Podsumowanie i ocena
Biorąc pod uwagę obecną cenę telewizora i ofertę konkurencji (którą zdążyliśmy do dnia dzisiejszego przetestować), Sony X8505C rysuje się jako ciekawa propozycja. Pod względem jakości obrazu, jego atutami jest dobre odwzorowanie ruchu z czego od dawna słyną z resztą wyświetlacze tej marki. Reprodukcja barw po kalibracji jest także na bardzo wysokim, niemalże idealnym poziomie, a to głównie ze względu na rozbudowane funkcje konfiguracji obrazu, których nie było rok temu. System Triluminos zapewnia wsparcie dla szerokiej palety barw i w tej kategorii oferuje mniej więcej tyle samo co obecna konkurencja – trochę powyżej 90% pokrycia przestrzeni kolorów DCI i około 70% Rec 2020. Jedynym mankamentem jest niezbyt wysoki kontrast oferowany przez ten model. Średni wynik na poziomie 2 700:1 to mniej niż daje konkurencja w tej cenie. Jeśli chodzi więc o jakość obrazu to można stwierdzić, że Sony X8505C dedykowany jest dla tych, którzy cenią sobie głównie dobre odwzorowanie ruchu, wierną reprodukcję barw oraz gotowość na Ultra HD. Na odrębne podsumowanie zasługuje korzystanie z systemu Android. Jest to bardzo ciekawa funkcjonalność, która odróżnia ten telewizor od całej konkurencji (z wyjątkiem Philipsa). Możliwości telewizora są bowiem praktycznie nieograniczone. Jednak skazą na diamencie tych możliwości są sporadyczne problemy ze stabilnością systemu oraz nie tak duża jakby się mogło wydawać ilość aplikacji (chociaż i tak dużo większa niż jakikolwiek inny telewizor). To tak samo jak w przypadku urządzeń mobilnych z Androidem. Kto korzysta ten wie o co chodzi. Jednak ilość zalet systemu Android jest tak duża, że można spokojnie przymknąć oko na takie problemy. Bardzo ciekawi nas jak rynek przyjmie taką innowację. (testował Gmeru & Maciej Koper)
|
PLUSY
- Wysokiej jakości wykonanie
- Bogata ilość złącz
- System Android TV dający niesamowite multimedialne możliwości
- Dobra jasność – telewizor nadaje się do oglądania w większości pomieszczeń
- Szeroki zakres barw – gotowy na przyszłość związaną z Ultra HD
- Zastosowanie procesora X1
- Bardzo dobry dla graczy – Input Lag
- Niezłej jakości ustawienia fabryczne obrazu
- Doskonała współpraca z aplikacją mobilną TV SideView
- Dźwięk
- Doskonale przystosowany do zaawansowanej profesjonalnej kalibracji
MINUSY
- Kąty (standard przy matrycy VA)
- W tej klasie kontrast mógłby być nieco wyższy
- Sporadyczne problemy ze stabilnością systemu
- Mimo, że telewizor wspiera HEVC to niestety ale nie zobaczyliśmy kanału satelitarnego w 4K (brak obrazu) (ma pojawić się po aktualizacji w połowie lipca)
- Fabryczny odtwarzacz multimedialny jak zwykle musi gonić konkurencję (szybki ratunek to skorzystanie z gotowych aplikacji w Google Store)
- Brak fabrycznej przeglądarki internetowej to naprawdę przedziwny wymysł google (ma pojawić się po aktualizacji w połowie lipca)
Cena: Sony KD-55X8505C około 7399 zł (5399zł na stan 12.12.2015)
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”. |
Edit 26.06.2015: Zostawiam poniższego posta z premiery. Może się komuś przyda
Zakładam temat ponieważ to ten model będzie zapewne pierwszym z rodziny Sony, który opublikujemy na łamach portalu. Zabieramy się do roboty! Postaram się wrzucić już jakieś zajawki dzisiaj. Jego cena w 55″ to zapewne około 6200 – 7000 tyś.
Ogólnie trzeba przyznać, że uczyliśmy się dzisiaj tego TV od nowa. Nie ma on za wiele wspólnego z modelami z poprzednich lat. Całkowicie przeprojektowane menu oraz cała filozofia obrazu. Sony zatrudniło naprawdę dobrego tłumacza bo mamy bardzo pro i bardzo dobrze przetłumaczone nazwy w menu obraz. W końcu ktoś z producentów wpadł na to by JASNOŚĆ odpowiadała za moc podświetlenia a POZIOM CZERNI to poziom czerni a nie jasność jak to jest nazwane w większości TV.
Menu ruchu też przebudowane. Oj to to będziemy chyba badać z pół dnia. Naprawdę sporo się tu dzieje…. to, że jest lepiej niż w X85B to wiadomo ; ) bo tam był IPS. Ale czy utrzymano poziom z 2014 roku jeżeli chodzi o pozostałe modele? Nie jesteśmy tego pewni… ale musimy zbadać. W najgorszym przypadku będzie to drugie miejsce. Ale liczę po cichu, że jednak będzie ok.
Sam Android chodzi płynnie chociaż już raz zawiesiłem TV : ) Fajna sprawa, że można pograć w tak zaawansowane gry. Podłączamy pada i jedziemy To na pewno będzie wielki magnes ten cały Android TV. To duża sprawa!
Lag: 35,1 msec czyli spoko i bardzo dobrze jak na 4K.