TEST: Samsung HU6900 – tanie Ultra HD 4K od Samsunga wchodzi do Polski, UE55HU6900, UE50HU6900, UE40HU6900
Obraz 2D
W Samsungu HU6900 znajdziemy matrycę tegoż producenta, o kształcie pikseli tzw. PSA, wygląda on na dokładnie taki sam jak w produktach zeszłorocznych. Oznaczenie w menu serwisowym potwierdza, że jest to matryca 60Hz, o czym napisane zostanie więcej w sekcji odwzorowania ruchu.
Menu taniego Samsunga nie różni się zasadniczo od tego co oferują wyższe modele. Jeśli mowa o fabrycznych trybach obrazu to mamy tu klasykę gatunku – „Dynamiczny”, „Standardowy”, „Naturalny”, oraz „Film“. Pierwsze trzy (wbrew nazewnictwu) nie mają na celu wiernego odwzorowania treści wideo. Tryb „Film” robi to natomiast całkiem zadowalająco. Po dokonaniu takiego wyboru obraz zaczął cechować się przyzwoitszym wyglądem. Pomimo tego, że HU6900 jest skierowany do mniej zamożnych odbiorców, jego reprodukcja obrazu wcale na to nie wskazuje. Od początku mamy w miarę poprawnie ustawioną gammę, dzięki czemu obraz ma odpowiednią kontrastowość i ekspozycję detali w cieniach. Pokrycie palety barw także nie odbiega od normy. Jedynym mankamentem jest pewna nierównowaga tonalna, która skutkuje zaróżowieniem obrazu. Nie jest to mocny efekt (żadne tam różowe twarze, znane z wcześniejszych modeli Samsunga), niemniej dostrzegalny i wart wyeliminowania kalibracją. Po jej przeprowadzeniu reprodukcja obrazu stała się praktycznie tak samo dobra jak w dużo droższych modelach koreańskiego producenta. To pozwala zostawić w tyle znaczną część konkurencji. Samsungi posiadają w tym roku wyjątkowo dobrze dopracowane funkcje kalibracyjne, co pozwala na ustawienie obrazu niemalże „pod linijkę”. Dzięki temu możemy ujrzeć całkowicie nieprzekłamaną formę naszych ulubionych filmów.
Abstrahując jednak od zlecenia kalibracji profesjonaliście, przyszłym nabywcom tego modelu proponuję od razu wprowadzić kilka zmian w ustawieniach obrazu:
Opcje obrazu -> redukcja szumów -> wyłaczony
Opcje obrazu -> czysty obraz cyfrowy -> wyłączony
Następnie powinniśmy zmienić proporcje obrazu na “dopas. do ekranu”, ponieważ ustawienie domyślne obcina krawędzie obrazu (overscanuje)
Fabrycznie, telewizor obcina krawędzie obrazu aby zamaskować zniekształcenia występujące na niektórych kanałach telewizyjnych
Wystarczy jednak ustawić rozmiar obrazu na “dopas. do ekranu” i wszystko wraca na właściwe miejsce.
Poza referencyjną reprodukcją barw po kalibracji i dobrą przed, w HU6900, spotykamy się także z wysokiej klasy procesorem obrazu. Tak jak w droższych modelach skalowanie obrazu jest tu na dobrym poziomie i nie stosowane są żadne zabiegi (dopóki użytkownik sobie sam ich nie włączy rzecz jasna), mająca na celu symulować lepszą ostrość, czy wyrazistość detali. W skutek tego nie spotkamy się także z niepożądanymi efektami takimi jak np. pierścienie wokół krawędzi, czy nadmierna ziarnistość obrazu. Odbiorcy kanałów SD otrzymają więc na tyle dobry obraz na ile jest to możliwe przy, trochę archaicznym już, sygnale.
Najlepszy tryb fabryczny | Telewizor po kalibracji |
---|---|
Menu Obrazu:
Menu opcji obrazu, filtry redukcji szumów i zakłóceń powinny zostać wyłączone. |
Ustawienia upłynniacza. Jak widzimy tryb LED dezaktywuje interpolację klatek. Nie zalecam go używać. | |
Ustawienia domyślne trybu “Film”. |
Menu “zaawansowane”. Przestrzeń kolorów, o ile nie dysponujemy sprzętem pomiarowym, powinna zostać na auto. |
|
Zakładka balans bieli, czyli najważniejsze ustawienia podczas kalibracji obrazu. |
Działa z dwu punktowym podziałem pasma… |
I 10 punktowym. To suwaki, którymi powinien posługiwać się wyłącznie certyfikowany profesjonalista.
“Ustawienia fabryczne są dobre, jednak po kalibracji reprodukcja obrazu jest referencyjna”
Pomiary