588
0
Matryca, zalecane ustawienia
|
Panasonic CX800 został wyposażony w 120Hz matrycę VA. Jako podświetlenie ekranu zastosowane zostały diody LED rozmieszczone w układzie direct, czyli z tyłu matrycy. Rozwiązanie to pozwala zastosować skuteczniejszy algorytm wygaszania strefowego, co powinno pozytywnie odbić się na czerni, ale o tym napiszę więcej w odpowiedniej sekcji testu. Same diody posiadają zmodyfikowaną budowę (konkretnie specjalny luminofor), która pozwala uzyskać znacznie szerszą paletę barw niż przy klasycznym typie podświetlenia (W-LED). Znaczek “studio master panel” został przyznany testowanemu telewizorowi właśnie przez zastosowanie tych diod, nazwanych przez producenta Wide Color Phosphor LED (WCP-LED).
W 2015 roku zagadnienie szerokiej palety barw staje się bardzo ważne. Wiemy bowiem, że nadchodzące filmy Ultra HD (Ultra HD Blu-ray) wykorzystywać będą szerszy gamut (DCI lub Rec 2020). Do obsługi tego udoskonalenia konieczna jest modyfikacja systemu podświetlenia taka jak na przykład użycie diod WCP-LED, RGB-LED, czy kwantowych kropek. Panasonic CX800 jest więc przygotowany pod tym względem na najbliższe lata.
Przed przystąpieniem do testów modelu CX800 zostaliśmy zaproszeni na specjalne laboratoria aż w samym Hollywood w Los Angeles przy studiach Universala oraz w Panasonic Hollywood Laboratory. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy związanych z zastosowaną technologią w najwyższych modelach Panasonica. Oczywiście sporo w tym marketingu ale ponieważ mamy bliskie kontakty bezpośrednio np. z głównym inżynierem obrazu z Japonii to zawsze mamy dla Was informacje z pierwszej ręki. Oczywiście był on tam także obecny i zdradził nam sporo ciekawych rzeczy.
Zalecane ustawienia
Telewizor posiada certyfikat THX, oraz certyfikat ISF. Rozmowę o ustawieniach obrazu warto rozpocząć od omówienia tych cech.
Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).
Certyfikat THX oznacza zaś obecność dwóch, fabrycznie definiowanych, trybów – dziennego i nocnego. Tryby te powinny zapewniać reprodukcję obrazu zbliżoną do studyjnej. Są zatem pewnym przybliżeniem tego co można uzyskać po kalibracji ustawień ISF. Naturalnie więc, mojej ocenie najlepszego trybu fabrycznego, podlegać będzie właśnie “THX-Cinema”. Po wybraniu go w menu warto upewnić się też, że zostały wyłączone następujące funkcje mające negatywny wpływ na obraz:
- Obraz -> Korekcja MPEG -> Wyłączony
- Obraz -> Redukcja szumów -> Wyłączony
Warto też sprawdzić, czy obraz jest poprawnie mapowany na ekranie, to jest czy nie są obcinane jego krawędzie:
- Obraz -> Ustawienia na ekranie -> 16:9 Overscan -> Wyłączony
106
Zobacz więcej komentarzy na forum
106
Subskrybuj
0 komentarzy