TEST: Monitor ASUS PA328Q – profesjonalny, 32-calowy monitor 4K/UHD

TEST: Monitor ASUS PA328Q – profesjonalny, 32-calowy monitor 4K/UHD

2.41K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

 

Asus PA328Q to 32″ monitor o rozdzielczości UHD (3840×2160), którego matrycę wykonano w technologii IPS o maksymalnej częstotliwości pracy, wynoszącej 60Hz. Panel IPS powinien bardzo ucieszyć każdego, kto miał okazję pracować na monitorze wykonanym w tej technologi. Zapewnia ona szerokie kąty widzenia, które w przypadku monitora są bardzo istotne. Widz siedzący blisko ekranu jest w stanie dostrzec zjawisko degradacji obrazu przez słabą kątowość, nawet jeśli jego wzrok znajduje się dokładnie po środku ekranu. Kiedyś zrobiłem taką symulację:

 

ipsva.png

 

Dotyczyła ona właśnie matrycy VA, czy TN i posiadała następujący podpis: Telewizory miały 55″ i stały w odległości około 2 metrów i 20 centymetrów od widza co oznacza, że wypełniały 30 stopni pola widzenia. To optymalna odległość do oglądania materiałów HD. W takim scenariuszu wystarczyło przesunąć się o zaledwie 60 centymetrów na kanapie, aby obraz zaczął być mniej kontrastowy i mniej atrakcyjny wizualnie.

 

W przypadku 32″ monitora zasiadamy oczywiście znacznie bliżej niż w/w 2,2 metra. Biorąc pod uwagę, że jest to ekran UHD, to powinniśmy znajdować się około 65 – 80cm od niego by dobrze rozróżniać detale obrazu. To skutkuje dwukrotnie większymi “kątami na wprost” niż na schemacie. Zatem nie ulega wątpliwości, że matryca o dobrych kątach jest niezwykle istotna w przypadku monitora UHD. Spójrzcie jeszcze na takie zdjęcie, jak znaczną przewagę ma matryca IPS, nawet przy niewielkim kącie:

 

16.jpg

Matryca IPS na górze, matryca VA na dole.

 

Zalecane ustawienia

Menu monitora jest bogate w predefiniowane tryby obrazu:

menu8.jpg

Menu trybów obrazu.

 

Tak naprawdę można jednak podzielić je na dwie grupy: 

  • tryb sRGB
  • pozostałe tryby

Tryb sRGB symuluje bowiem standardową, wąską przestrzeń kolorów natomiast wszelkie inne ustawienia posiadają nieco szersze spektrum barw i między sobą różnią się jedynie ustawieniami domyślnej temperatury barwowej, kontrastu, jasności i innych parametrów, które można zmieniać ręcznie. Przyjrzyjmy się zatem trybowi sRGB w całkowicie fabrycznym ustawieniu:

 

wb_f.png gamut_srgb.jpg

 

Jak widzicie powyżej, gamut dosyć dobrze zgadza się z normą sRGB, jednak gammie zdecydowanie bliżej wartości 2.2 (a nawet 2.3), aniżeli krzywej zdefiniowanej przez normę sRGB. Zatem, by uzyskać lepszą reprodukcję kolorów domowymi metodami (bez profesjonalnej kalibracji) dobrze by było zmienić domyślny profil barw w systemie, z sRGB na Rec709. Jak na poniższym obrazku:

 

system.PNG

Od razu po podłączeniu monitora, dobrze byłoby zmienić profil kolorów w systemie na Rec 709 (podświetlony na obrazku), który bazuje na gammie 2.2

 

Pozostanie jednak nieznaczne przekłamanie balansu bieli, który kieruje odcień obrazu w rejony magenty (różu). Tak wyglądało to przynajmniej na egzemplarzu, który dostaliśmy do testów. Wynikłe z tego błędy deltaE oscylowały w granicach:

  • Średnia deltaE barw standardowych: 2,0 maksymalna: 4,4
  • Średnia deltaE barw ze wzornika: 2,7 maksymalna: 6,5
  • Średnia deltaE palety szarości: 4,1 maksymalna: 6,5

Nie jest zatem tak źle, aczkolwiek błędy w takiej skali da się zauważyć gołym okiem. Tryb sRGB nie pozwala jednak na żadne regulacje (wszystkie opcje są zablokowane, włącznie z jasnością). Nie przeszkadza to jednak, gdy dokonujemy profesjonalnej kalibracji, bowiem można ją wykonać w dowolnym innym trybie, który oferuje dodatkowo nieco szerszy gamut. Tak wygląda to w ustawieniach fabrycznych trybu “Standardowy”:

 

wb_f.png gamut_std.jpg

 

Tak zaś po kalibracji i oprofilowaniu przestrzeni barwnej:

 

wb_c.png gamut_c.jpg

 

Jak widzimy, zmierzone punkty bardzo dobrze osadzają się na swoich referencyjnych pozycjach. Z raportu kalibracyjnego możemy zaś wyłuskać następujące dane:

  • Średnia deltaE barw standardowych: 0,6 maksymalna: 1,7
  • Średnia deltaE barw ze wzornika: 0,7 maksymalna: 1,5
  • Średnia deltaE palety szarości: 0,6 maksymalna: 1,2

Są to świetne wyniki, które plasują wyświetlacz bardzo blisko wielokrotnie droższych monitorów NEC, czy EIZO. Wierność odwzorowanie kolorów można ocenić więc bardzo wysoko, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej kalibracji i profilowania systemu.

 

Pokrycie palety barw (w trybie szerszego gamutu) na jasnych próbkach kolorów wygląda następująco:

 

coverageadobe.jpg

Adobe RGB: 89%

coveragesrgb.jpg

sRGB: 100%

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego wyświetlacza i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji monitora download-icon.png

(2407)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

5
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x