Test Hisense U7KQ 144Hz do 100 cali – najlepszy zakup Mini LED TV według EISA
- Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?
- Co to jest technologia Mini LED?
- Wygląd i budowa Hisense U7KQ
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV VIDAA 7.0
- Wyniki testu telewizora Hisense U7KQ
- Werdykt
Kontrast i czerń
Hisense U7KQ wyposażony został w matrycę VA, która sama w sobie zapewnia bardzo dobry kontrast, a tym samym czerń. Tutaj się zatrzymamy na chwilę, z tego względu, że kontrast ANSI, czyli bez włączonego wygaszania, wynosi imponujące 6900:1. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to wynik praktycznie czterokrotnie wyższy niż w matrycach IPS czy ADS. Telewizor został dodatkowo wyposażony w system wygaszania diodami Mini-LED, które zostały podzielone na 240 stref lokalnego przyciemnienia. By być dokładnym, konkretnie jest to 20 stref w pionie oraz 12 w poziomie. Zobaczmy, jak jednostka radzi sobie z ich wykorzystaniem!
Wyniki pomiaru kontrastu w Hisense U7KQ oceniamy bardzo pozytywnie. Dzięki panelowi VA i podświetleniu Mini LED możemy mówić o znakomitej jakości samej czerni. Jednak, jak każdy system wygaszania, posiada swoje wady. Wygaszanie, jak widać, działa skutecznie, aczkolwiek wiąże się z różnymi przekłamaniami obrazu, które wprawne oko może zobaczyć. Mowa tutaj o małych obiektach, które wraz z włączeniem lokalnego wygaszania zyskują podwyższoną temperaturę bieli, obniżoną luminancję oraz widoczną utratę detali, która jest coraz mocniej widoczna wraz z zwiększaniem poziomu wygaszania. Tak, jak pisaliśmy we wstępie, od dzisiejszego testu będziemy prezentować Wam również materiały z testowanego telewizora. Główną rolę gra tutaj słynna scena z filmu “Zjawa”.
To, co rzuca się na pierwszy rzut oka wokół napisów, jest nazywane bloomingiem, bądź efektem aureoli. Mimo że na zdjęciu efekt ten jest bardzo mocno widoczny, to w rzeczywistości jest on około 10% mniejszy. Z tego właśnie powodu w dalszym ciągu uznajemy system wygaszania w tym przypadku za udany. Bierzemy tutaj pod uwagę głównie cenę telewizora oraz konkurencję w tym przedziale. Telewizor jest generalnie względnie tani i trudno oczekiwać, że wszystko będzie tak dopracowane jak w modelach U8KQ czy wyższych nawet od samego Hisense.
(19922)
Napiszę w końcu, bo dziś w sieci pojawiła się dobra ocena tego TV i nie chodzi bynajmniej o ten artykuł. W skrócie – jeśli ktoś chce mieć dedykowany TV do gier, proszę bardzo. Jeśli jako domowy TV, niech sobie odpuści. Nie ma prawie żadnych apek do streamingu.
500 stref wygaszanie, a konkurencja TCL daje 2000. I ten kulawy system operacyjny w którym nie ma apek, np gdziej jest emby?
“wziąć go na tapetę” ??? I co z nim zrobicie na tej tapecie???
Zwrot „wziąć coś na tapet” pochodzi od niemieckiego „etwas aufs Tapet bringen”, co możemy dosłownie przetłumaczyć jako „przynieść coś na stół”. Dokładniej, wyraz tapet oznacza nie tyle sam stół, ile obrus, grubą serwetę. W przenośni chodzi jednak po prostu o zajęcie się jakimś tematem.
Czy wersja 100 calowa U7KQ jest taka sama jak u8 bo na stronie displayspecyfication po porównaniu wychodzi, że mają takie same parametry? A wersja u8k występuje tylko w US. Proszę o rozwianie wątpliwości i potwierdzenie ile stref wygaszania ma U7KQ, bo tam jest napisane, że 1620. Na stronie rtings, znowuż piszą, że wersja U7KQ w 100 calach nie występuje. Trudno się rozeznać, gdzie piszą prawdę. Pytań więcej niż odpowiedzi.