Telewizory OLED 2021: nowy, 83-calowy model i ekrany o jasności 1000 nitów! LG Display wprowadzi ekscytujące nowości
Są pierwsze ważne wieści dotyczące telewizorów OLED od największych producentów na 2021 rok! Koreańczycy z LG Display planują wprowadzenie na rynek całkiem nowego, 83-calowego panelu, a ponadto mają po raz pierwszy zaproponować szerzej matrycę o jasności szczytowej 1000 nitów! Wcześniej, najbliżej takiego rozwiązania był wyłącznie Panasonic. Co wiemy już dziś?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe telewizory LG OLED będą się nazywać C1 i G1. Nadchodzi czas tańszych 77-calowych modeli?
Telewizory OLED na 2021 rok: nadchodzi model 83″?
Powoli kształtuje nam się obraz rynku telewizorów OLED w 2021 roku! O samych modelach poszczególnych producentów nie wiemy jeszcze wprawdzie za wiele (udało się jedynie uchylić rąbka tajemnicy na temat nazw propozycji na 2021 rok w obozie LG), jednak właśnie dotarły świeże doniesienia z otoczenia LG Display, wciąż jedynego producenta i dostarczyciela paneli OLED dla całego sektora telewizorów. Rewelacje dotyczące planów na 2021 rok przytoczył powołując się na koreańskie źródła francuski portal AVCesar.com, a omówił je niezawodny Vincent Teoh z HDTVTest.
Pierwszym dużym newsem jest wprowadzenie do obrotu panelu OLED o przekątnej 83 cale! To zupełna nowość na rynku, ponieważ do tej pory miłośnicy ogromnych OLEDów musieli wybierać pomiędzy wariantami od LG w rozmiarach 77″ (w 2020 roku były to serie BX, CX i GX) i 88″ (w formie ekskluzywnego, dostępnego tylko wybranym modelu ZX) a poza nimi tylko od Sony (seria AG9 w 2019 roku).
Teraz okazuje się, że dzięki postępom poczynionym przez LG Display w pracy nad technologią MMG (Multi Model Glass), stanie się możliwe produkowanie paneli właśnie w rozmiarze 83″. Wcześniej z jednego substratu 8,5 generacji Koreańczycy wycinali dwie matryce 48″ oraz dwie 77″. Rozmiar tych drugich urósł właśnie ponoć do 83″. W związku z tym LG Display będzie w stanie zaproponować taki wariant wielu firmom, nie mowa przecież wyłącznie o LG Electronics, czyli producencie telewizorów LG OLED – są to bowiem dwa osobne twory, co daje LG Display swobodę sprzedaży paneli także do Sony, Philipsa czy Panasonica.
Czy telewizory OLED 83″, jeśli zobaczymy je już za kilka miesięcy, będą drogie? To na pewno; można jednak liczyć, że ich ceny w stosunku do modeli 77″ nie będą szczególnie wygórowane. Jeśli hipoteza dotycząca technologii MMG, wysunięta przez Vincenta Teoh, jest prawdziwa, LG udało się ograniczyć koszt produkcji większych paneli. Jest więc nadzieja, że TV, w których zostaną zastosowane, będą one dużo bardziej przystępne cenowo niż w przypadku 88-calowego modelu LG ZX. Pozostaje wyczekiwać konkretnych wieści od producentów, a te dotrą do nas już w okolicach styczniowych (wirtualnych niestety) targów CES w Las Vegas.
W 2021 zobaczymy matryce 1000 nitów w większej liczbie telewizorów OLED?
Drugą bardzo ciekawą informacją, którą podali za koreańskimi mediami dziennikarze z AVCesar.com, jest otworzenie zupełnie nowej kategorii paneli o szczytowej jasności wynoszącej aż 1000 nitów. Wiemy, że do tej pory blisko uzyskania takiego wyniku, była matryca zastosowana jedynie we flagowym modelu Panasonica na 2020 rok: HZ2000 (zmierzona przez nas wartość maksymalna po kalibracji w trybie HDR wyniosła 880 nitów – odsyłamy do testu).
LG Display wzięło ponoć przykład z japońskich inżynierów i opracowało zaimplementowany w matrycy system chłodzenia, zdolny szybciej rozprowadzić generowane przez nią ciepło. W ten sposób ma być możliwe osiągnięcie tak wysokiej jasności. Co więcej, wedle doniesień producent będzie oferował takie panele największym markom już teraz, co może poskutkować wprowadzeniem modeli z jaśniejszymi ekranami już w nadchodzącym roku. Potwierdzenie także i tej informacji możemy otrzymać już za kilka tygodni, w trakcie CES 2021.
Źródła: https://www.avcesar.com/actu/id-32637/ces-21-panneaux-tv-oled-lg-display-les-nouveautes-du-ces-las-vegas-2021.html, https://www.youtube.com/watch?v=xKVr9oXZDJM&feature=youtu.be
Więcej na temat telewizorów OLED:
- Samsung Display rozpoczyna testową produkcję paneli QD-OLED. Gdzie zobaczymy je najpierw – w telewizorach czy monitorach?
- Przezroczysty telewizor Xiaomi OLED pojawił się właśnie w Polsce! Gdzie można go zobaczyć na własne oczy?
- Zwrot pieniędzy za soundbar przy zakupie w zestawie z telewizorem Sony LCD lub OLED! Które modele objęto promocją i jak skorzystać?
- Tego jeszcze nie było: do odbioru nawet 8500 złotych przy zakupie TV LG OLED lub NanoCell! Do tego słuchawki gratis i zniżka na soundbar – gdzie?
- Czym różni się telewizor LG OLED BX od LG OLED CX? Wyjaśniamy!
- Samsung Display rozpoczyna testową produkcję paneli QD-OLED. Gdzie zobaczymy je najpierw – w telewizorach czy monitorach?
Mam wrażenie że osiągnięcie dużej jasności to nie jest problem. Problemem będą wypalenia i grzanie się telewizora. Żywotność panelu drastycznie spada przy dużych jasnościach.
Gdzie tam drogi to tylko kwota mieszkania w centrum Wrocławia, ale czy to drogo pfff
K… I znow nie wiadomo czy kupowac tegoroczny model czy czekac. Czekam tak juz 2 lata
Mam to samo. Już praktycznie wisi u mnie na ścianie lg gx,a teraz znowu konsternacja. Już mnie głowa od tego boli ;-)… Ale jeśli to prawda to 1000 nitów w Oled to będzie jak to pisza na hdtv pieśń przyszłości ;-)…
Tylko czy taka duża jasność nie sprawi problemów z wypalaniem ?
Ps. Ja też wstrzymałem się z zakupem do co najmniej stycznia, gdy po targach CES będzie już wiadomo czego dokładnie spodziewać się w 2021.
Właśnie dlatego pewnie ta inowacja jak pisali polega na jakims chlodzeniu. Wiec na pewno jest to powiazane ze soba. Ale mam nadzieje ,ze lg wie co robi .
Oled ze szczytowym 1000 nitów najlepiej kupić za 3 lata w 3-4 generacji tychże ekranów z systemem zaawansowanego chłodzenia. W tej chwili wyjdą z tego jedynie choroby wieku dziecięcego jak z początkowym wprowadzaniem oledów na rynek począwszy od 2016 do dnia dzisiejszego.