TEST: Samsung JS9000 55" SUHD Ultra HD 4K 3D LED LCD Tizen

TEST: Samsung JS9000 55" SUHD Ultra HD 4K 3D LED LCD Tizen

1.16K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

Zagięty ekran telewizora zbudowano na matrycy z rodziny VA. Pod mikroskopem jej struktura wygląda identycznie z testowanym niedawno Samsungiem JS9500. Matryca zastosowana w telewizorze wykorzystuje innowacyjną technologię podświetlenia, bazującą na kwantowych kropkach (quantum dots). Tegoroczne modele wyświetlaczy są pierwszymi modelem koreańskiego giganta w którym zaimplementowano tę technologię. Nie spotykamy się tu jednak z pierwszym w historii wykorzystaniem kwantowych kropek. Pionierem był w tym przypadku Sony, który w 2013 roku wydał na rynek model Full HD W905A.

 

 
Wykorzystanie nowego rodzaju podświetlenia jest fundamentem lansowanego przez Samsunga hasła SUHD, które to można obecnie znaleźć na wszystkich ulotkach reklamowych. Jak to zazwyczaj bywa przy wprowadzaniu technologii o chwytliwej nazwie marketingowej, specjaliści od promocji chcą, by konsument uwierzył, że kwantowe kropki wnoszą przełom pod każdym względem jaki można tylko sobie wyobrazić. Oczywiście nie do końca jest to prawdą, niemniej, ta, nowoczesna technologia podświetlenia, odgrywa bardzo ważną rolę. Podczas testu W905 w 2013 roku wytłumaczyłem co właściwie wnosi owe rozwiązanie. Pozwolę sobie zacytować:
 
Kwantowe kropki potrafią reprodukować szersze spektrum barw, niż używane standardowo białe diody LED. Mogą być poniekąd porównywane do diod RGB. […] Dodatkowo są one bardziej wydajnym źródłem światła. Kropka produkuje bowiem światło monochromatyczne, które nie musi być tłumione przez filtr barwny. Pozwala to więc na uzyskanie lepszej wydajności świetlnej, czyli na przykład wyższej jasności ekranu przy podobnym poborze mocy.
 
O ile dwa lata temu było to w zasadzie czystą ciekawostką, tak w 2015 roku staje się bardzo ważnym zagadnieniem. Wiemy już, że nadchodzące filmy Ultra HD (Ultra HD Blu-ray) wykorzystywać będą szerszą paletę barw (DCI oraz Rec 2020), oraz szerszy zakres dynamiki (HDR). Do obsługi obu udoskonaleń, kwantowe kropki wydają się więc być idealnym wręcz rozwiązaniem! Telewizor ten jest zatem doskonale przygotowany na najbliższe lata.
 
Zalecane ustawienia:
forum_DSC06737.jpg
 
Najlepszym trybem fabrycznym Samsunga, tj. zapewniającym reprodukcję obrazu najbliższą normy (względem której ustawione są monitory w studiach filmowych) jest tryb “Film” i to właśnie z niego powinien skorzystać każdy nabywca wyświetlacza jeśli chciałby aby jego telewizor najwierniej odwzorowywał to co zostało zarejestrowane.
 
Po uruchomieniu trybu “Film” warto także wprowadzić następujące zmiany w ustawienia domyślne:
 
Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja zakłóceń MPEG -> Wyłączony
Obraz -> Opcje obrazu -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłączony
 
Powyższe funkcje są destrukcyjnymi “dopalaczami obrazu” i negatywnie wpływają na jego ostrość oraz widoczność detali. Następnym krokiem jest skonfigurowanie funkcji wygaszania. Zostaną one opisane później. Na tym etapie podam jednak zalecenia:
 
Obraz -> Opcje obrazu -> Diody Smart LED -> Minimum
Obraz -> Opcje obrazu -> Czerń Kinowa -> Włączony
 

(1155)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

52
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x