1.34K
0
Matryca, zalecane ustawienia
|
Seria “JS” Samsunga cechuje się dwoma elementami jakich nie posiadają tańsze modele wyświetlaczy Ultra HD. Pierwszy z nich to wsparcie dla HDR’a. Drugi to zmodyfikowane podświetlenie telewizora wykorzystujące kropki kwantowe (quantum dots), zwane też nano-krzyształami. Tegoroczne modele wyświetlaczy są pierwszymi modelem koreańskiego giganta w którym zaimplementowano tę technologię. Nie spotykamy się tu jednak z pierwszym w historii wykorzystaniem kwantowych kropek. Pionierem był w tym przypadku Sony, który w 2013 roku wydał na rynek model Full HD W905A. Tłumaczyłem wtedy jakie są główne cechy tego rozwiązania. Dla przypomnienia zacytuję z testu:
„Kwantowe kropki potrafią reprodukować szersze spektrum barw, niż używane standardowo białe diody LED. Ich spektrum światła jest porównywane do diod RGB. […] Dodatkowo są one bardziej wydajnym źródłem światła. Kropka produkuje bowiem światło monochromatyczne, które jest mniej tłumione przez filtry barwne matrycy, aniżeli światło białego LED’a. Pozwala to więc na uzyskanie lepszej wydajności świetlnej, czyli na przykład wyższej jasności ekranu przy podobnym poborze mocy.”
O ile dwa lata temu było to w zasadzie czystą ciekawostką, tak w 2015 roku staje się bardzo ważnym zagadnieniem. Wiemy już, że nadchodzące filmy Ultra HD (Ultra HD Blu-ray) wykorzystywać będą szerszą paletę barw (DCI oraz Rec 2020). Do obsługi tego udogodnienia, kwantowe kropki wydają się więc być idealnym wręcz rozwiązaniem. Telewizor SUHD nie jest zatem czymś lepszym niż Ultra HD jak da się często usłyszeć w kampaniach marketingowych. Jest on produktem wykorzystującym więcej z technologii Ultra HD niż samą zwiększoną rozdzielczość!
Zagięty ekran telewizora zbudowano na matrycy z rodziny VA. Pod mikroskopem jej struktura wygląda identycznie z testowanym niedawno Samsungiem JS9000. Nawet oznaczenie matrycy w menu serwisowym jest łudząco podobne. Biorąc pod uwagę, że funkcje jednego i drugiego telewizora są też niemal tożsame, wstępnie wygląda to jak identyczny wyświetlacz z trochę zubożonym osprzętem.
Zalecane ustawienia
Najlepszym trybem fabrycznym Samsunga, tj. zapewniającym reprodukcję obrazu najbliższą normy (względem której ustawione są monitory w studiach filmowych) jest tryb “Film” i to właśnie z niego powinien skorzystać każdy nabywca wyświetlacza jeśli chciałby aby jego telewizor najwierniej odwzorowywał to co zostało zarejestrowane. Oczywiście by uzyskać 100% poprawny obraz najlepsza jest profesjonalna kalibracja. Poniższe ustawienia są tylko jej niewielkim substytutem.
Po uruchomieniu trybu “Film” warto także wprowadzić następujące zmiany w ustawienia domyślne:
Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja zakłóceń MPEG -> Wyłączony
Obraz -> Opcje obrazu -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłączony
Powyższe funkcje są destrukcyjnymi “dopalaczami obrazu” i negatywnie wpływają na jego ostrość oraz widoczność detali. Następnym krokiem jest skonfigurowanie funkcji wygaszania. Zostaną one opisane później. Na tym etapie podam jednak zalecenia:
Obraz -> Opcje obrazu -> Diody Smart LED -> Minimum
Obraz -> Opcje obrazu -> Czerń Kinowa -> Włączony
326
Zobacz więcej komentarzy na forum
326
Subskrybuj
0 komentarzy