TEST: Panasonic CR730 55" 4K Ultra HD zakrzywiony curved

TEST: Panasonic CR730 55" 4K Ultra HD zakrzywiony curved

341
0

Słowem wstępu

W tym roku, firma Panasonic proponuje swoim klientom dwie serie telewizorów zakrzywionych. Wyższą czyli CR850, którą przetestowaliśmy dla Was nie dawno na naszym portalu (tutaj) oraz serię niższą czyli CR730. To właśnie nią zajmiemy się w poniższym teście.

 



Wygląd

 

Pod względem wykonania, telewizor nie ustępuje swojemu starszemu bratu. Spasowanie oraz użyte materiały są na wysokim poziomie. Cały ekran, otacza srebrna ramka o grubości zaledwie 9mm. To bardzo mało dlatego rekomenduję powieszenie go na ścianie. Będzie się tam prezentował naprawdę ładnie. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku zakrzywionych konstrukcji tak i tutaj grubość ekranu jest dość znaczna. Wynosi ona około 7cm.

 

W odróżnieniu od modelu CR850, zastosowano tutaj podstawę składającą się z dwóch osobnych nóżek. Jej szerokość to 103 cm. Nóżki są ładne i nie zajmują zbyt wiele miejsca na stole.

 

3.jpg 23.jpg

W tym roku, Panasonic postanowił iść w stronę podstawy składającej się z dwóch elementów czyli nóżek.

21.jpg 22.jpg

Ramka otaczająca ekran to około 9mm. Nie trzeba chyba pisać, że ekran z taką ramką najładniej prezentuje się powieszony na ścianie. Szczególnie tej wielkości. Telewizor posiada od dołu do góry stałą głębokość wynoszącą około 7cm. To typowe dla zakrzywionych ekranów.

16.jpg 25.jpg

Rozstaw śrub jest nieco inny niż zazwyczaj. Szerokość pod montaż to 40 cm a wysokość to 20 cm

 



Wyposażenie i Złącza

Telewizor w swojej klasie jest bardzo dobrze wyposażony. Posiada wszystkie niezbędne złącza video oraz audio. Mamy tutaj do dyspozycji m.in trzy złącza HDMI 2.0, trzy złącza USB (jedno w wersji 3.0), złącze component, euro, wyjście optyczne oraz ethernet. Do tego możliwość umieszczenia modułu dostępu CI Plus np. dla telewizji kablowej UPC. Z tunerów, znalazły się tutaj DVB-T, DVB-T2, DVB-C.

18.jpg 20.jpg

 

Pilot to doskonale znana konstrukcja. Nie zmieniło się tutaj wiele. Jest dobrze wykonany a gumowe klawisze wciskają się bez problemów. Ciekawie wygląda dedykowany klawisz dla Netflixa. Kto wie: może w końcu serwis zawita do Polski skoro firma pozostawiła go na nasz rynek?

 

19.jpg

 



 



Testy syntetyczne

Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy LCD z podświetleniem W-LED typ. VA
Odświeżanie matrycy: 120Hz
Kontrast natywny (bez wygaszania): 3 300:1
Kontrast w filmach: średni: 7 500:1 max: 20 100:1 min: 2 100:1
Maksymalna jasność po kalibracji 380cd/m2
Odbicia od ekranu: średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji średnia dE: 1,2 maks. dE: 2,4
Rozdzielczość ruchomego obrazu >1080 TVL z upłynniaczem, 300 TVL bez
Input Lag 46ms w trybie gra, 58ms w trybie standardowym, 63ms z opcją “pure direct”
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4) tak – po włączeniu opcji “pure direct”
Poprawna obsługa klatkaży 24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAK
Obsługa 10 bitowego koloru Tak


Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

 

Panasonic CR730 wyposażony został w zakrzywioną matrycę typu VA, której maksymalne odświeżanie wynosi 120Hz. W porównaniu do swojego “starszego brata”, czyli modelu CR850, nie posiada on jednak logo “studio master color”, które gwarantuje wsparcie dla poszerzonej palety kolorów. Ten element jest częścią specyfikacji Ultra HD, aczkolwiek nie tak ważnym oczywiście jak rozdzielczość (zakładając, że siedzimy blisko ekranu). Ten temat omówimy szerzej w odpowiednim dziale. Telewizor wyposażono także w funkcję local dimming, czyli system strefowego wyłączania diod podświetlających ekran, w celu miejscowej poprawy czerni. Nie mogę się już doczekać by sprawdzić na ile jest skuteczny ;)

 

 

Zalecane ustawienia

 

Panasonic CR730 różni się od wyższego modelu między innymi tym, że nie posiada certyfikatu ISF. Nie ma zatem dwóch dodatkowych predefiniowanych ustawień (Profesjonalny 1 i Profesjonalny 2), które normalnie dedykowane są do przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji. Oczywiście nie znaczy to, że testowany telewizor nie posiada przyzwoitego trybu fabrycznego, czy też nie daje się skalibrować. Nic z tych rzeczy! W telewizorach japońskiego producenta, brak certyfikatów oznacza jedynie to, że w menu zastosowane zostało inne nazewnictwo – zamiast trybów ISF mamy tu więc “ustawienia własne”, a zamiast THX mamy “Prawdziwe Kino”. Sugerowanym przeze mnie trybem, dostarczającym najwierniejszy fabrycznie obraz jest właśnie ten drugi. Dodatkowo należy w nim dokonać następujących zmian:

 

Menu -> Obraz -> Redukcja szumów -> ustawić na „Wyłączony”
Menu -> Obraz -> Redukcja szumów MPEG -> ustawić na „Wyłączony”
Menu -> Obraz -> Ustawienia na ekranie > 16:9 Overscan -> ustawić na „Wyłączony”
 
Powyższe funkcje mają negatywny wpływ na jakość obrazu, jednak pozwalają też sprawić, że najgorsze jakościowo materiały wydają się, dla laickiego oka, lepsze. Dlatego często są włączone fabrycznie.

 



Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb_pre.png gamut_pre.jpg

 

Prosto z kartonu i w trybie “Prawdziwe Kino” CR730 nie rzuca na kolana poprawnością odwzorowania barw, jednak w tej materii różne egzemplarze (takich samych telewizorów) mogą wypadać inaczej, więc to twierdzenie nie musi być regułą. W każdym razie nasz testowy egzemplarz cechował się lekko zażółconą bielą i zbyt niską ogólną saturacją barw. Co ciekawe miał też zawyżoną gammę, która powinna spowodować przesycenie barw, a tutaj było odwrotnie. Na plus należy jednak zaliczyć brak sztucznego wyostrzania obrazu, oraz fakt, że barwy choć trochę za mdłe, to nie łapią sztucznych odcieni.

 

Po kalibracji

wb_post.png gamut_post.jpg

 

Profesjonalna kalibracja robi bardzo dobrą robotę. Trwa trochę dłużej niż w CR850, bowiem nie da się podłączyć do TV przez złącze serwisowe (brak tryb ISF). Rezultaty jednak są podobne. Obraz zyskał dużo więcej nasycenia i czystszą biel. Taka różnica była naprawdę bardzo przyjemna wizualnie! Stan końcowy nie jest może najlepszy w skali bezwzględnej, jednak całkowicie adekwatny do półki cenowej telewizora. Jak widać w poniższej galerii obrazu, przekłamania są marginalne i mogą razić jedynie największych purystów, natomiast osoby, które nie miały nigdy styczności z kalibracją nie mają się co nimi przejmować. Efekt jest zadowalający :)

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV DA9KoI.png

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:

  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), CR730 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych “dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję “0” nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek w trybie Prawdziwe kino nawet ustawienie domyślne (50) nie powoduje zbędnych przeostrzeń. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka “ostrość”..

 

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
 
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.
 


Kontrast i Czerń

Matryca VA, którą zastosowano w telewizorze zapewnia natywny kontrast (bez wsparcia ze strony systemów wygaszania) na poziomie 3100:1 przed kalibracją i 3200:1 po kalibracji. Jest to wynik nie wyróżniający się ponad przeciętną, ale pamiętajmy, że w zanadrzu jest funkcja wygaszania lokalnego. Jak zatem wypadnie wyświetlacz w naszej sekwencji testowej po jej włączeniu? Sprawdźmy.

 

Wygaszenie strefowe uruchamiamy funkcją Menu -> Obraz -> Sterowanie adaptacyjne podświetlenia. Kolorem pomarańczowym został zaznaczony tak zwany wybór redakcji, czyli tryb, który moim zdaniem daje najlepsze rezultaty. Zalecam używać go nabywcom telewizora, oraz brać pod uwagę wartości zmierzone w kolumnie dotyczącej tego trybu (została ona zaakcentowana innym kolorem)

 

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)

Opis sceny Wynik pomiaru
wygaszanie: WYŁ wygaszanie: MINIMUM wygaszanie: POŚREDNIE wygaszanie: MAKSYMALNE
scena1.jpg Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 2 700:1 3 300:1 13 300:1 20 200:1
scena2.jpg Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 2 600:1 2 600:1 2 600:1 2 600:1
scena3.jpg Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 4 100:1 4 100:1 4 100:1 4 100:1
scena4.jpg Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 3 000:1 3 400:1 5 300:1 7 000:1
scena5.jpg Skrawek czerni w pobliżu (ale nie bezpośrednim) złożonego obiektu geometrycznego, przy niskim kontraście widać świecenie czerni 4 100:1 4 300:1 5 100:1 8 700:1
scena6.jpg Ta sama scena jednak bliżej jasnego obiektu. Spadek kontrastu w tej scenie można interpretować jako efekt halo (łuna świetlna wokół obiektu) 2 800:1 2 800:1 2 800:1 3 200:1

 

Wyniki świetnie przedstawiają jak dobrze skaluje się algorytm wygaszający. Fani mocnej poprawy czerni, która też zaowocuje lekko widocznymi pasami pionowymi wybiorą tryb maksymalny, osoby wrażliwe na takie zjawiska zejdą do pośredniego lub minimalnego. W zasadzie dla każdego coś dobrego! Co najciekawsze jednak, wygaszanie działa dużo skuteczniej niż w modelu CR850! Przy najsilniejszym ustawieniu, testowany telewizor mógł pochwalić się naprawdę niezłym wynikiem w niektórych przypadkach. Oczywiście nie porywał w 100% przypadków, bowiem jego pionowe strefy wygaszania nie pozwoliły na przykład wygasić pasów w filmach o proporcjach kinowych. Dało się zatem zauważyć świecenie czerni w większości scen, jednak niewielkie, bo nawet natywna wartość kontrastu 3200:1 nie jest przecież zła na tle innych telewizorów!

 

Degradacja obrazu przez lokalne wygaszanie

Z reguły każda implementacja systemu lokalnego wygaszania połączona jest z mniejszą lub większą manipulacją kontrastu. To drugie zjawisko jest oczywiście niepożądana cechą ponieważ zaburza wierność przekazu obrazu. Jego konsekwencją jest przeważnie zlewanie się jasnych detali obrazu do kupy, bądź “spłaszczanie” jaskrawych obiektów. Poniższa tabelka przedstawia konsekwencje korzystania z danego trybu wygaszania:

 

Tryb funkcji wygaszania Zdjęcie obrazu Opis
Wyłączony wyl.jpg Zdjęcie prezentuje obraz po kalibracji nie zaburzony przez manipulacje systemu lokalnego wygaszania. Do niego należy porównywać dalsze zdjęcia.
Minimum min.jpg W trybie minimalnym widzimy podbicie jasności, jednak bez znaczącego zaburzania przejść tonalnych. Można więc zaakceptować ten tryb pracy i zmniejszyć jasność podświetlenia. Ponieważ kontrast wzrasta pokaźnie w tym trybie pracy jest on zalecanym przeze mnie ustawieniem.
Pośrednie mid.jpg W trybie pośrednim widać niewielkie spłaszczenie obrazu testowego. Na małych, jaskrawych, obiektach zaczynają gubić się detale. W prawdzie kontrast wzrasta wyżej niż w trybie minimalnym, ale jest to obarczone pewnymi konsekwencjami.
Maksimum max.jpg W trybie maksymalnym widać już spore spłaszczenie obrazu testowego. W bielach zaczynają gubić się detale. W prawdzie kontrast wzrasta wyżej niż w trybie minimalnym, ale i utrata najjaskrawszych przejść tonalnych jest widoczna.

 

Jak widzimy dobra skuteczność algorytmu wygaszającego niesie też za sobą pewne konsekwencje. Na szczęście nie tak duże jak w przypadku CX700 50″, którego testowaliśmy kilka tygodni temu na portalu. 

 



Seans w dzień

W modelu CR730 zastosowano matrycę, którą większość określiłoby jako błyszcząca, lub wysokiej przejrzystości. W praktyce jest ona lekko satynowa, co zapobiega powstawaniu lustrzanych odbić, a przy tym pozwala zachować smoliście głęboką czerń w warunkach dużego oświetlenia pomieszczenia. Za dnia trudno sobie wyobrazić by ekran mógł mieć jeszcze lepszy kontrast. 

 

Szczytowa jasność wyświetlacza, jaką da się uzyskać po kalibracji, to jakieś 380cd/m2. Krótko mówiąc jest nieźle. W bardzo jasnych salonach telewizor może okazać się nieznacznie zbyt ciemny.

 



Równomierność ekranu

Równomierność testowanego wyświetlacza była całkiem niezła. Na białej planszy nawet specjalnie nie było widać przebarwień.  Niestety trochę gorzej z czernią. Tu dało się dostrzec niemałą dozę cloudingu. Być może jednak jest to kwestia egzemplarza, który nam się trafił.

 

 



UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”

uhd4k.png

 

Panasonic CR730 jest gotowy na odbiór sygnału Ultra HD. Wszystkie jego porty HDMI przyjmują sygnał UHD w każdym istniejącym formacie i dla każdego wejścia można wybrać czy ma korzystać ze standardu HDCP 2.2, czy 1.4. Oznacza to, że nie będzie problemów z kompatybilnością z odtwarzaczami Ultra HD Blu-ray, które już niebawem pojawią się na rynku. 

 

Telewizor poprawnie odbierał także testowe kanały Ultra HD zarówno z anteny satelitarnej, jak i naziemnej. Dla czystej formalności wspomnę też, że odtwarzał pliki zakodowane przy użyciu HEVC’a. Nie udało mu się jednak rozpoznać materiału wykorzystującego szeroką paletę barw oraz HDR (CR850 sobie z tym poradził). Po włączeniu tego typu pliku obraz w prawdzie był wyświetlany, jednak w wypranych barwach, a w menu nie pojawiła się funkcja “Colour Remaster Rec.2020” tak jak było to w przypadku wyższego modelu.

 

ustawienia.jpg

Po podaniu materiału z szeroką paletą barw i HDR’em w menu nie pojawiają się opcję obsługi tychże standardów.

 

Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza

 

Dla formalności sprawdziłem jeszcze pokrycie palety barw. Jest to jednak czysta ciekawostka, bowiem nie ma wsparcia dla tego udogodnienia – Ultra HD w tym wyświetlaczu sprowadza się jedynie do podwyższonej rozdzielczości (niemniej jest to główne udoskonalenie nowego standardu).

 

DCI P3 Rec 2020
dci.jpg rec2020.jpg
Pokrycie palety: 80% Pokrycie palety: 58%

 



Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png

Testy przeprowadzone za pomocą szybko rejestrującej kamery wykazały, że jego matryca ma 120Hz. Do tej wartości zostanie powielona ilość klatek obrazu, jeśli tylko włączymy funkcję Intelligent Frame Creation. Samo powielenie ilości klatek daje wymierne rezultaty. Ostrość przy szybkich ruchach wyraźnie wzrasta, co widać na zdjęciach poniżej. Telewizor wykorzystuje ponadto funkcję “scanning backlight” czyli technologię synchronizacji modulacji podświetlenia z odświeżaniem matrycy. Mówiąc bardziej ludzkimi słowami matryca wygasza się gdy następuje moment odświeżenia obrazu i zapala dopiero gdy następna klatka jest już gotowa do przedstawienia na ekranie. Ta fenomenalna funkcja zapewnia dużo ostrzejszy i wyraźniejszy obraz, szczególnie przy transmisjach sportowych jak zaraz zobaczycie w tabeli. Nie trzeba jej nigdzie włączać – wystarczy zmniejszyć jasność obrazu suwakiem “podświetlenie” by funkcja zaczęła przynosić efekty w postaci znacznie ostrzejszego obrazu w ruchu.
 
Niestety system IFC nie działa stabilnie i często rozsynchronizowuje się z matrycą, czego efektem jest powielenie konturów. Wygląda też na to, że obiekty poruszające się bliżej krawędzi ekranu rozjeżdżają się bardziej niż te po środku. Zjawisko to uchwycone zostało na ostatnim zdjęciu…

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

380cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

m_1.jpg
Minimalne/Pośr/Maks

Podświetlenie: 100

Smużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

380cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak (tryb Wył/Min) lub bardzo duża, z ef. teatru (tryb Pośr, Maks)

m_3.jpg
Minimalne/Pośr/Maks

Podświetlenie: 20

Smużenie:

umiarkowane, jednak upłynniacz działa niestabilnie

 

 

Maksymalna jasność:

120cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (i smużenie) lub duże (bez smużenia)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak (tryb Wył/Min) lub bardzo duża, z ef. teatru (tryb Pośr, Maks)

m_2.jpg

 

Teraz trochę o odwzorowaniu ruchu w filmach, które mają 24 klatki i prezentują się całkowicie inaczej niż materiały wideo 50 fps (wspomniany sport itp.). System Intelligent Frame Cration (IFC) zmienia nazwę na 24p Smooth Film w zetknięciu z materiałem filmowym (24Hz) to pozwala zapisać w telewizorze oddzielne ustawienia poprawy ruchu dla filmów (by nie powodować nadmiernego efektu teatru), a oddzielne dla materiałów wideo (50Hz). Pewnym mankamentem rozwiązania jest to, że decyzja o stopniu ingerencji podejmowana jest tylko na podstawie wchodzącego sygnału, czyli jeśli podamy sygnał 1080i50 to mamy IFC, a jeśli 1080p24 to 24p Smooth Film. W praktyce oznacza to, że w przypadku zewnętrznego tunera telewizyjnego jedno ustawienie IFC będzie obowiązywało zarówno dla np. transmisji sportowych (50i) jak i dla filmów transmitowanych tą drogą.
 
Panasonic CR730 poprawnie przyjmuje i wyświetla materiał 24 klatkowy. W trybie filmowym jego upłynniacz jest jednak ciężki do regulacji. Tryb minimalny nie odróżnia się w ogóle od wyłączonego, więc filmy cechują się swoim charakterystycznym, kinowym, szarpaniem (judderem). W pośrednim jak i maksymalnym są już na tyle mocno upłynnione, że większość osób określiłaby je mianem teatralnych (niemniej wielu osobom ten efekt odpowiada i tego właśnie oczekują). Podsumowując, nie da się uzyskać obrazu filmowego o polepszonej płynności, ale nie do takiego stopnia by film wyglądał jak opera mydlana.
 
Odwzorowanie ruchu w filmach zadowoli więc tych, którzy albo preferują nie ingerować w płynność wcale (i oglądać z charakterystycznym kinowym judderem), albo upłynnić na tyle by ruch był idealnie gładki, na co używa się określenia “efekt teatru”.

 



Kąty widzenia

Kąty widzenia są typowo średnie – jak to w telewizorze z matrycą typu VA. Nie ma żadnej niespodzianki. Zobaczcie zresztą film:

 

 



Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”

lag.png

 

Input Lag w trybie przeznaczonym do gier, nie jest rekordowo niski, jednak powinien bez problemu zapewnić komfortową rozrywkę większości graczy. Wynosi on 46ms. W trybie tym, nie da się jednak uzyskać reprodukcji pełnej rozdzielczości barw, czyli technicznie mówiąc chromy 4:4:4 / RGB. Jeśli zależy nam na tym, bo na przykład podłączamy komputer i chcemy mieć czytelne małe, kolorowe czcionki (w filmach i grach nie ma to żadnego znaczenia), to musimy użyć trybu “4K Pure Direct”, który podnosi input lag do 63ms. W tym drugim przypadku opóźnienie jest już odczuwalne na myszce komputerowej, ale tragedii nie ma. Jako monitor komputerowy może się nie nada idealnie ten TV, ale w innym przypadku (takim jak gry, które nie wymagają chromy 4:4:4, będzie OK).

 

lag.jpg

 



Smart TV – Firefox OS

W tym roku firma Panasonic zastosowała nowy system operacyjny napędzający najnowsze modele. Mowa oczywiście o Firefox OS. Znacie go na pewno z domowej przeglądarki np. na swoich PC. Osobiście bardzo ją lubię ze względu na szybkość działania. Podobnie jest na nowych telewizorach. System został bardzo ładnie zoptymalizowany i chodzi płynnie oraz posiada bardzo funkcjonalne możliwości. Jego ogromną zaletą jest prostota użytkowania. Jak działa? Poniżej mój krótki test tego systemu oraz film pochodzący bezpośrednio z telewizora – tzw. samouczek.
 

20.jpg

 

Gmeru wytłumaczy Wam jak działa Firefox OS

 

Tak wygląda samouczek gdy po raz pierwszy włączymy telewizor

 

Smart TV to przede wszystkim dostęp do setek najróżniejszych aplikacji. Część z nich to oczywiście znane, polskie serwisy takie jak np. Player czy Ipla. Jak widzicie poniżej, są też znane światowe serwisy video jak chociażby YouTube czy Eurosport.

 

72.jpg

 

Firefox OS w praktyce

 

Telewizor, wyposażony jest w bardzo szybką przeglądarkę internetową Firefox. Najlepiej, sterować nią za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne:TV Remote 2 lub podłączonej myszki i klawiatury. Aplikacja posiada wirtualny Touchpad, dzięki któremu możemy szybko i łatwo przeglądać strony www. Sterowanie może odbywać się także za pomocą klasycznego pilota od telewizora.

75.jpg 76.jpg

Jak już wyżej napisałem całym telewizorem zarządzamy także aplikacją TV Remote 2. Z powodzeniem może ona zastąpić klasycznego pilota z zestawu. O kilku jej funkcjach już przeczytaliście. Ma ona jednak jeszcze więcej możliwości. Możemy np. bezpośrednio z urządzenia mobilnego przesyłać na ekran telewizora zdjęcia oraz filmy albo dokonać całkiem niezłej….. osobistej kalibracji (oczywiście mocno uproszczonej ale jednak!) co zapewne pamiętacie już gdy testowaliśmy np. model AX900. Super, że firma cały czas takie rzeczy podtrzymuje gdyż próżno szukać takich opcji u konkurencji.

30.jpg 31.jpg
68.jpg 69.jpg

70.jpg

55.jpg



TV Anywhere

Funkcję TV Anywhere znamy już z poprzednich odsłon telewizorów. Została ona także zaimplementowana do modelu CR730. Poprzez aplikację TV Remote 2 (jeżeli funkcja nie będzie dostępna, należy użyć aplikacji Panasonic Media Center) możemy bez problemów oglądać na urządzaniach mobilnych to co puszczamy w danym momencie z wybranego tunera telewizyjnego. Należy zaznaczyć, że telewizor i urządzenie mobilne musi znajdować się w tej samej sieci domowej a na ekran np. smartfona przenosimy to co aktualnie leci na ekranie telewizora.

61.jpg 62.jpg

 

 



Obsługa multimediów

Telewizor dobrze radzi sobie z wszelkiej maści multimediami dostępnym ze źródeł zewnętrznych jak np. pamięć USB czy serwery DLNA. Nie nastąpiły tutaj jakieś poważne zmiany względem zeszłego roku. Możemy przeglądać płynnie zdjęcia, słuchać muzyki z plików mp3 czy flac oraz oglądać materiały video w postaci np. MKV z napisami TXT/SRT czy też HEVC w 4K. Nadal dziwi mnie trochę sposób przeglądania video. Nie do końca udane jest sortowanie katalogów gdzie zazwyczaj dostajemy na ekranie wszystko wrzucone w jednym miejscu. Dlatego dobrze mieć wcześniej odpowiednio przygotowaną pamięć z materiałami. W innym przypadku możemy mieć problem z szybkim wyszukiwaniem.

 

46.JPG

 

Lista plików kompatybilnych: Panasonic TX-55CR730

 

 



Jakość dźwięku

Telewizor posiada wbudowane dwa pełno zakresowe głośniki o łącznej mocy: 20 W (10 W x 2). Trzeba przyznać, że gra to bardzo przyzwoicie i do codziennego oglądania będzie w zupełności wystarczające. Głównie ze względu na dobrze brzmiące dialogi. Jednak jeżeli chcemy oglądać na nim filmy czy koncerty to warto będzie zaopatrzyć się np. w soundbar czy kino domowe.

 

32.JPG 33.JPG

 



Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-C

CR730 posiada wbudowane tuner telewizji naziemnej oraz kablowej. Skanowanie następuje w prosty sposób podczas instalacji i inicjalizacji nowego TV. Fabrycznie dostawca UPC został dodany do listy wyboru przy tunerze DVB-C (dlatego też znalazło się miejsce na moduł CI Plus). Ekran bez problemu radzi sobie także z odbiorem HbbTV. Do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy i nagrywać audycje lecące w telewizji. Jedynie co mnie boli to wygląd samego menu. Szkoda, że firma nie poszła tutaj w parze z nowym wyglądem systemu Firefox OS. Przez to wygląda to trochę surowo. Do telewizora można podłączyć dysk twardy w celu nagrywania kanałów telewizyjnych.

 

Na osobny akapit zasługuje informacja o pełnym wsparciu telewizji UHD czyli nadawanej w rozdzielczości 4K z kodekiem HEVC. Telewizor zdekodował naziemną telewizję DVB-T2 i testowy kanał TVP UHD.
 

 



Podsumowanie i ocena

Panasonic CR730 to tańsza alternatywa dla osób poszukujących wysokiej klasy zakrzywionego ekranu. Co ciekawe, telewizor ten jest pod niektórymi względami lepszy od swojego “starszego brata” CR850. Mam tu na myśli chociażby kontrast, który, dzięki skutecznej funkcji lokalnego wygaszania, jest na wysokim poziomie. Pozostałe walory takie jak odwzorowanie barw, czy odwzorowanie ruchu są porównywalne w obu modelach. Co więc zabrano CR730? Wygląda na to, że tylko wsparcie dla niektórych elementów standardu Ultra HD. Mam tu na myśli szeroką paletę barw, oraz HDR, bo same pliki UHD telewizor czyta aż miło. Czy są one istotne? Trudno na dzień dzisiejszy powiedzieć. Nie jesteśmy w stanie odgadnąć ile procent nadchodzących filmów skorzysta z tych dobrodziejstw technologicznych, oraz jak dużą różnicę będą one robić.

 

Na odrębne podsumowanie należy użyty system czyli Firefox OS. Jego największą zaletą jest prostota oraz szybkość. Główne menu z “przypinaniem” aplikacji, kanałów i innych rzeczy jest strzałem w dziesiątkę przy codziennym korzystaniu z telewizora. Bardzo fajnie działa też przeglądarka internetowa Firefox oraz dedykowana aplikacja do sterowania telewizorem czyli TV Remote 2. Jeżeli chodzi o zaobserwowane problemy to musimy tutaj wspomnieć o braku złotego środka na poprawę płynności w filmach. Oglądamy je albo jak w kinie (z delikatnym szarpaniem – judderem), albo z “teatralnie” dużą płynnością. Przy obrazach mniej ruchomych jest jednak dużo lepiej. Podsumowując na dzień dzisiejszy, telewizor ten jest bardzo dobrym wyborem, który powinien sprostać wymagającym fanom kina domowego (testował Gmeru Maciej Koper)

polecamy.png

PLUSY

  • Staranne wykonanie
  • Bogata ilość złącz
  • Bardzo dobry kontrast i czerń szczególnie podczas dnia (matryca odporna na lustrzane odbicia)
  • Efektywny system lokalnego wygaszania
  • Odwzorowanie barw szczególnie po kalibracji
  • Dobry dla graczy – Input Lag
  • Płynny, nowy system Firefox OS
  • Doskonała współpraca z aplikacją Panasonic TV Remote 2
  • Dźwięk
  • Dobra obsługa multimediów ze źródeł zewnętrznych
  • Doskonale przystosowany do zaawansowanej profesjonalnej kalibracji 
  • Pełne wsparcie dla kanałów telewizyjnych oraz plików w rozdzielczości 4K HEVC
  • Pełne wsparcie dla obsługi wszelkiej maści rozdzielczości 4K (TV, PC)
  • Mobilne oglądanie telewizji

 
MINUSY

  • Kąty (standard przy matrycy VA)
  • Odwzorowanie ruchu mogłoby być bardziej dostosowane do konkretnych potrzeb
  • Brak wsparcia dla szerokiej palety barw oraz HDR
  • Zdarzające się momenty z surowym menu (nie wszystko wygląda jak Firefox OS)
  • Mimo wszystko w tej cenie, powinien w zestawie znaleźć się pilot multimedialny

 
Cena: Panasonic TX-55CR730E około 8 690 zł
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic

 

 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  x77k.png Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.                                                                                  

(341)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x