Powrót

Test flagowego TV Mini LED Samsung Neo QLED QN900B Excellence Line – niezwykły wygląd oraz mnogość funkcji

Do testów redakcyjnych zawitał nowy reprezentant segmentu premium od Samsunga. Mowa tutaj o flagowym telewizorze Samsung QN900B Mini LED 8K z linii “Excellence Line”, który zyskał wiele usprawnień względem zeszłorocznej wersji. W tym roku telewizor dostał niemalże bezramkowy design, który sprawia, że ekran dosłownie wtapia się w otoczenie i wygląda niezwykle elegancko w nowoczesnych salonach. Matryca telewizora posiada rozdzielczość 8K oraz aż 1344 strefy wygaszania podświetlenia, co zwiastuje nam bardzo dobrą czerń, oraz bardzo wysoki kontrast obrazu. Możemy też spodziewać się większości najnowszych funkcji przeznaczonych dla graczy. Trzeba przyznać, że firma Samsung dobrze radzi sobie z rozwojem technologii LCD, krok po kroku zbliżając się do technologii OLED pod względem czerni i kontrastu. Jak zwykle, w dzisiejszym teście poznacie wszystkie aspekty telewizora oraz podzielimy się naszymi spostrzeżeniami na jego temat. Zapraszamy do testu!

 

Dostępność modelu (październik 2022)
Samsung Neo QLED QN900B 65 cali Excellence Line
19 999 zł
Samsung Neo QLED QN900B 75 cali Excellence Line
29 999 zł
Samsung Neo QLED QN900B 85 cali Excellence Line
39 999 zł

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Najważniejsze tegoroczne cechy telewizorów Samsung Neo QLED QN900B Mini LED

Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek dokładnie jak w testowanym modelu QN900B.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność (która sięga rzędu 1420 nitów w trybie HDR np. w testowanym QN900B) nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Mini LED – korzyści

Ogromny kontrast dostarczany dzięki technologii podświetlenie Mini LED jest faktem. Siedząc na wprost telewizora wykorzystującego tę technologię – w naszym przypadku QN900B, trudno odróżnić go od OLEDa! Telewizor radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi scenami, gdzie połacie czerni otoczone są przez jaskrawy obraz. To wszystko dzięki dużej ilości stref i dopracowanemu algorytmowi lokalnego wygaszania. Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części testu w akapicie o czerni.

Budowa Samsung Neo QLED QN900B Excellence Line

Niewątpliwie wygląd to bardzo ważny element Samsunga QN900B a tegoroczna linia została lekko przemodelowana. W oczy rzucają się bardzo wąskie ramki otaczające ekran, a telewizor wręcz wtapia się w otoczenie. Tak wąskiej niewidocznej ramki nie ma absolutnie żaden telewizor dostępny na rynku. Czuć tutaj jakość premium a wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Nie bez powodu Samsung użył tutaj w nazwie określenia Excellence Line.

Podstawa telewizora Samsung QN900B jest wykonana z bardzo solidnego stopu metali i doskonale utrzymuje telewizor w miejscu. Wielką zaletą podstawy jest jej minimalistyczny wygląd oraz bardzo wąska szerokość. Z pewnością telewizor zmieści się na każdej przestrzeni.

Zaraz obok praktycznie nieistniejącej- ramki otaczającej ekran znajdziemy otwory w obudowie pozwalające na lepsze wydobywanie się dźwięku z wbudowanych głośników oraz poprawiające wentylację komponentów telewizora.

Samsung QN900B posiada moduł “One Connect Pro”, który znacząco ułatwia podłączanie urządzeń zewnętrznych oraz ukrycie kabli. Moduł może zostać umieszczony na tyle telewizora bądź w innym, bardziej dogodnym miejscu. Złącza, które znajdziemy to: 4 porty HDMI 2.1 (4K120Hz), eARC, ALLM, VRR), 2 porty USB, złącze Ethernet, wyjście optyczne oraz tunery telewizyjne, w tym DVB-T2 / HEVC.

Pilot dołączany do zestawu to już dobrze poznana konstrukcja. Pilot należy do tych minimalistycznych i nie posiada klawiatury numerycznej. Posiada za to skróty do najpopularniejszych serwisów oraz przyciski pozwalające na wygodne poruszanie się po systemie. Mamy również wbudowany mikrofon pozwalający na sterowanie głosowe oraz panel fotowoltaiczny na tyle do ładowania wbudowanego akumulatora. Dostępny jest również port USB-C, za pomocą którego możemy szybko naładować pilot.

Testy syntetyczne

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 7680×4320, 65″
Typ matrycy LCD z podświetleniem direct led, quantum dots (QLED) typ. VA z powłoką poszerzającą kąt widzenia
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 1260:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: 52 750:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 340 cd/m2, HDR: 1420 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,8
  • maks. dE: 1,5
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 760 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 12 ms – tryb gra – 1080p60Hz (konsole)
  • 12 ms – tryb gra – 1080p60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5 oraz konsole PS4 i Xbox One)
  • 12 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 8 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 po oflagowaniu złącza jako “PC”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
  • AMD FreeSync Premium Pro
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • Dynamiczny korektor czerni
  • Motion Plus Gra
  • Tryb Multi View
  • Panel Gracza
  • 4K@120Hz
  • 1440p@120Hz
  • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Matryca, zalecane ustawienia dla Samsung QN900B

Matryca

Samsung QN900B posiada matrycę VA z funkcją lokalnego wygaszania podświetlenia. Podświetlenie ekranu zostało wykonane w technologii Mini LED, dającej nam bardzo głęboką czerń oraz wysoką jasność. Nazwa ”mini” odnosi się do wielkości zastosowanych diod LED. Poprzez miniaturyzację elementów (1/40 wielkości konwencjonalnych diod LED) udało się uzyskać znacznie więcej niż zazwyczaj niezależnych stref, w których telewizor może niezależnie rozjaśniać i przyciemniać matrycę. Samsung QN900B posiada 28 stref w pionie i 48 stref w poziomie co daje nam łącznie 1344 stref wygaszania. Biorąc pod uwagę rozmiar telewizora (testowany egzemplarz ma 65″) to jest to standardowa wartość jak na telewizor w technologii Mini LED. Panel odświeżany jest 120Hz i wykorzystuje warstwę kwantowych kropek (stąd nazwa QLED). Wyjątkową cechą telewizora jest to, że posiada on rozdzielczość 7680×4320 (8K) co przy podaniu właściwego sygnału daje nam niesamowicie ostry i realistyczny obraz.

struktura piksela QN900B

Zalecane ustawienia

W telewizorach Samsung znajdziemy cztery predefiniowane tryby obrazu:

Podczas profesjonalnej kalibracji istnieje możliwość dodania jeszcze dwóch trybów, jednak nie jest to obligatoryjne:

Najlepszym pod kątem oddania barw jest tryb “FILMMAKER MODE”. Trzeba pamiętać, że filmy odtwarzane na tym trybie obrazu będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, ponieważ domyślnie tryb ten ma wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić szczegóły obrazu:

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia (z pomocą funkcji ALLM dostępnej w Xbox). Gracze zyskali też dodatkowo Panel Gracza dostępny w podglądzie grania. Tak jak w poprzednich odsłonach jest i również tryb inteligentny, który radzimy wyłączyć.

Co się stanie podczas gdy włączymy “Dopasowujący się obraz”? Telewizor będzie samoczynnie adaptować się do warunków otoczenia, jak i treści na ekranie. Jego charakterystyka jest jednak mocno przesadzona i przypomina coś pomiędzy trybem “Standardowym”, a “Żywym”, a więc dostarcza mocno podbitych kolorów i kontrastu. Tryb ten nie oferuje też żadnych możliwości złożonej regulacji, czy też kalibracji obrazu.

Z tego właśnie powodu nie rekomendujemy włączania tej funkcji. Tym bardziej że jego drugie zadanie – regulacja jasności do warunków otoczenia możemy włączyć w każdym trybie obrazu (także po kalibracji), za pomocą funkcji w menu “Oszczędzanie energii”. Najpierw należy zaznaczyć funkcję “Optymalizacja jasności”, a potem dostosować suwakiem “Minimalna jasność” zakres jasności, w którym telewizor będzie dobierał jasność na podstawie światła w otoczeniu.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,5 maksymalna 5,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 5,9
Średnia deltaE palety szarości 3,7 maksymalna 6,2

Najlepszy pod względem oddania barw tryb “FILMMAKER MODE” posiadał kilka niedociągnięć. Najpierw wspomnimy o gammie, która była za wysoka przy niskich i średnich tonach oraz za niska przy bielach. Dawało to efekt większego kontrastu kosztem szczegółowości obrazu. Do małej poprawy kwalifikowała się też skala szarości, która była nierówna pod względem balansu na poszczególnych poziomach. Przykładowo w zakresie średnich tonów dominował kolor czerwony, natomiast w bielach była widoczna dominanta koloru niebieskiego. No i na koniec został nam gamut kolorów, który był przesycony.

Profesjonalna kalibracja Samsung QN900B

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,0 maksymalna 2,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,5
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 0,9

Przy pomocy bardzo rozbudowanych narzędzi do kalibracji obrazu, w które Samsung zaopatrzył swoje telewizory, udało nam się osiągnąć pożądany efekt oraz sprawić by obraz nie odbiegał od tego widzianego przez autorów treści w studiach filmowych. Telewizor posiada 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz rozbudowany system zarządzania barwą, który cechuje się bardzo szerokim zakresem działania oraz brakiem powstawania tzw. posteryzacji obrazu.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

Kontrast i Czerń

Samsung QN900B wykorzystuję matrycę VA z powłoką poszerzającą kąty widzenia. Budowa taka znana jest z m.in. tego, że nie zapewnia najwyższego kontrastu natywnego. Dzięki bardzo zaawansowanemu podświetleniu Mini LED,  które cechuje się 1344 strefami wygaszania podświetlenia, telewizor przełamuje ograniczenia samej matrycy i daje nam bardzo wysoki kontrast obrazu.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 141 000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 52 750:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Czerń to zdecydowanie mocna strona tego telewizora i nie da się powiedzieć o niej nic złego. W większości oglądanych treści, czerń Samsunga QN900B jest porównywalna z telewizorami OLED (jak wiadomo mistrzami w tej kategorii), a to wszystko dzięki technologii Mini LED oraz 1344 strefom lokalnego wygaszania podświetlenia.

Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung QN900B wspiera rozdzielczości aż do 8K, wraz z obsługą HDR10, HLG oraz paletą barw REC 2020. Posiada również wsparcie dla rozszerzonej normy HDR – HDR10+. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji do streamingu wideo (np. Amazon Promie, RakutenTV), jak i przez złącze HDMI.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 94% / 74%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa, a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 680 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 682 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 855 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 855 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1420 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Samsung QN900B posiada średnią jakość efektu HDR na poziomie 760 nitów. Biorąc pod uwagę bardzo wysoki kontrast i czerń zbliżoną do tej z matryc OLED, będzie to wystarczające, żeby cieszyć się wyższą jakością obrazu w materiałach 4K Ultra HD. Nie jest to jednak tak dużo, jak byśmy się spodziewali po technologii Mini LED. Model Samsung QN91B uzyskał średnią jasność na poziomie 1375 nitów, a więc znacząco więcej przy wiele niższej cenie telewizora. Nie wiemy w czym tkwi problem, jednak najprawdopodobniej jest to kwestia niższej przepuszczalności światła przez matrycę posiadającą 8K pikseli.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb Film (HDR)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Jeżeli chodzi o odwzorowanie szerokiej palety barw w HDR to Samsung QN900B ma pewien problem z przesyceniem gamutu, którego nie da się w 100% poprawić kalibracją obrazu. Jak widać na załączonych wykresach kolor czerwony, żółty i zielony są dość znacznie przesycone. Natomiast do krzywej EOTF oraz balansu bieli nie można się przyczepić.

Odwzorowanie ruchu

Samsung QN900B posiada matrycę odświeżaną 120 razy na sekundę oraz bardzo skuteczny upłynniacz ruchu. Przy oglądaniu źródeł o mniejszej ilości klatek na sekundę, funkcja “Auto Motion Plus” skutecznie je upłynni. Znajduje się ona w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu w filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość ruchu przy treściach wideo 50i/p i 60i/p. Mamy do dyspozycji również opcje “Wyraźny ruch (LED)”, której nie zalecamy używać.

Samsung posiada jeden z lepszych na rynku systemu do poprawy płynności i ostrości obrazu. Motion Plus pozwala na bardzo precyzyjną regulację płynności i ostrość ruchomego obrazu.

Ustawienia Auto Motion Plus Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

340 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

 

Smużenie:

nieznaczne

Maksymalna jasność:

340 cd/m2

Powielenie krawędzi:

nieznaczne (3x)

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Jasność: 11

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

120 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”

Użytkownika

Redukcja rozmycia:0

Wyraźny ruch LED:

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

90 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Obraz bardzo mocno migocze 

Kąty widzenia

Dzięki powłoce poszerzającej kąty widzenia Samsung QN900B radzi sobie dobrze pod tym względem. Nie jest to poziom matryc OLED, które są niewrażliwe na zmianę kąta widzenia, ale na pewno aspekt ten nie zawiedzie użytkowników.

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

 

Samsung od dłuższego czasu jest producentem, który oferuje w swoich telewizorach bardzo dużą ilość nowoczesnych funkcji dla graczy. Do dyspozycji mamy:

Ustawienia związane z elektroniczną rozrywką znajdują się w menu “opcje”. Jest to chyba najbardziej rozbudowane menu tego typu ze wszystkich dostępnych telewizorów na rynku. Samsung zaczyna się tutaj zbliżać do rozwiązań stosowanych w monitorach. Telewizory mają ogromny potencjał, a ich wielką zaletą jest oczywiście ogromny rozmiar w stosunku do (z reguły) małych monitorów. W menu znajdziemy znane z ubiegłych lat opcje takie jak “Ustawienia gry Motion Plus” czy “FreeSync” ale mamy także funkcję “Dynamiczny korektor czerni”, która sztucznie uwypukla detale w czerniach, by było lepiej widać przeciwnika.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 12 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 12 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 12 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 12 ms
[GRY] 1080p120Hz/4K120Hz Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PS5) pracujących w 120Hz “Gra” 8 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 12 ms
[GRY] 4K / 1080p/4K + upłynniacz
Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Gra” 23 ms
[FILM] 4K / 1080p/4K + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 84 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC w trybie “PC”

Input lag stoi na bardzo wysokim poziomie, wynosi on tylko 12 ms, podczas gdy podamy sygnał 60Hz oraz jedyne 8 ms gdy podamy sygnał 120Hz. Wartości takie mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo. Oznacza to, że opóźnienia na takim poziomie nie jesteśmy w stanie odczuć.

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
Dolby Vision  Obsługa Dolby Vision w grach. NIE
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium Pro
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Samsung QN900B wspiera prawie wszystkie najnowsze rozwiązania dla graczy, a dokładnie są to: VRR, FreeSync Premium Pro, ALLM, obsługa 4K120Hz oraz niestandardowa rozdzielczość 144op. Warto zaznaczyć, że obsługa 4K120Hz wraz z VRR jest bezproblemowa i nie obcina rozdzielczości tak jak w sporej części telewizorów innych marek. Nie uświadczymy natomiast wsparcia dla Dolby Vision, ale nie powinniśmy odczuć tego braku, ponieważ telewizor działa w trybie HGiG.

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

Jakiś czas temu, w telewizorach Samsung, pojawiła się funkcja, która zasługiwała na miano prawdziwego przełomu. Mamy na myśli oczywiście możliwość upłynniacza obrazu podczas grania na konsoli. Funkcja nazwana jest “Gra Motion Plus” i dostępna jest, podczas gdy uruchomimy tryb “Gra”.

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

System działa naprawdę bardzo imponująco. Za sprawą bardzo szybkiego procesora telewizor jest w stanie zinterpolować wyświetlany na nim obraz i umilić granie w tytułu działające np. w 30fps. Co ciekawe żaden inny producent nie wdrożył tego rozwiązania do swoich telewizorów, a więc Samsung jest póki co jedyną firmą, która oferuje taką funkcjonalność.

Opóźnienie przy korzystaniu z funkcji Gra Motion Plus wynosi 84 ms i jest to lekko więcej niż chcielibyśmy uzyskać. Przy bardzo dynamicznych grach pokroju Call of Duty, które wymagają od nas bardzo dobrego refleksu wartość taka może być odczuwalna. Natomiast gry takie i tak zazwyczaj działają w minimum 60 klatach na sekundę więc problem ten ich nie dotyczy. Funkcja ta idealnie sprawdzi się w tytułach spokojniejszych, działających w 30 klatkach na sekundę.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Auto Motion Plus: Wyłączony Auto Motion Plus: Włączony (10/10)
Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

Na koniec krótko o funkcji “korektor czerni”. Funkcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

System multimedialny Tizen i Smart TV

System Tizen przeszedł kilka znaczących zmian. Pierwsze co rzuca się w oczy to całkowicie nowy wygląd panelu domowego, który obejmuje tym razem cały ekran. Mamy w nim podgląd na wszystkie zainstalowane w telewizorze aplikacje, a te preinstalowane fabrycznie to: Netflix, Prime Video, ViaPlay, Rakuten, Apple TV, YouTube, PolsatBox GO. Nie ma problemu aby doinstalować kolejne jak np. Disney+.

Dodatkowo mamy podgląd na treści polecane przez poszczególne zainstalowane aplikacje, np. rekomendacje Netflixa. Panel domowy oczywiście można dostosować pod siebie i wyrzucić treści lub aplikacje, które nas nie interesują.

Tizen oferuje także dostęp do programów jak przeglądarka internetowa, jednak aby wygodnie z niej korzystać polecamy podłączenie myszki i klawiatury. Z panelu domowego mamy również dostęp do funkcji takich jak “Multi View”, “Remote Access”, “Ambient Mode”, podgląd podłączonych urządzeń oraz dostęp do opcji telewizora.

Funkcja Multi View

Multi View to funkcja oferująca możliwość wyświetlania wielu treści w tym samym czasie. Istnieje wiele sposobów konfiguracji i podziału ekranu na części więc każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieje możliwość np. grania na konsoli i oglądania wideo na aplikacji YouTube jednocześnie. Funkcja umożliwia również zrzut ekranu podłączonego telefonu jako jedno ze źródeł. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele.

Oto przykładowe ustawienia położenia okien funkcji MultiView:

Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznej kamery wideo w celu np. wideorozmów i jednoczesnego oglądania treści na ekranie lub w celu monitorowania swojej postawy podczas wysiłku fizycznego.

Możemy również użyć aparatu swojego smartfona jako kamery a konfiguracja tego rozwiązania jest bardzo prosta:

Funkcja Remote Access

Bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie, pozwala nam na bezprzewodowe podłączenie swojego komputera PC lub Mac i kontynuowanie pracy lub przeglądania treści zdalnie na telewizorze w zaciszu domowym. Co bardzo ważne, komputer nie musi znajdować się nawet w tej samej lokalizacji, aby korzystać z tej funkcji. Mamy również do podstawowych narzędzi biurowych Office 365, które działają bez konieczności podłączenia komputera. Wystarczy, że mamy dostęp do interesujących nas plików na serwerze oraz podłączoną klawiaturę i myszkę.

Konfiguracja jest bardzo łatwa a program dodatkowo prowadzi nas za rękę. Tak przebiega ona w przypadku podłączenia komputera PC:

A tak wygląda to w przypadku komputerów z systemem MacOS:

Tryb Ambient

Ambient Mode pozwala nam na zamienienie swojego telewizora w obraz lub centrum informacji, podczas gdy nie jest przez nas używany. Tak, w końcu wyłączony telewizor nie będzie tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie a może stać się dekoracją wnętrza.

Funkcja ta pozwali nam na między innymi – wyświetlanie prognozy pogody, wiadomości, zegara lub zdjęć czy animacji. Telewizor bardzo inteligentnie potrafi wtopić się w otoczenie, wystarczy sfotografować smartfonem ścianę za ekranem a następnie aplikacja przetworzy zdjęcie i prześle je do telewizora. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zamiast uświadczyć standardowego czarnego ekranu, zobaczymy wybraną przez nas tapetę oraz informacje które nas interesują. Możliwości jest bardzo dużo. Ponieważ Samsung QN900B ma rekordowo wąską ramkę, efekt ambient jest powalający.

Samsung QN900B

 

Aplikacja do sterowania telewizorem Samsung posiada zakładkę dedykowaną trybowi Ambient. Można w niej między innymi – wybrać ramkę, tło, jasność ekranu, nasycenie kolorów oraz animacje specjalne takie jak np. wyświetlanie kominka domowego.

Telewizor może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę a zużycie energii wynosi tylko 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji. Świadczy to też o tym, że matryce QLED są bardzo wytrzymałe i trwałe.

Automatyczny tryb komfortowy dla oczu

Bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalnością jest funkcja komfortu dla oczu, którą możemy ustawić tak aby włączała się automatycznie o wybranej godzinie. Pozwala to między innymi zredukować światło niebieskie oraz dopasować jasność do warunków otoczenia redukując tym samym zmęczenie oczu.

Wbudowany odtwarzacz plików

Odtwarzacz plików wbudowany w system jest bardzo praktyczny. Pozwala on między innymi odtwarzać pliki z nośników USB, edycję napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodne przewijanie czy wybór ścieżki audio.

Trzeba przyznać, że opcji wyświetlania napisów do filmów jest bardzo dużo, od koloru i wielkości czcionki aż po kolor tła oraz kodowanie. Pozwoli nam to na bardzo dokładne dopasowanie pod swoje preferencje:

Istnieje jeszcze opcja obrócenia wyświetlanego materiału wideo lub odtworzenia go w trybie 360 stopni:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 / HEVC

Samsung QN900B wyposażony jest w schludny i funkcjonalny interfejs EPG, który daje nam dostęp do wszystkich podstawowych informacji na temat dostępnych kanałów. Mamy również możliwość podłączenia dysku twardego w celu nagrania interesujących nas transmisji.

Co ważne: telewizor wspiera najnowszy standard nadawania w naziemnej telewizji cyfrowejDVB-T2!

Jakość dźwięku

Nowością w 2022 roku jest implementacja obsługi Dolby Atmos i to bezprzewodowo z odpowiednim soundbarem!

Samsung QN900B posiada bardzo dobrze grający zestaw głośników. Łączna moc RMS zestawu grającego to aż 90W (6.2.4CH) i większość osób powinna być zadowolona z takiej konfiguracji. System audio posiada dodatkowe funkcjonalności w postaci:

Wyniki testu Samsung Neo QLED QN900B Mini LED

Zalety

Wady

Werdykt i rekomendacja

Samsung QN900B Mini LED Excellence Line to bardzo dobry telewizor segmentu premium oferujący nie tylko wyśmienity obraz, ale również najwyższej klasy design oraz niespotykane do tej pory wykonanie niewidocznych ramek otaczających ekran. Tegoroczny model posiada aż 1344 stref wygaszania podświetlenia matrycy, co daje nam bardzo głęboką czerń, zbliżoną do tej z matryc OLED. Średnia jasność HDR wynosi 760 nitów co z pewnością powinno wystarczyć aby cieszyć się wysokiej jakości treściami HDR. Jest to jednak poniżej średniej, jeżeli chodzi o zaawansowane telewizory wykonane w technologii Mini LED. Podobnie sytuacja ma się z jasnością w trybie SDR, która wynosi mniej niż 400 nitów. Fani treści SDR będą za to zadowoleni z niezłych kątów widzenia oraz idealnego odwzorowania barw (po profesjonalnej kalibracji obrazu). Jeżeli chodzi o oglądanie sportu, to matryca odświeżana jest 120 razy na sekundę. W połączeniu z najlepszym w tej klasie upłynniaczem obrazu, daje nam bardzo realistyczny i ostry obraz tak ważny przy oglądaniu dynamicznego sportu. Jest to szczególnie ważny element dla kibiców piłki nożnej. W końcu przed nami Mistrzostwa Świata w Katarze!

Na pokładzie nie zabrakło również funkcji skierowanych do graczy, telewizor posiada 4 porty HDMI w specyfikacji 2.1 (4k120Hz, VRR, ALLM) oraz daje nam możliwość grania z upłynniaczem obrazu znacząco poprawiającym odbiór gier działających w 30fps. Opóźnienie należy do tych bardzo niskich, albowiem wynosi ono 12ms przy podaniu sygnału 60Hz oraz 8ms przy sygnale 120Hz. Samsung QN900B jako jeden z nielicznych oferuje również pełne 4K120Hz z VRR bez “obcinania” rozdzielczości w grach. Dodatkowo producent przygotował specjalny “panel gracza”, który możemy włączyć podczas rozgrywki. Pozwala on na bardzo szybkie i proste przełączanie parametrów obrazu.

Telewizor Samsung QN900B oparty jest na bardzo rozbudowanym, autorskim systemie multimedialnym Tizen. Posiada on jeden z najbardziej intuicyjnych interfejsów dostępnych na rynku oraz masę aplikacji do streamingu wideo takich jak: Netflix, Amazon Prime, Disney+ czy HBO Max. Samsung QN900B to też wiele inteligentnych funkcji np. sterowanie głosowe, inteligentne dopasowanie do warunków otoczenia czy możliwość bezprzewodowego połączenia telewizora z naszym komputerem. Telewizor jest w pełni gotowy na nowy format naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/ HEVC.

Samsung QN900B Mini LED Excellence Line zdecydowanie wart jest swojej ceny. W zamian dostajemy niezwykle zaawansowany telewizor, który będzie nam służył przez wiele najbliższych lat oraz cieszył oko niezwykłym wyglądem.

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Dostępność modelu (październik 2022)
Samsung Neo QLED QN900B 65 cali Excellence Line
19 999 zł
Samsung Neo QLED QN900B 75 cali Excellence Line
29 999 zł
Samsung Neo QLED QN900B 85 cali Excellence Line
39 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung

Telewizor testowany przez:

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 

Piotr Gmerek (Gmeru) (zredagowanie testu)


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Przeczytaj inne wpisy na temat produktów Samsung:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(22785)