Home Testy Telewizory LCD Hisense Test Hisense U6KQ – rodzinny najtańszy TV Mini LED na rynku poniżej 3000 zł?
Test Hisense U6KQ – rodzinny najtańszy TV Mini LED na rynku poniżej 3000 zł?

Test Hisense U6KQ – rodzinny najtańszy TV Mini LED na rynku poniżej 3000 zł?

10.61K
2

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “Kino Nocne” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 4,2 maksymalna 7,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,1 maksymalna 8,0
Średnia deltaE palety szarości 5,1 maksymalna 8,2

Kalibracja Hisense U6KQ

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,8 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,4
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 1,7

Przejdziemy jednak do tego na co wszyscy zawsze czekają, na sprawność telewizora w kwestii reprodukcji barw. I to od czego zaczniemy to oczywiście prezentacja najlepszego trybu fabrycznego, czyli Kino Nocne. Przejdźmy do pierwszej rzeczy, której będziemy się przyglądać, czyli balansowi bieli. I już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że została ona zdominowana przez kolor czerwony, z lekkim wtrąceniem zielonego.Otrzymujemy też ogólnie za ciepłą charakterystykę obrazu. Dobrze to ukazuje paleta “ColorChecker”+ odcienie skóry, które widocznie zmierzają ku barwie czerwonej.

Po soczystym wstępie, zajmijmy się gammą, czyli wykresem odpowiedzialnym za większość obrazu. Jak dobrze widzimy, została ona obniżona, co doprowadziło do spadku kontrastu. Od lewej strony wykresu znajdują się najciemniejsze sceny, które przy obecnej wartości gammy zostały nadmiernie rozjaśnione, co doprowadziło do uwypuklenia detali. Idąc dalej w lewo mogliśmy zauważyć ogólne rozjaśnienie scen, aż do najjaśniejszych partii, gdzie detale będące w bielach zostały wręcz pochłonięte. Biorąc pod uwagę ten stan rzeczy, diagram chromatyczności CIE, oznaczający zgodność ze standardem REC.709, nie spełniał wszystkich wymagań. Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Wyniki kalibracji w naszym teście wypadły naprawdę dobrze. Dzięki nim możemy cieszyć się obrazem bez żadnego zafarbu, oraz z właściwym kontrastem. Należy zwrócić też uwagę, że sam diagram chromatyczności, nie wygląda idealnie ze względu na zbyt duże nasycenie barwy czerwonej, zielonej oraz problem z kolorem magenty.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

(10613)

3.7 3 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Demetrius
Demetrius
7 miesięcy temu

Hi. Please can you tell more about how you measure contrast in your pictures/patterns. What output luminance is set when measuring contrast?

Dawid
Dawid
7 miesięcy temu

Bardzo przydatny test dla klientów o mniej zasobnym portfelu. Niemniej bardzo brakuje informacji na temat użytych matryc w pozostałych rozmiarach. Bo coś mi się zdaje, że to nie będą IPS, szczególnie w modelach 50/55. Czy można prosić o uzupełnienie tych danych?

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x