Bottom Line
Panasonic TX-50AS500E to duży telewizor klasy podstawowej w cenie około 2000 zł nadający się idealnie do seansów filmowych ze względu na bardzo wysoki kontrast natywny. Plasuje się pomiędzy budżetową serią AS400, a lepiej wyposażoną AS600 (nasz test).
Słowem wstępu
Panasonic lubi zaskakiwać modelami telewizorów w najniższej klasie swoich produktów. Przyjęło się już, że ekrany te idealnie nadają się do oglądania filmów – szczególnie przy nocnych seansach. Nie inaczej jest z serią AS500, która w 50 calach z miejsca staje się hitem właśnie dla kinomaniaków. Spory ekran, wysoki kontrast i dobra cena. Ale zacznijmy od początku.
Wygląd
Obudowę telewizora wykonano w całości z tworzyw sztucznych i utrzymano w czarnej tonacji: mamy tu wąską, lśniącą ramkę oraz błyszczącą nieobrotową podstawę. Materiały są dobrej jakości i dobrze spasowane, choć w porównaniu do wyższych serii tego producenta (np. AS640), kanty obudowy są nieco bardziej wystające.
Wymiary wersji 50 calowej
Wyposażenie
TX-50AS500 to model o podstawowym wyposażeniu. W telewizorze znajdziemy po jednym gnieździe Scart, Ethernet oraz komponentowym oraz dwa złącza HDMI (w tym jedno ze zwrotnym kanałem fonii – ARC). Oba są z tyłu, co może trochę utrudniać obsługę użytkownikom często podłączającym np. kamery wideo – dla nich wygodniejsze byłoby dodatkowe gniazdo boczne. Telewizor pozwala podłączyć naziemną telewizję cyfrową lub kablową.
Pilot jest tradycyjny dla Panasonica – duży i ergonomiczny. W centralnym wybieraku, zamiast plastikowego kółka mamy nieco mniej wygodne, ale nadal dobrze spełniające swoją rolę, przyciski.Klasyczna, dobrze wykonana konstrukcja. Trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia. Pilot multimedialny znajdziecie w serii AS640.
Obraz 2D
Panasonic AS500 to kolejny wyświetlacz japońskiego producenta, który został wyposażony w matrycę VA (produkcji Chi-Mei/Innolux), a więc taką, która przemawia do większej ilości konsumentów. Chwali się bowiem znacznie lepszym kontrastem i zazwyczaj mniejszym smużeniem niż matryce IPS. Kluczową różnicą testowanego telewizora, w stosunku do serii AS640, jest brak technologii 3D, oraz brak systemu poprawiającego płynność i ostrość obrazu (tzw. upłynniacza) – Intelligent Frame Creation. Choć sama matryca wygląda pod mikroskopem tak samo, jak w modelu wyższym, to tutaj pracuje z maksymalnym odświeżaniem 60Hz (nie zaś 120Hz jak w AS640). Czy różni się czymś jeszcze? Zaraz się przekonamy.
Menu telewizora:
Ustawienie Temperatura Barwowa na Ciepły 1, czyli zdroworozsądkowy wybór bez kalibracji |
Dalsza część menu głównego – przypominam o wyłączeniu opcji redukcji szumów! |
Powyższe funkcje również powinny być ustawione na 0 i fabrycznie są |
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator |
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator |
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator |
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator |
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator |
Podobnie jak w większości tanich telewizorów Panasonica, najlepszym trybem obrazu jest Prawdziwe Kino (PK). W trybie tym ostrość ustawiono na 50, podobnie jak w trybie Normalnym. Nie oznacza to wcale, że oba tryby są takie same w kwestii sztucznego wyostrzenia. Na tablicy testowej wyraźnie widać, że w trybie Normalnym krawędzie są sztucznie wyostrzone (co można wyeliminować redukując „Ostrość” do ok. 24), podczas gdy w PK w ogóle brak sztucznego wyostrzenia. Co ciekawe, gdy spróbujemy sztucznie wyostrzyć obraz w trybie PK przesuwając suwak powyżej 50 … nic złego się nie dzieje, bowiem układ wyostrzania jest trwale wyłączony.
W domyślnych ustawieniach trybu PK biel jest nieco zbyt ciepła (6421K przy 100IRE), a to dzięki nadmiarowi składowej czerwonej. Po 2-punktowej regulacji balansu biel wraca do normy (6515K).
W ustawieniach domyślnych średni błąd odwzorowania kolorów (CIEDE94) wynosi 5,7. Najmniej przekłamany jest kolor żółty (dE = 0,4), najbardziej niebieski (dE = 12,2), którego główną wadą jest zbyt niska jasność. Po kalibracji średni błąd spada do 3,0, a błąd niebieskiego udaje się zredukować aż sześciokrotnie. Ogólnie rzecz biorąc, odwzorowanie kolorów po kalibracji jest co najmniej dobre. Jeżeli dodamy do tego głęboką, niemal smolistą czerń to stanie się jasnym, dlaczego obrazy wyglądały bardzo atrakcyjnie.
Skuteczność usuwania przeplotu uważamy za raczej przeciętną i to zarówno na planszach testowych jak i rzeczywistych materiałach. Użytkownikom korzystającym z odtwarzacza Blu-ray lub DVD zalecamy dostarczanie do TX-50AS500 sygnału progresywnego, tzn. bez przeplotu, czyli w formacie 576p lub 1080p.
Pomiary
Raport kalibracji dostępny tutaj: Panasonic TX-50AS500 CalibrationSummaryDetailed
“ Ogólnie rzecz biorąc, odwzorowanie kolorów po kalibracji jest co najmniej dobre. Jeżeli dodamy do tego głęboką, niemal smolistą czerń to stanie się jasnym, dlaczego obrazy wyglądały bardzo atrakcyjnie.“
Kontrast i czerń
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy oglądaniu w ciemnym pomieszczeniu jest naprawdę głęboka czerń. Na szachownicy ANSI zmierzyliśmy wartość rzędu 0,018-0,020 cd/m2, która daje rewelacyjny kontrast 6104:1.
Jest to naprawdę świetny wynik jak na tak tani telewizor nie posiadający strefowego wygaszania (local dimming). Osiągnięto go przy tym bez żadnej manipulacji charakterystyką jasności (gammą), dzięki czemu ciemne detale (włosy, ubrania itp.) nie są ściemnione, lecz dobrze widoczne.
Pod kątem kontrast oczywiście spada osiągając wartość 892:1 (ON/OFF).
Dzieje się tak z powodu jednoczesnego spadku luminancji bieli i wzrostu jasności czerni, ale zwracamy uwagę, że w Panasonicu TX-50AS500 jasność czerni pod kątem 45 stopni od osi prostopadłej do ekranu jest dużo niższa niż w wielu innych telewizorach na wprost! I to, dodajmy, w telewizorach kosztujących nawet 5-8 razy tyle co testowany AS500. Czerń jest przy tym jednolita, bez dokuczliwego cloudingu.
Choć daleko mu do OLED-ów, pod względem kontrastu Panasonic TX-50AS500E jest chyba najlepszym telewizorem LCD dostępnym obecnie na rynku (patrząc oczywiście na ekrany bez strefowego wygaszania) i przewyższa pod tym względem testowany przez nas bardzo dobry AS600. Czapki z głów Panowie! W tej klasie to ewenement.
“Choć daleko mu do OLED-ów, pod względem kontrastu Panasonic TX-50AS500E jest chyba najlepszym telewizorem LCD dostępnym obecnie na rynku (patrząc oczywiście na ekrany bez strefowego wygaszania) i przewyższa pod tym względem testowany przez nas bardzo dobry AS600. Czapki z głów Panowie! W tej klasie to ewenement. “
Odwzorowanie ruchu
Jak już wspominaliśmy TX-50AS500 to model klasy podstawowej i jego możliwości są typowe dla tego typu sprzętu. Wyniki testu telewizora działającego z oprogramowaniem w wersji 3.022 są następujące:
Tryb | Rozdzielczość | Smużenie | Powielenie krawędzi | Maks. jasność | Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz) |
---|---|---|---|---|---|
brak upłynniacza | 450 | średnie | średnie (4x) | 120cd/m2 | brak poprawy |
Choć telewizor wyposażono w 60-hercowy wyświetlacz, to dzięki zastosowaniu migoczącego podświetlenia (blb – backlight blinking) uzyskano niezłą jak na tę klasę rozdzielczość dynamiczną 450 pionowych linii. Wystarczy to w zupełności do „spokojnego oglądania” większości typowych materiałów filmowych oraz programów telewizyjnych. Jednakże na wymagających filmach akcji widać, że ruchome obiekty nie są tak ostre jak w modelach klasy średniej i wyższej. No cóż, ostry jak żyleta obraz na jednak swoją cenę.
W menu telewizora nie znajdziemy żadnych opcji kontroli odwzorowania ruchu (typowych dla lepiej wyposażonych modeli Panasonica) takich jak Intelligent Frame Creation. Inaczej mówiąc, w AS500 brak upłynniania ruchu, który w przypadku filmów (24Hz) oddawany jest z typowymi skokami i szarpaniem (judder). Taki sposób oddania ruchu spodoba się purystom, którzy chcą zobaczyć filmy takimi, jakimi je zarejestrowano. Zwolennicy płynności powinni zainteresować się jednak serią AS640 lub wyższą.
Kąty widzenia, podświetlenie
Nie mieliśmy zastrzeżeń do jednolitości czerni w testowanych egzemplarzu. Ze względu na brak dokuczliwego cloudingu jednorodność podświetlenia była bardzo dobra, a efekt brudnego ekranu raczej znikomy.
Kąty widzenia były dobre jak na wyświetlacz typu VA, choć oczywiście nie mogły się równać z matrycami IPS (serie AS650 i wyższe). Naszym zdaniem 2-3 osoby siedzące obok siebie na wprost telewizora praktycznie niemal nie odczują degradacji obrazu pod kątem.
Technologia 3D
TX-50AS500 jest telewizorem klasy podstawowej i nie wyświetla obrazów trójwymiarowych.
Granie na konsoli i PC
Zmierzony lag wyniósł 45.1 [msec]. Nie jest to szczyt marzeń jednak dla typowego gracza będzie to wystarczająca wartość do w miarę komfortowego grania. Narzekać mogą tylko maniacy szybkich potyczek online.
Co to jest Input Lag?
Smart TV
Panasonic AS500 posiada rozbudowane możliwości Smart TV co w tej klasie może tylko cieszyć!. Ustępuje nieco najwyższemu modelowi AX800 jednak i tak to co posiada może spokojnie konkurować z innymi producentami a nawet więcej. Włączając telewizor wita nas specjalnie przygotowane menu, które możemy w pełni custom’izować pod własne preferencje. To bardzo fajne rozwiązanie stawiające na funkcjonalność i oryginalność! Telewizor bez problemu podłączymy do sieci zarówno standardowym kablem jak również używając sieci WiFi. Ekran główny może być wypełniony np. kanałami z naziemnej telewizji cyfrowej jak również np. widgetami zegara, kalendarza itp. Przypomina to trochę różne pulpity na telefonie z Androidem. Dla każdego coś miłego
Smart TV to przede wszystkim dostęp do setek najróżniejszych aplikacji. Część z nich to oczywiście znane, polskie serwisy takie jak np. Player czy Ipla. Jak widzicie poniżej są też znane światowe serwisy video jak chociażby YouTube czy Eurosport.
Kolejna ważna rzecz to odtwarzanie różnych plików z pamięci masowych. Telewizor całkiem nieźle radzi sobie z większością plików. Można na nim bez problemów i płynnie obejrzeć zdjęcia czy posłuchać muzyki (chodzą m.in pliki muzyczne FLAC). Oczywiście dla większości osób najważniejszym elementem będą pliki video. Jest dobrze: telewizor czyta popularne formaty jak np. MKV. Obsługuje też napisy .srt oraz .txt. W zeszłym roku narzekałem na problem z odtwarzaniem katalogów jednak w tym roku wszystko mamy ładnie poukładane i bez problemu wyszukamy pliki, które interesują nas np. z podłączonego dysku twardego.
Bardzo dobrze prezentuje się także przeglądanie stron www na wbudowanej przeglądarce. Do TV możemy podłączyć myszkę i klawiaturę. Wszystko działa szybko i płynnie. To jedna z lepszych przeglądarek zastosowanych w telewizorach.
AS500 obsługuje serwery DLNA. Możemy na nim oglądać zasoby sieciowe znajdujące się np. na naszym PC. Wszystko jest umieszczone w katalogach. W przypadku filmów bez problemu działają napisy.
Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AS500.
Za jej pomocą możemy też korzystać z wielu dodatkowych funkcjonalności jak np. przesyłać wprost z telefonu na ekran telewizora zdjęcia, filmy oraz muzykę. Sprawdziłem i rzeczywiście funkcja Swipe & Share działa doskonale. Jedno przeciągnięcie palcem i dana treść od razu pojawia się na ekranie telewizora. Można także w ten sposób zapisywać materiał od razu na pamięć USB w telewizorze (!!).
“Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AS500.”
Menu telewizora
Jakość dźwięku
TX-50AS500E wyposażono w dwa szerokopasmowe głośniki o mocy 10W (RMS) każdy, co sprawia, że trudno od tego urządzania oczekiwać brzmienia hi-fi. W ogólnym rozrachunku dźwięk jest dość poprawny i mało zniekształcony nawet na wyższych poziomach wysterowania, choć brakuje mu finezji, polotu i wyrafinowania. W ustawieniach fabrycznych trybu Standardowy i Muzyka słychać pewne rezonanse na niskich częstotliwościach, czemu można zaradzić redukując wzmocnienie basu.
Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S
AS500 posiada wbudowane tunery m.in naziemnej telewizji cyfrowej czy kablowej. Brakuje trochę DVB-S2.
Menu z EPG jest czytelne chociaż osobiście podrasowałbym trochę grafikę gdyż mogłoby to wszystko wyglądać bardziej nowocześniej. Ale tutaj Panasonic nie jest wyjątkiem. Większość producentów ma dość prostą szatę graficzną w przypadku menu związanego z telewizją. Telewizor obsługuje oczywiście HbbTV. Należy odnotować brak możliwości nagrywania na nośniki zewnętrzne (posiada to model AS650).
Działanie HbbTV:
Pobór energii
Tryb obrazu Standardowy 63 W
Tryb obrazu Ustawienia własne (po kalibracji) 59 W
Tryb czuwania <1 W
Podsumowanie
Jeżeli szukacie dużego, lecz przy tym taniego ekranu do kina domowego, to Panasonic TX-50AS500E nie ma sobie równych. Choć pozbawiono go funkcji upłynniania ruchu, to zmierzona wartość kontrastu stawia go w absolutnej czołówce telewizorów LCD dostępnych na naszym rynku. TX-50AS500E to naprawdę udany duży telewizor klasy podstawowej w przystępnej cenie. Polecamy! PLUSY
|
Oceny
Najlepszy tryb fabryczny:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
TV po kalibracji:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
Kontrast i czerń
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)
Jednorodność obrazu
Degradacja obrazu pod kątem
Odporność na światło zewn.
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)
Obraz 3D:
Crosstalk
–
Wygoda użytkowania
–
Pozostałe elementy:
Smart TV
Jakość dźwięku
Wykonanie
Cena / Jakość
Cena: Panasonic TX-50AS500E od 2085,00 zł.
Telewizor do testów dostarczyła firma Panasonic
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji. |