TEST: Sony Android TV X8505C Ultra HD 4K 3D LED LCD

TEST: Sony Android TV X8505C Ultra HD 4K 3D LED LCD

3.47K
0

Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png

W Sony X8505C zastosowana została 120Hz matryca, której potencjał wykorzystuje autorski system poprawy płynności – Sony Motionflow. Od wielu lat słynął on za dostarczający najpłynniejszy i najmniej smużący ruch. W tym roku przeszedł delikatny lifting po którym zyskał nowe możliwości. Nie jesteśmy już ograniczeni jedynie do wybrania jednego z kilku przedefiniowanych trybów działania. Pojawiła się opcja [Własne] po uruchomieniu której mamy do dyspozycji dwa suwaki – [Gładkość], oraz [Czystość], a każdy z nich regulowany jest w skali 0 – 5. Wdrożenie tej funkcjonalności jest bardzo dobrą decyzją, bowiem umożliwia łatwiejsze znalezienie ustawień odpowiadających widzowi.

 

37.jpg

 

Walory poszczególnych trybów pracy systemu Motionflow przedstawiłem szczegółowo w poniższej tabeli, wraz ze zdjęciami dokumentującymi ilość smużenia bardzo szybko przesuwającego się obrazu. Moim osobistym faworytem jest wariant [Wyraźny] lub [Standardowy]. [Własny] nie okazał się potrzebny w obliczu dwóch poprzednich wariantów, tym bardziej, że jego działanie jest nieco… oryginalne. Pierwszy suwak reguluje bowiem płynność zarówno przy materiałach filmowych jak i wideo, oznacza to, że zwiększanie wartości poprawia ostrość (zmniejsza smużenie), ale i coraz bardziej upłynnia materiały filmowe, wprowadzając na pewnym etapie (3 – 4) tzw. efekt opery mydlanej czy jak kto woli efekt teatru. Użycie drugiego suwaka [Czystość], nie wpływa zaś na płynność ruchu wcale, a jedynie redukuje rozmycie. Robi to za pomocą modulacji podświetlenia (co niektórzy zwą “wstawianiem czarnych klatek”). Zwiększanie wartości drugiego suwaka skutkuje więc spadkiem jasności obrazu, jednak rozmycie wyraźnie spada. Kłopot w tym, że przy wartości pierwszego suwaka niższej niż 5 te czarne klatki (mignięcia podświetlenia) nie są wstawiane w równych odstępach czasu przez co pojawiają się lekko poszarpane kontury. Jasność zaś spada stosunkowo szybko, dlatego wariantem, który uznałem za optymalny jest 3/3 (pierwszy suwak/drugi suwak). W nim bowiem mamy na ekranie jeszcze 85cd/m2. Tyle wystarczy do oglądania nocnego, aczkolwiek nawet w takich warunkach mogłoby być więcej.

 

Na osobny akapit i pozycję w tabeli zasługuje ustawienie [Własny]: 0/5. W tym bowiem wariancie pierwszy suwak staje się nieaktywny całkowicie. Jasność obrazu spada bardzo mocno i pojawia się migotanie, jednak ostrość obrazu jest na bardzo, bardzo wysokim poziomie. W zasadzie jest to brak smużenia i innych negatywnych cech jak na przykład rozdwojone krawędzie. Czytelnicy portalu z dłuższym stażem widzą pewnie podobieństwo tego opisu z opisem trybu [Impuls] obecnym w ubiegłorocznych modelach Sony. Istotnie, jest to właśnie tryb Impuls. Niestety z powodu opisanych mankamentów tryb jest ten w zasadzie nieużywalny. Trochę szkoda, tym bardziej, że nie mogę pozbyć się wrażenia, że dałoby się lepiej zaimplementować tą funkcję. Przykładowo telewizory Samsunga korzystają z podobnej techniki do trybu Impuls jednak używają przy tym interpolacji do 120Hz. Jak widać po efektach (np. w teście modelu JS9000) da się uzyskać równie małe rozmycie bez żadnych mankamentów.

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony / True Cinema Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

350cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

m_05.jpg
Płynny / Standardowy Smużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

350cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

duża, na pograniczu ef. opery mydlanej (standardowy), lub idealna płynność z ef. opery mydlanej (płynny)

m_01.jpg
Wyraźny Smużenie:

małe

 

 

Maksymalna jasność:

175cd/m2

Powielenie krawędzi:

umiarkowane (podwójny kontur)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

umiarkowana

m_04.jpg
Własne 3,3 Smużenie:

bardzo małe

 

 

Maksymalna jasność:

85cd/m2

Powielenie krawędzi:

umiarkowane

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

od braku aż do idealnej płynności (5 stopniowa skala)

m_03.jpg
Własne 0,5 Smużenie:

brak

 

 

Maksymalna jasność:

45cd/m2 (dodatkowo obraz migocze)

Powielenie krawędzi:

brak (minimalny duch za obiektem)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

m_02.jpg

 

Jak widzimy po rezultatach, najciekawiej wypadają tryby [Standardowy], oraz [Wyraźny]. W pierwszym z nich mamy dobrą płynność w filmach i jednocześnie brak spadku jasności w drugim zaś znacznie mniejsze smużenie i wciąć 175cd/m2 jasności, co wystarcza na wieczory i noce. Choć nawet w tym trybie obiekt testowy nie wygląda idealnie to dla większości widzów na pewno będzie to całkowicie wystarczające :)

 

(3467)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1002
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x