Kino domowe na najwyższym poziomie! Test laserowego projektora Sony VPL-XW7000ES
Podsumowanie i ocena
Najnowszy projektor Sony VPL-XW70000 to mocny kandydat w high-endowym segmencie rynku dla najbardziej wymagających kinomaniaków. Projektor został zaprojektowany na nowo i posiada całkowicie odświeżoną obudowę, płytę główną, jak i zespół optyczny. W efekcie VPL-XW7000ES okazał się najjaśniejszym projektorem jaki mieliśmy dotychczas w redakcji, a co za tym idzie, rewelacyjnym do oglądania treści HDR! Tak jak zawsze w przypadku Sony, możemy liczyć także na wysoki kontrast, który jest kluczowy w filmach za sprawą przetwornika SXRD. Warto wspomnieć, że same chipy także uległy zmianie i nie posiadają już nadmiarowych pikseli w poziomie (3840 zamiast 4096 – czyli 1:1 tak jak dostarczane są filmy). Oddanie barw i odwzorowanie ruchu jest na bardzo wysokim poziomie. Zbliżające się mecze Mistrzostw Świata w Katarze z udziałem polskiej reprezentacji będą ucztą dla oka! Tu kłaniają się także świetne możliwości profesjonalnej kalibracji, przy użyciu specjalistycznej aplikacji od producenta. Jeśli chodzi o granie na dużym ekranie to warto wyróżnić zmniejszony input lag (poniżej 30ms w każdym formacie) oraz wsparcie dla 1080p120Hz, czego wcześniej nie mieliśmy. Nowy zespół optyczny zapewnia świetną ostrość obrazu. Efektywnie uzyskiwana rozdzielczość na ekranie zbliżona jest do modelu VPL-VW890 z największym obiektywem (i wyraźnie droższym).
Niestety, tak jak w przypadku poprzedniej generacji projektorów Sony, nie idzie pozbyć się wrażenia niedosytu przy tak zaawansowanych zmianach. Owszem wiele elementów zostało unowocześnionych, co przełożyło się na poprawę walorów wizualnych. Zabrakło jednak, przede wszystkim, HDMI 2.1, które nie uchodzi w 2022 roku za cokolwiek innowacyjnego. Co więcej chip w standardzie 2.1 oferowany jest już przez konkurencję. Jego brak wiąże się z niemożliwością podania sygnału 4K120Hz z konsol i PC, a także braku innych funkcji dla graczy. To ta grupa nabywców najwięcej na tym straciła. Pytanie czy taki projektor jest właśnie dla nich dedykowany? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć już samemu. Na niekorzyść zapisałbym także pogorszony algorytm dynamicznego HDR (o tym więcej w dedykowanym rozdziale). Nie do końca sprawdziły się też zapewnienia o ulepszonej palecie barw. Pokrycie nadal jest na poziomie 85% P3 co nie jest złym wynikiem, ale mogłoby być wyższe.
Plusy:
- Największa jasność z dotychczas testowanych projektorów w naszej redakcji HDTVPolska
- Głęboka czerń, wysoki kontrast
- Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji i bardzo dobre przed
- Rewelacyjne wsparcie dla technologii HDR
- Natywna rozdzielczość 4K (3840x2160p)
- Funkcja Motionflow aktywna przy sygnale 4K
- Bardzo dobra ostrość ruchomego obrazu (120Hz) – idealny do oglądania sportu w tym piłka nożna
- Cicha praca (bardzo dobry do kina domowego)
- Obsługa technologii 3D
- Dobra jednorodność obrazu
- Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
- Spora elastyczność w instalacji projektora – (zoom, lens shift)
- Usprawniona technologia Reality Creation
- Funkcja smooth gradation znacznie poprawiająca jakość przejść tonalnych
- Wsparcie dla sygnału 1080p120
- Funkcja podnosząca ostrość na brzegach obrazu
- Funkcja dynamicznego HDR podnosząca jasność obrazu
Minusy:
- Brak realnego postępu w stosunku do poprzednika, np. portu HDMI 2.1 lub funkcji pochodzących z tej specyfikacji
- Wciąż niuanse w kwestii gradacji oraz odwzorowaniu kolorów w HDR
Cena: Sony VPL-XW7000ES 69 900zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.