej przeciętnej jakości, adekwatnej do ceny telewizora. Hisense U6KQ został wyposażony także w funkcje HDMI 2.1 zapewniające zaawansowane funkcje dla graczy. W zupełności wystarcza to do komfortowej rozgrywki w weekendowe popołudnia.

Słowo pochwały należy się systemowi VIDAA odpowiedzialnego za sterowanie telewizorem. Działa on bardzo płynnie i responsywnie. Podczas testów nie wydarzyło się żadne zwieszenie czy długie oczekiwanie na wczytanie.

Dostępność modelu
Hisense U6KQ 55″ Mini LED (Nowość 2023) 2 999 zł
Hisense U6KQ 65″ Mini LED (Nowość 2023) 3 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(10603)