Home Testy Projektory Kino domowe na najwyższym poziomie! Test laserowego projektora Sony VPL-XW7000ES
Kino domowe na najwyższym poziomie! Test laserowego projektora Sony VPL-XW7000ES

Kino domowe na najwyższym poziomie! Test laserowego projektora Sony VPL-XW7000ES

9.14K
0

Wśród tegorocznych premier od firmy Sony, znalazły się dwa projektory kina domowego, które mają zastąpić wysłużone już VPL-VW590ES i VPL-VW790ES. Ten rok śmiało można nazwać “rokiem lasera”, ponieważ oba nowe urządzenia, tj. VPL-XW5000ES i VPL-XW7000ES wykorzystują laserowe źródło światła, zamiast klasycznej lampy. Dodatkowo, w projektorach znajdziemy nowe, 0,61-calowe panele SXRD o natywnej rozdzielczości 4K (3840 × 2160). Zmniejszenie przetwornika powinno odbić się pozytywnie na poziomie rozproszenia światła, a, co za tym idzie, na kontraście, który tak bardzo cenimy w przypadku tematu projektorów.  Producent chwali się także systemami optycznymi o szerokim zakresie dynamiki i technologii TRILUMINOUS PRO™ (poszerzona paleta kolorów). W urządzeniach użyto także topowy procesor Sony „X1 Ultimate for projector”, oparty na technologii telewizorów BRAVIA. Ten zaawansowany chip umożliwia wprowadzenie funkcji Dynamic HDR Enhancer i Object-based Super Resolution. Czy szykuje się rewolucja? Przekonajmy się!

Sony VPL-XW7000ES przód frontSony VPL-XW7000ES karton

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory, projektory i monitory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Kalibracja przebiegła, jak zawsze, przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211, Klein K-10A.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Technologia SXRD – podstawowe informacje

Wszystkie projektory marki Sony wykonane są w technologii SXRD, która jest autorską implementacją koncepcji przetwornika LCoS (liquid crystal on silicon). W tejże technologii światło nie przechodzi przez piksele, ale jest od nich odbijane, co posiada kilka bardzo istotnych zalet:

  1. Kontrast – technologia LCoS gwarantuje obecnie najlepszą czerń na rynku, w każdym pułapie cenowym.
  2. Ostrość – Bardzo niewielkie przerwy między pikselami dostarczają obraz bez widocznej „cyfrowej struktury”.
  3. Płynność – Czas reakcji pikseli jest wielokrotnie krótszy niż w przypadku technologii LCD, co zapewnia lepsze odwzorowanie ruchu, choć warto nadmienić, że w przypadku interpolacji do 120Hz efekty są podobne.

Logo SXRD 790

W Sony VPL-XW7000ES znajdziemy najnowszą odsłonę przetwornika – 0,61″, która ma szereg zalet w stosunku do swojego poprzednika. Po pierwsze chip jest mniejszy, więc powinien cechować się mniejszą ilością rozproszonego światła, co przełoży się pozytywnie na kontrast. Po drugie jego natywna rozdzielczość to 3840 x 2160 (4K), a więc filmy wyświetlane są piksel-do-piksela. W poprzednich implementacjach SXRD 4K (np. w VPL-VW590ES, czy w VPL-VW790ES) rozdzielczość wynosiła 4096 x 2160, co oznaczało, że po bokach ekranu powstawały czarne pasy, złożone z wygaszonych pikseli.

panel 4k natywny sxrd

Jak prezentuje się nowy model?

W związku z całkowicie przeprojektowaną elektroniką i obiektywem, projektor Sony VPL-XW7000ES wykorzystuje całkowicie nową obudowę. Ma ona bardziej podłużny kształt i jest nieco bardziej ascetyczna. Design to głównie rzecz gustu i każdy powinien ocenić samemu. Jedyne do czego można by się przyczepić to brak automatycznej zasłony obiektywu, która chroniłaby go przed kurzem. W tej cenie powinien być to już standard.

 

Projektor można nabyć w kolorze czarnym i białym.

(9144)

5 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

6
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x