TEST: Panasonic seria AX800 Ultra HD 4K TX-65AX800E

TEST: Panasonic seria AX800 Ultra HD 4K TX-65AX800E

780
0

Ultra HD 4K

Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora AX800. Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego nośnika, które zapewne wydarzy się na początku 2015 roku.
 
Na potrzeby testu wykorzystaliśmy jednak nasze testowe zbiory, których w 4K posiadamy dosyć dużo. W ich skład wchodziły zarówno dema filmów komercyjnych jak Transformers: Wiek zagłady (najnowsza 4 część) czy Tears of Steel (bardzo ciekawy projekt – polecam poczytać w sieci) oraz dema nagrywane kamerami 4K z różnych zakątków świata. Mieliśmy też sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!
 
Telewizor czyta to wszystko po złączu USB. I tutaj wielkie WOW. AX800 potrafi oczywiście dekodować format kompresji HEVC / H.265 i robi to dobrze aczkolwiek zdarzyły się momenty gdzie film zaliczył przycięcie. Filmy miały bitrate dochodzący do 51Mbps więc było naprawdę wymagająco. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, że nie potrzebujemy w tym roku PCeta by odtwarzać tak mocne materiały. Chyba nie muszę mówić co oznacza to dla przyszłych odtwarzaczy sieciowych…
 
Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?

 

46.jpg

Panasonic AX800 ma unikalną funkcję pozwalającą porównać materiał skalowany do 4K z wyświetlonym natywnie na wyświetlaczu o takim samym rozmiarze.

 

44.jpg 45.jpg
46.jpg 47.jpg
48.jpg 49.jpg

 
Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! Telewizor AX800 jest wyjątkowy gdyż posiada unikalne złącze DisplayPort 1.2 dzięki któremu już teraz możemy wypróbować 60Hz w 4K (bez użycia HDMI 2.0). Specyfikacja DP 1.2 bez problemy pozwala na przesłanie tak wysokiej rozdzielczości w 60Hz. Unikalne ponieważ żaden producent telewizorów nie odważył się aby zastosować ten prosty a jakże sprytny zabieg ominięcia problemu braku sprzętów z HDMI 2.0 na rynku. AX800 posiada też HDMI w wersji 2.0 a dzięki temu, że nie tak dawno Nvidia wypuściła stosowny update do swoich kart graficznych – także i tutaj możemy uzyskać 4K w 60Hz. Jednak dla posiadaczy ATI ratunkiem będzie właśnie port DP. Warto także zaznaczyć, że właśnie ten port bez względu na posiadaną kartę da najwyższą jakość obrazu. Nvidia zastosowała bowiem pewną sztuczkę, która potrafi czasem wyjść przy czcionkach a wprawne oko wypatrzy czasem problem z kolorami. Sprawdźcie temat na naszym forum, który o tym mówi.

 

47.jpg

Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Nie tak dawno bo pod koniec kwietnia do sprzedaży wszedł prawdziwy potwór ze stajni Nvidia czyli GeForce GTX Titan Z, który bez SLI da radę bez problemu z 4K jednak uważajcie: jego cena to 2999 dolarów. Chwila ciszy i zadumy ;) No to wracamy do rzeczywistości.

 

Gry w 4K wyglądają F E N O M E N A L N I E. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynek weszły właśnie nowe konsole, Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na tak dużym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!

50.jpg 51.jpg
48.JPG 53.jpg
54.jpg 55.jpg
56.jpg 57.jpg
58.jpg 59.jpg

49.jpg

50.jpg

Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.
 

W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji testu Sony 4K X9005.
 

60.jpg 61.jpg

 
PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie  ;)) o jakości obrazu UHD mogą dać także poniższe zdjęcia. Proponujemy także pobrać je nieskompresowane z aparatu!
 

72.JPG 73.JPG
74.JPG 75.JPG

 

Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!

 

Na koniec ciekawostka jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu Full HD na matrycy 4K. Mamy tutaj trochę więcej przemyśleń, bo zajmując się Panasonic AX800 mieliśmy okazję bardzo dokładnie to przetestować. Wyświetlacz posiada bowiem funkcję pozwalającą “skleić” piksele tak, że z ekranu 4K robi się ekran Full HD. Można tym sposobem w prosty sposób przetestować czy lepiej prezentuje się treść przeskalowana do 4K, czy wyświetlona na telewizorze Full HD o tym samym rozmiarze. Wnioski?

Patrząc na ekran w odległości odpowiedniej dla full HD czyli np. 2,5m dla 65″ ostrzejszy obraz jest na wyświetlaczu Full Hd tej samej wielkości. Siadając bliżej, dużo lepiej wygląda ekran z rozdzielczością 4K nawet jeżeli materiał jest tylko skalowany (nie mówiąc już o natywnym). Trzeba nadmienić, że różnice są jednak dosyć małe.

 

tmzk.jpg wj7t.jpg
9qv5.jpg zcmn.jpg

Aż trudno uwierzyć, że z bliskiej odległości Full HD jest tak poząbkowane. Tak jednak to wygląda na 65″ wyświetlaczu. Skalowanie daje tu świetne efekty. Jeśli siedzimy odpowiednio blisko obraz będzie lepiej wyglądał niż na wyświetlaczu Full HD o tym samym rozmiarze.

 

 

Jak zatem widać duża rozdzielczość ekranu w tej chwili prawie nie krzywdzi, a pomaga dużo jeśli siedzimy na prawdę blisko, czyli tak jak to do 4K potrzeba. Gdy odległość robi się mniejsza niż zalecana do Full HD to ekran 4K zaczyna mieć dużo do powiedzenia. Krawędzie robią się gładsze i znika ta cała pikseloza.

 

(780)

3 1 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

99
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x