Home News Telewizory OLED Panasonic 2018 w studio postprodukcyjnym – rozmawiamy z kolorystką Anną Sujką

Telewizory OLED Panasonic 2018 w studio postprodukcyjnym – rozmawiamy z kolorystką Anną Sujką

2.00K
0

Firma Panasonic zorganizowała pokaz najnowszych telewizorów OLED 2018 w miejscu gdzie jej produkty czują się najlepiej czyli w studio postprodukcyjnym. Obecni na miejscu koloryści mogli zaprezentować jak dobrze nadają się one do przygotowywania największych produkcji filmowych. W warszawskim studio Lunapark rozmawiamy z Anną Sujką, profesjonalną kolorystką, która ocenia pracę na najnowszych produktach japońskiej firmy!

Jak już wiemy, Panasonic przedstawił w tym roku dwie nowe linie OLED TV. FZ950 oraz FZ800 będą pierwszymi wyświetlaczami OLED jakie zapewnią obsługę formatu HDR10+. Zeszłoroczny, 77-calowy flagowiec – EZ1000 będzie dalej dostępny w 2018 roku, natomiast FZ950 i FZ800 będą zupełnie nowymi modelami. Oba pojawią się na rynku w rozmiarze 55 i 65 cali.

Producent podaje, że jego najnowsze OLED TV mają rozdzielczość 4K i wykorzystują najnowszą generację procesora HCX. Panasonic będzie kontynuował współpracę z hollywoodzkim Deluxe, aby zapewnić jak najlepsze odwzorowanie obrazu, zgodne z wizją twórców filmowych.

FZ950 i FZ800 to pierwsze telewizory OLED obsługujące HDR10+, czyli jeden z formatów HDR premium bazujący na dynamicznych metadanych. Nowe OLED TV nie będą jednak obsługiwać formatu Dolby Vision (ale odtwarzacze Ultra HD Blu-ray już tak).

Nowe modele OLED będą obsługiwały oczywiście także podstawowe formaty HDR10 oraz HLG i zapewne otrzymają certyfikację UHD Premium oraz THX. Co więcej, Panasonic podaje, że nowe wyświetlacze będą oferowały najniższe opóźnienia w trybie gry, jednak producent nie pokusił się o podanie dokładnych wartości.

Procesor HCX został udoskonalony w 2018 roku. Pojawiły się dwa nowe systemy – „Dynamic Scene Optimizer”, wykorzystujący sztuczna inteligencję do imitowania dynamicznych metadanych podczas odtwarzania treści HDR10, oraz „Brightness Enhancer”, mający na celu ręczne lub automatyczne dostosowanie treści HDR w jaśniejszym pomieszczeniu, za pomocą wbudowanego czujnika jasności. Co więcej, wprowadzono zupełnie nowy system „Dynamic LUT”, pozwalający zachować znacznie dokładniejsze odwzorowanie kolorów.

FZ950 będzie dodatkowo wyposażony w głośnik Dynamic Blade, który pojawił się po raz pierwszy w zeszłorocznym EZ1000. Zarówno model FZ950 jak i FZ800 wykorzystują „Absolute Black Filter”, minimalizujący odbicia w jasnym otoczeniu.

Różnicę pomiędzy modelami stanowi design oraz system nagłośnienia. My czekamy już na pierwsze egzemplarze do testów!

 

(1998)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).