Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!
- Wygląd i budowa Philips OLED 819
- System podświetlenia Ambilight – trójstronny
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kontrast i czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, satelitarna, kablowa
- Wyniki testu Philips OLED 819
- Werdykt
System podświetlenia Ambilight – trójstronny
System Ambilight jest znakiem rozpoznawalnym marki Philips już od wielu lat. Pierwszy telewizor z takim podświetleniem został wprowadzony na rynek w 2004 roku a sam system był tylko dwustronny. Zrobiło to piorunujące wrażenie na użytkownikach a producent postanowił rozwijać tą technologię. Aktualnie wraz z rozwojem diod LED, technologia ta pozwala nam na oglądanie spektakularnych efektów świetlnych na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Opisywany dzisiaj Philips OLED 819 wyposażony został w trójstronny system Ambilight. Oznacza to, że diody rozmieszczone są przy lewej, prawej i dolnej krawędzi oraz lekko pod górną krawędzią ekranu.
W obecnych modelach telewizorów, diody są odsłonięte dzięki czemu intensywność i ich kolor jest dużo wyższa niż w rozwiązaniu stosowanym kiedyś (diody były ukryte za plastikową osłoną). Philips jest jedynym producentem oferującym telewizory OLED z taką funkcjonalnością.
Do menu systemu Ambilight możemy wejść za pomocą przycisku na pilocie lub poprzez wejście w ustawienia telewizora. Po uruchomieniu menu, zobaczymy mnogość opcji i ustawień.
Najczęściej używanymi trybami są: tryb śledzenia wideo, który poszerza nam obraz wyświetlany na ekranie oraz tryb śledzenia audio, który reaguje na muzykę bądź dźwięki w filmach. Możemy również ustawić statyczny kolor bądź kolor flagi państwa. Możliwe jest również ustawienie po jakim czasie system Ambilight się wyłączy. Tutaj kilka przykładowych scen z włączonym podświetleniem:
Powidoki i wypalenia – okiem praktyka
Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.
(23736)
Nie,nie i jeszcze raz nie dla telewizorów OLED od Philipsa! Mijają 2 lata od momentu, kiedy matryca tego typu w modelu topowym za przeszło 10tys.zeta uległa uszkodzeniu i chociaż minął dwuletni okres gwarancji, to telewizor nie wiem czy był w użytku w tym okresie max pół roku- pracuję za granicą i rzadko jestem w domu. Opinia serwisu-śmietnik!, a ja do dziś nie mogę wyjść z traumy. Ta firma mnie po prostu okradła! Całkowity brak wsparcia pogwarancyjnego. Jeżeli czytacie że wypalenia i powidoki mogą być powodem do obaw, to zapewniam was są to najmniejsze problemy jakie mogą was spotkać. Wierzcie mi… Czytaj więcej »
Tutaj niestety muszę się zgodzić. Mam od roku poprzedni model OLED818 i ogólnie telewizor jest super, ALE już pierwszego dnia zauważyłem, że telewizor świergocze. Irytujący dźwięk dobrze słyszalny przy nocnym oglądaniu zgłosiłem od razu. Niechętnie przystąpili do naprawy, chyba na zasadzie, że wymyślam, ale w końcu się udało. Wymieniona została płyta główna. Świergotanie ustało, ale tylko w jednej, konkretnej konfiguracji, z podłączonym kablem Ethernet. Jeżeli jednak odepnie się go lub podłączy cokolwiek do HDMI, to znowu. Panowie z Philipsa zrobili test U SIEBIE, na SWOIM egzemplarzu i stwierdzili, że u nich działa. Po tej rozwalającej logiką mózg odpowiedzi odpuściłem, bo… Czytaj więcej »
Jakie są największe różnice miedzy OLED819 a OLED818. Warto dopłacić do 819 ?
Czy problem z przejściami tonalnymi które opisuje jest do naprawy aktualizacjami? Można także prosić więcej zdjęć oddających ten problem?
Philips ma od lat problem z przejściami tonalnymi w OLEDach a więc nie spodziewałbym się, że nagle, magicznie jakaś aktualizacja to teraz poprawi. To duża wada ich OLEDów.