Test Sony Bravia 7 – imponujący telewizor Mini LED do większości zastosowań!
- Co to jest technologia Mini LED?
- Budowa i wygląd Sony Bravia 7
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC
- Wyniki testu Sony Bravia 7
- Werdykt
Kontrast i czerń
Przyszła pora na zobaczenie, jak w najnowszym modelu Sony poradzono sobie z kontrolą podświetlenia Mini LED. Przypomnijmy, że dzięki matrycy VA czerń i kontrast już same w sobie stoją na dobrym poziomie. Warto wspomnieć test modelu X95L, który jako pierwszy telewizor wyposażony w ten typ podświetlenia poradził sobie naprawdę dobrze i pokazał, że producent wie, co robi, i że czas, który potrzebował na wprowadzenie tego typu telewizorów, nie poszedł na marne. Zobaczmy, jak 480 stref lokalnego wygaszania poradzi sobie tym razem:
Jedynym słowem, które ciśnie się na usta, jest: Brawo! Sony rok w rok dowodzi, że jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o algorytmy wygaszania. Praktycznie wszystkie wyniki w konfrontacji z poprzednikiem są lepsze i widoczne gołym okiem. Jest to szczególnie zauważalne w drugiej ze scen, która jest prawdziwym killerem systemów wygaszania, a japoński producent, przy tej samej liczbie stref, potrafił podwoić wynik. Czy znacie podobny przypadek? My też nie. Każdy, nawet najlepszy, system diod Mini-LED ma jednak swoje słabości, a również i ten od Sony tym razem się ich nie ustrzegł. Rekomendowane przez nas ustawienie wygaszania “Średnie” ma swój mankament, na który musimy zwrócić uwagę. Najmniejsze i ogólnie drobne jasne detale względem naszej referencji są z lekka przyciemnione, co jest widoczne, ale Bravia 7 robi to dość intencjonalnie. Nie chce doprowadzić do efektu “halo” (co nie zawsze się udaje), a tym samym zachować jak najlepszy kontrast. Robi to jednak dość subtelnie, i na tyle, by być jak najbliżej referencji. Tutaj wtrącimy jeszcze dość nieoczywistą zaletę. Mianowicie decydując się na marki typu Hisense, czy TCL, może zdarzyć się tak, że obraz w materiałach HDR jest dość mocno rozjaśniony, mimo dobrze poprowadzonej krzywej EOTF. Tej przypadłości nie znajdziemy w Sony Bravia 7, dzięki czemu obraz zachowuje swoją naturalność i można powiedzieć, rzeczywistość. Słowem zakończenia, system wygaszania w najnowszym produkcie od Sony jest niezwykle udany, i ze świecą szukać drugiego tak dopracowanego.
(59476)
Żaden telewizor Sony czy ten czy inny , nie dostanie aktualizacji , bo oni nie aktualizują oprogramowania na nowego Android z Google TV 12 czy później 13 czy 14 . Nikomu nie polecam tej marki, mam Sony XR 50x94S zero aktualizacji i zero odpowiedzi na forum ich . Jeśli chcecie kupić tv Bravia Sony to przemyśleć kilka krotnie , ja nie polecam.
Witam. Świetny, rzetelny test. Zamierzając zakupic ten model przetesowałem go w sklepie. Z mojej perspektywy trochu brakuje ostrości. Mozna to poprawic pewnymi “suwaczkami” zerujac je, ale wowczas wokol napisow wystepuja paskudne szumy. Owe suwaczki to likwiduja ale wowczas obraz robi sie “rozmyty” i brakuje tej ostrosci. Suwak poprawy ostrosci nie wiele zmienia. Zastanawiam sie czy trafilem na taki model czy aby nie bylo to zamyslem producenta by obraz byl zblizony do kinowego, gdzie daremno szukac ostrosci. Bydz moze mozna ten mankament poprawić profesjonalna kalibracją. Nie ukrywam iz bardziej do zakupu sklania mnie jasnosc szczytowa w HDR, a widzac pewne filmy… Czytaj więcej »
Kiedy będzie test Bravii 9?
Bardzo fajny i rzeczowy test telewizora, do pełni szczęścia brakuje tylko informacji o matrycy z tego co doczytałem w specyfikacji Sony ten model nie posiada powłoki antyrefleksyjnej dlatego po takim szczegółowym teście fajnie byłoby się dowiedzieć jak wygląda obraz w tej matrycy w słonecznym pomieszczeniu lub wieczorem przy sztucznym oświetleniu pomieszczenia?
Byłbym wdzięczny za taka informację ponieważ zastanawiam się nad zakupem tego modelu lub XR-75X90L wolałbym Bravię 7 ale jak mam widzieć na matrycy wszystko co znajduje się w pomieszczeniu w którym stoi telewizor to raczej wybiorę starszy model
“Odbicia od ekranu: średnie, ekran satynowy”
Czy można zmierzyć wartość UGR? (Unified Glare Rating)
Samsungi podają w nowej serii UGR <10, LG potrafi mieć <22, jak na tym tle wypada Sony?
Gdzie podział się wykres radarowy z podsumowaniem?
to co szokuje w tym modelu, to że krzywa PQ EOTF plasuje się aż pomiędzy Bravia 9 a A95L!
Aktualnie X90L i LG C3 latają po 6k PLN (65). Nie wiem w co iść.
czy ktos wie jaka to ma sieciowke i moze podac liste kilku tv 65-75 cali z sieciowka na 100% 1Gb/s? Nie kupie shitu z 100Mbit sieciowka bo materialy z NASa jakie odtwarzam potrafia miec i po 400Mb/s.
LG mini led
Jaka jest wersja Google TV w tym modelu TV: dziesiąta czy dwunasta?
Ciekawi mnie również jakiej prędkości jest karta sieciowa: 100Mbit czy 1Gbit?
Google TV jest w wersji 12.
Jak się ma ten tv do TCL X955?
Rtings juz przetestował BRAVIA 9 tam jasność w 10% oknie wynosi 2800 nit ! aczkolwiek DSE
5k różnicy między Bravia 7 a X95L? Chyba, że mowa o cenach startowych.
Redakcji zdaniem Bravia 7 to lepszy tv niż X95L czy jednak gorszy?
Warto odnotować, że Bravia 7 ma niższy pobór prądu w SDR nawet o 30% (względem X90L), co jest mega wyczynem japońskich inżynierów. Nieco ponad 70kWh na 1000h.
bo obnizyli pewnie jasnosc… cos za cos…
z naciskiem na “pewnie” 😉 a na pewno wręcz przeciwnie, podwyższyli. sprawdź! ;-/
Jak na miniled to zdecydowanie szału nie ma. Tcl czy inne “badziewie” chińskie za rok przewyższy conajmniej 2krotnie pod względem jasności tego sonego a będzie wtedy jeszcze 2 razy tańszy.
Nie bo nie są w stanie spełnić norm energetycznych UE. TV TCL, które mają jasność szczytową ponad 3000 nitów w krajach UE są zblokowane o prawie połowę. Dlatego jak popatrzysz dobrze to stosują taki sprytny wybieg, żeby nikt im nic nie zarzucił – na stronie TCL w krajach spoza UE jest podane na przykład 3500 nitów a w krajach UE słowo nitów jest usunięte.
w ue obowiązuje limit na poziom fłośności przenośnych urządzeń audio, wszyscy to obchodzą umozliwiając zmianę regionu z UE na World, myślisz że cięzko jest to zrobić w przypadku TV?
To czemu nie robią?
W wadach podaliście: <<Brak rozmiaru matrycy 55″>>
Jest to tym bardziej dziwne, że w Wielkiej Brytanii, Bravia 7 jest dostępna w 55 calach. Ktoś wie skąd ta dziwaczna decyzja Sony?