TEST: Sony Android TV X8505C Ultra HD 4K 3D LED LCD
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Wyposażenie i Złącza
- Menu telewizora
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Reprodukcja Obrazu
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Seans w dzień
- Równomierność ekranu
- UltraHD / 4K
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- Android TV
- Obsługa multimediów
- Jakość dźwięku
- Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S / DVB-C
- Podsumowanie i ocena
Matryca, zalecane ustawienia
|
Sony X8505C, podobnie jak (chyba) wszystkie tegoroczne serie telewizorów, wyposażony został w matrycę typu VA. Jako element podświetlający ekran użyto autorskiej technologii “Triluminos”. Pod tym hasłem nie kryją się jednak w tym roku kwantowe kropki, tylko diody led używające zmodyfikowanego luminofora, który zapewnia im wyświetlanie bogatszych, bardziej nasyconych kolorów niż standardowo. Jest to bardzo ważna technologia, bowiem nadchodzące filmy Ultra HD (Ultra HD Blu-ray) wykorzystywać będą szerszą paletę barw (DCI oraz Rec 2020). Telewizor jest więc przygotowany na najbliższe lata.
Zalecane ustawienia
Wraz z wprowadzeniem platformy Android TV, menu ustawień obrazu przeszło małą rewolucję. Po pierwsze nie ma już czegoś takiego jak “Sceny”, czyli zakładki, w których pogrupowane były faktyczne tryby obrazu w starszych modelach. Obecnie znajdziemy klasyczny układ, w którym tryby obrazu wybiera się w jednym miejscu, konkretnie w [Action Menu] -> [Obraz]. Fabrycznie definiowanych ustawień jest kilkanaście, jednak nie będę ich tutaj wymieniał, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb “Kino Pro”.
Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia należy użyć suwaka “Jasność” w tym samym menu. Rada ta brzmi może jak coś oczywistego, jednak wcale tak nie jest. Praktycznie we wszystkich innych telewizorach (włącznie z modelami Sony 2014) faktyczną jasność ekranu ustawia się suwakami oznaczonymi jako “Podświetlenie” lub “Backlight”, zaś umieszczany tam suwak “Jasność” reguluje coś całkowicie innego – jasność, ale czerni, nie całego obrazu. Sony jest obecnie drugim (zaraz po Philipsie) producentem, który postanowił zrobić porządek w nazewnictwie funkcji. Wracając więc do meritum – do rozjaśniania i ściemniania telewizora używamy głównego suwaka “Jasność”. Możemy także użyć czujnika światła by czynność wykonywała się automatycznie.
(3467)