Warning: DOMDocument::loadHTML(): Empty string supplied as input in /alt/home/webmaster.hdtv/www/hdtvpolska.com/wp-content/plugins/bootstrap-3-shortcodes/bootstrap-shortcodes.php on line 2122

Warning: DOMDocument::loadHTML(): Empty string supplied as input in /alt/home/webmaster.hdtv/www/hdtvpolska.com/wp-content/plugins/bootstrap-3-shortcodes/bootstrap-shortcodes.php on line 2122
lang="pl-PL"> To najlepszy telewizor 98" na rynku. Mini-LED na gigancie! Test i recenzja Samsung 98QN90A Neo QLED
Powrót

To najlepszy telewizor 98″ na rynku. Mini-LED na gigancie! Test i recenzja Samsung 98QN90A Neo QLED

Kilka tygodni temu mieliśmy przyjemność odwiedzić centrum szkoleniowe marki Samsung w podwarszawskim Sękocinie. To właśnie tam jako pierwsi na świecie otrzymaliśmy możliwość dogłębnego przetestowania 110″ telewizora Micro-LED! Jednak wyjazd ten nie oznaczał testów tylko jednego wyświetlacza. Przedstawiciele koreańskiego producenta przygotowali dla nas jeszcze kilka niespodzianek. Jedną z nich jest omawiany dziś Samsung 98QN90A w imponującym rozmiarze 98”. Co prawda model pochodzi z roku 2021, jednakże produkcja tego rozmiaru jest kontynuowana do bieżącego sezonu co wcale nas nie dziwi – to normalna praktyka w przypadku tak dużych przekątnych a dzięki upływowi czasu jego cena stała się dużo bardziej atrakcyjna. Nasz kraj okazał się bowiem bardzo chłonnym rynkiem na duże przekątne. Dlatego też wprowadzono, aż trzy modele gigantów. Bohater dzisiejszego testu 98QN90A, bardziej „budżetowy” Q80C oraz najwyższy model – QN100B. Tak samo jak w przypadku testu TCL-a C735 tak duży rozmiar telewizora różni się w pewnym stopniu do ich mniejszych odpowiedników. Przykładem takiej różnicy jest wyższa o 200 nitów luminacja w materiałach SDR na korzyść modelu o większej przekątnej. Różnicą, która jednak najbardziej przykuwa uwagę jest liczba stref podświetlenia. Ta w stosunku do wersji 65″ jest 2,5-krotnie większa, będąc dokładnym to 576 do 1320.

Czym dokładnie jest bohater dzisiejszego testu? Samsung 98QN90A jest modelem mieszczącym się w segmencie premium producenta. Wyposażony został w matrycę VA o częstotliwości odświeżania 120Hz. Taka wartość powinna przełożyć się na bardzo dobre wyniki w odwzorowaniu ruchu. Panel dodatkowo wyposażono w powłokę QLED w celu poszerzenia palety barw oraz system lokalnego podświetlenia diodami Mini-LED. Producent z uwagi na wykorzystanie matrycy z wysokim odświeżaniem w swoim produkcie zaimplementował rozwiązania skierowane do graczy. Znajdziemy więc tu takie funkcje jak Panel Gracza, ALLM, VRR i wsparcie dla 4K120Hz. Samsung zadbał również o wrażenia dźwiękowe, telewizor wyposażono bowiem w system dźwięku w konfiguracji 4.2.2 o łącznej mocy 60W. Zobaczmy jednak, czym dokładnie różni się wersja 98 calowa. Zapraszamy do testu!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu
Telewizor Samsung 98QN90A

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Cechy telewizora Samsung Neo QLED Mini-LED 98QN90A okiem producenta (modele 98″ 85″, 75″, 65″, 55″):

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Czym jest technologia Mini-LED?

Podświetlenie Mini-LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia Mini-LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność (która sięga rzędu 1680 nitów w trybie HDR np. w testowanym 98QN90A) nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Mini-LED – korzyści

Ogromny kontrast dostarczany dzięki technologii podświetlenie Mini-LED jest faktem. Siedząc na wprost telewizora wykorzystującego tę technologię – w naszym przypadku Samsung Neo QLED 98QN90A, trudno odróżnić go od OLEDa! Telewizor radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi scenami, gdzie połacie czerni otoczone są przez jaskrawy obraz. To wszystko dzięki dużej ilości stref (1320) i dopracowanemu algorytmowi lokalnego wygaszania. Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części testu w akapicie o czerni.

Mini-LED TV (lewo) kontra OLED TV (prawo)

Wygląd i budowa telewizora Samsung 98QN90A 98″

Desing modelu o przekątnej 98″ w zasadzie niczym nie różni się od mniejszych odpowiedników. Jedyną drobną rzeczą jest grubość urządzenia, która wzrosła o “zawrotne” 3mm. Telewizor bez podstawy jest głęboki na 3cm. Taka wartość z pewnością zadowoli osoby chcące powiesić urządzenie. To, będzie się po prostu bardzo dobrze prezentować i z pewnością nie będzie słabym punktem pomieszczenia. Ramki okalające urządzenie są ultrasmukłe i wręcz zlewają się z matrycą. Wygląd Samsung 98QN90A 98” to bez wątpienia jego duży plus.

 

Użytkownicy planujący jednak postawić urządzenie nie muszą się obawiać o stabilność. Podstawa jest bowiem ciężka i solidnie wykonana.

Za sterowanie urządzenia odpowiada starsza już konstrukcja pilota. Niemniej jednak jest ona w dalszym ciągu wygodna i intuicyjna. Na samym urządzeniu znajdziemy jedynie najpotrzebniejsze klawisze w tym skróty do Netflixa, Amazon Prime Video oraz Rakuten. Na tyle urządzenia umieszczono panel solarny, dzięki któremu możemy w ekologiczny sposób naładować pilota. Jeśli jednak będziemy potrzebowali go szybciej możemy naładować go poprzez złącze USB-C.

Porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery HDMI w standardzie 2.1, dwa porty USB, wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Taka konfiguracja pozwoli na bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Teraz możemy przejść do najbardziej poczytnej części, pomiarów i testów.

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 98″
TYP MATRYCY LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED typ. VA
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 8800:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: 127 000:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 781 cd/m2
  • HDR: 1 680 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
ODBICIA OD EKRANU umiarkowane, ekran satynowy
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,3
  • maks. dE: 0,6
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 1418 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 15 ms – tryb gra – 1080p60 +HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
  • 9 ms – tryb gra – 1080p120 + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
  • 15 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
  • 9 ms – tryb gra – 4K120Hz  (najnowsze wersje konsol Xbox Series S/X, PS5)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 po oflagowaniu złącza jako “PC”
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
  • AMD FreeSync Premium Pro
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • Dynamiczny korektor czerni
  • Upłynniacz Ruchu+ Gra
  • Tryb Multi View
  • Ultra Szeroki Widok w Grach: szerokie (21:9) lub ultraszerokie (32:9)
  • Panel Gracza
  • Inteligentny Dźwięk dla Graczy: Dźwięk Podążający za Obiektem+
  • 4K@120Hz (HDMI 2.1 – wszystkie porty)
  • 1440p@120Hz
  • 1080p@120Hz
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Matryca, zalecane ustawienia dla Samsunga 98QN90A 98″

Matryca

Widmo panelu 98QN90A

Telewizor Samsung Neo QLED 98QN90A wyposażono w matrycę typu VA wraz z systemem lokalnego wygaszania. Podświetlenie ekranu zostało wykonane w technologii Mini-LED. Nazwa “mini” odnosi się do wielkości zastosowanych diod LED. Poprzez miniaturyzację elementów (1/40 wielkości konwencjonalnych diod LED) udało się uzyskać znacznie więcej niż zazwyczaj niezależnych stref, w których telewizor może niezależnie rozjaśniać i przyciemniać matrycę. Samsung 98QN90A posiada ich aż 1320 . Tak duża ilość powinna znaleźć odniesienie w testach kontrastu i czerni oraz jasności. Panel posiada odświeżanie na poziomie 120Hz i wykorzystuje warstwę kwantowych kropek.

Struktura pikseli Samsung 98QN90A 98″

Co ciekawe, wersja 98″ telewizora Samsung 98QN90A nie posiada powłoki poszerzającej kąty widzenia. Ma to swoją zaletę ale także wadę. Dzięki temu, że nie zdecydowano się na taki zabieg kontrast telewizora jest zdecydowanie wyższy. Minusem zaś, jest wyraźna degradacja kolorów pod kątem.

Zalecane ustawienia

W telewizorach Samsung znajdziemy cztery predefiniowane tryby obrazu:

Podczas profesjonalnej kalibracji istnieje możliwość dodania jeszcze dwóch trybów, jednak nie jest to obligatoryjne:

Najlepszym pod kątem oddania barw jest tryb “FILMMAKER MODE”. Należy pamiętać, że w nim filmy 24p będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, gdyż ma domyślnie wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić szczegóły obrazu:

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia (z pomocą funkcji ALLM dostępnej w Xbox). Gracze zyskali też dodatkowo Panel Gracza dostępny w podglądzie grania. Tak jak w poprzednich odsłonach jest i również tryb inteligentny, który radzimy wyłączyć.

Nowy panel gracza

Czego możemy spodziewać się, gdy włączymy “Dopasowujący się obraz”? W skrócie – trybu, który samoczynnie adaptuje się do warunków otoczenia jak i treści na ekranie. Jego charakterystyka jest jednak mocno przesadzona. Przypomina coś pomiędzy trybem “Standardowym”, a “Żywym”, a więc dostarcza podbitych kontrastów i kolorów. Co gorsza, tryb ten nie oferuje żadnych możliwości złożonej regulacji, czy też kalibracji obrazu.

Z tego powodu nie rekomendujemy włączanie tej funkcji w telewizorze. Tym bardziej, że jego drugie zadanie – regulacje jasności do warunków otoczenia możemy włączyć w każdym trybie obrazu (także po kalibracji), za pomocą funkcji w menu “Oszczędzanie energii”. Najpierw należy zaznaczyć funkcję “Optymalizacja jasności”, a potem dostosować suwakiem “Minimalna jasność” zakres jasności w którym telewizor będzie dobierał jasność na podstawie światła w otoczeniu.

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “FILMMAKER MODE” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,0 maksymalna 4,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,0 maksymalna 5,5
Średnia deltaE palety szarości 1,8 maksymalna 5,7

Profesjonalna kalibracja Samsung 98QN90A 98″ SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 0,9 maksymalna 2,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 2,2
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,6

Bez zaskoczenia, najlepszym trybem fabrycznym pod względem odwzorowania kolorów okazał się “FILMMAKER MODE”. Tryb ten posiadał kilka istotnych mankamentów, które skutecznie zaburzały reżyserski odbiór treści. Pierwszym z nich był balans bieli, który w zakresie od 5-55 wypadał całkiem poprawnie. Jednak problem uwidoczniał się w momencie pojawienia się na ekranie jasnych scen. Wówczas kolor zielony zaczął dominować do ziemistego zafarbu, który odznaczał się szczególnie mocno na kolorach skóry. Skutkowało to utratę ich kolorytu i naturalnych odcieni co widać szczególnie dobrze na palecie „ColorChecker”+ odcienie skóry. Drugim, jednak nie mniej istotną wadą, była za wysoka gamma. Taka wartość powodowała zlewanie się detali w najciemniejszych scenach. Na szczęście telewizory od Samsunga wyposażone są w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Omawiany model posiada więc 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą, który cechuje się bardzo szerokim zakresem działania oraz brakiem powstawania tzw. posteryzacji obrazu. Dzięki profesjonalnej kalibracji udało nam się w znaczącym stopniu poprawić charakterystykę obrazu. Przede wszystkim wymodelowaliśmy balans bieli, dzięki czemu obraz odzyskał swój pierwotny wygląd. Również gamma przeszła niemałą metamorfozę, dzięki czemu udało nam się odzyskać przyczerniowe detale. Wyniki dE poniżej “1” świadczą o świetnej sprawności wyświetlacza w treściach SDR.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

Kontrast i czerń

Najważniejszymi kryteriami podczas wybierania telewizora są bezsprzecznie czerń i kontrast. Wpływają one bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych parametrów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu można by porównać do samolotu bez skrzydeł. Samsung  98QN90A 98″ wykorzystuje matrycę VA która sama w sobie zapewnia wysoki kontrast. Telewizor został dodatkowo wyposażony w zaawansowany system podświetlenia Mini-Led który został podzielony na aż 1320 niezależnych stref.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 866 000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 127 000:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Wyniki mówią same za siebie, czerń i kontrast są fenomenalne. Samsung 98QN90A 98″ możemy bez cienia wątpliwości zaliczyć do absolutnej czołówki telewizorów. Sceny pomiarowe wypadły na nim tak dobrze, że różnica pomiędzy telewizorem OLED była niewielka.

Jeśli chodzi o negatywne zjawiska związane z działaniem systemu Mini-LED, to uspokoję, że nie ma np. tendencji do pochłaniania ciemnych detali. W wymagających scenach, np. z filmu “Grawitacja” występował efekt mocniejszego przygaszenia narożników, ale nie w takiej skali by coś umykało widzowi. Trochę inaczej jest z efektami w jaskrawych światłach. Po pierwsze Samsung pompuje jasność ponad miarę, wyświetlając niektóre elementy jaśniej niż skonfigurowaliśmy telewizor (np. przy bieli ustawionej na 120 nitów niektóre elementy obrazu potrafią mieć 140 lub 150 nitów). Zdecydowanie nie chcielibyśmy widzieć takiego efektu w trybie Filmmaker, czy też po kalibracji. Po drugie jaskrawe obiekty w otoczeniu czerni mają tendencję do bycia zgaszonymi lub tracą swoje przejścia tonalne. To właściwie stała cecha w telewizorach z lokalnym wygaszaniem, która pozwala zmniejszyć efekt halo.

Oba elementy można wyeliminować praktycznie do zera ustawiając ustawienie lokalne wygaszanie na pozycję “Niska”. To jednak powoduje znaczne pogorszenie kontrastu i zabiera to co najlepsze w telewizorze.

Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung 98QN90A 98″ wspiera Ultra HD, wraz z HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Wspiera także rozszerzoną normę HDR – HDR10+. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Amazon Prime, Rakuten.TV), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy z OPPO UDP-203 i sygnał HDR10+ aktywował się bez najmniejszego problemu. Wciąż jednak nie ma wsparcia dla Dolby Vision co jest mocno niezrozumiałe. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że przy jasności jaką posiada telewizor Dolby Vision nie jest jakoś szczególnie niezbędne.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 93% / 74%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Samsung 98QN90A 98″ z materiałami nagranymi w formacie HDR radzi sobie wyśmienicie. Wiele razy podczas testowania wywoływał on efekt “WOW”. Połączenie średniej luminacji rzędu 1400 nitów i świetnej czerni zrobi ogromne wrażenie. Możemy też śmiało powiedzieć, że brak technologii Dolby Vision nie jest w ogóle odczuwalny. I pewnie tutaj tkwi m.in. sekret, dlaczego Samsung nadal nie chce wejść do obozu Dolby. Warto jednak zauważyć, że telewizor bardzo mocno musiał przygasić podświetlenie w scenach 3 i 4. Powodem tego stanu rzeczy najpewniej była chęć uniknięcia efektu aureoli i to się udało.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb “FILMMAKER MODE” przed kalibracją HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 21,7 maksymalna 28,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 13,6 maksymalna 20,9
Średnia deltaE palety szarości 9,9 maksymalna 25,3

Tryb “FILMMAKER MODE” po kalibracji HDR

Średnia deltaE barw standardowych 2,8 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,4 maksymalna 2,8
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 11,8

Jak możemy zobaczyć na powyższych wykresach Samsung 98QN90A 98″ przed procesem kalibracji cechował się ogromnymi wręcz błędami w materiałach o szerokiej palecie barw. Wartości te są bez problemu do uchwycenia gołym okiem. Przypomnijmy jeszcze, że podczas kalibracji treści HDR, parametr “gamma” zastępuje nam wykres „krzywej EOTF” odpowiada on nam za dynamikę obrazu, poprzez wykres ukazujący tempo wzrostu jasności obrazu na poszczególnych poziomach. Owa krzywa była zdecydowanie powyżej wartości referencyjnej, przez co obraz rozjaśniony był o kilka rzędów. Nie bez znaczenia był również balans bieli, który zazielenił wręcz cały obraz. I tym razem, szczególnie odznaczało się to na kolorach skóry, które nabierały ziemistego odcienia. Dzięki usłudze profesjonalnej kalibracji byliśmy w stanie w głównej mierze pozbyć się mankamentów. Wynik końcowy uzależniony jest zawsze od konkretnej sztuki, ta niestety nie była wybitna. Mimo wszystko treści HDR na Samsung 98QN90A 98” będą prezentować zadowalający poziom.

Odwzorowanie ruchu

Samsung Neo QLED 98QN90A 98″ posiada matrycę pracującą z 120Hz odświeżaniem. Jeżeli oglądamy źródła o mniejszej ilości klatek, funkcja “Auto Motion Plus” skutecznie je upłynni. Znajduje się ona w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość w ruchu przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Mamy do dyspozycji również opcję “Wyraźny ruch (LED)”, której nie zalecamy używać.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.

Ustawienia Auto Motion Plus Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

781 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

781 cd/m2

Powielenie krawędzi:

wyraźne (2x)

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Podświetlenie: <10

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

120 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”

Użytkownika

Redukcja rozmycia:0

Wyraźny ruch LED:

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

160 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Obraz bardzo mocno migocze 

Auto Motion Plus wpływa bardzo dobrze na poprawę wyrazistości i ruchu w grach. Za sprawą nieznacznie wyższego input laga opcja ta daje nam o wiele wyższy komfort grania szczególnie w tytuły które nie chodzą natywnie w 60fps. Oczywiście z obrazu 30fps nie zrobimy prawdziwego 60fps ale złudzenie jest na tyle mocne, że opcja ta jest na pewno jednym z większych argumentów przy wyborze telewizora do grania.

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

Na koniec krótko o funkcji “korektor czerni”. Funkcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

Funkcja Multi View

Multi View to możliwość wysłania obrazu ze smartfona lub z kamery na osobną wydzieloną część ekranu tv. Jest to niezwykle pomocny element, otwierający wiele sposobów na oglądanie telewizji. Możemy np. oglądać mecz i na żywo obserwować komentarze na Twitterze. Możemy grać w dany tytuł na konsoli i mieć podgląd na kanał YouTube w celu śledzenia jak daną grę przejść. Możemy też ćwiczyć z Ewą Chodakowską i obserwować swoje ruchy na ekranie telewizora przez podłączoną kamerkę. Opcji i pomysłów wykorzystania jest bez liku.

Funkcja Multi View w akcji

Funkcja Remote Access

Przenieś biuro do domu i pracuj na telewizorze. Funkcja Zdalnego Dostępu umożliwia bezprzewodowe wyświetlenie obrazu z komputera na ekranie telewizora. Możesz także połączyć się ze swoim komputerem w biurze, by zyskać dostęp do plików i pracować nad dokumentami używając pakietu Microsoft Office 365. A wszystko to zrobisz wygodnie z własnego mieszkania i na dużym ekranie.

Nowa funkcja Remote Access w QLED Q950T

Tryb Ambient – telewizor na ścianie czymś więcej niż czarna plama

Przez większość dnia, gdy telewizor pozostaje wyłączony, jest po prostu czarnym prostokątem wiszącym na ścianie. Kilka lat temu, wraz z nową serią QLED TV, Samsung znalazł rozwiązanie dla osób dbających o wystrój pomieszczenia.

Tryb Ambient w Samsung NEO QLED 98QN90A 98″ przeobrazi największy w domu ekran w osobiste centrum informacji – umożliwi wyświetlanie prognozy pogody, godziny, wiadomości, zdjęć lub animacji. Możemy np. sfotografować smartfonem ścianę wokół telewizora, a po przesłaniu zdjęć do telewizora specjalna aplikacja przygotuje obraz, który znajduje się za nim. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zniknie czarny ekran i telewizor wtopi się w otoczenie. Na jego ekranie zobaczymy np. wzór tapety, która znajduje się na ścianie, na której wisi telewizor czy też jej kolor. Możemy też wykorzystać specjalnie przygotowane wizualizacje, które znajdziemy w oprogramowaniu telewizora.

W tym roku ponownie poprawiono kilka drobiazgów związanych z tym trybem oraz dodano sporo nowych elementów możliwych do wyświetlenia. Także aplikacja na telefon ma więcej możliwości a konfiguracja całego trybu jest znacznie uproszczona:

Warto podkreślić, że telewizor QLED TV 2022 może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę a zużycie prądu wynosi 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji. Po wyliczeniach będzie to jakieś 50zł rocznie więcej za prąd (przy założeniu, że każdego dnia w ciągu roku będziemy używać trybu ambient przez 4 godziny) czyli nie ma to większego znaczenia. Możliwość włączenia na 24h dowodzi, że matryca QLED jest bardzo trwała. Rozwiązanie takie widzieliśmy na żywo np. na targach Electronic Show. Potrafi zrobić piorunujące wrażenie, jeśli wykonamy dobre zdjęcie tła za ekranem. Naprawdę można zapomnieć, że mamy w pomieszczeniu telewizor!

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Gdy skorzystamy z anteny podłączonej bezpośrednio do TV, na belce zyskujemy dostęp do ulubionych programów i podstawowych funkcji. EPG jest schludnie zaprojektowane. Po podłączeniu dysku twardego możemy nagrywać kanały. Co ważne: telewizor wspiera najnowszy standard nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC!

Wbudowany odtwarzacz plików

Wbudowany odtwarzacz plików z nośników USB jest bardzo praktyczny. Ma możliwość edycji napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodnego przewijania, czy wyboru ścieżki audio.

Telewizor był też w stanie odtworzyć duże pliki 4K Ultra HD (z HDR). Mam tu na myśli filmy “ważące” nawet 60GB. Zawieszał się dopiero na materiałach 4K 60Hz, ale takich filmów na rynku jest zaledwie kilka. Duża stratą, dla osób, które oglądają filmy w plikach, podłączając pendrive lub dysk bezpośrednio do telewizora może okazać się jednak porzucone wsparcie dla formatu DTS Audio! Niestety ale ten standard nie jest już wspierany od lat przez większość telewizorów.

Prosta konfiguracja początkowa, oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i, gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. włączyć tryb Ambient o odpowiedniej porze, czy też zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

Jakość dźwięku

Samusng 98QN90A 98″ dysponuje 60W głośnikami w konfiguracji 4.2.2. Całość brzmi naprawdę przyjemnie i z pewnością zadowoli większość użytkowników. Na duży plus zasługuje też implementacja technologii Dolby Atmos. Dodatkowym smaczkiem jest funkcja Q-Symphony pozwalająca na synchronizację dedykowanego soundbara z głośnikami telewizora. Producent w celu spotęgowania wrażeń płynących z dźwięku stworzył takie funkcjonalności jak:

 

Wyniki testu Samsung Neo QLED 98QN90A 98″

Zalety

Wady

Werdykt

Samsung 98QN90A 98″ bez wątpienia jest produktem najwyższej klasy. Poświadczają to jego wyniki w kontraście i czerni oraz pomiary szczytowej luminacji, która średnio osiąga 1418 nitów, co jest niemalże rekordowym wynikiem! Takie rezultaty osiągnięto dzięki wykorzystaniu matrycy VA oraz podświetlenia Mini-Led podzielonym na 1320 niezależne strefy podświetlenia. Warto jednak zauważyć, że model o tej przekątnej nie posiada powłoki poszerzającej kąty widzenia. Można napisać o tym zabiegu w dwojaki sposób. Zaletą tego rozwiązania jest zwiększenie kontrastu samego panelu, wadą widoczna degradacja kolorów pod kątem. Po przeprowadzonym procesie profesjonalnej kalibracji telewizor świetnie radzi sobie z treściami SDR, jak i HDR. Jasność (780 nitów) i zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej sprawia, że Samsung 98QN90A będzie stanowić idealnie rozwiązanie do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń.

Omawiany został wyposażony w matrycę o odświeżaniu 120Hz, co w połączeniu z bardzo udanym upłynniaczem ruchu daje rewelacyjne efekty w szybkich scenach oraz sporcie. Korzyści płynące z wysokiego odświeżania odczują również osoby chcące podpiąć konsolę, czy też PC. Koreański producent wyposażył bowiem swój produkt w cztery porty HDMI 2.1 o pełnej przepustowości 48Gbps. Wszystkie porty obsługują wszystkie technologie dla graczy. Mowa oczywiście o ALLM, VRR AMD FreeSync Premium Pro, 4K120Hz. Dodatkowo Samsung jako jedyny z producentów umożliwia rozgrywkę z upłynniaczem bez znaczącego wzrostu input lagu. Innymi słowy, gry które działają w 30 klatkach będą płynne jak te działające w 60. Znajdziemy także Panel Gracza, umożliwiający na zmianę ustawień dotyczących rozgrywki bez konieczności wychodzenia z samej gry.

Samsung 98QN90A 98″ działa oparciu o autorski system operacyjnym Tizen. Jest on dość intuicyjny oraz wyposażony w masę aplikacji wideo (Disney+, HBO Max) oraz inteligentnych funkcji, takich jak SmartThings. Aplikacja SamrtThings pozwala na zarządzenie wszystkimi sprzętami domowymi działającymi w sieci lokalnej. Osoby, które traktują telewizor jako jeden z mebli będą usatysfakcjonowane z trybu Ambient, który zamienia telewizor w stylową ramkę na obrazu, czy zdjęcia.

Samsung 98QN90A 98″ to obecnie najlepszy telewizor o tak ogromnej przekątnej jaki możemy kupić w Polsce.

Dostępność modelu
Telewizor Samsung 98QN90A

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Telewizor testowany przez:

 

Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(9786)