Reprodukcja Obrazu
Fabrycznie
Panasonic CX800 może pochwalić się bardzo dobrym odwzorowaniem barw od razu po wyjęciu z pudełka i przełączeniu na tryb “THX-Cinema”. Być może jest to najbardziej dopracowany fabrycznie wyświetlacz jaki trafił się w tym roku do testów. Całość zarzutów można sprowadzić do jednego zdania brzmiącego: odcień bieli ma lekko morskie (cyanowe) zabarwienie, które nieznacznie przesuwa barwy w stronę tego koloru. Poza tym wszystko jest właściwie jak spod linijki. Charakterystyka jasności (gamma) jest dopracowana, dzięki czemu obraz ma odpowiednią kontrastowość i nie traci detali w cieniach. Paleta barw również pokrywa się z modelem referencyjnym. Poza lekką zmianą odcienia nie ma więc przekłamań obrazu i wygląda on niemalże tak jak widział go artysta w studio filmowym.
Specjalnie przed przystąpieniem do testów Panasonica CX800 zostaliśmy zaproszeni aż do siedziby firmy THX w San Francisco aby jeszcze dokładniej poznać cały proces kalibracji fabrycznej testowanego modelu oraz sposób nadawania certyfikatu THX. Na pierwszych zdjęciach widzicie sprzęt jakiego firma używa czyli Spectroradiometru Konica Minolta CS-2000, generatora sygnału quantum data 780C oraz oprogramowania Spectracal Calman. Jest to zbliżony sprzęt do tego jaki używamy na HDTV.PL. Kolejne zdjęcia to prezentacja pokazująca na jakich zasadach dawany jest certyfikat. Panasonic to jedyna firma z głównych graczy RTV na rynku, która działa w tym roku z THX. Jak widać opłaciło się gdyż tryby fabryczne należą do niezwykle udanych co nie zmienia faktu, że nadal można z nich wycisnąć jeszcze więcej dzięki dedykowanej kalibracji już konkretnego ekranu z fabryki. Sam THX przyznaje, że jakość obrazu można dzięki temu poprawić jeszcze w granicach 15%.
Po kalibracji
Patrząc na powyższe wyniki pomiarów, jak i te w pełnym raporcie kalibracyjnym, można śmiało powiedzieć, że model CX800 jest najlepiej kalibrującym się wyświetlaczem tego roku. Średnia błędów różnych próbek barw wynosi 0,5, a największy błąd 1,6, co oznacza mniej więcej tyle, że są poniżej progu widoczności. Krótko mówiąc, testowany telewizor da się sprowadzić niezwykle blisko monitora studyjnego, zarówno w tych najistotniejszych rejonach barw (jak np. odcieni skóry, czy trawiastej zieleni), jak i w zakresie mocno nasyconych barw. Wszystko wygląda rewelacyjnie.
Kalibracja przebiegła przy pomocy oprogramowania Spectracal Calman, które wspiera interfejs kalibracyjny Panasonic. Za jego pomocą możliwa jest konfiguracja parametrów pracy telewizora, z poziomu laptopa.
Jak już wspomniałem we wstępie, po kalibracji możliwe jest dodanie dwóch nowych trybów i zablokowanie ich specjalnym pinem. Menu obrazu prezentuje się wtedy tak:
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji
Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
Pobierz pełny raport z kalibracji TV
Galeria przekłamań obrazu
- Tryb “Standard”
- Najlepszy fabryczny
- Obraz Skalibrowany
- Referencja (studio)
- 1
- 2
- 3
- 4