TEST: Panasonic 55" AX630 Ultra HD 4K TX-55AX630

TEST: Panasonic 55" AX630 Ultra HD 4K TX-55AX630

653
0
Bottom Line
Panasonic AX630 to świetny, tani telewizor UHD. Cena jest w prawdzie trochę wyższa niż alternatywnego Samsunga HU6900, ale za tą dopłatą otrzymujemy 120Hz matrycę, z pełnoprawnym systemem poprawy płynności i ostrości ruchu. Śmiało polecam więc ten model.

 

Słowem wstępu

Rok 2014 to zdecydowany podział w segmencie telewizorów Ultra HD. Do wyboru mamy albo modele z najwyższej półki albo modele budżetowe, które jednak zostały wyposażone w matryce o rozdzielczości 4K. Doskonałym przykładem drugiej grupy jest testowany poniżej telewizor ze stajni Panasonica o oznaczeniu AX630. Czy rzeczywiście mimo zachęcającej ceny dostaniemy telewizor, który spełni oczekiwania nawet bardziej wymagającego użytkownika? 
 



Wygląd

Jeżeli czytaliście nasz test modelu AS640 to na pewno zauważycie, że AX630 jest bardzo podobny do wspomnianego ekranu. Po wyjęciu ekranu z kartonu naszym oczom ukazuje się bardzo ładny i dopracowany panel. Od frontu widzimy wąską ramkę otaczającą matrycę podzieloną na dwa warianty kolorystyczne. Górna i dolna część została wykonana w kolorze srebrnym natomiast boczne w czarnym. Materiały są dobrze spasowane. W tym roku producenci przykładają się do wykonania już w dużo niższych modelach. Widać to też w przypadku Panasonica. Po środku dolnej ramki znajduje się logo Panasonic. AX630 jest też nieco grubszy (o kilka mm) od modelu Full HD AS640. Ale taką przypadłość mają modele UHD.

 

Stopa ekranu jest bardzo prosta zarówno w montażu jak i w przypadku wyglądu. Jest delikatnym dodatkiem, który ma w ogóle nie rzucać się w oczy. Osobiście bardzo lubię takie rozwiązania.
 

 

3.jpg

 

 

1.JPG

Powyżej wymiary wersji 55 calowej

 

 

2.jpg 6.jpg
5.jpg 4.jpg

 



Wyposażenie

Na pokładzie Panasonica AX630 znajdziemy między innymi trzy złącza HDMI w wersji 2.0, dwa złącza USB, złącze LAN czy czytnik kart SD. Na wyposażeniu nie znalazł się niestety DisplayPort znany z wyższych modeli Panasonica w 2014 roku. Z tego co wiemy ma on jednak całkowicie zniknąć w 2015 roku.
 

7.jpg

 

Do telewizora możemy opcjonalnie dokupić okulary 3D. Okulary są dobrze wykonane: lekkie i komfortowe. Szkoda, że nie udało się ich umieścić w zestawie. Ale za to….

 

Oprócz klasycznego pilota umieszczono razem z nim także odpowiednik multimedialnego. I tutaj wielkie brawa, że znalazł się on już w tej klasie gdyż znacznie poprawia komfort korzystania ze wszystkich multimedialnych usług. Może nie jest jakoś super wykonany (materiały) ale swoją rolę spełnia w 100%. Pilot standardowy to natomiast dobrze znana i klasyczna konstrukcja stosowana przez producenta od lat.
 

20.jpg

 

8.JPG 9.JPG

 
 



Obraz 2D

Panasonic AX630 wyposażony został w matrycę VA (więcej informacji o matrycach tutaj) jednak jej pochodzenia nie sposób jednoznacznie odgadnąć. To, co na pewno o niej wiemy, to fakt, że posiada 120Hz odświeżanie, a sam telewizor posiada pełnoprawny “upłynniacz” – Intelligent Frame Creation. I to chyba najważniejsza wiadomość jaką może usłyszeć przyszły posiadacz tego ekranu w tym przedziale cenowym!
 

1.jpg

 

Telewizor nie został pobłogosławiony ani przez THX, ani przez ISF. To oznacza, że w menu nie znajdziemy trybu THX-Cinema/THX-Bright Room, ani Profesjonalny-1/2, które mogą zostać profesjonalnie skalibrowane i zablokowane. Jak nas jednak przyzwyczaił producent, te braki wcale nie muszą oznaczać gorszych trybów fabrycznych, czy gorszych możliwości kalibracyjnych. W praktyce mogą sprowadzać się one jedynie do… braku jednego, czy drugiego znaczka i nazwy opcji. Po wejściu w menu obrazu, mamy więc, zgodnie z przewidywaniami, dostępne ustawienia o nazwie “Prawdziwe Kino” i “Ustawienia Własne“. Oba z nich da się skalibrować z wysoką precyzją (tak jak w droższych modelach), jednak to tryb “Prawdziwe Kino” pretenduje do bycia najlepszym trybem fabrycznym (czyli w pewnym sensie tańszą odmianą ustawienia THX-Cinema). Pierwsze co zatem zalecam zrobić każdemu nabywcy testowanego telewizora, to ustawienie obrazu na właśnie ten tryb.

 
Jeśli oceniać fabryczny tryb “Prawdziwe Kino” to na pewno wypada on pozytywnie, aczkolwiek nie rewelacyjnie (z resztą wyświetlacz, który gra rewelacyjnie na trybie fabrycznym to twór praktycznie nie spotykany). Obróbka obrazu jest na wysokim poziomie. Tryb ten w ustawieniach domyślnych nie aplikuje jakichkolwiek “dopalaczy” w postaci dynamicznego wzmacniania kontrastu, czy jasności. W testowanym egzemplarzu wyłączone były też zbędne i destrukcyjne funkcje:
  • redukcja szumów
  • redukcja usterek MPEG

Zalecam jednak sprawdzenie, czy aby na pewno nie są one domyślnie włączone w nabytym egzemplarzu. Ostrość ustawiona na 50 oznacza zaaplikowanie lekkiego, sztucznego, uwydatniania konturów, jednak jest ono prawie niewidoczne. Obraz wygląda więc na czysty i nieskażony sztucznymi “poprawiaczami”. Jest tak dobry jak nadała go telewizja (tudzież inne źródło).

 
A jak z reprodukcją barw i ogólnym wrażeniem obrazu? Jest nieźle, ale zdecydowanie nie idealnie. Najważniejsze kryteria jakościowe obrazu są spełnione, co oznacza, że detale w cieniach są dobrze widoczne, oraz, że przejścia tonalne są płynne i nie ma przepaleń w bielach. To na plus. Na minus równowaga tonalna, która widzę, że jest zachwiana i na ekranie dominuje w pewnym stopniu kolor ciepło żółtawy. Mamy więc trochę zbyt kremowe biele, które ciągną za sobą odcienie innych barw. W celu szybkiego rozwiązania problemu, który mógłbym zasugerować forumowiczom, próbowałem przełączyć ustawienie “Temperatura Barwowa” na pozycję Ciepłe-1 (domyślnie ustawione jest Ciepłe-2). To jednak poskutkowało nadmiernym wychłodzeniem obrazu (zdominowaniem przez kolor niebieski). Sądzę jednak, że będzie to wybór bardziej odpowiadający widzom, którzy nie zlecą profesjonalnej kalibracji wyświetlacza.
 
Menu telewizora:
2.jpg
Ustawienie Temperatura Barwowa na Ciepły 1, czyli zdroworozsądkowy wybór bez kalibracji
0V1eUN.jpg
Dalsza część menu głównego – przypominam o wyłączeniu opcji redukcji szumów!
4.jpg
Powyższe funkcje również powinny być ustawione na 0 i fabrycznie są.
5.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
6.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
7.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
8.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
9.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
 
Jeżeli chodzi o kalibrację modelu AX630 to jak już wspomniałem, nie ustępuje on możliwościami znacznie droższym modelom certyfikowanym przez ISF, czy THX. Oznacza to, że osoba posiadającą odpowiednią wiedzę i sprzęt będzie w stanie rozwiązać wszystkie mankamenty związane z odwzorowaniem barw i sprowadzić wygląd obrazu niezwykle blisko tego co wyświetlają monitory w studiach filmowych. Po kalibracji, testowany telewizor, wygląda właśnie tak. Znane mi materiały filmowe prezentują się w najbardziej wiernej postaci jaką mógłbym sobie wyobrazić. Potwierdzają to pomiary po kalibracji. Błędy odwzorowania odcieni barw schodzą do poziomu placeboo  ;)
 
Najlepszy tryb fabryczny Po kalibracji
10.jpg 11.jpg
12.jpg 13.jpg
 
“Fabryczny tryb ‘Prawdziwe Kino’ posiada pewne mankamenty związane z odwzorowaniem barw. Kalibracja pozwala jednak wszystkie je wykluczyć”
 
Jeśli chodzi o cyfrową obróbkę obrazu to bez wątpienia Panasonic AX630 radzi sobie z nią jak należy. Nie ma w prawdzie funkcji, które mogłyby faktycznie poprawiać jakość bez negatywnych skutków (jak np. robi to funkcja “łagodna gradacji” w telewizorach Sony z X-Reality). Są za to poprawne algorytmy skalujące, które nie powodują nadmiernych białych pierścieni wokół krawędzi i satysfakcjonujące usuwanie przeplotu. Skalowanie obrazu jest w tym przypadku o tyle ważne, że w obecnej chwili telewizor będzie musiał je przeprowadzać prawie przez cały czas. Doskonale więc, że mimo niskiej ceny telewizora działa ono wyśmienicie. Otrzymujemy zatem tak dobry obraz na jaki pozwala nam dostarczony sygnał. Oczywiście nie ma też jakichkolwiek problemów z płynnością przejść tonalnych, nawet po dużych korekcjach kalibracyjnych:
 
Vd3RYt.jpg
 


pomiary

15.png 16.png
 


kontrast i czerń

Panasonic AX630 chwali się kontrastem na poziomie 3000:1 uzyskanym po kalibracji i 2400:1 na ustawieniach fabrycznych. To wynik na pewno nie rekordowy, jednak zarazem powyżej średniej tego co oferują telewizory LCD nie posiadające lokalnego wygaszania, a model AX630 oczywiście go nie posiada – nie ta półka cenowa. Kontrast na tym poziomie jest już w stanie dostarczyć niezłych wrażeń przy seansach nocnych i jestem przekonany, że większość osób będzie tym modelem zachwycona także przy seansach nocnych. Dla poprawy czerni można zaprząc także funkcję zwaną “Sterowanie Adaptacyjne Podświetlenia”. Nie jest ona formą lokalnego wygaszania (jak napisałem wcześniej takowego nie ma w AX630). Funkcja ta działa na bazie algorytmu dostosowującego jasność ekranu do wyświetlanej sceny. Jeśli na ekranie pojawi się na przykład scena nocna z małą ilością świateł, to telewizor automatycznie przyciemni ekran by dać wrażenie lepszego kontrastu. Działa to bardzo dobrze i przynosi pożądane efekty.
 
17.jpg
 
W warunkach dużego naświetlenia pomieszczenia, AX630 radzi sobie też całkiem sprawnie. Maksymalna jasność jaką potrafił osiągnąć to 300 [cd/m2]. To, również, wartość lekko ponad średnią uzyskiwaną przez telewizory LCD. Pozwala oglądać komfortowo telewizję w jasnych, ale nie bardzo jasnych pomieszczeniach i najlepiej w momencie gdy promienie słonecznie nie padają bezpośrednio na ekran telewizora. Dla lepszej uniwersalności wolałbym by telewizor dostarczał wyższą jasność, ale powiedzmy sobie szczerze: podobny wynik osiągają nie raz dwa, a nawet trzy razy droższe modele i trzeba się z tym pogodzić. Powłoka matrycy jest satynowa, co jest chyba teraz już standardem, szczególnie w telewizorach dla mniej zamożnych odbiorców. Mi osobiście takie rozwiązanie przypada do gustu. Mamy zmniejszone odbicia od matrycy, a jednocześnie telewizor zachowuje dosyć dobrą czerń nawet gdy świeci nań dużo światła.
 
18.jpg
 
Funkcje wygaszające zastosowane w testowanym telewizorze zwą się “frame dimmingiem”, czyli w spolszczeniu “wygaszanie ramkowe”. Poprawniejsza jednak nazwa to “wygaszanie globalne”.
 
“Zarówno w dzień jak i w nocy, AX630, wypada powyżej średniej telewizorów LCD”

 



Odwzorowanie ruchu

Panasonic AX630 został scharakteryzowany jako “1200 Hz Backlight Scanning 4K IFC“. Sama ta nazwa, choć wygląda dosyć enigmatycznie, dostarcza już sporo informacji o wyświetlaczu. Podobnie jak w teście Panasonic AX900 rozszyfrujemy ją. 1200Hz to oczywiście jedynie marketingowe oznaczenie powiązane z rzeczywistym odświeżaniem matrycy, która faktycznie ma 120Hz. Backlight Scanning to nazwa technologii synchronizacji diod podświetlających matrycę z jej odświeżaniem. Pozwala na uzyskiwanie dużo wyższej ostrości ruchomego obrazu w bardzo ciekawy sposób – w momencie, gdy matryca odświeża się (zmienia klatkę) to diody gasną, by “zakryć” moment smużenia matrycy, a także zredukować efekt S&H (opisany w teście LG EA980W). Jak sprawdza się to w praktyce sprawdzimy zaraz. 4K IFC to skrót mający na celu sugerować, że technologia poprawy płynności i ostrości ruchu - Intelligent Frame Creation działa także przy sygnale 4K. 
 
System Intelligent Frame Cration (IFC), który pozwala zrobić użytek z dodatkowych herców matrycy, zmienia nazwę na 24p Smooth Film w zetknięciu z materiałem filmowym (24Hz) to pozwala zapisać w telewizorze oddzielne ustawienia poprawy ruchu dla filmów (by nie powodować nadmiernego efektu teatru), a oddzielne dla materiałów wideo (50Hz). Pewnym mankamentem rozwiązania jest to, że decyzja o stopniu ingerencji podejmowana jest na podstawie wchodzącego sygnału, a nie na podstawie rozpoznanej treści (jak np. u Samsunga i LG). W praktyce oznacza to, że w przypadku zewnętrznego tunera telewizyjnego jedno ustawienie IFC będzie obowiązywało zarówno dla np. transmisji sportowych (50i) jak i dla filmów (które mają w prawdzie 24 klatki/sek, ale są przerobione na 50 dla potrzeb transmisji). Mamy cztery warianty ustawienia systemu: Wyłączone, Minimalne, Pośrednie, Maksymalne.
 
Bez zaprzęgnięcia IFC matryca telewizora smuży, jak w każdym telewizorze LCD bez wspomagaczy. Włączenie go na dowolny tryb (minimum, pośrednie, maksimum) zwiększa jednak drastycznie ostrość obrazu do takiego poziomu, że wszyscy Ci z nie-najwyższymi wymaganiami będą zadowoleni ostrym i wyraźnym obrazem. By skorzystać natomiast z dobrodziejstw technologii Backlight Scanning należy zmniejszyć suwak podświetlenie, a diody zaczną migotać (oczywiście migotanie będzie dla nas niezauważalne) i ostrość obrazu ruchomego jeszcze bardziej się zwiększy. Przy ustawieniu “35” obraz ma jasność adekwatną na noc, a smużenie praktycznie nie występuje. To powinno zadowolić nawet purystów odwzorowania ruchu.
 
19.jpg
 
Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz)
Wyłączony <300 bardzo duże brak (krawędzie rozmyte) 353cd/m2 brak
Minimalne ~320 umiarkowane nieznaczne 300cd/m2 umiarkowana poprawa płynności
Pośrednie ~335 umiarkowane nieznaczne 300cd/m2 mocne upłynnienie (z efektem teatru)
Maksymalne 380 małe nieznaczne 300cd/m2 idealna płynność (mocny efekt teatru)
Maksymalne+podświetlenie ’35’ >980 praktycznie brak praktycznie brak 120cd/m2 idealna płynność (mocny efekt teatru)
 
Wiele osób (włącznie ze mną) narzeka na to, że telewizory Panasonic’a nie posiadają 10 stopniowej skali regulacji upłynniacza, co bardzo ułatwia wybranie, odpowiedniego dla siebie, wariantu poprawy płynności filmów. W przypadku AX630 myślę jednak, że nikt nie będzie rozczarowany. Ustawienie “minimalne” redukuje bowiem znacząco skaczący ruch w filmach, a przy tym nie zakrawa jeszcze o efekt teatru. Miłośnicy idealnie płynnego i ostrego obrazu mogą zawsze wybrać wyższy wariant i mieć to czego pragną. 
 


Kąty widzenia, podświetlenie

Jednorodność podświetlenia, testowanego telewizora, nie pozostawia nic do życzenia. Clouding, o ile widoczny, jest naprawdę niewielki. Nie ma też plamek przy krawędziach, jakie zdarzają się w konkurencyjnych telewizorach. Podczas testów nie rzucały się także w oczy efekty DSE (dirty screen effect) objawiające się jako plamy lub pasy przy ruchomym obrazie.
 
20.png
 
Kąty widzenia wyglądają na typowe dla matrycy VA, czyli generalnie tych matryc, które ulegają sporej degradacji pod kątem. Nie można więc powiedzieć, że telewizor ten jest świetnym wyborem dla osób, których strefa oglądania obejmuje także kąty > 20 – 30 stopni. Dla takich osób są telewizory plazmowe lub LCD z matrycą IPS. W klasie VA, AX630 wypada jednak powyżej średniej stawki VA.
 
21.jpg
22.jpg
23.jpg
 


Ultra HD 4K

Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora AX900. Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego nośnika, które zapewne wydarzy się pod koniec 2015 roku.
 
Na potrzeby testu wykorzystaliśmy jednak nasze testowe zbiory, których w 4K posiadamy dosyć dużo. W ich skład wchodziły zarówno dema filmów komercyjnych jak Transformers: Wiek zagłady (najnowsza 4 część) czy Tears of Steel (bardzo ciekawy projekt – polecam poczytać w sieci) oraz dema nagrywane kamerami 4K z różnych zakątków świata. Mieliśmy też sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!
 
Telewizor czyta to wszystko po złączu USB jednak należy pamiętać, że nie potrafi dekodować formatu kompresji HEVC / H.265. To może być problem w przypadku streamu w przyszłości. Chyba, że będzie jakiś update…
 
Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?
 

46.jpg

Panasonic AX630 ma unikalną funkcję pozwalającą porównać materiał skalowany do 4K z wyświetlonym natywnie na wyświetlaczu o takim samym rozmiarze.

 

44.jpg 45.jpg
46.jpg 47.jpg
48.jpg 49.jpg

 
Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! 

 

AX630 posiada 3 złącza HDMI w wersji 2.0 a dzięki temu, że nie tak dawno Nvidia wypuściła stosowny update do swoich starszych kart graficznych z HDMI 1.4 – także i tutaj możemy uzyskać 4K w 60Hz. Nvidia zastosowała bowiem pewną sztuczkę, która potrafi czasem wyjść przy czcionkach a wprawne oko wypatrzy problem z kolorami (4:2:0 zamiast pełnego 4:4:4 / RGB). Sprawdźcie temat na naszym forum, który o tym mówi.Jeżeli posiadamy najnowsze karty graficzne z HDMI 2.0 to w tym przypadku wszystko powinno chodzić w pełnym 4K 60Hz 4:4:4.

 

Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Jesteśmy właśnie po premierze nowych kart ze stajni Nvidia jak chociaż GTX 980 z HDMI 2.0 jednak nadal do płynnej rozgrywki w 4K potrzebujemy dwóch lub trzech kart! 
 
Gry w 4K wyglądają F E N O M E N A L N I E. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynku mamy też nowe konsole Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na 55 calowym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!

50.jpg 51.jpg
48.JPG 53.jpg
54.jpg 55.jpg
56.jpg 57.jpg
58.jpg 59.jpg

49.jpg 50.jpg

 

 

Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 (na dniach update do 980) / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.
 

W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji testu Sony 4K X9005.
 

60.jpg 61.jpg

 
PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie    ;)) o jakości obrazu UHD mogą dać także poniższe zdjęcia. Proponujemy także pobrać je nieskompresowane z aparatu!
 

72.JPG 73.JPG
74.JPG 75.JPG

 

Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!

 
Na koniec ciekawostka jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu Full HD na matrycy 4K. Mamy tutaj trochę więcej przemyśleń, bo zajmując się Panasonic AX630 mieliśmy okazję bardzo dokładnie to przetestować. Wyświetlacz posiada bowiem funkcję pozwalającą “skleić” piksele tak, że z ekranu 4K robi się ekran Full HD. Można tym sposobem w prosty sposób przetestować czy lepiej prezentuje się treść przeskalowana do 4K, czy wyświetlona na telewizorze Full HD o tym samym rozmiarze. Wnioski?

Patrząc na ekran w odległości odpowiedniej dla full HD czyli np. 2,3m dla 55″ ostrzejszy obraz jest na wyświetlaczu Full Hd tej samej wielkości. Siadając bliżej, dużo lepiej wygląda ekran z rozdzielczością 4K nawet jeżeli materiał jest tylko skalowany (nie mówiąc już o natywnym). Trzeba nadmienić, że różnice są jednak dosyć małe.

 

24.jpg 25.jpg
26.jpg 27.jpg

Aż trudno uwierzyć, że z bliskiej odległości Full HD jest tak poząbkowane. Tak jednak to wygląda na 55″ wyświetlaczu. Skalowanie daje tu świetne efekty. Jeśli siedzimy odpowiednio blisko obraz będzie lepiej wyglądał niż na wyświetlaczu Full HD o tym samym rozmiarze.

 
 
Jak zatem widać duża rozdzielczość ekranu w tej chwili prawie nie krzywdzi, a pomaga dużo jeśli siedzimy na prawdę blisko, czyli tak jak to do 4K potrzeba. Gdy odległość robi się mniejsza niż zalecana do Full HD to ekran 4K zaczyna mieć dużo do powiedzenia. Krawędzie robią się gładsze i znika ta cała pikseloza.

 



Technologia 3D

Panasonic AX630 posiada aktywną technologię 3D (migawkową) i dostarcza w niej obraz bez degradacji rozdzielczości. To oznacza, że widzimy obraz o świetnej głębi i ostrości. Także crosstalk nie jest zbyt dużym problemem.

8.JPG 9.JPG

 
 



Granie na konsoli i PC

Lag testowanego telewizora jest… niestety dosyć długawy. Wynosi okrągłe 67 [msec]. Tego typu opóźnienie będzie pewnie wyczuwalne dla bardziej wprawionych graczy, w szczególności FPS’ów (strzelanek sieciowycych). Gracze weekendowi, preferujący np. wyścigi samochodowe, czy gry przygodowe, raczej go nie odczują. 
 
28.jpg
 


Smart TV

Panasonic AX630 posiada bardzo rozbudowane możliwości Smart TV. Można powiedzieć, że nie brakuje tutaj niczego. Ale jak to mówią: diabeł tkwi w szczegółach  ;) Włączając telewizor wita nas specjalnie przygotowane menu, które możemy w pełni custom’izować pod własne preferencje. To bardzo fajne rozwiązanie stawiające na funkcjonalność i oryginalność! Telewizor bez problemu podłączymy do sieci zarówno standardowym kablem jak również używając sieci WiFi. 
 

51.jpg

 
Smart TV to przede wszystkim dostęp do setek najróżniejszych aplikacji. Część z nich to oczywiście znane, polskie serwisy takie jak np. Player czy Ipla. Jak widzicie poniżej są też znane światowe serwisy video jak chociażby YouTube czy Eurosport. Na uznanie zasługuje 4K serwis Panasonica, który dostarcza treści demo właśnie w rozdzielczości 4K. Możemy przetestować nasz telewizor pod kątem jakości.
 

52.jpg 53.jpg
54.jpg 58.jpg
55.jpg 56.jpg

Kolejna ważna rzecz to odtwarzanie różnych plików z pamięci masowych. Telewizor całkiem nieźle radzi sobie z większością plików. Można na nim bez problemów i płynnie obejrzeć zdjęcia czy posłuchać muzyki (chodzą m.in pliki muzyczne FLAC). Oczywiście dla większości osób najważniejszym elementem będą pliki video. Jest dobrze: telewizor czyta popularne formaty jak np. MKV. Obsługuje też napisy .srt oraz .txt. W zeszłym roku narzekałem na problem z odtwarzaniem katalogów jednak w tym roku wszystko mamy ładnie poukładane i bez problemu wyszukamy pliki, które interesują nas np. z podłączonego dysku twardego.
 

63.jpg

 

64.jpg 65.jpg
66.jpg 67.jpg
68.jpg 69.jpg

 
Do telewizora można także mówić. Stało się to dość modne ostatnimi czasy i także Panasonic wziął w tym udział. Efekt trzeba przyznać jest całkiem udany. Mówimy do specjalnego multimedialnego pilota, który dołączony jest do zestawu. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota.
 

19.jpg

 

62.jpg

 
Skoro jesteśmy już przy dodatkowym pilocie to bardzo dobrze sprawdza się też przy przeglądaniu stron www na ekranie telewizora. Posiada on bowiem dotykowy wskaźnik, który zastępuje nam z powodzeniem myszkę. Tą jednak jeżeli tylko chcemy możemy podłączyć podobnie jak klawiaturę. Przeglądarka www działa sprawnie i szybko. Z powodzeniem możemy na niej przejrzeć strony www.

60.jpg 61.jpg

Telewizor obsługuje serwery DLNA. Możemy na nim oglądać zasoby sieciowe znajdujące się np. na naszym PC.
 
Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja o której pisaliśmy już przy okazji obrazu 2D, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AX630.

71.PNG

72.PNG
73.PNG 74.PNG



TV Anywhere

Funkcję TV Anywhere postanowiliśmy opisać w osobnym akapicie ze względu na jej unikalność i naprawdę spory wyróżnik na rynku telewizorów w Polsce. Okazuje się bowiem, że rzeczywiście możliwe jest oglądanie telewizji z tunera DVB-T z każdego punktu na ziemi a nie tylko w sieci lokalnej. Jak to działa?

 

Na stronie www Panasonica lub w samym TV zakładamy specjalne konto, które umożliwi nam korzystanie z wirtualnej chmury znajdującej się na serwerach Panasonica. Następnie podłączamy nasz telewizor do anteny naziemnej oraz satelitarnej. Na smartfonie lub tablecie instalujemy aplikację TV Remote 2 o której pisaliśmy wyżej i wchodzimy w odpowiednią zakładkę.

 

To naprawdę działa! Bez problemu kanały telewizyjne dostępne na naszym TV były odbierane na ekranie małego urządzenia. Telewizor może być przy tym wyłączony… Jak dla mnie: REWELACJA i daje mocno do myślenia operatorom kablowym czy satelitarnym. Aplikacje telewizyjne rozwinęły się na niesamowitą skalę skoro to sami producenci tv dostarczają nam już tak zaawansowane rozwiązania do oglądania programów.

71.PNG

76.PNG
77.PNG 75.PNG

 

 

78.PNG

 



79.JPG 80.JPG

 



Jakość dźwięku

Telewizor posiada dobrej jakości głośniki. Szczególnie warto zajrzeć do menu dźwięku gdzie znajdziemy wiele przydatnych funkcji. Oczywiście nie ma co się spodziewać dźwięku na poziomie kina domowego więc do takiego ekranu zalecane jest wręcz skorzystanie chociażby z soundbara a najlepiej kina 5.1 Jednak na co dzień słuchanie go np. przy TVN24 daje dobre rezultaty. Dźwięk jest czysty i nawet przy większej głośności nic się nie dzieje.
 



Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-C

AX640 posiada wbudowane tunery m.in naziemnej telewizji cyfrowej czy kablowej. Brakuje trochę DVB-S2.
 
Menu z EPG jest czytelne chociaż osobiście podrasowałbym trochę grafikę gdyż mogłoby to wszystko wyglądać bardziej nowocześniej. Ale tutaj Panasonic nie jest wyjątkiem. Większość producentów ma dość prostą szatę graficzną w przypadku menu związanego z telewizją. Telewizor obsługuje oczywiście HbbTV. Należy także wspomnieć o możliwości nagrywania na nośniki zewnętrzne. 
 

26.JPG

27.JPG 28.JPG

Działanie HbbTV:

29.JPG 30.JPG

 



budowa telewizora

Mając AX630 “na warsztacie” nie wahałem się by zajrzeć do środka obudowy  ;) Poniżej prezentuję wnętrze telewizor. Jak widać składa się ono zasadniczo z trzech płytek PCB, oddalonych od siebie w celu lepszego rozprowadzenia ciepła i zachowania niewielkich wymiarów telewizora. Wszystkie układy logiki znajdują się pod dużym radiatorem (do zdjęć został zdjęty).
 
29.jpg
 
Układy logiki, złącza:
30.jpg
 
Sterownik matrycy:
31.jpg
 
Matryca:
32.jpg
 

 



Pobór energii

Tryb obrazu Standardowy 110 W
Tryb obrazu Film (po kalibracji)  80 W
Tryb czuwania  <1 W
 



Podsumowanie

8+.png W czasach, gdy każdy chce posiadać telewizor UHD, niezwykłym powodzeniem cieszą się tanie modele oferujące matrycą o ultra-wysokiej rozdzielczości. Panasonic AX630 jest najtańszą propozycją od japońskiego producenta, a zarazem bardzo przyzwoitym wyświetlaczem 4K. Model ten oferuje bardzo dużo w bardzo niskiej cenie i moim zdaniem, będzie najbardziej adekwatnym wyborem dla najszerszego grona nabywców, poszukujących modelu Ultra HD. Jeśli chcielibyśmy otrzymać lepszy wyświetlacz, np. AX800 to musielibyśmy znacząco zwiększyć już budżet, a zysk jakości obrazu nie byłby wcale taki duży. Cena AX630 jest w prawdzie trochę wyższa niż alternatywnego Samsunga HU6900, ale za tą dopłatą otrzymujemy 120Hz matrycę, z pełnoprawnym systemem poprawy płynności i ostrości ruchu. Śmiało polecam więc ten model. (testował Gmeru Maciej Koper)
 
PLUSY

  • Dobre wykonanie
  • Bardzo rozbudowane Smart TV
  • Niezłe ustawienia kolorów w trybach fabrycznych (z naciskiem na Prawdziwe kino)
  • Bardzo dobra płynność obrazu
  • Równomierne podświetlenie
  • Niezły kontrast
  • Wbudowane WiFi
  • Doskonały pilot multimedialny do Smart TV
  • Aplikacja do zarządzania tv: TV Remote 2
  • Rozdzielczość 4K
  • Dobra cena

 
MINUSY

  • Kąty typowe dla LED LCD
  • Input lag mógłby być niższy
  • Z wyposażenia mógłby posiadać tuner sat oraz okulary 3D
  • Brak HEVC

 

 

bardzopolecamy.png

Oceny
 
Najlepszy tryb fabryczny:
 
Oddanie kolorów
7a.png
Skala szarości
7a.png
Gamma
8a.png

TV po kalibracji:
 
Oddanie kolorów 
10a.png
Skala szarości

9a.png
Gamma

10a.png

Kontrast i czerń
8a.png
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności) 

8a.png
Jednorodność obrazu
 
9a.png
Degradacja obrazu pod kątem 

7a.png
Odporność na światło zewn. 

8a.png
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:
 
Crosstalk
8a.png
Wygoda użytkowania
8a.png

Pozostałe elementy:
 
Smart TV
9a.png
 
Jakość dźwięku
8a.png
 
Wykonanie
8a.png
 
Cena / Jakość
8a.png
 
Cena: Panasonic Ultra HD 4K TX-55AX630 od 5289 zł
 
Telewizor do testów dostarczyła firma Panasonic
 
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  x77k.png Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.                                                                                  

(653)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

59
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x