Home Testy Telewizory LCD Sony Test Sony Bravia 7 – imponujący telewizor Mini LED do większości zastosowań!
Test Sony Bravia 7 – imponujący telewizor Mini LED do większości zastosowań!

Test Sony Bravia 7 – imponujący telewizor Mini LED do większości zastosowań!

41.52K
24

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,8 maksymalna 4,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,2 maksymalna 5,7
Średnia deltaE palety szarości 3,4 maksymalna 5,7

Profesjonalna kalibracja Sony Bravia 7

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 2,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,9
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 0,8

Dość klasycznie już zaczniemy ocenę sprawności telewizora w materiałach SDR czyli tych oglądanych w codziennej telewizji np. kablówka czy satelita albo naziemna telewizja cyfrowa. Przypomnimy, że najlepszym trybem fabrycznym do tego rodzaju materiałów jest “IMAX Enhanced”, który jest najbardziej sensownym z predefiniowanych, to jednak ma swoje mankamenty.  Zaczniemy od najważniejszego wykresu, czyli od gammy. Krótkim słowem, odpowiada ona za kontrastowość obrazu, czy jak kto woli, za jego głębię. Standardem reżyserskim jest gamma na poziomie zaznaczonym pomarańczową linią umieszczoną na wartości 2.4. Charakterystyka telewizora oznaczona czarnym połączonym wielopunktem zdecydowanie odbiegała od referencji i trzymała się na górnych rejestrach, powodując przekontrastowanie obrazu. Taki stan rzeczy powodował ogólne ściemnienie materiału.

Rzućmy teraz okiem na balans bieli. Nie trzeba być specjalistą, by stwierdzić, że coś jest tu nie tak. Chodzi tu rzecz jasna o kolor czerwony, który wręcz zdominował dwa pozostałe kolory i narzucił charakterystyczną ciepłą tintę na obraz. Najpewniej jest to efekt zamierzony, gdyż to właśnie taka barwa najczęściej kojarzy się z seansami kinowymi, więc możemy mówić tu o pewnego rodzaju sztuczce, która ma za zadanie utwierdzić użytkownika, że wszystko jest w porządku. A jest wręcz przeciwnie. Tak wybity balans bieli spowodował spore błędy w odbiorze kolorów skóry, wskutek czego twarze aktorów były czerwonawe, a biel zażółcona. Nie pomagał tu fakt, że również barwy kontrolne pokazane na wykresie palety “Color Checker” zwróciły się ku cieplejszym odcieniom, powodując jeszcze większe rozstrojenie kolorów. Mankamenty te miały swoje odzwierciedlenie w diagramie chromatyczności, który określa, jak precyzyjnie telewizor odwzorowuje paletę kolorów REC.709, czyli tę, którą używa się w materiałach SDR. Na szczęście od lat Sony udostępnia szeroki wachlarz narzędzi pozwalających na szczegółowe samodzielne ustawienia ekranu. Do dyspozycji znajdziemy rozbudowany system zarządzania barwami, a także 0 i 20-punktową regulację skali szarości. Ta druga jest możliwa do użycia dopiero po odblokowaniu trybów eksperckich przy użyciu aplikacji Calman. Dzięki niezbędnym narzędziom oraz wiedzy byliśmy w stanie znacząco poprawić charakterystykę telewizora, a takie wyniki po wykonanym zabiegu możemy uznać za niezwykle satysfakcjonujące. Na dole akapitu znajdziecie również porównanie tego diagramu chromatyczności przed i po kalibracji.

 

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor posiada funkcję zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne (nasze redakcyjne spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000 zł) i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces.  

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calman), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Bardzo usprawnia to pracę, lecz nie zmienia to fundamentalnych założeń kalibracji. By umożliwić komunikację, musimy zainstalować aplikację “Calman for BRAVIA” dostępną w markecie Google i połączyć się z telewizorem przez sieć.

(41519)

3.7 18 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

14
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał
Rafał
15 dni temu

Żaden telewizor Sony czy ten czy inny , nie dostanie aktualizacji , bo oni nie aktualizują oprogramowania na nowego Android z Google TV 12 czy później 13 czy 14 . Nikomu nie polecam tej marki, mam Sony XR 50x94S zero aktualizacji i zero odpowiedzi na forum ich . Jeśli chcecie kupić tv Bravia Sony to przemyśleć kilka krotnie , ja nie polecam.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Witam. Świetny, rzetelny test. Zamierzając zakupic ten model przetesowałem go w sklepie. Z mojej perspektywy trochu brakuje ostrości. Mozna to poprawic pewnymi “suwaczkami” zerujac je, ale wowczas wokol napisow wystepuja paskudne szumy. Owe suwaczki to likwiduja ale wowczas obraz robi sie “rozmyty” i brakuje tej ostrosci. Suwak poprawy ostrosci nie wiele zmienia. Zastanawiam sie czy trafilem na taki model czy aby nie bylo to zamyslem producenta by obraz byl zblizony do kinowego, gdzie daremno szukac ostrosci. Bydz moze mozna ten mankament poprawić profesjonalna kalibracją. Nie ukrywam iz bardziej do zakupu sklania mnie jasnosc szczytowa w HDR, a widzac pewne filmy… Czytaj więcej »

Leon
Leon
2 miesięcy temu

Kiedy będzie test Bravii 9?

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu

Bardzo fajny i rzeczowy test telewizora, do pełni szczęścia brakuje tylko informacji o matrycy z tego co doczytałem w specyfikacji Sony ten model nie posiada powłoki antyrefleksyjnej dlatego po takim szczegółowym teście fajnie byłoby się dowiedzieć jak wygląda obraz w tej matrycy w słonecznym pomieszczeniu lub wieczorem przy sztucznym oświetleniu pomieszczenia?
Byłbym wdzięczny za taka informację ponieważ zastanawiam się nad zakupem tego modelu lub XR-75X90L wolałbym Bravię 7 ale jak mam widzieć na matrycy wszystko co znajduje się w pomieszczeniu w którym stoi telewizor to raczej wybiorę starszy model

Mateusz
Mateusz
2 miesięcy temu

“Odbicia od ekranu: średnie, ekran satynowy”

Czy można zmierzyć wartość UGR? (Unified Glare Rating)

Samsungi podają w nowej serii UGR <10, LG potrafi mieć <22, jak na tym tle wypada Sony?

phoenix
phoenix
3 miesięcy temu

Gdzie podział się wykres radarowy z podsumowaniem?

Last edited 3 miesięcy temu by phoenix
Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu

to co szokuje w tym modelu, to że krzywa PQ EOTF plasuje się aż pomiędzy Bravia 9 a A95L!

Marcin
Marcin
3 miesięcy temu

Aktualnie X90L i LG C3 latają po 6k PLN (65). Nie wiem w co iść.

Przemek
Przemek
3 miesięcy temu

czy ktos wie jaka to ma sieciowke i moze podac liste kilku tv 65-75 cali z sieciowka na 100% 1Gb/s? Nie kupie shitu z 100Mbit sieciowka bo materialy z NASa jakie odtwarzam potrafia miec i po 400Mb/s.

Marek
Marek
3 miesięcy temu
Reply to  Przemek

LG mini led

Rafał
Rafał
3 miesięcy temu

Jaka jest wersja Google TV w tym modelu TV: dziesiąta czy dwunasta?
Ciekawi mnie również jakiej prędkości jest karta sieciowa: 100Mbit czy 1Gbit?

Adrian
Adrian
2 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Google TV jest w wersji 12.

Maku
Maku
3 miesięcy temu

Jak się ma ten tv do TCL X955?

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu

Rtings juz przetestował BRAVIA 9 tam jasność w 10% oknie wynosi 2800 nit ! aczkolwiek DSE

Marek
Marek
3 miesięcy temu

5k różnicy między Bravia 7 a X95L? Chyba, że mowa o cenach startowych.

Marek
Marek
3 miesięcy temu

Redakcji zdaniem Bravia 7 to lepszy tv niż X95L czy jednak gorszy?

OkoKalibrator
OkoKalibrator
3 miesięcy temu

Warto odnotować, że Bravia 7 ma niższy pobór prądu w SDR nawet o 30% (względem X90L), co jest mega wyczynem japońskich inżynierów. Nieco ponad 70kWh na 1000h.

Aleks
Aleks
3 miesięcy temu
Reply to  OkoKalibrator

bo obnizyli pewnie jasnosc… cos za cos…

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu
Reply to  Aleks

z naciskiem na “pewnie” 😉 a na pewno wręcz przeciwnie, podwyższyli. sprawdź! ;-/

Hhhx
Hhhx
3 miesięcy temu

Jak na miniled to zdecydowanie szału nie ma. Tcl czy inne “badziewie” chińskie za rok przewyższy conajmniej 2krotnie pod względem jasności tego sonego a będzie wtedy jeszcze 2 razy tańszy.

Marek
Marek
3 miesięcy temu
Reply to  Hhhx

Nie bo nie są w stanie spełnić norm energetycznych UE. TV TCL, które mają jasność szczytową ponad 3000 nitów w krajach UE są zblokowane o prawie połowę. Dlatego jak popatrzysz dobrze to stosują taki sprytny wybieg, żeby nikt im nic nie zarzucił – na stronie TCL w krajach spoza UE jest podane na przykład 3500 nitów a w krajach UE słowo nitów jest usunięte.

robert
robert
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

w ue obowiązuje limit na poziom fłośności przenośnych urządzeń audio, wszyscy to obchodzą umozliwiając zmianę regionu z UE na World, myślisz że cięzko jest to zrobić w przypadku TV?

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  robert

To czemu nie robią?

Sławomir
Sławomir
3 miesięcy temu

W wadach podaliście: <<Brak rozmiaru matrycy 55″>>
Jest to tym bardziej dziwne, że w Wielkiej Brytanii, Bravia 7 jest dostępna w 55 calach. Ktoś wie skąd ta dziwaczna decyzja Sony?

Last edited 3 miesięcy temu by Sławomir
24
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x