TEST: Kino domowe 3D / 4K (upscal) Sony BDV-N9100W (białe)

TEST: Kino domowe 3D / 4K (upscal) Sony BDV-N9100W (białe)

1.35K
0

Kina domowe dużych i znanych producentów takich jak Sony, Samsung, Panasonic itp. mają naprawdę ciężkie życie w sieci, szczególnie na forach internetowych. Zauważyłem, że gdzie tylko pojawi się jakiś temat czy post od razu pojawia się grono fascynatów oferujących Amplituner + głośniki. Czy rzeczywiście gotowe kino domowe nie może być równie dobre albo i lepsze od klasycznego zestawu w takiej samej cenie jak amplituner/BD/kolumny? Czy za 2-3tys zł można złożyć kino domowe tej klasy co gotowy, dedykowany zestaw do kina? No właśnie. O to jest pytanie i na przykładzie najnowszego i najwyższego kina domowego Sony BDV-N9100W (specjalnie w stylowym kolorze białym :) ) postaram się chociaż po części odpowiedzieć na to pytanie.
 
 
Wygląd

Specjalnie do testu wybrałem wersję białą by pokazać, że kino domowe w przystępnej cenie nie musi być czarne i oklepane z wyglądu. BDV-N9100W jest stylowe i nowoczesne. Będzie idealnie pasować do nowych salonów i dla ludzi lubiących się w nowoczesnym designie. Co ciekawe opisywane kino tym bardziej im sprzyja gdyż posiada bezprzewodowe tyle głośniki! A to naprawdę super funkcjonalność szczególnie dla tych, którzy nienawidzą ciągnięcia dodatkowych kabli przez cały pokój na tylne surroundy.
 

4w1.jpg

 
Wracając do wyglądu poszczególnych części zestawu warto zwrócić uwagę na jednostkę główną. Jest to hybryda wzmacniacza/radia/odtwarzacza Blu-ray 3D. Jej stylistyka, nazwana Sense of Quartz przywodzi na myśl ostre kryształy. W nowoczesnych wnętrzach będzie naprawdę się wyróżniać.
Płyty ładowane są od góry. Trochę na zasadzie ostatniej wersji konsoli PS3 Super Slim z tą różnicą, że klapa przykrywająca płytę przesuwa się elektrycznie po naciśnięciu klawisza odpowiedzialnego za otwieranie. Wygląda to tak jak na poniższym filmie:
 

 

Jak widać jednostka jest także bardzo atrakcyjnie podświetlona. Samo wykonanie stoi także na wysokim poziomie. Klawisze funkcyjne umieszczono od frontu a dostęp do nich jest nieco utrudniony ze względu na nieduże klawisze.
 

g6g9.jpg

 
Pod względem złącz jest także nieźle chociaż co nieco brakuje. Najbardziej boli brak dodatkowych złącz HDMI. Zamiast dwóch powinny być chociaż w ilości 4-5. Nie usprawiedliwia tego nawet to, że odtwarzacz BD jest już wbudowany. Przydałoby się przecież podłączyć konsolę, dekoder satelitarny czy jeszcze jedną konsolę :). Dźwięk zwykły – cyfrowy (nie HD) możemy wypuścić za pomocą kabla optycznego. Ponownie złącze jest tylko jedno (brak coaxiala dla równowagi). Oczywiście są to standardy przyjęte ogólnie przez kina domowe ale byłbym za tym by się one zmieniały. Złącz HDMI nigdy za wiele. W tym przypadku można użyć dodatkowego rozgałęziacza HDMI. Takowe dostępne są w większości sklepów z elektroniką. Z przodu znalazło się także jedno złącze USB.
 

vwim.jpg

 
Jeżeli chodzi o jednostki to mamy jeszcze jedną. Odpowiedzialna jest za połączenie tylnych głośników z jednostką główną. Takie małe, białe pudełko. Chowamy je za kanapą, podłączamy do sieci i wszystko gotowe. W momencie wyłączenie kina – sama wchodzi w stan czuwania.
 

5lqz.jpg

 
W zestawie otrzymujemy 5 głośników oraz subwoofer – klasyczne kino 5.1. Jego moc to 1000W RMS.

Power Output – Total(RMS) – 1000W
Power Output – Front(RMS) – 200W
Power Output – Center(RMS) – 200W
Power Output – Surround(RMS) – 100W
Power Output – Subwoofer pasywny (RMS) – 200W

Głośniki to bardzo ciekawa konstrukcja. Fronty oraz tyły to dokładnie ten sam typ głośników. Po wyjęciu z pudła należy je złożyć gdyż składają się z dwóch części. Dla fanów bajerów dolna część jest podświetlana w nocy niebiesko-zielonkawym LEDem. Można to oczywiście wyłączyć jeżeli komuś nie przypadnie do gustu. Fajny patent to dodanie klawisza na pilocie właśnie odpowiedzialnego za podświetlenie głośników :)
 
Głośniki zamontowane w tym zestawie to układ “Magnetic Fluid”, wykorzystujący zamiast dolnego zawieszenia membrany ( wewnątrz samej konstrukcji głośnika ) płyn z drobinami ferromagnetycznymi. Cewka porusza się stałym ruchem nie ocierając o krawędzie kosza i nie zniekształcając dźwięku.

Głośnik centralny to nieduża konstrukcja ale doskonale spełnia swoją rolę.

Subwoofer jest średnich rozmiarów. Jego moc to 200W. Posiada dwa kanały dyfuzyjne. Więcej danych brak chociaż nie ma tutaj nad czym się rozwodzić gdyż to konstrukcja pasywna. W związku z tym już teraz muszę napisać, że będzie to najsłabszy element całego zestawu. Ale o dźwięku w dalszej części testu. Wszystkie elementy zestawu wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wszystko oprócz suba jest lakierowane na biało (lub czarno w zależności od koloru modelu).
 

oarb.jpg

wo91.jpg

93zt.jpg

sr40.jpg

2k6v.jpg

 
 

Pilot

Pilot nawiązuje do wyglądu całego kina. Fajnie, że dostosowano go do designu a nie użyto klasycznego pilota Sony. Jest wykonany z dobrej jakości tworzywa. Wszystkie najważniejsze funkcje kina są dostępne bezpośrednio z klawiszy funkcyjnych. Minus to brak podświetlania w nocy.
 

8c3d.jpg

 
Możliwości

Trzeba przyznać, że BDV-N9100W ma naprawdę ogromne możliwości i za cenę 3999,00 zł oferuje właściwie wszystko co jest nam aktualnie potrzebne a nawet więcej. Główne cechy to:

– Odtwarzanie filmów Blu-ray 3D
– Skalowanie obrazu do 4K na odpowiednich telewizorach
– Pełna usługa SEN oraz Opera TV Store czyli dostęp do wszystkich serwisów Video (analogicznie do TV Sony) np. TVN Player, IPLA, TVP itd.
– Dobra obsługa USB (filmy np. MKV, zdjęcie, muzyka (flac, mp3)
– Słuchanie jednym dotknięciem dzięki technologii NFC
– Bezprzewodowe, strumieniowe przesyłanie muzyki przez łącze Bluetooth®
– Tryb football ;-)))) pozwala na wycięcie głosu komentatora i dodanie efektu dźwięku do podobnego efektu jaki panuje na stadionach
– Tuner radiowy
– WiFi
– Sterowanie za pomocą aplikacji TV SideView iOS/Android
– Autokalibracja przy pomocy dodawanego do zestawu mikrofonu

Pierwsze odpalenie to znane menu XMB. Podobnie jak w przypadku nowych odtwarzaczy Blu-ray tak i tutaj nie zastosowano nowego menu HD z TV. I podobnie jak tam tak samo napiszę tutaj: SZKODA. Natomiast wszystko działa szybko a dostęp do poszczególnych funkcji to oczywiście dobry i sprawdzony pomysł – narzekać nie można.

XMB podzielono na takie kategorie jak Ustawienia, zdjęcia, filmy, muzyka, sieć czyli jak widać kino ma nam do zaoferowania naprawdę sporo i będzie chciało stać się głównym źródłem mediów dla naszego telewizora. Co ważne, BDV-N9100W będzie doskonałym uzupełnieniem dla tych, którzy posiadają starszy telewizor LCD czy plazmowy bez rozwiniętych funkcji Smart TV. Może także przydać się to osobom posiadającym ekran innej firmy niż Sony – wtedy będzie miał do wypróbowania dwie technologie.
 

38oz.jpg

 
Po podłączeniu całego zestawu wypada na początek dokonać albo autokalibracji (u mnie w pokoju poradziła sobie całkiem nieźle) albo ręcznego ustawienia głośników. Wygląda to standardowo:
 
 

gsmf.jpg

 
 

Odtwarzanie filmów / koncertów na płytach Blu-ray (3D) / DVD

Odtwarzanie filmów oraz koncertów działa wzorowo. Wbudowany player jest szybki i praktycznie bezgłośny – coś tam słychać (wgrywanie płyty) ale tylko z bliskiej odległości. Jeżeli mamy wśród czytelników pierwszych posiadaczy ekranów 4K to na pewno ucieszy ich wiadomość, że odtwarzacz podobnie jak S790 posiada możliwość skalowania obrazu do 4K i robi to naprawdę dobrze. Efekt jest widoczny i daje dużo więcej niż skalowanie SD do HD. Sprawdzałem – widziałem na KD-84X9005A . To nie jest tylko marketingowy slogan.
 

28qw.jpg

 
Cyt. z testu KD-84X9005A

Filmy z BD na takim kolosie skalowane do 4K wyglądają lepiej niż na każdym 65 calowym LCD. Pomimo dużej przekątnej obraz naprawdę daje radę. Nie jest to oczywiście poziom 4K jednak nie ma też mowy o widocznych pixelach. Wprawne oko zauważy oczywiście, że coś jest nie tak szczególnie z bardzo bliska jednak już z 2m jest naprawdę super a filmy spokojnie można oglądać z nośnika Blu-ray.

Podczas oglądania filmów mamy dostępne podręczne menu w którym dokonujemy różnych, widocznych na zdjęciach zmian czy to obrazu czy dźwięku:
 

1fq3.jpg

Funkcje sieciowe

Kino wyposażone jest zarówno w przewodową jak i bezprzewodową kartę sieciową. Konfiguracja przebiega w kilku prostych krokach i nawet mało doświadczony użytkownik poradzi sobie z nią bez większych problemów.
 

isimg5623.jpg

 
BDV-N9100W jest bardzo bogato wyposażony w różnego rodzaju usługi sieciowe. Podobnie jak w najnowszych telewizorach Bravia tak i tutaj zaimplementowano niejako dwie różne platformy aplikacji (Sony i Opera) a wszystko zebrano w jeden “SEN” czyli miejsce z którego możemy zarządzać wszystkimi zasobami.
 
 

f0w8.jpg

 
Pisząc dwie platformy mam na myśli aplikacje dostarczone przez samo Sony jak wszelkiego rodzaju serwisy video (jest ich dużo, warto chociażby wspomnieć o TVN Player, Ipla, TVP, YouTube i wiele innych) jak również o Facebook’u czy przeglądarce WWW. Serwisy Video działają doskonale chociaż menu mogłoby być szybsze.
 
 

tvnplayerl.jpg

iplag.jpg

Przeglądarka WWW także wymaga na przyszłość pewnych poprawek. Przede wszystkim brakuje jakiegoś porządnego wskaźnika do jej obsługi. Sam pilot niestety ale mocno spowalnia naszą pracę ze stronami www. Wpisywanie na wirtualnej klawiaturze widocznej na ekranie telewizora nie należy do najwygodniejszych metod.

Sytuacja zmienia się diametralnie gdy do kina podłączymy smartfon lub tablet i użyjemy dedykowanej aplikacji TV SideView. Wtedy pojawia się możliwość poruszania kursorem na ekranie dotykowym co jest szybkie i intuicyjne. To samo tyczy się wpisywania tekstu. Jeżeli mamy zatem odpowiedni sprzęt od razu polecam zastosowanie właśnie jego do powyższych celów.

Ogólnie jak coś potrzebujemy na szybko sprawdzić a nie mamy pod ręką komputera to zawsze możemy stronę odpalić! Co w przypadku kina domowego jest bardzo interesującym dodatkiem.
 
 

wwwxl.jpg

 
Druga strona o której pisałem wyżej (w opozycji do Sony) to Opera TV Store. Tutaj z kolei mamy dostęp także do bardzo dużej ilości aplikacji, gier i czego tylko dusza zapragnie.
 
 

c54h.jpg

operaf.jpg

 

Multimedia – USB & DLNA

Ważnym elementem kina domowego jest obsługa różnych multimediów po złączu USB oraz po sieci. Osobiście dokładnie sprawdziłem co kino Sony potrafi odtworzyć po USB oraz po DLNA za pomocą PS3 Media Servera. Bez problemu widzi dyski twarde sformatowane w systemie NTFS. Takowy podłączyłem o pojemności 1TB.

Filmy:

Zostałem mile zaskoczony możliwościami tego kina. Właściwie poradziło sobie ze wszystkim co mu podałem. Z oczywistych względów nie radzi sobie z plikami ISO czy to BD czy DVD. Ale trudno, żeby oficjalny odtwarzacz Sony czytał pirackie płyty BD ;D Mimo wszystko czym mnie zaskoczył?

Poradził sobie bez problemu z wyjętymi plikami m2ts z filmu BD oraz podłożonymi do tego polskimi napisami w formacie .srt . Nie miał w tym momencie problemu także z dźwiękiem HD. Napisy są ładne i wyraźne. Polskie czcionki bez problemu są odtwarzane.

Także różne pliki MKV nie stanowiły problemu. Także i tutaj działały napisy .srt.

Pliki 3D SBS są także poprawnie odczytywane.

Nie muszę chyba wspominać o takich rzeczach jak XviD czy inne formaty niższego kalibru. Tak samo jak pliki z kamery AVCHD.

Jednak pełna obsługa m2ts oraz MKV w większości przypadków powinny zaspokoić potrzeby maniaków filmów odtwarzających filmy z dysków twardych.
 

filmyr.jpg

 
Zdjęcia:

Zdjęcia są odtwarzane bardzo szybko. Mamy pokaz slajdów itd. Klasyk ale ważne, że działający bardzo sprawnie. A to nie zawsze jest domeną wszystkich odtwarzaczy…
 

fotopng.jpg

 
Muzyka:

Przetestowałem popularne mp3 oraz najwyższej jakości FLAC. Oba bez problemu ruszyły. Kino czyta także płyty Super Audio CD.
 

audioo.jpg

 
Na koniec sprawdziłem co nieco jak ten odtwarzacz radzi sobie po DLNA. Jest wiele sposobów – ja wykorzystałem PS3 Media Serwer:
 
 

img5690kp.jpg

 
Ogólnie rewelacji nie ma. Mam tutaj na myśli głównie obsługę filmów oraz napisów. Filmów na m2ts nie udało mi się uruchomić a plików MKV nie można było przewijać oraz odczytywać napisów. Czyli działa to tak w kratkę. Jeżeli ktoś korzysta z sieci może mieć zastrzeżenia. Trzeba by przetestować inne metody gdyż ja wszystkich nie używam :).

Podsumowując obsługę Multimediów: jest bardzo dobrze. Dla większości użytkowników będzie to bardzo przydatny element tego kina domowego.

Dodatki (sterowanie smartfonem lub tabletem)

Podobnie jak telewizorami tak samo i kinem domowym można sterować za pomocą smartfona czy tabletu. Stworzono do tego bardzo fajną aplikację TV SideView (Android/iOS), która REWELACYJNIE działa i spełnia swoje zadanie. W tym momencie pilota możemy schować do szuflady. Znika także obiekcja w postaci braku odpowiedniego pilota do sterowania zasobami sieciowymi. W Aplikacji mamy np. dostępnego touchpad’a, który steruje ruchem kursora na ekranie np. podczas przeglądania stron www.

Poniżej możecie zobaczyć jakie są możliwości. Np, możemy poczytać o filmie, który mamy aktualnie załadowany do kieszeni Blu-ray :) czy też od razu dostać się do konkretnej aplikacji Video. Odtwarzacz z takim sterowaniem zyskuje drugie życie. Warto zainteresować się właśnie tym sposobem starowania.
 
 

iphoneqrb.jpg

 
Dodatki (NFC & Bluetooth)

obraz3s.png

BDV-N9100W posiada najnowszą funkcję NFC oraz obsługę Bluetooth®. Zostały one wykorzystane do szybkiego łączenia się np. telefonu czy tabletu z kinem. NFC to zaledwie jeden dotyk kina domowego i muzyka od razu zostaje odtworzona na kinie. Można też użyć wspomnianego Bluetooth’a by przesłać muzykę z komputera, iPhone’a, iPada lub iPoda.

Dodatki (Tryb Football)

To z kolei ciekawostka ale muszę o niej wspomnieć :). Ponieważ Sony jest sponsorem najbliższych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii stąd dla fanów piłki zaimplementowano funkcję usunięcia komentatora podczas oglądania meczu. Jeden klawisz na pilocie i gotowe. Funkcja rzeczywiście działa! Przyda się to np. na kanałach zagranicznych gdzie nie chcemy słuchać komentatora niemieckiego czy włoskiego ;D
 

vpj.jpg

 

8vrd.jpg

 
 

Jakość dźwięku – kino

Przejdźmy do najważniejszej sprawy czyli jak to kino gra? Czy jest w stanie konkurować z amplitunerem+kolumny w cenie zbliżonej do ceny tego zestawu? A może jest lepiej? No właśnie. Poruszamy się w granicach 3 tys zł gdyż kino posiada tyle dodatków, że 1tys myślę, że wypada odjąć. Żaden składak nie dostarczy takich możliwości… (BDV-N9100W kosztuje 3999zł)

Jak już pisałem mam wrażenie, że w sieci takie kina domowe działają jak płachta na byka na sprzedawców z profesjonalnych sklepów, którzy sprzedają kolumny i amplitunery oraz dla wyznawców kina i dobrego dźwięku. Zazwyczaj z góry przekreślają gotowe kina domowe znanych, dużych producentów, których w ogóle nie testowali ani nie dokonywali odsłuchu. Dlatego jako posiadacz dość dobrego sprzętu postanowiłem wyjść na przeciw i sprawdzić co to się dzieje aktualnie na rynku gotowych produktów, które są skierowane w stronę większości ludzi, którzy chcą szybko i w dobrej cenie postawić kino domowe w domu. A często nie mają czasu/wiedzy ani ochoty by bawić się w tygodniowe poszukiwania i odsłuchy. Bezprzewodowe tylne głośniki też mogą mieć kluczowe znaczenie.

Sony BDV-N9100W jest wręcz stworzony do odtwarzania filmów z dysków Blu-ray. I nie będzie to chyba wielkim odkryciem. Takie zestawy są głównie dedykowane właśnie do reprodukcji najróżniejszych efektów zawartych w najnowszych produkcjach filmowych. W tym przypadku nie jest inaczej. Zestaw dekoduje dźwięk HD czyli DTS HD MA czy Dolby TrueHD.

W ruch poszło kilka scen m.in Matrix Rewolucje i pamiętna scena:
 

kgjz.jpg

 
I jak? No kurcze, daje radę! Muszę przyznać, że Kino to jest bardzo agresywne i dynamiczne. Czuć, że z impetem chce nam sprzedać dźwięk tak efektowny, którego teoretycznie nie powinien móc nam przekazać. Głośnik centralny mimo, że kilka razy mniejszy od mojego Klipsch’a RC62 był bardzo wyraźny i dokładny. Przekazywał większość szczegółów, które leciały z filmu nawet takich, których często nie słychać w tanich głośnikach centralnych. W ślepym teście powiem szczerze, że nie każdy by mi odpowiedział z czego leciał aktualnie dźwięk. Tak samo kolumny przednie i tylne. Przód najbardziej skupiony na tonach wysokich dość precyzyjnie przenosił dźwięk. Tyły musiałem trochę ręcznie utemperować bo aż za bardzo dawały o sobie znać. Oczywiście nie ma mowy by dawały z siebie taki bas jak moje aktualne RF82 ale w przedziale cenowym w którym moglibyśmy się poruszać? To już sprawa dyskusyjna. Nie sądzę by łatwo było w tak małym budżecie dobrać cztery takie głośniki. Bez dwóch zdań najsłabszym elementem jest Subwoofer. Wszystko rozbija się o to, że jest pasywny. I niestety zbyt głębokich basów nie jest nam w stanie oddać. Czasem mam wrażenie, że wręcz dudni zamiast reprodukować głębokie, niskie tony. Ale cóż: jestem przyzwyczajony do półki naprawdę wysokiej więc ciężko być mi tutaj całkowicie obiektywnym. Tego typu Suby kojarzą mi się z najwyższymi zestawami komputerowymi Logitech czy Creative. Ma “walić” ale dużej kontroli nad tym basem nie mamy. Dla zwykłego słuchacza będzie fajnie. Dla kogoś kto ma porównanie nie będzie to bas satysfakcjonujący właśnie przez brak głębokiego schodzenia w dół.

Przesłuchałem także kilka koncertów i muszę stwierdzić, że najlepiej na tym kinie słucha się muzyki rockowej, która buduje bardzo żywy i przekonywujący obraz “bycia na koncercie” a nie przed telewizorem. Wszelkie gitary itp. brzmią najlepiej właśnie ze względu na dość metaliczny dźwięk. Koncert Metallica dokładnie to pokazał. Jako opozycja poszedł Tiesto i oczywiście już takiej rewelacji nie było. W sumie to dobrze, że kino gra lepiej muzykę spokojną, gitarową itp bo takich koncertów słucha się najczęściej. Byłem także zaskoczony sceną, która tworzy się przed słuchaczem. Gotowe kino domowe i dobra scena? A jednak. Bez problemu można określić skąd dochodzą dźwięki poszczególnych instrumentów używanych przez muzyków na scenie. Dla mnie to spore zaskoczenie. Bardzo podobał mi się ten element odsłuchu. Po zamknięciu oczu miałem momenty, że kolumny znikały… (momenty 😉 )

Zestaw posiada też kilka zdefiniowanych ustawień dźwięku:
 
 

vy.jpg

 
Ogólnie więc jestem pod wrażeniem, że tej klasy sprzęt może tak zagrać. Osobiście wymieniłbym w nim Suba i byłoby najlepiej ;D Do salonu 20-30m2 nadaje się idealnie. Do większych może być jednak za mały. Dla użytkowników początkujących oraz średnio zaawansowanych z określonym – sztywnym budżetem na rozrywkę może to być bardzo ciekawa propozycja uzupełniająca nowy telewizor. Moim zdaniem szkoda czasu na zabawę w szukanie amplitunera i kolumn 5.1 bo za 2,5 – 3 tys zł będzie to praktycznie nierealne. Chyba, że zdecydujemy się na porządne stereo. Ale to już nie będzie kino domowe…

Jakość dźwięku – muzyka (np. z płyt CD lub FLAC)

Po przestawieniu kina w stereo sprawdziłem czy chociaż trochę da się na tym posłuchać ulubionej muzyki. Tak jak się spodziewałem było całkiem ok ale trudno tutaj mówić o zestawie stworzonym do słuchania muzyki z płyt CD. Nie zaklinajmy rzeczywistości. System jest naprawdę dynamiczny i trudno tutaj mówić o neutralności. Gra żywo i bardzo bezpośrednio. Dodaje od siebie zdecydowanie za dużo co może dla wielu być wadą a nie zaletą. Scena jest szeroka i jak już wyżej pisałem bardzo fajnie buduje nastrój uczestnictwa w spektaklu muzycznym. Najlepiej zabrzmią płyty rockowe. Taka dynamika sprawdzi się idealnie w ich przypadku. Grają szybki i klarowny dźwięk. Żywiołowości nie można im odmówić :) Jednak cały czas czuć, że gdzieś tam w rogu stoi Sub….

Jak więc widać najlepiej sprawdzą się w kinie ale i muzyki można na BDV-N9100W posłuchać.

Podsumowanie

Czy za 4tys zł można złożyć kino domowe, które będzie miało takie możliwości jak opisywany BDV-N9100W? Śmiem wątpić. Ogromną zaletą tego kina jest to, że zawiera właściwie wszystkie nowinki techniczne dostępna na rynku a przy okazji całkiem dobrze gra – szczególnie filmy czyli to do czego jest stworzone. Dla fanów wyglądu i antyfanów kabli zaletą będzie ciekawy wygląd i bezprzewodowe tylne głośnik, które działają bez żadnych zastrzeżeń. Nie można pominąć bardzo rozbudowanych aspektów sieciowych oraz wsparcia USB. Do tego sprzęt wspiera nawet skalowanie 4K czy NFC. Czyli dostajemy właściwie wszystko w jednym. I to całkiem atrakcyjnie zapakowane. Ja jestem za i radzę potencjalnym kupującym przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom i odwiedzić Centrum Sony by posłuchać tego kina. Może to zaoszczędzić Wam wiele czasu i nerwów związanych z szukaniem i późniejszą instalacją sprzętu.
 
Postanowiłem także poprosić eksperta z firmy Sony aby krótko scharakteryzował opisywane kino dla tych, którzy czytają tylko Podsumowanie ;)
 
“Zestaw BDV-W9100WL łączy w sobie wiele elementów, na które klienci zwracają coraz to większą uwagę. Choć wygląd jest rzeczą dyskusyjną jak zawsze przy wyborze kina, ale oprócz tego bardzo istotne są także możliwości multimedialne.
Ale, w całym zamieszaniu związanym z kinem – dźwięk jest tym najważniejszym elementem. Zatem, czego możemy oczekiwać?  Dużo … Ale od początku.
 
Głośniki zamontowane w tym zestawie to układ “Magnetic Fluid”, wykorzystujący zamiast dolnego zawieszenia membrany ( wewnątrz samej konstrukcji głośnika ) płyn z drobinami ferromagnetycznymi. Cewka porusza się stałym ruchem nie ocierając o krawędzie kosza i nie zniekształcając dźwięku. Zmniejsza to głębokość samej konstrukcji, ale pozostawia na  wysokim poziomie  moc i jakość brzmienia . Dzięki temu wyczuwalne jest doskonałe spasowanie dźwięku pomiędzy głośnikami frontowymi a wooferem – nie ma tu tzw. dziury akustycznej doskwierającej  szczególnie przy niższych częstotliwościach. Osoby, które są zainteresowane poprawnością brzmienia zarówno przy słuchaniu muzyki stereo ale i przy kinie domowych ( koncertach czy filmach ) będą zadowolone. Udało się poprawnie zestawić dźwięki i osiągnąć kompromis pomiędzy tymi dwoma światami. 
 
Z drugiej strony, ci którzy koncentrującą się na możliwościach samego zestawu powinni być ukontentowani. Tak jak poprzednio, zestaw odtwarza najbardziej popularne w tej chwili pliki zarówno audio ( WMV, MP3, FLAC ) jak i video ( MKV, XviD,). Możliwość podłączania urządzeń przez złącze USB, umieszczone w przedniej części panelu, daje możliwość podłączenia zarówno pamięci USB ( FAT32, NTFS, exFAT ) oraz dysków twardych ( obecnie do 2 TB ), zarówno z zasilaniem zewnętrznym jak i bez zasilania. Dodatkowo – podobnie jak w nowych telewizorach Sony BRAVIA – możemy wybrać ścieżkę dźwiękową i dialogową o ile została zapisana w pliku źródłowym.  Tak samo z plikami tekstowymi. Wybieramy odpowiednią wersją i tekst wyświetla się nam na ekranie. Oczywiście, w zależności od zainteresowań klienta – możemy wybrać odpowiednią stronę kodową, zarówno dla polskich napisów ( 1250 ) jak i innych. Wszystko pod przyciskiem opcje dostępny po włączeniu odtwarzania.
Wszystko podane w zgrabnej formie, doskonale prezentującej się w naszych domowych pieleszach. Należy tez wspomnieć o tych, dla których piłka nożna jest czymś więcej. Tych, którzy przeżywają każde kopnięcie, każdy krzyk na trybunach. A szczególnie dla miłośników dużych imprez piłkarskich jak przyszłoroczne piłkarskie Mistrzostwa świata w Brazylii. Kiedy oglądamy mecz, na żywo, podłączamy się do kina i uruchamiamy funkcję dźwięku Football.  Nie tylko dźwięk staje się przestrzenny, ale możemy wymusić opcje wyłączenia głosu komentatora. Nie muszę nikomu opisywać jak czasami denerwujące może być opisywanie wydarzeń na boisku przez komentatora. A tu – tylko przestrzenny dźwięk tego co się dzieje na trybunach i na boisku. Czy działa na każdym wejściu? – tak. Wystarczy uruchomić funkcję i “być” tam na miejscu.  Każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje, od wydajnych wzmacniaczy klasy D jak S-Master, po dostęp do Internetu i popularnych serwisów społecznościach. Czyżbym o czymś zapomniał? Chyba tak – podświetlenie głośników. Subtelne, delikatnie podświetlające dół głośników ( w wersji białej WL ). Czy można to wyłączyć? Oczywiście, ale każdy kto raz wieczorem oglądał film, słuchał muzyki, już ich nie wyłączy … ale jak zawsze – wszytko jest rzeczą gustu.
 
 
 
Kino Domowe Sony BDV-N9100W (Białe)

ZA:

+ nowoczesny wygląd
+ dobrej jakości tworzywo z którego wykonane są głośniki
+ bezprzewodowe tyle głośniki!
+ bardzo rozbudowane usługi sieciowe
+ bogata obsługa najpopularniejszych multimediów: video, zdjęć, muzyki
+ wysoka jakość obrazu
+ skalowanie do 4K
+ możliwość odtwarzania wybranego kontentu przez sieć DLNA
+ rewelacyjna aplikacja do sterowania odtwarzaczem za pomocą smartfona lub tabletu
+ szybkie działanie i wgrywanie filmów Blu-ray
+ NFC / Bluetooth
+ dobra jakość dźwięku w przypadku odtwarzania filmów oraz muzyki
+ 2 x USB
+ WiFi
+ Tryb Football
+ możliwość autokalibracji za pomocą dostarczonego mikrofonu (dla kogoś kto nie zna się na manualnej obsłudze będzie bardzo pomocne)
+ stosunek cena/możliwości

PRZECIW:

– menu w SD
– momentami wolne działanie podczas korzystania z różnych aplikacji
– pilot mógłby być ciekawszy (dla kogoś kto nie ma smartfona lub tabletu)
– mała ilość złącz HDMI (tylko dwa!?)
– pasywny Subwoofer niestety ale nieco odstaje od reszty sprzętu
– brzmienie mogłoby być bardziej neutralne podczas odsłuchu muzyki / koncertów
 
Cena: od  3787,00 zł do 4083,00 zł (ceneo.pl)

(1351)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

68
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x